رويداد هاي ايران در هفته اي كه گذشت

موج بازداشت و پیگرد و صدور احکام قضایی محکومیت در هفته ای که گذشت همچنان ادامه یافت. کميته انضباطی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان پس از احضار ۸ نفر از دانشجويان اين دانشگاه، برای ۷ نفر از آنها احکام انضباطی صادر کرد، مولوی علی‏رضا رسولی از علمای اهل سنت مشهد بازداشت شد، مادر محسن عبدی فعال دانشجویی دانشگاه بوعلی سینای همدان اعلام کرد فرزندش برای اقرار به شرکت در اعتراضات خیابانی در زندان اوین مورد شکنجه جسمی قرار،گرفته است، محمد اولیایی فر, وکیل نوجوانان محکوم به اعدام به خاطر گفتگو با رسانه ها یک سال زندان محکوم شد، دکتر وحید فخرالدین, از وکلای پایه یک دادگستری در اهواز که وکالت اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه را برعهده داشت از سوی ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد، اعلام شد 22 نفر از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی که در تجمعی برای آزادی بستگان متصدی مزار سلطانی شرکت کرده بودند، در شهرستان گناباد محاکمه می شوند، آذر منصوري معاون سياسي حزب مشاركت به سه سال حبس تعزيري محکوم شد.

ماموران اطلاعات, خانواده یک فعال زندانی به نام مرجان صفری را تهدید کردند در صورت عدم تحویل هارد دیسک کامپیوتر این فعال حقوق بشر وی را تا 2 سال دیگر نیز نخواهند دید، 4 فعال دانشجویی دانشگاه بیرجند که از فعالین ستاد انتخاباتی مهدی کروبی بودند از سوی نیروهای اطلاعاتی در بیرجند بازداشت شدند، درسا سبحانی، عضو کمپین یک میلیون امضا در جریان یورش 12 نیروهای اطلاعاتی به خانه اش دستگیر شد.، عماد بهاور کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه بابل بازداشت شد.، دادگاه تجدید نظر بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار و تحلیل گر مسایل اقتصادی را به 5 سال حبس قطعی محکوم کرد. ، یک فعال سابق دانشجویی به نام حجت منتظری، درجریان هجوم ماموران امنیتی به خانه اش در کرج بازداشت شد.، مجتبي گهستوني فعال حوزه ميراث فرهنگي و رضا مجاوري از اعضای ستاد میر حسین موسوي بازداشت شدند.

خانم سیمین بهبهانی نویسنده, شاعر و فعال حقوق زنان از سوی نیروهای امنیتی ممنوع الخروج شد.، سه فعال کارگری شهر بوکان به نام های عمر مينايی، هادی تنومند و کريم فاتحی توسط نيروهای امنيتی بازداشت شدند.،محمود صالحی فعال کارگری به اداره اطلاعات سقز احضار و مورد بازجويی قرار گرفت، لطیف محمدی زندانی کرد اهل بوکان در اعتراض به هشت سال بلاتکلیفی در زندان ارومیه دست به اعتصاب زد. به خاطر برگزاری راهپیمایی در دانشگاه 6 نفر از دانشجويان دانشگاه صنعتی بابل به کميته انضباطي احضار شدند. ، دادستان قم از دستگیری اعضای یک گروه مخالف حکومت در این شهر خبر داد و ادعا کرد که دستگیرشدگان به جاسوسی و فعالیت علیه نظام اشتغال داشته اند ، یک فعال کارگری به نام رضا اقدسی در کرج بازداشت و به زندان منتقل شد.، سوسن محمد خانی غیاثوند, داستان نویس  کرد از سوی ماموران اطلاعاتی در منزلش در کرج دستگیر شد. پدر حسین خضری خانی که فرزندنش به اعدام محکوم شده, پس از شنیدن خبر انتقال او به سلول انفرادی برای اجرای حکم دچار سکته شد و در بیمارستان درگذشت.

