رويداد های ايران در هفته ای كه گذشت

ادامه بی وقفه سرکوب, پیگرد, بازداشت؛ صدور احکام سنگین قضایی برعلیه دگراندیشان, منتقدان و معترضان, تداوم نارضایتی و اعتراض به وضع موجود، توافق مجلس و دولت بر سر نحوه برچیدن یارانه ها، مشارکت عالی ترین مقامات دولتی و حکومتی در پرونده فساد موسوم به خیابان فاطمی، وخامت وضع اقتصادی کارگران و مزدوحقوق بگیران و ادامه بحران و ورشکستگی واحدهای تولیدی, در هفته ای که گذشت محورهای مهم و اصلی رویدادهای ایران بوده است.

در حوزه پیگرد و سرکوب, محکومیت مطهره بهرامی يکی از بازداشت شدگان روز عاشورا به اعدام، قطعی شدن حکم اعدام حسين خضری ساکن اروميه در دادگاه تجدید نظر، خبر انتقال گروهی از زندانیان سیاسی به بهداری بیمارستان به خاطر اجبار به نوشیدن آب آلوده زندان گوهر دشت کرج, احضار بیش از 170 تن از دانشجویان دانشگاه دانشگاه پلی تکنیک تهران به اتهام تحریم امتحانات و شرکت در مراسم روز دانشجو به کمیته انضباطی، وخامت وضع بیماری ریوی مهدی محمودیان روزنامه نگار زندانی بر اثر فشارها و شکنجه های داخل زندان، انتقال زندانی سیاسی ابوالفضل عابدینی، به بهداری زندان اوین،اعتصاب غذای سه تن از فعالان مدنی در آذربایجان،اعلام اعتصاب غذای دسته جمعی زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین از اول اردیبهشت، اعتصاب غذای سه زندانی کرد یارسانی در زندان یزد، انتقال منصور اسالو رئيس هيئت مديره سنديکاى شرکت اتوبوس رانى تهران و حومه با پابند و دست بند به کمسيون پزشک قانونى بيمارستان کرج، بخش کوچکی از خبرهایی است که طی هفته اخیر انتشار یافته است.

با وجود سرکوب های شدید اعتراضات همچنان ادامه یافته است. گروهی از دانشجویان دانشکده های فنی حرفه ای استان تهران دو بار درطول این هفته دو بار در برابر مجلس تجمع کردند، کارگران شرکت طریق آفتاب در آبادان به دلیل نگرفتن نزدیک به 3 ماه حقوق عقب افتاده دست به اعتصاب زدند، خانواده های زندانیان سیاسی و دستگیر شدگان جنبش اعتراضی دو بار در هفته جاری در برابر زندان اوین تجمع کردند، رانند‌گان اتوبوس ترمينال زاگرس اهواز، در اعتراض به عدم دريافت حقوق چند ماه خود، در این ترمینال تجمع کردند، كارگران اخراج شده كارخانه فارسيت دورود در برابر فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند، دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايی به حضور مجتبی ثمره هاشمی مشاور ارشد احمدی نژاد در این دانشگاه اعتراض کردند و  ضمن راهپیمایی در محوطه دانشکده به خواندنِ دست جمعيِ سرود يار دبستانی پرداختند، در اعتراض به  قطع مزایا و وام و خطر اخراج، جمعی از كارمندان بانك كشاورزی هم در پنجشنبه گذشته حوالی میدان انقلاب دست به اعتصاب واعتراض زدند كه برخی از آنها دستگیر و به زندان اوین منتقل شدند. این اعتراضات در حالی صورت گرفته است که با نزدیکی به اول ماه مه، روز جهانی کارگر فراخوان هایی از سوی شبکه های اجتماعی مخالف نظام در جهت گردهم آیی در برابر دفاتر ادارات کار در تهران و همچنین در برابر فرمانداری ها در شهرستان ها انتشار یافته است. در این فراخوان ها از همه مخالفان نظام اسلامی خواسته شده است در روز یازده اردیبهشت از خواست هایی چون پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران؛ آزادی همه فعالین کارگری زندانی و همه زندانیان سیاسی و به رسمیت  شناختن حق تشکل مستقل صنفی حمایت و با کارگران و مزدبگیران کشور همبستگی کنند.

