رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

دراولين هفته سال 1390بازداشتها ، آزار زندانیان سیاسی و اعدامها همچنان ادامه يافت. اجرای حکم اعدام آدیوا میرزا سلیمان و همسرش وارژان پطروسیان کلیمیان ارمنی در زندان اوین به همراه یک زن و دو مرد دیگر با هویت نامعلوم و بازداشت اقوام این زوج کلیمی که قصد برگزاری مراسم تدفین برای آنان داشتند، تایید حکم اعدام شیرکو معارفی زندانی سیاسی کرد که از سال 1387 در زندان به سر می برد، انتقال پنجاه زندانی اعدامی از زندان قزلحصار به زندان اوین احتمالا به قصد اعدام بدنبال درگیری در زندان قزل حصار کرج که منجر به کشته شدن دهها و زخمی شدن بیش از صد زندانی گشت، وخامت حال زهرا جباری زندانی سیاسی و در کما قرار داشتن وی و بی توجهی مسئولین زندان نسبت به معالجه وی، وضعيت جسمي وخيم محسن دگمه چي زنداني سياسي و رفتار غير انساني مسئولين زندان با وي و خانواده اش، شرایط جسمانی بسیار بد منصور اسانلو، کنترل و فشار بر زندانیان شهر سقز در پی درج خبر اجرای حکم اعدام شیرکو معارفی، بی خبری مطلق از وضعیت مینا شهروند وبلاگ نویس جوان بعد از چهل روز بازداشت، بازداشت سه کتابدار به اتهام فروش کتابهای مذهبی مذاهب دیگر،دستگيري بستگان علي صارمي به اتهام شركت در چهارشنبه سوري، محرومیت امین ریاحی دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد به یک ترم از تحصیل به اتهام تبلیغ علیه نظام، ادامه بازداشت محمد غفاری دانشجوی دانشگاه فردوسی، بی اطلاعی از وضعیت امیر گل دانشجوی مهندسی دانشگاه صنعتی شریف بعد از گذشت یک ماه از بازداشت وی، در معرض خطر قرار گرفتن رحیم رستمی پناهجوی کرد که توسط مقامات نروژ به ایران تحویل داده شده بود، احضار چندین فعال سیاسی ملی مذهبی و اصلاح طلب از جمله محمدرضا خاتمی، علی شکوری راد و حمیدرضا جلائی پور از اعضای جبهه مشارکت و محمد سلامتی، محسن آرمین و صادق نوروزی، عزت الله سحابی، حبیب الله پیمان و محمد بسته نگار به دادسرای اوین،  بازداشت سارا حاج بهرامی و علی دیوسالار از فعالان حقوق کودک و انتقال آنان به زندان کرمان، بیش از چهل روز بلاتکلیفی بعد از بازداشت رامین پرچمی بازیگر سرشناس تلویزیون و سینما، شکنجه و وضعیت نامناسب هوتن کیان وکیل سکینه آشتیانی بخشهایی از گزارشات منتشره بوده است.

اهدای زنبق طلایی شهرفلورانس برای سال 2010 از سوی شورای شهر فلورانس به نسرین ستوده و پدرماریوبارتولینی تصویب شد. بدون تمدید قرار بازداشت و بدون حکم قضایی او را در زندان نگاه داشته اند. سلول های بدون تختخواب، تعذیه نادرست، انفرادی و فشارروانی طاقت فرسا وضعیتی است که نسرین و بسیاری از دیگر زندانیان در آن گرفتار بوده اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با طرح پیشنهادی دولت سوئد برای انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران موافقت کرد. بر اساس این قطعنامه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد وظیفه بررسی گزارش های مربوط به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی را بر عهده خواهد داشت، و دولت جمهوری اسلامی موظف به همکاری با وی می باشد. این اولین قطعنامه اجرایی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران می باشد که در صورت عدم همکاری دولت جمهوری اسلامی به شورای امنیت این سازمان ارجاع خواهد شد.

مادر مهدی محمودیان، روزنامه نگار زندانی و از افشاگرانِ اولیۀ بازداشتگاه کهریزک، طی نامه ای سرگشاده به مقامات قضایی و امنیتی کشور، ضمن ابراز تاسف از وضع موجود و اقدامات حاکمیت فعلی، گوشه ای فشارها و تهدیداتِ وارده از سوی حکومت علیه خانواده های زندانیان سیاسی را بازگو کرد.

بعد از ظهر روز سه‌شنبه دوم فروردین ماه‌، نیروهای نظامی و انتظامی در شهر نوسود واقع در ۴۵ کیلومتری شهر پاوه‌ و مرز عراق، به‌ سوی کولبران مرزی شلیک کردند. بر اثر این تیراندازی مستقیم یک جوان ۲۰ ساله‌ به نام «پورمند خسروی» کشته‌ و ۲ نفر دیگر زخمی شدند؛ حال یکی از زخمی شدگان که به‌ بیمارستان سپاه کرمانشاه منتقل شده‌، وخیم گزارش شده است. گفته می‌شود این اقدام نیروی انتظامی با واکنش و اعتراض شهروندان نوسودی روبرو شده‌ و درگیری‌هایی بین شهروندان و نیروهای انتظامی روی داده است.