در کنار بازداشت و شکنجه و صدور احکام سنگین قضایی برای فعالین حقوق زنان, دانشجویان, فعالین کارگری, وکلا, شاعران و نویسندگان و اهل قلم اعدام ها نیز در هفته گذشته همچنان جریان داشته است. دستگاه قضایی مهدی اسماعیلی جوان 26 ساله را که در سن 19 سالگی مرتکب قتل شده بود پس از پنج سال تحمل زندان دار زد، سه نفر را هم در شهرهای قم و اهواز به دار کشیدند. اتهام این اعدام شده گان قاچاق مواد مخدر بوده است. براساس یک گزارش جدید در حال حاضر 3000 نفر از مهاجرین افغانی در زندان ها در انتظار اجرای احکام اعدام هستند. طی یک سال اخیر حداقل 339 نفر در ایران اعدام شده اند و در سال گذشته میلادی اعدام ها نسبت به سال قبل دست کم درصد افزایش یافته و روزانه بیش از یک نفر در ایران اعدام شده اند. دست کم پنج نفر از اعدام شده گان نوجوان و 13 نفر زن بوده اند. تهران با 77 نفر ، زاهدان 41 نفر, اهواز 41 نفر, اصفهان 40 نفر, شیراز 30 نفر, کرمانشاه 19 نفر و کرمان 17 نفر به ترتیب بالاترین تعداد اعدام شده گان را داشته اند. از این تعداد حداقل 31 نفر به اتهام محاربه با نظام اعدام شده اند.

با وجود بازداشت های گسترده و اعدام و صدور احکام محاربه و با آن که رسانه های حامی دولت و دستگاه ولایت مطلقه فقیه از خاموش شدن فتنه و پایان کار معترضان سخن می گویند, اعتراضات خاموش نشده است و ادامه دارد. بیش از ۶۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در اعتراض به محکومیت دو دانشجوی این دانشگاه به حبس تعزیری دست به راهپیمایی در محوطه دانشگاه زدند، مادران عزدار برای چهار شب متوالی در برابر زندان اوین تجمع کردند، بیش از 500 دانشجوی معترض در اعتراض به حذف مقطع كارشناسى ناپيوسته براى فارغ‌التحصيلان سازمان فنى و حرفه‌اى دردانشگاه‌هاى دولتى در برابر مجلس دست به تجمع زدند، دو هزار نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با امضای نامه‌ای به ریاست این دانشگاه، به بازداشت دو فعال دانشجویی اعتراض کردند، کارگران بخش کک سازی ذوب آهن اصفهان نیز دست به اعتصاب زدند، گزارش های مستقل حاکی از آن است که با وجود تدارکات گسترده امنیتی و انتظامی و آماده باش نهادهای مرتبط با تامین امنیت حکومت برای جلوگیری از تبدیل چهارشنبه سوری به روز تازه ای در سر داده شدن شعار مرگ بر دیکتاتور, از هم اکنون از محلات محتلف تهران صدای ترقه و فشفشه به گوش می رسد و فراخوان های متعددی همراه با شعار نویسی گسترده برای حضور وسیع در جشن های آخرین چهارشنبه سال از سوی گروههای جوانان صورت گرفته است.

