رويداد هاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته سرکوبها و فشار همچنان ادامه یافت. صدور حکم شش سال حبس تعزیری برای پریسا کاکایی فعال حقوق زنان و کودکان، وخامت وضعیت جسمانی نویسنده و فعال کرد بهزاد کردستانی بعد از دو ماه بازداشت، صدور حکم اعدام برای سامی حسینی زندانی سیاسی در یک دادگاه هفت دقیقه ای، تمدید قرار بازداشت نوید محبی دانش آموز وبلاگ نویس، صدور حکم یک سال حبس قطعی و سی سال محرومیت از روزنامه نگاری برای ژیلا بنی یعقوب، صدور حکم نه سال زندان برای وکیل دادگستری محمد سیف زاده به جرم تاسیس کانون
مدافعان حقوق بشر، محرومیت خدادادی وزنه بردار، سرپرست تیم و همچنین مربی تیم بدلیل همراهی با ورزشکار اسرائیلی از ورزش، بازداشت و شکنجه یکی از اساتید دانشگاه آزاد اصفهان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و بر هم زدن نظم دانشگاه، صدور حکم اعدام برای صدها زندانی و اعدام مخفیانه بیست و سه متهم دیگر در زندان وکیل آباد مشهد، اعمال فشار و آزار بر نسرین قدیری، ناهید قدیری، سیما رجبیان و رزیتا واثقی چهار زندانی زن زندان مشهد، بازداشت شفیق هادوی فعال اقتصادی به جرم امنیتی، پرونده سازی جدید علیه زندانی سیاسی ارژنگ داودی، اخراج سمیرا صدری معلم آموزش و پرورش وهمسر زندانی سیاسی علی جمالی، اخراج ارسلان صادقی و مازیار معصومی دو تن از فعالان دانشجویی از دانشگاه اصفهان، اخراج دو تن از فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران و صنعتی نوشیروانی بابل، بازجویی و تهدید مجدد چهارده زندانی سیاسی بند 350 اوین خواهان تشکیل کمیته حقیقت یاب برای پس گرفتن امضای خود، بخش هایی از این گزارشات بوده است.

منابع خبری حقوق بشری از ادامه اعدام های گسترده در زندان وکیل آباد مشهد خبر داده اند. براساس این خبرها در دو نوبت در تاريخ های ۱۳ و ۲۰ مهر ۱۳۸۹ در زندان وکيل آباد مشهد جمعا 23 نفر را مخفیانه به دار کشیده اند. در روز سيزدهم مهر ۱۳ نفر و بيستم مهر ۱۰ نفر به صورت دسته جمعی و بدون اعلام قبلی، بدون رعايت قوانين رسمی، و بدون رعايت آيين دادرسی عادلانه، حلق آویز شدند. در جریان اعدام ها وکلا و خانواده های متهمان حضور نداشته و حتی اعدام شدگان تا ساعتی پیش از اعدام خبر نداشتند. آنها را تنها چند ساعت قبل از اعدام از بند های مختلف جمع آوری کرده و به راهرو اعدام در ورودی سالن ملاقات های زندان منتقل کردند و سپس در يک رديف دار زدند. پیش از این یکی از زندانيان سابق زندان وکيل اباد مشهد نیز از اعدام گروهی و پنهانی دست کم 500 تن در اين زندان از ابتدای سال 88 تا پايان مرداد 89 خبر داده بود. اعدام 23 زندانی در 13 و 20 مهرماه گذشته در زندان وکیل آباد مشهد جدا از اعدام هایی است که در بند زنان این زندان صورت گرفته است. و در باره تعداد زنانی که اعدام شده اند آماری به دست نیامده است.

در هفته گذشته شاهد اعتراضات مردمی به اوضاع اقتصادی و فشارهای سیاسی بودیم. کارگران کارخانه لاستیک البرز در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوق خود و تحقق نیافتن خواسته هایشان اعتراض و در محل کارخانه اقدام به آتش زدن لاستیک کردند، کارگران شهرداری آبادان در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوق و بیمه خود در مقابل شهرداری مرکزی دست به تجمع زدند، خانواده شهدای ساکن در شهرک فجر تهران در مراسم سخنرانی احمد اسماعیلی رئیس بنیاد شهید با درگیری لفظی و فیزیکی و در اعتراض به عملکرد دولت مانع از سخنرانی وی شده و چند روز بعد نیز شیشه های ساختمان بنیاد شهید در خیابان طالقانی و همینطور ساختمان بنیاد در شهرک فجر را شکستند، دانشجويان داروسازی شيراز برای بررسی حذف «حق فنی داروخانه ها» و تجمع اعتراضی دانشجويان در جنب آن تریبون آزاد افشاگرانه برپا کردند، جمعی از وکلای دادگستری با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت غیر قانونی نسرین ستوده و محرومیتش از ملاقات با وکلای مدافع و خانواده خود خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط او شدند، دانشجویان دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی ایران صبح روز گذشنه در واکنش به انحلال دانشكده‌ شان، در محوطه آن دست به تحصن زدند و به این اقدام اعتراض کردند.