صدور و اجرای حکم اعدام و همچنین قتل سیاسی، در ایران همچنان سیر صعودی داشته و جمهوری اسلامی این بار و در سال ۱٣٨٩، با اجرای دست کم ٣۶۴ مورد اعدام و قتل سیاسی و ٢٠٢ صدور و تایید حکم اعدام، همچنان بعد از چین رکورد بالاترین میزان اجرای این حکم را در سراسر جهان از آن خود کرده است، که در این میان اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی و دگراندیشان، جایگاهی ویژه در سیستم قضایی این کشورکه استقلال خود را تحت نفوذ و سیطره دستگاه امنیتی از دست داده استدارد. طبق آمار و ارقام رسمی، جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهایی است که بسیاری از شهروندان را تنها به دلیل دگر‌اندیشی تحت عنوان «محارب» و «مفسد فی‌الارض» اعدام می‌کند و در سالی که گذشت نیز، دست‌کم ٢٢ تن به دلیل اندیشه‌های سیاسی مخالف حاکمیت اعدام شدند و حدود چهل تن کماکان در انتظار اجرای حکم اعدام خود می باشند.

500 نفر از کارگران شاغل در پيمانکاری ها و شرکت های خصوصی طرف قرارداد پتروشيمی بندر امام ، به عدم اجرای مصوبه دولت مبنی بر انعقاد قرارداد مستقيم با کارگران اعتراض نمودند. کارگران مذکور، به عدم پاسخگويی مسوولان پتروشيمی بندر امام معترض بوده و جهت احقاق حقوق خود ، در آخرين روز کاری سال 89 با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی اين پتروشيمی خواهان رسيدگی به مشکلات خود شدند.

اجرای طرح حذف یارانه در طی ماههای گذشته تعطیلی کارخانه‌های زیادی را با خود همراه داشته است. کارخانه قند و شکر آرش و کارخانه فراورده‌های لبنی و شیر مهسا و کارخانه زولا سوت وکارخانه فراورده‌های گوشتی پالیده و همچنین استخر تفریحی ورزشی مروارید واقع در جاده ارومیه و سلماس کاملا تعطیل شده و ده‌ها کارگر آنان بیکار شده‌اند. همچنین کارخانه‌های فراورده‌های لبنی قلندری و ظروف یکبار مصرف اطمینان همگی واقع در شهرک صنعتی شهرستان سلماس در حال تعطیل شدن هستند و در این راستا اقدام به تعدیل نیروهای خویش کرده‌اند و تعدادی از کارگران خویش را اخراج کرده‌اند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به دستمزد کارگران در سال جدید انتقاد کرد و آن را بر خلاف «نرخ واقعی تورم» در کشور خواند. در این بیانیه که به مناسبت عید نوروز منتشر شده است، ضمن اشاره به افزایش ۹ درصدی مزد کارگران (حداقل دستمزد ۳۳۰۰۰۰ هزارتومان) از سوی وزارت کار، این افزایش حداقلی «نامنطقی و به دور از واقعیت و ناکافی» ازریابی شده است. پیش از این نیز سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و اتحادیهٔ آزاد کارگران ایران، نسبت به این عمل اعتراض کرده بودند.

در واپسین روز سال ۸۹، عوامل امنیتی و اطلاعاتی در شهر سنندج با تهدید و احضار چند تن از فعالین کارگری وفا قادری، جلیل محمدی، غالب حسینی، کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی و طیب چتانی و خلیل دورگیران از کوهنوردان سنندج به مدت چند ساعت آن‌ها را مورد بازجویی و تهدید قرار داده‌اند. در بازجویی‌ها افراد بازداشت شده مورد سوال قرار گرفته‌اند که چرا برای ساعات پایانی سال به همراه اعضای خانوادهٔ خود قصد جمع شدن با دیگر دوستان خود داشته و یا قصد شرکت در برنامهٔ شادی به مناسبت آغاز سال نو داشته‌اند.

امیر طاهرخانی نماینده تاکستان در مجلس اسلامي اظهار داشت: وضعیت کارگران بسیاری از واحدهای صنعتی در استان قزوین، وضعیت مطلوبی نیست، این کارگران نزدیک به یک سال و حتی در مواردی بیش از یک سال است که حقوق دریافت نکرده اند. خانه کارگر تعداد این کارخانه ها در قزوین را که بیش از یک سال است که حقوق کارگران را پرداخت نکرده اند، حدود 50 واحد اعلام کرد

با شروع سال جدید قیمتها افزایش چشمگیری داشته است. طبق گزارشات منتشر شده قیمت هر شانه تخم مرغ به 6500 تومان، گوشت قرمز کیلویی 18 هزار تومان و گوشت مرغ به کیلویی 3500 تومان رسیده است! در حال حاضر در بازار تهران هیچ میوه ای زیر کیلویی هزار تومان وجود ندارد و قیمت انواع شکلات و شیرینی نیز آنچنان بالاست که خرید آن هرگز با دخل و خرج بسیاری از افراد همخوانی ندارد. حسین امیری خامکانی رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس در مصاحبه ای اعلام کرد قیمت برق و گاز در فروردین ماه افزایش چشمگیری خواهد داشت بطوری که این افزایش قیمت مردم را شوکه خواهد کرد. از سوی دیگر یک عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از افزایش قیمت مرکبات خبر داد و دلایل آن را واردات بی رویه مرکبات، افزایش قیمت سموم شیمیایی، کم آبی و کمبود گازوئیل سهمیه ای اعلام کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s