ماهها پس از فاش شدن قتل زیر شکنجه و دست زدن به تجاوز جنسی به زندانیان در شکنجه گاه کهریزک, دو جلسه از دادگاه 12 متهم بی نام و نشان شکنحه و تجاوز جنسی در کهریزک این هفته در تهران در دادگاهی غیرعلنی در پشت درهای بسته به ریاست قاضی محمد مصدق برگزار شد. رییس دادگاه اعلام کرد که «بخشی از محتویات پرونده دارای اطلاعات و مطالبی است که انتشار آن منافی نظم عمومی جامعه و مخل انتظام مملکتی است» و به همین دلیل دادگاه را غیرعلنی و انتشار جزئیات آن را غیرقانونی اعلام کرد. در حالی که در جریان روشنگری های مرتبط با شکنجه گاه کهریزک اسامی افرادی چون سعید مرتضوی, سردار احمدی مقدم, سردار رادن, سردار ساجدی نیا, فرمانده سابق بسیج حسین طائب, همچنین حیدری فرد، بازپرس شعبه سوم دادسرای امنیت دادگاه انقلاب به عنوان برخی از چهره های اصلی شکنجه و تجاوز جنسی به جوانان در کهریزک به میان آمده بود, معلوم نیست 12 متهم دادگاه چه کسانی هستند. در دو جلسه دادگاه خانواده جانباختگان و سایر شاکیان شکایات خود را مطرح کردند. محمد کامرانی، محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر، و رامین آقازاده قهرمانی، چهار نفری هستند که براثر شکنجه های شدید در بازداشتگاه کهریزک، جان خود را از دست داده اند. با توجه به محرمانه بودن جریان دادرسی و نامعلوم بودن اسامی متهمان و باقی ماندن برخی از متهمان بر پست ها و مصادر دولتی و حکومتی, این نگرانی در افکار عمومی وجود دارد که این دادگاه به نتیجه ای مشابه دادگاهی برسد که پس از حمله به کوی دانشگاه در جریان خیزش دانشجویی 18 تیر تشکیل شده بود. آن دادگاه به جای محاکمه عاملان ضرب و شتم و قتل دانشجویان تنها یک گروهبان دوم را به جرم دزدیدن یک ریش تراش محکوم شناخته بود. آیت الله خامنه ای پس از فاش شدن ماجرای شکنجه و تجاوز جنسی و قتل دستگیرشدگان اعتراضات در اردوگاه شکنجه کهریزگ, ماجرای شکنجه, تجاوز جنسی و قتل در کهریزک را مساله فرعی و طرح آن را مایه ظلم و جفا به نظام دانسته بود.

با این که هنوز توافق چین و روسیه از سوی آمریکا و متحدان اروپایی اش یعنی انگلیس, فرانسه و آلمان برای تحریم اقتصادی ایران به دست نیامده و در هفته اخیر یک رشته سفرهای دیپلماتیک به همین منظور از سوی مقامات بلندپایه آمریکا به منطقه خاورمیانه صورت گرفته است, در هفته جاری بر روی هم چهار شرکت بزرگ نفتی اعلام کردند که فروش بنزین به ایران را متوقف کردند. به دنبال اقدام شرکت های شرکت نفتی دادویتول، ترافیگورا و گلنکور, اعلام شد که رویال داچ شل نیز که چهارمین شرکت بزرگ اروپائیست صادرات بنزین به ایران را قطع کرده است. ایران با این که صادر کننده نفت است اما به خاطر عدم سرمایه گذاری کافی بر توسعه پالایشگاه های تصفیه نفت  و تکنولوژی ضعیف از واردکنندگان بنزین است. تحریم صادرات بنزین به ایران که در نتیجه فشارهای پشت پرده آمریکا بر شرکت های نفتی اروپایی صورت گرفته, که هنوز قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت در مورد تشدید تحریم های اقتصادی ایران صادر نشده است. باراک اوباما این هفته همچنین تحریم های ایران را تمدید کرده است. تنگ تر شدن محاصره اقتصادی ایران در حالی است که مجلس این هفته طرح برچیدن یارانه ها و کسب درآمد 20 هزار میلیارد تومانی از این طریق را مورد تصویب قرار داده که قرار است از چند روز دیگر و با شروع سال جدید به اجرا گذاشته شود؛ همچنین در حالی که کارشناسان اقتصادی و فعالین کارگری با توجه به نرخ واقعی تورم می گویند که خط فقر حدود 800 هزار تا یک میلیون و دویست هزار تومان در کلانشهرهای کشور است, شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را 303 هزار تومان اعلام کرده است. گفته می شود قطع کامل واردات بنزین با توجه به این که تولید بنزین داخلی تنها دو سوم نیازهای اقتصادی را پوشش می دهد, به کمبود بنزین منجر می شود و این کمبود از جمله به افزایش شدید هزینه حمل و نقل شهری و بین شهری منجر می شود و در شرایط آغاز جراحی اقتصادی, فشار بر لایه های فقیر و کم درآمد را باز هم شدیدتر و تحمل ناپذیرتر خواهد کرد

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s