رويداد هاي ايران در هفته اي كه گذشت

بازداشت، پیگرد؛ زندان و سرکوب فعالین کارگری، دانشجویی، زنان؛ جنبش های ملی، روزنامه نگاران، حامیان خانواده های جان باختگان اعتراضات یک سال اخیر، در هفته ای که گذشته همچنان ادامه یافت. بازداشت بهنام ابراهيم زاده فعال کارگری در تهران و انتقال وی به زندان اوین؛ بازداشت صدرا آقاسی و نعيم احمدی از فعالین دانشجویی دانشگاه تبریز و اعضای شورای سردبیری نشریه ی دانشجویی تلنگر، دچار شدن مسعود لواسانی روزنامه نگار زندانی، به حمله عصبی در اثر فشارهای وارده در زندان و انتقال وی به بهداری اوین ، وخامت وضعیت جسمی هنگامه شهیدی روزنامه نگار, ضرب و شتم شهریار حسین بر فعال دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان در صحن دانشگاه از سوی افراد ناشناس؛ بازداشت محمدامین راشدی شهروند اهل مهاباد توسط نیروهای امنیتی به اتهام اقدام علیه امنیت ، اعتصاب غذای سلمان سیما، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد در زندان در اعتراض به فشارها مقامات زندان ؛ بازداشت مهران سورگی نویسنده به همراه همسرش اشرف اکبری، بازداشت دو فعال دانشجویی شیراز به اسامی سجاد و حمزه بنام، بازداشت حداقل پنجاه نفر در بهشت زهرا به علت حضور در مراسم یادبود جانباختگان جنبش اعتراضی، اعدام یک قربانی آسیب های اجتماعی به نام اکبر – ح در زندان زاهدان و بالاخره اعدام عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله تنها بخش کوچکی از موارد سرکوب و آزار و شکنجه و اعدام مخالفین در هفته گذشته بوده است.

با وجود سرکوب های شدید و بی وقفه، اعتراضات همچنان ادامه یافت. صدها تن از دانشجویان دانشگاه تهران در سالگرد فاجعه ی کوی دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند. دانشجویان کرمانشاه سالگرد جانباختن کيانوش آسا، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت را گرامی داشتند . در سالروز کشتار مردم در راهپیمائی بیست و پنج خرداد سال گذشته، عصر روز 25 خرداد، گروهی از مردم تهران و خانواده های قربانیان این کشتار دربهشت زهرای تهران حضور یافتند و در اطراف مقبره جان باختگان تجمع کردند. با وجود تهدیدات شدید امنیتی و بازداشت حداقل پنجاه نفر استقبال از مراسم در خور توجه بود و كانون حمايت از خانواده هاي جان باختگان و بازداشتي ها مجموع شرکت کنندگان در مراسم یادبود سهراب اعرابي، علي حسن پور، رامين رمضاني و شهيد كامراني را بيش از 1000 نفر ذکر کرد، فراخوان دانشجویان کرد به اعتصاب غذا که از جمله در اعتراض به دفن پنهانی پیکرهای فرزاد کمانگر و چهار اعدامی دیگر صورت گرفت به شکل گسترده برگزار شد، اهالی شهرک زیتون در برابر شهرداري تهران دست به تجمع اعتراضی زدند. خانواده های جانباختگان راه آزادی در سی خرداد با وجود تدابیر شدید امنیتی بر مزار عزیزان شان حضور یافتند.و مراسم گرامی داشت یاد مسعود هاشم زاده در روستای خشک بیجار با حضور گسترده مردم برگزار شد.

حمله لباس شخصی های حامی ولایت در پی سفر مخفیانه سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به قم و تخریب خانه آیت الله صانعی و آیت الله منتظری از مسایل خبرساز و پر حاشیه هفته بود. به دنبال این حملات مجمع مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه ای ضمن محکومیت این اقدام نوشت: آیا حکومتی که خود را اسلامی و پیرو پیامبر اسلام و در سیره علوی می داند باید اجازه دهد که مداحان و متملقان و چاپلوسان از آزادی مطلق برخوردار باشند اما معترضان و منتقدان دلسوز در معرض تعرض و هتاکی و ضرب و شتم و زندان قرار گیرند؟

در یک واکنش دیگر رییس فراکسیون اقلیت مجلس، حمله لباس شخصی ها را سازماندهی شده دانست و گفت:

