رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

به مناسبت هفده اسفند (فردا سه شنبه) برابر با هشتم مارس روز جهانی زن دومین سه شنبه اعتراضی و در تداوم سه شنبه های اعتراض علیه دیکتاتوری بسیاری از سازمانها، نهادها، انجمن ها و فعالان حقوق زنان و دیگر فعالان مدنی طی اطلاعیه هایی از راه پیمایی و تظاهرات این روز حمایت کرده و مردم را به تظاهرات و تجمع دعوت کردند. مادران پارک لاله و مادران صلح کردستان نیز با صدور بیانیه های جداگانه ضمن حمایت خود از تظاهرات اعتراضی به نقش برجسته زنان در جنبش اعتراضی ایران و منطقه اشاره کرده و اعلام کردند که خود نیز فعالانه در این تجمعات شرکت خواهند کرد.

در هفته گذاشته نیز بدنبال فراخوان برای شرکت در تظاهرات سه شنبه های اعتراض در اولین سه شنبه اعتراض، روز دهم اسفند علیرغم حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها مردم در بسیاری از شهرها به خیابانها آمده و فریاد اعتراض علیه دیکتاتوری سر دادند. مردم در شهرهای رشت، شیراز، تهران، کرج، مشهد، سبزوار و اصفهان به خیابانها آمده و شعار هایی چون مرگ بر دیکتاتور، مبارک بن علی نوبت سیدعلی سر دادند. در تهران همچنین دراتوبان نیایش اقدام به نصب پلاکاردی با شعار دیکتاتور به پایان سلام کن کردند. بدنبال این اعتراضات تعداد زیادی از مردم بازداشت شدند. به گزارش تنی چند از بازداشت شدگان که ازاد شده اند بازداشت شدگان بشدت مورد ضرب و شتم و بازجویی وحشیانه قرار گرفته بودند. گزارشات منتشر شده حاکی است که تنها در تهران در روز دهم اسفند صدها نفر بازداشت شده اند همچنین گزارشات حاکی است تعدادی از بازداشت شدگان به ساختمان خبرگزاری دولتی ایرنا منتقل و مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته اند.

بازداشتها و فشارها و اعدامها در هفته گذشته همچنان ادامه داشت. نگرانی خانواده و اعضای سندیکا از نامساعد بودن وضعیت جسمانی منصور اسانلو، ناپدید شدن و بی خبری از افشین اسانلو برادر منصور اسانلو بعد از بازداشت وی در ترمینال جنوب به وسیله لباس شخصی ها، به تعویق افتادن مجدد دادگاه رضا شهابی عضو سندیکای شرکت واحد، ادامه بازداشت غیر قانونی فرزانه نجار نژاد، اعلام اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان گوهردشت در حمایت از هم بندشان محسن دکمه چی که مبتلا به سرطان است، بازداشت سه فعال سیاسی و دانشجویی محمود شاگرد دباغ، امیر حسین رستمی و احسان پروین در شهر بابل، بازداشت فریدون صیدی از اعضای شاخه جوانان جبهه مشارکت و عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و سحر بیرام آبادی فعال حقوق کودکان در کرمان، تداوم بازداشت رضا ایزدی از اساتید دانشگاه قزوین که در تظاهرات 25 بهمن ماه دستگیر شد و بی خبری مطلق از وضعیت و مکان نگهداری وی، دستگیری چند تن از دانشجویان دانشگاه قزوین از جمله علی بیانی، سعید سکاکیان و فرهاد فتحی در پی اعتراضات مردمی 25 بهمن ، بازداشت مادر معین اسلامی جم دبیر تشکیلات سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، دستگیری سه شهروند بهایی ثمن گلشنی، رومینا احراری و پیمان پناه در اصفهان، ممنوع الملاقات شدن لقمان مرادی و زانیار مرادی دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام به دلیل خودداری از نوشتن عفونامه، تحت فشار قرار دادن زندانی سیاسی، روزنامه نگار و همکار مجله تایم رضا رفیعی جهت اعتراف گیری علیه علی کروبی فرزند مهدی کروبی، صدور حکم هفده سال حبس تعزیری باری فرح واضحان، در آستانه اعدام قرار گرفتن حمید قاسمی شال به اتهام جاسوسی و همکاری با سازمان مجاهدین، اعدام دو زندانی ایرج حسن نژادیان و بهروز شکوهی در روز پنچشنبه دوازده اسفندماه و همچنین اعدام نه تن از زندانیان عادی بصورت دسته جمعی در روز نهم اسفندماه به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در زندان ارومیه ، اجرای حکم اعدام برای یک جوان 24 ساله به نام محمود اعلایی به اتهام حمل مواد مخدر و صدور حکم اعدام برای دو برادر به نامهای جواد و داود قاسم زاده و عمویشان شاپور قاسم زاده به اتهام حمل مواد مخدر بخشهایی از گزارشات منتشره بوده است

