رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

بعد از برگزاری تظاهرات 25 بهمن روز خشم علیه دیکتاتوری و اول اسفند روز هفتم جان باختگان 25 بهمن، رژیم عنان گسیخته اقدام به ضرب و شتم و بازداشت فعالین سیاسی کرد. بازداشت مير حسين موسوي، مهدي كروبي، زهرا رهنورد و فاطمه كروبي و انتقال آنها به زندان حشمتيه، فحاشی به فائزه هاشمی و ضرب و شتم ناصر هاشمی برادرزاده هاشمی رفسنجانی و همچنین نوه های وی ، بازگرداندن محمد نوری زاد به زندان در پی انتشار نامه تشکر وی به مردم و افشای آزارهایی که بر وی گذشت، بازداشت پیمان غلامی نویسنده و مترجم ، بازداشت مهدی تحققی و احمد هاشمی دو عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، احضار و صدور حکم جلب برای زلیخا موسوی مادر حسین رونقی وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر، بازداشت جعفر گنجی و آرش نجبایی از اعضای نهضت آزادی ایران در شامگاه 25 بهمن، بی خبری از وضعیت موسوی و کروبی و همسرانشان بعد از محاصره منزلشان و بازداشت بیش از صد و پنجاه تن از شهروندان معترض رشت در روز 25 بهمن ماه بخشهایی از هجوم و بازداشتها بوده است.

از سوی دیگر احضار و بازداشت دانشجویان فعال دانشگاهها نیز افزایش داشت. بازداشت بیش از پانزده تن از فعالین دانشجویی شهر بابل از جمله دانیال زرگریان، میلاد طاهری، سارا باقری، علی یزدان پناه و ایمان صدیقی روز 25 بهمن و یکشنبه اول اسفند و انتقال آنان به مکان نامعلوم، بازداشت بیش از 18 دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف به اتهام شرکت در تظاهرات اول اسفند و ممانعت از ورود بیست دانشجو به دانشگاه و ممانعت از ورود 25 دانشجو به خوابگاه دانشگاه شریف، بازداشت چهار دانشجو و یک استاد داشنگاه امیرکبیر در روز اول اسفند و تعطیلی تعادی از کلاسهای درس در اعتراض به این بازداشتها، محکومیت بیش از دویست دانشجوی دانشگاه شیراز به محرومیت از تحصیل برای حداقل دو ترم بعد از شرکت در مراسم اعتراض به کشته شدن حامد نورمحمدی از جان باختگان اول اسفند، ممنوع التدریس شدن سید حسین جاودانی استاد دانشگاه پیام نور مشهد و فعال سیاسی، احضار و ممنوع الورود شدن تعدادی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با تجمعات 25 بهمن و اول اسفند، بازداشت دو فعال دانشجویی و ی استاد دانشگاه در قزوین، بازداشت سید علی صابری فعال دانشجویی دانشگاه غیر انتقاعی بهار مشهد علی زوار کعبه گوشه هایی از اخبار منتشر شده در این زمینه بوده است.

اعمال فشار و سرکوب زندانیان سیاسی در هفته گذشته نیز همچنان ادامه داشت. دستور وزارت اطلاعات به قاضی مقیسه برای فشار بیشتر به مجید توکلی، بهاره هدایت و مهدیه گلرو و همچنین ممنوع الملاقات و ممنوع التلفن بودن بهاره هدایت و مهدیه گلرو فعال دانشجویی به مدت دو ماه، پرونده سازی جدید بازجویان وزارت اطلاعات علیه ارژنگ داودی و قصد انتقال وی به زندالن بندر عباس، بی خبری از وضعیت فرناز کمالی فعال حقوق زنان و عضو کمپین یک میلیون امضا بعد از بازداشت، وخامت حال و انسداد عروق قلب منصور اسانلو فعال سندیکایی محبوس در زندان گوهردشت کرج، تایید حکم پنج سال حبس برای احسان عبد تبریزی و اعدام سه نفر در سلماس به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر، اخبار منتشره از زندان بوده است

