رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

تظاهرات ميليوني در روز 25 بهمن »روزخشم در ايران» در تهران و شهرهاي مختلف كشور.

بعد از صدور فراخوان 25 بهمن به راهپیمایی روز خشم مردم علیه دیکتاتوری و استقبال و حمایت گسترده از آن، موج جدیدی از فشار، سرکوب، ارعاب و بازداشت فعالین سیاسی در ایران آغاز شد. مامورین امنیتی طی اقدامی هماهنگ اقدام به تماس تلفنی با فعالین سیاسی در شبکه های اجتماعی کرده و فعالیت آنها را جرم دانسته و با تهدید های فراوان مانع از فعالیت آنها شده اند. همچنین فشار بر دانشجویان و خصوصا متهمینی که برای آنها طی حوادث پس از انتخابات احکام تعلیقی صادر شده است چشمگیرتر بوده و تعداد زیادی از فعالین دانشجویی بازداشت شدند. تدارک رژیم برای مقابله با تظاهرات روز خشم محدود به بازداشتها نشده بلکه گزارشات رسیده از ایران حاکی است که از یک هفته مانده به راهپیمایی روز ۲۵ بهمن ماه، سیستم های ارتباطی و اطلاع رسانی مختل شده و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز، سعی در ایجاد فضای رعب و وحشت در میان شهروندان داشته و همچنین برخی گزارشات از منابع غیر رسمی حکایت از تشکیل جلسات اضطراری برای تعیین چگونگی برخورد با معترضان و راه پیمایان روز 25 بهمن داشته است.

بازداشت جاوید فخریان، زهرا افتخاری و زهرا شریف فعالان دانشجویی، بازداشت پیمان عارف دانشجوی ستاره دار دانشگاه آزاد قوچان در مشهد، بازداشت محمد حسین مهیمنی و محتبی شایسته فعالین سیاسی در گرگان، بازداشت یدالله اسلامی عضو و دبیر کل مجمع نمایندگان ادوار مجلس،بازداشت محمودی مسئول حوزه شرق تهران جبهه مشارک، بازداشت کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی، بازداشت فریبا ابتهاج مسول دفتر معصومه ابتکار، حمله وحشیانه به منزل تقی رحمانی روزنامه نگار مستقل و بازداشت وی و وخامت حال همسرش نرگس محمدی، بازداشت میثم محمدی و امید محدث روزنامه نگار و عضو بنیادبهشتی، بازداشت نزهت امیرآبادیان، روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی، بازداشت صدرالدین بهشتی فرزند علیرضا بهشتی مشاور ارشد موسوی در جریان انتخابات سال گذشته، بازداشت دکتر مصطفی میر احمدی زاده استاد حقوق عمومی دانشگاه قم عضو بنیاد یاران و از شاگردان آیت الله منتظری و مشاور مهدی کروبی ، خلع لباس و تبعیدی به مدت ده سال از شهر قم، بازداشت صالح نقره کار دبیر کمیته حقوق موسوی و خواهر زاده زهرا رهنورد، یورش به منزل دکتر شریف زادگان استاد دانشگاه شهید بهشتی، بازداشت علی عبدی شهروند معترض ساکن بابلسر به اتهام اعتراض به لاریجانی رئیس مجلس نسبت به وضع نامناسب معیشتی، احضار پانزده نفر از مادران پارک لاله به وزارت اطلاعات، بازداشت محمد ایلخانی زاده دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بوکان، بازداشت حسن جولانی دانشجوی دانشگاه تهران بخشهایی از گزارشات انتشار یافته از بازداشتها در هفته گذشته بود.

علیرغم تمام تهدیدات و تمهیدات رژیم حمایت از تظاهرات 25 بهمن روز خشم بطور گسترده ای جریان داشت. کارگران و کارکنان اخراجی شرکت نوشابه سازی ساسان، رانندگان تریلر، کارگران ایران گریس، جمعی از کارگران اخراجی و کانون شورای اسلامی کار پاکدشت، دانشجویان دانشگاههای تهران، مشهد، یزد، اصفهان، قزوین و تبریز، زندانیان سیاسی آزاد شده، زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج، عیسی سحرخیز روزنامه نگار زندانی، ادوار تحکیم وحدت، مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه، مجمع جوانان آذربایجان، مادران پارک لاله و دهها نهاد، سازمان و فعال سیاسی از تظاهرات روز 25 بهمن اعلام حمایت کردند. جمعی از دانشجویان و دانش آموزان طی فراخوانی از کلیه دانش آموزان و دانشجویان دعوت کردند تا در روز 25 بهمن ساعت 14 کلاسها را تعطیل کرده و به صفوف معترضین بپیوندند. گزارشها حاکی از آنست که در آخرین شب قبل از 25 بهمن مردم در بسیاری از محله های تهران، شیراز، اصفهان، رشت، تبریزو دیگر شهرستانها بر پشت بامها رفته و اعتراض خود علیه دیکتاتوری را با فریاد الله اکبر بیان داشتند.