اگر جریان حاکم مخالف این حرکات بود، این اقدامات با رضایت و هماهنگی آنها صورت نمی‌گرفت و به راحتی می‌توانستند مانع این حرکات شوند.» به گفته وی «در قم یک تعدادی هستند که نماینده جریان حاکم هستند و آن‌ها این کارها را انجام می‌دهند و جریان حاکم هم حتما از عملکرد اینها راضی است که از این اعمال تبری نمی‌جوید و اعتراضی نمی‌کند. پس از حمله و تخریب بیوت دو مرجع سرشناس شیعه در قم منابع خبری ایوزیسیون اعلام کردند محافظ و شاگردان سيد مجتبي خامنه اي پسر سید علی خامنه ای صحنه گردانان حمله به خانه های دو تن از مراجع قم بودند. این منابع با شناسایی افراد حاضر در فیلمی که از مهاجمان به منازل آیت الله منتظری و صانعی در یوتیوب انتشار یافت گفتند: مامور پیراهن سفیدی که در جلوی حسینه شهدا و جنب بیت آیت الله صانعی در حال سخنرانی تحریکی بسیجی ها و لباس شخصي ها بوده، یکی از اعضای تیم محافظ سید مجتبی خامنه ای پسر سید علی خامنه ای است و دو طلبه معممی که در کنار وی در فیلم دیده می شدند از شاگردان سید مجتبی هستند و در درس وی در مدرسه فیضيه ديده شده اند.

مجموعه خبرها و گزارش های هفته گذشته نشانگر تشدید حلقه محاصره اقتصادی ایران از سوی کشورهای غربی است. 56 کشور جهان با امضای بيانيه‌ای در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل اقدامات دولت ایران علیه معترضان را محکوم کردند. پس از تصویب قطعنامه جدید تحریم ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل، از سوی آمریکا و همچنین سه عضو اتحادیه اروپا، شامل آلمان، انگلیس و فرانسه، اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر علیه ایران در دستور قرار گرفت. تحريم‌ها مواردی نظیر محدوديت‌های معاملاتي، ممنوعيت فعاليت بانک‌هاي ايراني، خودداری از سرمايه‌گذاری در صنايع نفت و گاز و همچنين عدم اجازه ورود کشتي‌های ايرانی به بنادر اروپايی و بارزسی محموله ها را پیش بینی کرد ه است. در واکنش به این مصوبه علی لاریجانی در جلسه علنی روز چهارشنبه بیست و شش خرداد مجلس گفت: «به آمريکا و برخی کشورهای ماجراجو هشدار مي‌دهيم در صورتی که وسوسه بازرسی محمولات هواپيما و کشتی ايرانی را در سر داشته باشند، مطمئن باشند در خليج‌فارس و دريای عمان به خدمت کشتي‌های آنان رسيدگی خواهد شد. و اين مقابله به مثل بخشی از دفاع از منافع ملی ما است. اکثریت مجلس با انتشار بیانیه ای قطعنامه شوراي امنيت را مطرود و فاقد هرگونه وجاهت خواند و «از دولت خواست تا چنان‌چه هر كشوري به روشي خصمانه بازرسي و يا توقف كشتي‌هاي ايراني و يا محموله‌هاي باري كشورمان روي آورد با عمل مقابله به مثل به شكل جدي مواجه شود.» رژیم اسلامی همین مواضع را سپس در بیانیه ای رسمی مورد تاکید قرار داد. در این بیانیه ضمن تهدید سازمان ملل به واکنش متقابل تاکید شد: »جمهوري اسلامي ايران به صراحت اعلام مي‌نمايد هر گونه اقدام عليه منافع قانوني و مشروع ملت ايران متقابلا پاسخ قانوني و اقدام مقتضي جمهوري اسلامي ايران را به همراه خواهد داشت.»

واکنش رسمی رژیم اسلامی به قطعنامه شورای امنیت عامل تشدید احتمال رویارویی ارزیابی شد. به اعتقاد تحلیل گران سیاسی با این که دلیل افزایش فشار آمریکا و متحدان غربی بر ایران پیگیری مطامع منطقه ای این کشورها در شرایط درک بحرانی بودن موقعیت رژیم ایران و فراهم کردن بهانه دخالت در امور داخلی کشور به نام قوانین بین المللی است، رژیم اسلامی نیز از چالش هسته ای با غرب برای منحرف کردن افکار عمومی از بحران گسترده داخلی، سواستفاده از احساسات ناسیونالیستی و کاهش شکاف های درونی خود بهره برداری می کند. به گفته رامین میهمان پرست سخنگوی وزرات خارجه رژیم اسلامی در «همایش تخصصی انرژی هسته‌ای ایران چشم اندازها و چالش‌های پیش رو؛ «بحث هسته‌اي محور وحدت ايرانيان داخل و خارج از كشور است.» از سوی دیگر با وجود تهدیدات تهران به مقابله به مثل با دولت های غربی در ادامه روند تشدید حلقه محاصره اقتصادی ایران از طریق تدوین مجازات های مضاعف، قزاقستان و ترکمنستان اعلام کردند مسیر انتقال نفت خود را از ایران به علت نگرانی از تحریم های شورای امنیت و تحریم های مضاعف آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران تغییر داده اند. همچنین اعلام شد کره جنوبی و ژاپن نیز قصد دارند در کنار استرالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های مضاعفی را علیه ایران اعمال کنند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s