خانواده چند صد نفر از معترضینی که در روزهای 25 بهمن ماه، اول و دهم اسفندماه بازداشت شدند و تاکنون هیچ خبری از محل بازداشت و وضعیتشان در دست نیست هر روز در مقابل زندان اوین و دادگاه انقلاب تجمع کرده و خواستار رسیدگی و پاسخگویی مسئولان در باره عزیزانشان و یا حداقل ارائه لیست بازداشت شدگان شده اند که تاکنون با بی توجهی مسئولین روبرو بوده اند. در حالیکه از سویی مسئولین اعلام می کنند که بازداشتی در رابطه با تجمعات این روزها ندارند، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اعلام کرد که لیستی از بازداشت شدگان ارائه نمی دهند تا به قول دادستان فتنه گران از تعداد بازداشت شدگان سوء استفاده نکنند تا تجمعات این روزها را بزرگ نمایی کنند.

بنا بر گزارشات منتشر شده اعتراضات کارگران کارخانه کیان تایر که از مدتی پیش آغاز شده است، همچنان ادامه دارد. گروهی از کارگران کارخانه کیان تایر تهران که ماه هاست حقوق دریافت نکرده اند، چند روزی است که با تجمع درون کارخانه، نصب پارچه نوشته های اعتراضی به نرده های بیرونی کارخانه، روشن کردن آتش و سر دادن شعار، اعتراض خود را نشان می دهند. کارگران همزمان با تجمع های اعتراضی روز سه شنبه دست به تحصن زده و شعارهایی چون مرگ بر ستمگر و یا حجت ابن الحسن، ریشه ظلم رو بکن سر دادند بسیاری از رانندگان خودروهای عبوری نیز با به صدا در آوردن بوق اتومبیل های خود با آنان همراهی می کردند به علت جمعیت زیاد متحصنان نیروهای امنیتی از حمله به آنها خودداری کرده و تنها مانع پیوستن مردم به آنان می شدند.

از روز دوشنبه هفتم اسفند بیش از هزار و چهارصد نفر از کارگران قراردادی کارخانه پتروشیمی تبریز در اعتراض به بی توجهی مدیران و مسئولین و نهادهای دولتی از جمله معاون رئیس جمهور و وزیر نفت به درخواست های برحق خویش دست به اعتصاب یکپارچه زده و در مقابل درب ورودی کارخانه که هم اکنون نیزادامه دارد تجمع کرده اند.

روز شنبه ۱۴ اسفند کارگران سه کارخانه کاشی و سرامیک سازی دولتی در میبد با تجمع مقابل دانشگاه آزاد این شهر خواستار پرداخت دستمزدهای عقب افتاده خود شدند. تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه آزاد میبد نیز به جمع کارگران پیوستند. معترضین شعارهایی از قبیل “مرگ بر دیکتاتور” و “دانشجوکارگر، اتحاداتحاد” سر می دادند.