در طی ناآرامی های چند روز گذشته دانشگاه صنعتی شريف که بر اثر حمله نيروهای حراستی و لباس شخصی به اين دانشگاه و ضرب و شتم دانشجويان ايجاد شد و منجر به بازداشت بيش از دهها دانشجو گرديد، تشکل های دانشگاهی همسو با حکومت در اين دانشگاه نامه ای تهديد آميز به دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه ارسال کردند. دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به کشته شدن حامد نورمحمدی که در جریان مراسم اول اسفند روز بزرگداشت جان باختگان 25 بهمن جان باخت، اعلام یک هفته عزای عمومی کرده و همچنین به همین مناسبت روز چهارشنبه صدها تن از دانشجویان با حلقه زدن و تجمع در ورودی پردیس ارم شروع به خواندن سرود یار دبستانی کرده و سپس به احترام یاد حامد نورمحمدی یک دقیقه سکوت کردند این تجمع با هجوم نیروهای حراست و بازداشت دانشجویان و محرومیت بیش از دویست تن از آنان برای حداقل دو ترم مواجه شد. دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراض به کشته شدن صانع ژاله توسط نیروهای امنیتی در روز 25 بهمن اعتصاب خود را به مدت یک هفته ادامه داده و کلیه کلاسهای خود را در این یک هفته تعطیل کردند. دانشجویان هنر دو روز بعد از جان باختن صانع ژاله دست به تجمع اعتراضی زدند که منجر به بازداشت تعدادی از دانشجویان شد.جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با انتشار بیانیه ای ضمن بی نتیجه دانستن تهدیدات و سرکوبهای دولت در فرونشاندن اعتراضات مردم اعلام کردند که امید چندانی به اصلاح وضعیت موجود نیست و آماده اند تا در تجمعات اعتراضی برای رفع حصر کروبی و موسوی شرکت کنند

کارگران پالايشگاه آبادان همچنان به اعتصاب خود ادامه مي دهند. اين كارگران بیش از ده روز است كه در اعتراض به عدم پرداخت حقوقشان دست به اعتصاب زده اند. آنها خواهان دريافت حقوق شان مي باشند و مصمم هستند كه تا رسيدن به خواست هايشان به اعتراض خود ادامه دهند.از روز شنبه 30 بهمن كارگران و كاركنان شركت پارس سويچ زنجان كه 850 نفر هستند و وابسته به وزارت نيرو است دست به اعتصاب زدند . این اعتصاب در ابتدا در اعتراض به كيفيت بد غذا شروع شد و سپس به مشكلات دستمزد كشيده شد . روز يكشنبه جهت سركوب اعتصاب كنندگان نيروهاي سركوب از شهرستان بروجرد (استان لرستان)به كارخانه اعزام شدند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران و همچنین جمعی از فعالان ایرانی حقوق بشر در نامه ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد بان کی‌مون خواستار لغو حصر خانگی وتضمین آزادی فعالیت‌های موسوی، رهنورد، کروبی و فاطمه کروبی شدند.پايگاه اطلاع رسانی پزشکان ايران طی نامه ای به بان کی مون دبيرکل سازمان ملل خواستار اقدامات فوری آن سازمان جهت جلوگيری از استفاده گازهای شيميايی مخرب عليه تظاهرکنندگان در ايران توسط نيروهای پليس ضد شورش رژيم گرديد. به گزارش خبرگزاری پزشکیايرمنادر اين نامه ضمن برشمردن خطرات آنی و درازمدت استفاده از اين نوع گازها بر تظاهرکنندگان و حتی مردم عادی ساکن در شهرهای محل تظاهرات و خطرات زيست محيطی اينگونه گازها خواستار اعزام گروه کارشناسی به ايران برای بررسی ابعاد استفاده از اين گازهای شيميايی خطرناک گرديد که در قالب گازهای اشک آور جديد به سمت معترضين خيابانی شليک می گردد. گازهای شيميايی جديد بدليل ايجاد ترس و وحشت در مصدوم به گاز ترس نيز شهرت يافته اند.

بنا بر اعلام وزارت بازرگانی از تولید کنندگان شیر خواسته شده تا تولید و عرضه شیر یارانه ای را از 26 اسفند متوقف کنند در نتیجه این تصمیم و حذف یارانه شیر قیمت شیر تا پاکتی ششصد تومان افزایش می یابد. همچنین به گزارش خبرگزاری جهان قبض های گاز برای بسیاری از خانواده ها پنج تا ده برابر نرخ مصرفی همین خانواده ها نسبت به فیش های قبلی بوده است. افزایش قیمتها محدود به این موارد نبوده بلکه قیمت تخم مرغ نیز به هر عدد دویست تومان افزایش یافت. رئیس سازمان بازرگانی استان تهران در گفتگویی با فارس اعلام کرد که علت افزایش قیمت تخم مرغ گرانفروشی نبوده بلکه مشکلات تولید آن است و اظهار داشت که بزودی واردات تخم مرغ را آغاز خواهند کرد. این افزایش قیمتها در حالی است که به گزارش آفتاب مبلغ یارانه ها در سال آینده بطور ماهانه برای هر ایرانی 27 هزار تومان خواهد بود که مطلقا تناسبی با این افزایش قیمتها ندارد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s