رويداد های ايران در هفته ای كه گذشت

انتشار خبر اعدام پنج نفر از زندانیان سیاسی در سحر گاه روز یکشنبه 19 اردیبهشت موجی از خشم و نفرت و اعتراض برانگیخت. رسانه های حکومتی اعلام کردند معلم روستاهای کردستان فرزاد کمانگر به همراه علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان به خاطر آنچه وابستگی به «گروهک های ضد انقلاب» نامیده شد در زندان اوین به دار آویخته شدند. این عده به بمب گذاری در مراکز دولتی و مردمی در شهرهای مختلف ایران متهم شدند. این اتهام در حالی به جانباختگان نسبت داده شد که آنان در نامه هایی از زندان بارها هر گونه مشارکت در اقدامات نظامی و بمب گذاری را تکذیب کرده بودند. از جمله فرزاد کمانگر معلم زحمتکش کودکان روستاهای کردستان در رنج نامه های خود از زندان بارها بر بیگناهی خویش تاکید کرده و اتهامات را رد کرده بود. همچنین شیرین علم هولی شکنجه های شدید و وطاقت فرسا در زندان برای واداشتن او به همکاری با نیروهای اطلاعاتی را شرح داده بود. خبرهای منتشره و واکنش خانواده های اعدام شده گان و وکلای آنها نشان می دهد که اعدام ها بدون اطلاع خانواده ها و وکلای آنها صورت گرفته است. به گفته همسر برادر فرزاد کمانگر وی یک روز پیش از اعدام شدن با مادرش گفتگوی تلفنی عادی داشته است.

به دنبال انتشار خبر اعدام پنج زندانی سیاسی در زندان اوین حرکت های خودجوش گسترده ای در خارج از کشور برگزار شد که تا هم اکنون ادامه یافته است.

از پنج زندانی سیاسی اعدام شده چهار نفر از آنان از استان کردستان بوده اند. در پی این اعدام ها نیروهای امنیتی و انتظامی به شکل کم سابقه ای به مناطق کردنشین اعزام شده اند. گزارش های منتشره حاکی است که این نیروها در مناطق کامیاران، سنندج و مهاباد به وسعت حضور یافتند. يگان ويژه در کلیه ميادين اصلي شهر مهاباد مستقر شد و گشت انتظامي در تمام خيابانها به گشت زنی پرداخت. مردم از خشم و نفرت شوکه شدند. فرزاد کمانگر معلم کودکان کامیاران بوده است. در سنندج تجمعی خودجوش در اعتراض به اعدام ها برگزار شد که فیلم های آن در یوتیوب انتشار یافته است. جمعی از فعالان مدنی، سیاسی و روزنامه نگاران کرد و ایرانی در کردستان عراق، از روز یکشنبه 19 اردیبهشت متعاقب پخش خبر اعدام ها در سکوی پارک آزادی شهر سلیمانیه درکردستان عراق اقدام به تحصن و اعتصاب غذای اعتراض آمیز کردند. یکی از سازماندهندگان این حرکت اعتراضی و عضو «ستاد بزرگداشت شهدای روز یکشنبه کردستان زندان اوین»، «رسیدگی نهادهای بین المللی و حقوق بشری در قبال این جنایت بزرگ» و «درخواست از مردم کردستان برای برگزاری تحصن سراسری در کردستان در روز سه شنبه مورخ 21 اردیبهشت» را از اهداف این تحصن دانست .

روز گذشته در پی انتشار خبر اعدام ها گردهمائی اعتراضی در ساعت3 بعدازظهر در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی درشهر فرانکفورت برگزار شد، حرکت اعتراضی دیگری هم در میدان مرکزی شهر استکهلم پایتخت سوئد در ساعت4 بعدازظهرروز یکشنبه19 اردیبهشت برگزار شد. در پاریس تظاهرکنندگان در میدان «تروکادرو» ی این شهر اجتماع کردند تا به این اعدام ها اعتراض کنند. شعارهای جمعیت معترض بیشتر به محکومیت عمل دولت ایران در اعدام زندانیان سیاسی مربوط می شد.ساعتی پس از آغاز این تجمع، جمعیت خشمگین بسوی سفارت ایران براه افتادند و پس از رسیدن به سفارت بسمت ساختمان آن رفته و به در و پنجره ها و تابلوی سفارت حمله کردند. در پی این تجمع پلیس ضدشورش فرانسه حدود سیصد تن از معترضان را دستگیر کرد. در لندن صدها تن از تجمع کنندگان اقدام رژیم اسلامی در اعدام زندانیان سیاسی را بشدت محکوم کردند. چندین حرکت اعتراضی دیگر نیز در سایر شهرهای اروپا برگزار شد و امروز دوشنبه 20 اردیبهشت حرکت های اعتراضی گسترده تری به شکل زنجیره ای از سوی ایرانیان خارج از کشور تدارک دیده شده است.