کنفدراسيون بين‌المللی اتحاديه‌های کارگری و فدراسيون جهانی کارگران حمل و نقل با ارسال نامه‌هايی برای سازمان بين‌المللی کار، نسبت به وضعيت منصور اسانلو، رئيس زندانی هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ابراز نگرانی کردند.

هفتاد تن از زندانيان سياسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی اروميه، در اعتراض به محدوديت‌ها و فشارهای مسئولين زندان دست به اعتصاب غذا زدند. اين زندانيان که اغلب ايشان را زندانيان کرد و ترک تشکيل مي‌دهند، از صبح روز یکشنبه پانزدهم اسفند ششم مارس به دليل ممنوع الملاقات شدن و عدم حق دسترسی به تلفن عمومی زندان و محدود شدن ارتباط با ساير زندانيان عادی محبوس در اين زندان دست به اعتصاب جمعی زده‌اند.
فعالان حقوق بشر ایران در اولین سالگرد برخورد با اعضا و همکاران این مجموعه اقدام به جمع بندی وقایع یک سال گذشته خود کردند. بازداشت 46 فعال مدنی، صدور بیش از شصت و چهار سال و سه ماه زندان، بیست و چهار پرونده بلاتکلیف، ده شهروند تحت تعقیب، تعداد زیادی احضار و بازجویی، چندین میلیون جریمه نقدی، اخراج تعداد زیادی فعال مدنی از کار، آسیب به شش وب سایت و سی و سه آدرس این تشکل و امکانات آن بخشی از گزارشات یک ساله اخیر این مجموعه بوده است

گزارشگران بدون مرز گزارشی از وضعیت روزنامه نگاران در داخل خارج از کشور ارائه داده اند و در آن ضمن برشمردن سرکوب، بازداشت و زندانی کردن روزنامه نگاران و اشاره به بازداشت میرحسین موسوی به عنوان صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده کلمه سبز، زهرا رهنورد نویسنده، مهدی کروبی صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و همسرش فاططه کروبی فعال مدنی، هشدار داد که اخیرا تعدادی از روزنامه نگاران و روشنفکران تبعیدی از سوی نهادهای امنیتی با ارسال پیامک، ای میل و تلفن تهدید شده اند ودر بسیاری از کشورهای اروپایی برخی از روزنامه نگاران تبعیدی و روشنفکران تحت حفاظت پلیس قرار دارند.

با انتشار خبر انتقال میرحسین موسوی و مهدی کروبی به زندان حشمتیه اعتراضهای داخلی و بین المللی نسبت به این اقدام افزایش یافت.دو تشکل سیاسی «انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها» و «انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران»، با انتشاربيانيه مشتركي خواستار توقف روند فعلی و رعایت حقوق قانونی همه منتقدین و معترضین و رسیدگی عادلانه به اتهامات احتمالی آن‌ها از سوی محاکم رسمی و علنی شدند. در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، پارلمان اروپا، دولتهای آلمان، آمریکا، فرانسه و سوئد با محکوم کردن این اقدام خواستار آزادی آنان شدند

یکصد و پنجاه فعال حقوق بشر، سیاسی، دانشگاهی و فرهنگی طی نامه ای خطاب به بان کی مون نسبت به بازداشت کوروش زعیم نویسنده، پژوهشگر و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی اعتراض کرده و خواستار اعزام فرستاده ویژه سازمان ملل به ایران و اقدام به آزادی کلیه زندانیان سیاسی شدند.

فرمانده سپاه موسوم به صاحب الامر استان قزوین، سالار آبنوش ، در سخنرانی خود در همایشی در قزوین در ارتباط با مسائل سیاسی روز و انتخابات مجلس نهم، با سامری خواندن موسوی و کروبی مردم معترض را گوساله خطاب کرد. وی همچنین پیشاپیش تهدید کرد که اگر نتیجه انتخابات مجلس نهم در راستای ارزش های آنان نباشد سال نود و یک سالی بسیار خطرناک و خونینی خواهد بود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s