شنبه شب گذشته سخنان احمدی نژاد در مورد برچیدن یارانه ها از تلویزیون پخش شد. با این که در آستانه این سخنرانی از سوی رسانه های محتلف احتمال داده شده بود ابهامات موجود در زمینه برچیدن یارانه ها از سوی وی برطرف شود و مواردی چون بسته های قیمتی جدید پیش بینی شده پس از حذف یارانه ها، قیمت مایجتاج اساسی مردم نظیر نان، گوشت، برنج و لبنيات معلوم شود، احمدی نژاد چیزی بیشتر از آن چه پیش از وی مسئولین و دست اندرکاران این طرح گفته بودند مطرح نکرد. وی تنها یادآور شد که مبلغ هشتاد هزار تومان ریخته شده به حساب تعدادی از شهروندان در برخی استان های کشور برای دو ماه است و میزان یارانه نقدی دو ماه اول را 40 هزار تومان اعلام کرد. اما وی از مردم خواست تا شش ماه از مصرف این پول خودداری کنند. وی همچنین مدعی شد که گرانی های شدیدی پس از هدفمندشدن یارانه ها بوجود نخواهد آمد اما در عین حال تاکید کرد که به خاطر جلوگیری از احتکار زمان دقیق اجرای حذف یارانه ها را اعلام نمی کند. وی همچنین گفت که تنها چند ساعت پیش از شروع اجرای این طرح مردم می توانند وجوهی را که به حساب هایشان ریخته شده استفاده کنند.

طبق آماری که خود مسئولین ارائه داده اند قیمت بسیاری از کالاها خصوصا مواد غذایی بیش از سی درصد افزایش یافته است این در حالی است که حذف یارانه ها هنوز صورت نگرفته است. اجرای طرح حذف یارانه ها از اول فروردین هشتاد و نه تاکنون چند بار به تاخیر افتاده است و طبق آخرین گزارشات قرار است از اواسط ماه آبان صورت گیرد. صرف نظر از علل این تاخیر، پیش از آنکه این طرح به اجرا در بیاید افزایش قیمت بطور محسوسی در بسیاری از کالاها صورت گرفته است. نگرانی مردم از شروع اجرای این طرح زمانی بیشتر می شود که اطلاعات ناقص و بعضا ضد و نقیضی از مسئولین در این باره می شنوند. پنهان کردن قیمت های جدید، چگونگی و میزان دقیق پرداخت یارانه نقدی و پرسش های بسیار دیگر مسائلی هستند که عمده نگرانی مردم را تشکیل می دهند. حامل های انرژی از حساس ترین کالاهایی هستند که قیمت آنها تاثیر بسزایی در زندگی مردم خواهد داشت ولی تاکنون هیچ اطلاعات موثقی در رابطه با قیمت آنها شنیده نشده است. به گزارش خبرگزاری مهر بهای جدید برق مصرفی چهل و سه تومان برای هر کیلو وات ساعت اعلام شده بود اما وزارت نیرو افزایش قیمت برق را تا هشتاد تومان اعلام کرد این در حالی است که مجید نامجو وزیر نیرو همه این خبرها را تکذیب کرده و اعلام کرد که محمود احمدی نژاد اجازه اعلام قیمت های جدید را نداده است. از سوی دیگر ترس دولت از شورش های مردمی علیه گرانی ها باعث شد تا دولت اقدام به آمادگی و تدارک برای مقابله با اعتراضات کند. از مدتها قبل مسئولین انتظامی بارها و بارها در سخنرانیها و مصاحبه های خود اعتراضات مردمی را به عنوان »فتنه اقتصادی» علیه هدفمند کردن یارانه نام برده و مردم را تهدید به مقابله و سرکوب شدید کردند. در پی این تهدیدات از دو روز پیش در حدود هشتصد مرکز حساس پایتخت، پلیس را به نام تامین امنیت اجتماعی مستقر کردند. ولی به نظر می رسد که نیروهای انتظامی نتوانند به آسانی مردم به جان آمده از گرانی و فشارهای دیگر اقتصادی و سیاسی را مهار کنند. احتمال می رود گرانی نان که قرار است بعد از برچیدن یارانه ها به بهای هشتاد درصد قیمت فعلی نان آزاد به فروش برسد با اعتراض گسترده مردم در مناطق فقیرنشین روبرو شود. تحلیل گران سیاسی می گویند مسئله نان مسئله مشترک بخش بزرگی از مردم است که براحتی می تواند به فصل مشترکی در مبارزات و اعتراضات مردمی جدید تبدیل شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s