آزار و شکنجه زندانیان و اعدامها نیز همچنان در هفته گذشته جریان داشت.

شکنجه وحشیانه زندانی سیاسی علی عوض زاده در زندان گوهردشت به ظن اینکه اخبار زندانیان سیاسی را به خارج از زندان منتقل می کند، وخامت وضعیت جسمی منصور اسانلو و انتقال او به بیمارستان و دیگر بار برگردان وی به زندان رجایی شهر کرج ، صدور حکم ده ماه حبس تعزیری برای آریا آرام نژاد خواننده آهنگ علی برخیز، تشدید بیماری کلیوی حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر که در زندان اوین به سر می برد، سرکوب و سانسور خبری زندانیان زندان شیراز، تداوم بلاتکلیفی و نگهداری رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکاری کارگران شرکت واحد در بند 209 زندان اوین، اعدام دسته جمعی و پنهانی ده زندانی در زندان وکیل آباد شیراز که 5 تن از آنان افغانی بودند به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر، بخشهایی از اخبار ارسالی از زندانها بوده است.

علیرغم ادعاهای دولت مبنی بر کنترل قیمتها و مهار رشد تورم بعد از به اصطلاح هدفمندسازی یارانه ها، مشکلات پیش آمده به حدی است که خود مسئولین و وابستگان دولتی ناچار به اعتراف به آن هستند. اسماعیل حق پرستی دبیر اجرایی خانه کارگر تهران در گفتگویی با ایلنا اظهار داشت : بعد از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها هزینه های زندگی افزایش یافته و روند این افزایش همچنان ادامه دارد وی در ادامه گفت وقتی که دولت قادر به کنترل قیمتها و مهار رشد تورم نیست نبایدمانع افزایش دستمزدهای کارگران شود و اگر دولت قرار است به نام پرداخت یارانه ها و سهام عدالت از افزایش مزد جلوگیری کند بهتر است پرداخت یارانه و سهام عدالت متوقف شود. همچنین بهمن محمدی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز اظهار داشت که بدلیل حمایت نشدن از بخش کشاورزی به ویژه در تامین سوخت، بعد از اجرای قانون حذف یارانه ها، قیمت کالاهای اساسی در سال اینده افزایش خواهد یافت. وی در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار خانه ملت مشکلات فراوان بخش کشاورزی برای تهیه سوخت بعد از اجرای قانون حذف یارانه ها را تشریح کرد. گزارشات همچنان حاکی است که نرخ اجاره بهای مسکن نیز حدود بیست درصد افزایش داشته است.

بيش از هزار دستگاه تاکسی در بابل – استان مازندران – روز یکشنبه هفدهم بهمن اقدام به اعتصاب کردند. اين اعتصاب از ساعت ۹ صبح مقابل فرمانداری شهرستان بابل آغاز شد و به مدت ۴ ساعت به طول انجاميد. با آغاز اعتصاب نيروهای امنيتی و اطلاعاتی تلاش به متفرق کردن رانندگان تاکسی نمودند ولی اين اقدام نيروهای امنيتی و انتظامی نتوانست مانع از اعتصاب رانندگان تاکسی در بابل شود. بدنبال این اعتصاب چند تن از رانندگان به همراه اعضای سنديکای تاکسيرانی به حفاظت اطلاعات ناجا احضار شده و در مقابل مقامات امنيتی و اطلاعاتی ناجا و اداره اطلاعات شهرستان بابل مورد بازجوئی قرار گرفتند.
جواد نجم الدین مدیرعامل کارخانه ایران خودرو بدنبال فشار و اعتراضات گسترده کارگران برای محاکمه عاملان کشتار کارگران ایران خودرو ناچار شد تا برای کاهش اعتراضات کارگران طی حکمی مجید باقری جوزانی مدیر منابع انسانی ایران خودرو را از کار برکنار و مهندس احمد بذلی را جانشین وی کند.

جایزه بهترین فیملمانه جشنواره فجر به کاپلان اوغلو برای فیلمنامه عسل اختصاص داده شد. کاپلان اوغلو بعد از مطلع شدن از تصمیم جشنواره فجر در اعتراض به سرکوب و خفقان حاکم بر فضای هنری در ایران از گرفتن این جایزه سر باز زد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s