رويدا هاي ايران در هفته اي كه گذشت

یک روز پس از اعلام توافق مبادله سوخت هسته ای بین ایران، ترکیه و برزیل، پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تشدید تحریم های اقتصادی ایران در اختیار اعضای این شورا قرار گرفت.

دستیابی و اعلام توافقنامه تبادل سوخت در دقیقه 90، ادامه تاکید رژیم اسلامی بر ادامه غنی سازی اورانیوم و خودداری از تعلیق کامل آن و پشت پا زدن به توافق چند ماه پیش وین از سوی رژیم اسلامی در زمینه تبادل سوخت هسته ای، برخی از دلایل اصلی ادامه تلاش در مسیر تشدید تحریم های اقتصادی ایران اعلام شده است.

در پیش نویس منتشره منع فروش سلاح به ایران؛ بازرسی تمام محموله های هوايی و دريايی از مبدا یا به مقصد ايران در فرودگاه ها، بنادر و آب های قلمروی کشورها، بازرسي، توقيف و حتی در صورت لزوم نابودی محموله ها؛ جلوگیری از ارائه خدمات بیمه و مبادلات مالی اشخاص حقیقی و حقوقی در صورت ظن ارتباط با برنامه موشکی یا اتمی ایران و جلوگیری از افتتاح شعب بانکی در قلمرو کشورهای پیش بینی شده است. قطعنامه همچنین از ایران خواسته است ساخت تمام مراکز غنی سازی اورانيوم يا تاسيسات اتمی آب سنگين را متوقف کند و از ساخت تاسيسات مشابه خودداری ورزد.

سومین پیش نویس قطعنامه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل در حالی انتشار یافته است که براساس تخمین صندوق بين‌المللی پول تحريم‌های اعمال شده از سوی شورای امنيت در چهارچوب سه قطعنامه تاکنونی سالانه ۳۵ ميليارد دلار به ايران ضرر وارد کرده است.

مقامات رژیم اسلامی در واکنش به پیش نویس قطعنامه تحریم های جدید اقتصادی ایران اعلام کرده اند که این تحریم ها تاثیری نخواهد داشت. این موضع تکراری در قبال خطر تشدید تحریم اقصتادی ایران در حالی است که به گفته نماینده مجلس از ایلام در این استان 11 نفر به خاطر بیکاری دست به خودکشی زده اند،به گفته وطن پرور نماینده سابق کارفرمایان ایرانی در سازمان جهانی «در برخی استانها نرخ بیکاری بالای 45 درصد است.» به اعتراف وزیر آموزش و پرورش « 66 درصد از مدارس شهر تهران نيازمند بازسازي است» و این در حالی است که آموزش و پرورش با کسر بودجه شدید روبروست، سازمان تامین اجتماعی به خاطر ورشکستگی مالی دولت هنوز از قبول احکام کارگرانی که به‌کمک قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از شرکت واحد اتوبوس رانی بازنشسته شده‌اند خودداری می‌کند، بیش از 9 هزار کارگر بخش صنعت برق به خاطر بدهی بیش از 5 میلیارد تومانی دولت به واحدهای صنعتی در معرض خطر بیکاری قرار دارند و در حالی که دستمزدها یک سوم خط فقر است؛ نیمی از صنایع ایران ورشکسته اند و در رکود به سر می برند، دولت برای جبران کسری بودجه و میلیاردها میلیارد سرمایه ای که حیف و میل شده و یا به صورت شمش طلا از طریق دلالان سپاه پاسداران از کشور خارج شده است، حذف یارانه ها و افزایش قیمت ها را در دستور گذاشته و همزمان سرکوب های سیاسی را در چند جبهه گسترش داده است.

در آستانه 22 خرداد و یک سالگی اعتراضات مردم ایران، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سرکوب ها را بار دیگر شدت داده اند. علیرغم اعتراضات گسترده داخلی و بین المللی به اعدام پنج زندانی سیاسی و انتشار دهها بیانیه و اعتصاب سراسری در کردستان؛ دادستان تهران بر ادامه اجرای احکام محاربه صادره از سوی دادگاههای اسلامی تاکید کرد و اعلام داشت که شش محکوم قطعی به اعدام در انتظار اجرای احکام به سر می برند. منابع حقوق بشری گزارش های تکان دهنده ای از ابعاد سرکوب ها انتشار داده اند. براساس این گزارش ها طی یک ماه اخیر برای بیش از 100 تن از فعالین و معترضان عرصه های سیاسی، مدنی، دانشجویی، زنان، اقلیت های قومی و مذهبی بیش از سه و نیم قرن زندان، 7 حکم اعدام 1028 ضربه شلاق، 60 سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی و بیش از 3.7 میلیارد ریال جریمه نقدی صادر شده است. بنا به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر در شش ماه اخیر در ایران 17 نفر اعدام و ۵۰۰ نفر بازداشت شدند که ۹۵ نفر از دستگيرشدگان اهل هنر و مطبوعات بوده اند و۴۰ نفر هم فعال جنبش زنان. ظرف همین مدت پنجاه روزنامه، مجله و سايت به اتهام «نشر اکاذيب»، مشمول لغو امتياز، توقيف موقت و تذکر کتبی شدند و يا مورد فيلترينگ و هک قرار گرفتند.