پس از حدود یک ماه بحث و اظهار نظر و انتشار نامه های انتقادی متقابل؛ سرانجام مجلس و دولت در جلسه غیرعلنی روز گذشته بر سر شیوه برچیدن یارانه ها به توافق رسیدند. بر اساس تصمیم مجلس درآمد 20 هزار میلیارد تومانی دولت از محل حذف یارانه ها بدون عوارض و مالیات هزینه می شود، سه ماه اول سال صرف اجرای مقدمات اجرایی قانون حذف یارانه ها می شود و دولت ظرف نه ماه باقیمانده، قانون برچیدن یارانه‌ها را اجرا می کند. بند سوم این مصوبه تاکید می کند که یارانه‌ها به همه خانوارها تعلق بگیرد اما ماده 7 همین قانون می گوید دولت می تواند  افراد کم درآمد را در اولویت قرار دهد. با توافق صورت گرفته مقدمات اجرای طرحی که منتقدان از آن به زمین لرزه هفت ریشتری تعبیر کرده اند فراهم شده است. افزایش بی سابقه نرخ تورم، تشدید فشار مالی بر خانواده های زحمتکش و دهک های درآمدی پائین از مهم ترین عوارض اجرای این قانون است. با این که دولت مدعی است با پرداخت جبرانی یارانه فشار ناشی از افسارگسیختگی قیمت ها را  مهار می کند، اما منتقدان می گویند یک ماه مشاجره علنی دولت و مجلس بر سر میزان درآمدی که باید از محل برچیدن یارانه ها به خزانه دولت واریز شود, نشان می دهد که دولت ورشکسته است و پولی برای جبران اثرات افزایش جهشی قیمت ها ندارد که به خانوارهای فقیر و طبقات کم درآمد اختصاص دهد.

در آستانه اول ماه مه, روز جهانی کارگر گزارش های متعددی در باره وضعیت واحدهای تولیدی, اخراج کارگران و عدم پرداخت دستمزدها انتشار یافته است. براساس این خبرها شركت توليد نوشابه خرمنوش خرمشهر بزرگ ترین کارخانه نوشابه سازی خاورمیانه تعطیل شد، حدود150 نفر از كارگران قراردادى كارخانه لوله سازى اهواز اخراج شدند، حدود 420 نفر كارگران پيمانكار با 7 تا 20 سال سابقه كار از كارخانه فارسيت دورود اخراج شدند، به گفته  محمد پارسا رييس هيات مديره سنديكاي صنعت برق دولت تنها هشت درصد بدهی خود به صنعت برق را پرداخته است. صنعت برق در آستانه بحران‌هاي كارگري قرار دارد و برخي كارگران كارخانه‌هاي این صنعت بين يك تا هشت ماه است که حقوق نگرفته‌اند، شرکت های آذر آب، واگن پارس و پالايشگاه اراک بسياری از کارگران خود را اخراج کردند و در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند، تعداد کارگران کارخانه نیمه تعطیل ایران ترمه و تهران پتو از سه هزار نفر به دویست نفر تقلیل یافته که بازماندگان هم  بیست و شش ماه است حقوق خود را دریافت نکرده اند. همچنین گزارش شد که در یک سال اخیر تعداد کارگران کارخانه پارس الکتریک از سه هزار و پانصد نفر به حدود صد و پنجاه نفر تقلیل یافته است، از کارخانه های تبریز، تراکتورسازی و موتوژن به‌ دلیل مشکلات مالی، سوءمدیریت و بدهی‌های هنگفت به بانک‌ها و پیمانکاران، دست به اخراج کارکنان خود زده‌اند و اشتغال ۳۲۰۰ کارگر به خطر افتاده است.

در هفته گذشته جزئیات بیشتری در مورد مشارکت عالی ترین مقامات دولتی و حکومتی در پرونده فساد موسوم به خیابان فاطمی انتشار یافته است. بر اساس گزارش رسانه های اینترنتی علاوه بر محمد رضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد، که متهم است شش میلیارد تومان را بالا کشیده است, پسر احمدی نژاد و رحیم مشایی مشاور رییس جمهور با آگاهی کامل رهبر جمهوری اسلامی نیز در برداشت های کلان دست داشته اند. براساس این گزارش ها هجده میلیارد تومان در اختیار رئیس دفتر احمدی نژاد، ده میلیارد تومان در اختیار پسر احمدی نژاد و هفت میلیارد تومان در اختیار محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد قرار داده شد و کل این مبالغ، پورسانت پنج درصدیِ یک وامِ هفتصد میلیارد تومانی بود که توسط این افراد و از طریقِ سیستم بانکی کشور، در اختیار یکی از دوستانشان قرار گرفته بود. این گزارش می گوید که این پول ها از جمله برای تبلیغات انتخاباتی احمدی نژاد هزینه شده است

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s