انتشار خبر اعدام پنج زندانی سیاسی که با خبرهایی دیگر از جمله قطع کلیه تلفن ها از زندان اوین و شایعه اعدام قریب الوقوع چندین نفر دیگر از اسرای جنبش اعتراضی همراه بود ؛ با خشم و نفرت عمومی روبرو شد. خانواده های جانباختگان در گفتگو با رسانه ها اعلام کردند که برای اعتراض به این اقدام به تهران می روند. و خبر رسید که با انتشار خبر کاروانی از اتوبوس ها راهی تهران شده است. خانواده های داغدار از مردم دعوت به تجمع دربرابر در ورودی دانشگاه تهران کردند. در فراخوان دیگری از مردم خواسته شده است که به مدت ده شب در پشت بام ها با فریادهای مرگ بر دیکتاتور و الله اکبر به این اقدام حکومت اعتراض کنند.

در میان انبوه اظهارنظرها؛ واکنش ها؛ محکومیت ها و ابراز خشم و نفرت از اقدام دستگاه قضایی، در باره دلایل اعدام سریع پنج تن از زندانیان سیاسی در وضعیت کنونی نیز ارزیابی های متعددی انتشار یافته است. براساس این ارزیابی ها، اعدام ها در کنار موج تازه سرکوب و پیگرد زنان و جوانان تحت عنوان »حجاب وعفاف » و همچنین حملات شبانه به محلات و دستگیری قربانیان آسیب های اجتماعی با هدف گسترش ارعاب، پادگانی کردن هر چه بیشتر فضا در آستانه نخستین سالگرد خیزش اعتراضی مردم ایران، ایجاد شکاف و تفرقه در میان گروههای مختلف و جلوگیری از شکل گیری صف واحدی از قربانیان فقر؛ محرومیت اقتصادی، شکاف طبقاتی و سرکوب سیاسی در برابر حکومت است. براساس این ارزیابی ها حکومت اسلامی ناگزیر به اجرای طرح تعرض گسترده و همه جانبه به سطح زندگی مردم و برچیدن یارانه هاست و خطر شورش های دامنه دار لایه ها و اقشار فقیر علیه فلاکت و تهیدستی و پیوند آن با حنبش سیاسی ضد دیکتاتوری یک سال اخیر را در برابر خود دارد. از این رو با در دستور گذاشتن حمله به زنان و جوانان به بهانه حجاب و عفاف، برانگیختن دانشگاهها با طرح تفکیک جنسیتی و پوشش سراسری و واحد؛ برانگیختن عموم مردم با طرح امنیت اخلاقی و پلیس نامحسوس و حملات شبانه به محلات فقیرنشین و حملات سازمان یافته به جشن های نیمه علنی گروههای جوانان، برانگیختن جنبش کارگری با تشدید فشار و دستگیری فعالان کارگری؛ برانگیختن مبارزان حقوق ملی از طریق اعدام گروهی زندانیان سیاسی یک رشته نبردهای موضعی پیش رس را به عموم سازمانگران و فعالین جنبش های اعتراضی و لایه های شورشی و عصیان زده جامعه تحمیل می کند تا از این طریق هم فضا پادگانی و شبه نظامی شود و هم پراکندگی و تشت در اردوی مخالفان گسترش یافته و در مجموع شرایط مناسب تری از نظر حکومت در آستانه اجرای طرح زلزله هفت ریشتری اقتصادی فراهم گردد. اما این نقشه در حالی از سوی حکومت در پیش گرفته شده است که با وجود تشدید بی سابقه سرکوب اعتراضات همچنان ادامه یافته است

با وجود سرکوب و بازداشتهای روز کارگر اعتراضات و تجمعات کارگری در هفته گذشته نیز همچنان ادامه داشته است ، بيش از 300 نفر از کارگران چينی مقصود در اعتراض به اخراج های بى رويه و حقوق معوقه دست به تجمع زدند، کارگران جینی البرز هم در اعتراض به پرداخت نشدن 7 ماه مطالبات معوقه و اعلام انحلال اين كارخانه تجمع کردند. خانواده های دستگیر شدگان روز کارگر نیز در اعتراض به دستگیری عزیزان خود و برای تعیین تکلیف وضعیت آنان اقدام به تجمع در مقابل زندان اوین کردند.

در سطح دانشگاهها نیز اعتراضات به مسائل مختلف صنفی و سیاسی همچنان ادامه یافت. اعضای تشکّل سازمان مستقل آزاد اندیشان دانشگاه آزاد شهرکرد در اعتراض به عدم کسب مجوز انتخابات شورای مرکزی این تشکل دست به تجمع زدند، جمعی از داوطلبین آزمون دستیاری وزارت بهداشت بار دیگر جلوی مجلس تجمع کردند. دانشجویان دانشگاه برق و سایر دانشجویان دانشگاه امیر کبیر دست به تحصن در مقابل دانشکده برق زدند و خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به موضوع سوء قصد به دکتر معتمدی استاد دانشگاه صنعتی امیر کبیر شدند دانشجویان دانشگاه تربيت مدرس اولین حرکت اعتراضی مرتبط با قطع یارانه ها را در پی حذف یارانه ها ی غذای سلف آغاز کردند و به مدت دو روز ادامه دادند. دانشجویان دانشگاه هنر تهران در اعتراض به پوشیدن اجباری مقنعه در دانشگاه، تجمع برگزار کردند. گروهی از مجروحان جنگی نیز در برابر مجلس دست به تجمع زدند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s