با وجود شدت کم سابقه سرکوب و موج دستگیری های جدید که به موازات نزدیکی به سالروز 22 خرداد تشدید شده است، همبستگی و اتحاد عمل گسترده و خودجوش میان بخش های مختلف جنبش اعتراضی بر سر اعدام پنج زندانی سیاسی، و پس از آن که این اعدام جمعی به جای گسترش ترس و ارعاب در میان مخالفان، وفاق فراحزبی و فراگروهی بزرگی علیه اعدام و شکنجه و سرکوب برای نجات جان سایر زندانیان سیاسی پدید آورد، سرکوب گسترده زنان و جوانان به بهانه تامین حجاب و عفاف در دستور کار نهادهای امنیتی و انتظامی قرار گرفت. مدیرکل حراست دانشگاه تهران ورود افراد بدحجاب به دانشگاه را ممنوع و استفاده از مقنعه را اخباری اعلام کرد، در گامی تازه که از سوی منتقدان هدفش نهادینه کردن آپارتاید جنسی در نظام آموزش عالی توصیف شد، وزرات علوم با تاسیس سه دانشگاه تک جنسیتی موافقت کرد، خواجه سروی معاون فرهنگی وزارت علوم در توجیه تحمیل پوشش یکسان و سراسری در زمینه حجاب به دانشگاهها با توسل به زور و ترجیح آن بر چیزی که «کار فرهنگی» نامیده می شود گفت:« كار فرهنگى ديربازده است و نمي‌توانيم منتظر نتايج دادن آن باشيم» آیت الله جنتی رییس شورای نگهبان با اعلام این که دانشگاه و دانشجو در اختیار مجریان طرح عفاف و حجاب هستند گفت: «دانشجو نمره می خواهد و بنابراین ناچار است که به قانون عمل کند.»

اما علاوه بر دانشجویان، طرح برخورد با زنان و جوانان در مجامع عمومی نیز آغاز شده است. ماموران يگان امداد و پليس امنيت اخلاقی در طرحی با عنوان مقابله با مزاحمان نواميس، با دختران متهم به بدحجابی و پسرهای متهم به بدپوششی در خودروها برخورد کردند و ضمن ضبط مدارک خودروها سرنشیان را به يگان امداد برای پس گرفتن مدارک شان رجوع دادند. در چهارچوب آنچه بازداشت زنان و مزاحمت ماموران در طرح «مبارزه با مزاحمین نواميس» نامیده شد تعدادی از زنان دستگیر شدند

با وجود سرکوب های شدید، اعتراضات مردمی در هفته گذشته نیز ادامه یافته است. به گزارش منابع خبری اعتصاب غذای زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین به صورت دو روز در هفته در روزهای پنج شنبه و دوشنبه ادامه دارد و این هفته زندانیان سیاسی بندهای ۷ و ۸ اوين اعلام کردند که همزمان با زندانيان سياسی بند ۳۵۰ اعتصاب غذا می کنند. از میان گروههایی که اقدام به اعتصاب غذا کردند دانشجویان و مادران عزدار بودند. مادران عزدار در همبستگی با دانشجویان زندانی و در اقدامی هماهنگ با دانشجویان در برابر زندان اوین حاضر شدند و خواستار آزادی همه زندانیان و زندانیان سیاسی دانشجو شدند. دانشجویان دانشگاه آزاد در 29 اردیبهشت در صدمین روز دستگیری علی ملیحی همکلاسی این دانشجویان روزه گرفتند و روزه خود را در برابر زندان اوین با برپایی سفره افطار شکستند. در یک حرکت دیگر در اولین روز از خرداد ماه سال جاری دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران/ مرکز دست به تجمع زدند و با وجود فضای شدید امنیتی و حضور نیروهای امتنتی و انصار حزب الله و هجوم نیروهای بسیج و دستگیری و ضرب و شتم دانشجویان شعارهای مرگ بر دیکتاتور «دانشجوی با غیرت حمایت حمایت»، «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند. انتظار می رود با نزدیکی به سالگرد 22 خرداد اعتراضات بیشتری از سوی دانشجویان و خانواده های زندانیان سیاسی و سایر اقشار و گروههای ناراضی صورت بگیرد.

در ادامه اعدام زندانيان سياسي صبح امروز سوم خرداد 1389 عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی رهبر پیشین “جندالله” را در زندان زاهدان به دار آویختند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s