رويداد هاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته اعدامها، بازداشت فعالین دانشجویی و سیاسی و دگر اندیشان و سرکوب و آزار زندانیان همچنان ادامه داشت.انتقال جمعی از زندانيان زن زندان رجايی شهر به زندانی در قرچك ورامين ، بازداشت عسل اسماعیل زاده عضو ستاد تجریش موسوی، انتقال زندانی سياسی ارژنگ داوودی به سلولهای انفرادی، وضعیت وخیم جسمی رضا شهابی در بند 209 اوین،  وخامت وضعيت جسمي منصور اسانلو و انتقال وي به بيمارستان، انتقال ناگهانی ضيا نبوی و ٢۵ زندانی سياسی از زندان کارون اهواز به زندان موسوم به اردوگاه کلینیک، نگرانی از شرايط ناگوار دراويش زندانی در زندان وکيل آباد مشهد، وارد شدن ماموران مرد به سلول زنان زندانى درورامين و ضرب وشتم وفحاشى به زندانیان، احضار و تهدید تعدادی از زندانیان سیاسی در پی تداوم اعتصاب غذای اعتراضی، قطع تماس های تلفنی نسرین ستوده و نگرانی از انتقال او به زندان ورامین، انتقال زنداني71 ساله بهايی وجیه الله میرزا گلپور به زندان انفرادی، وخامت حال حسین رونقی وبلاگ نویس جوان و انتقال وی به بهداری زندان اوین، ممانعت از برگزاری مراسم يادبود سيامک پورزند در مسجد نور تهران، ادامه روزه های اعتراضی مصطفی تاج زاده، اجرای دو حکم اعدام به اتهام قاچاق مواد مخدر در ساری بخشهایی از گزارشات منتشره در هفته گذشته بود.
به مناسبت روز جهانی کارگر و حضورِ همزمانِ تعدادی از فعالان کارگري، سنديکايي، مدنی در زندانها و بازداشتگاههای جمهوری اسلامی که وضعيت جسمانی تعدادی از آنها وخيم می باشد، گروهی از فعالان حقوق بشری و سنديکاييِ بين المللي، با ارسال نامه ای به برخی مقامات جمهوری اسلامی و سازمانهای بين المللي، خواستار توجه به وضعيت کارگران و فعالانِ مدنيِ دربند، و آزادی، هر چند موقت، کارگران زنداني، جهت درمان و مراقبت پزشکی شدند.

روز يکشنبه 11 ارديبهشت ماه حوالی ساعت 06:30 صبح مامورين وزارت اطلاعات حداقل به 6 منزل مسکونی در نقاط مختلف تهران يورش بردند.در اين يورش وحشيانه 9 نفر دستگير شدند که در 2 مورد آن تمامی اعضای 2 خانواده دستگير شدند.چندين نفر از دستگير شدگان از زندانيان سياسی دهۀ 60 می باشند. اسامی تعدادی از دستگیر شدگان از این قرار است: ناصر سوداگری ، همسرش طاهره سوداگری و فرزند آنها پويان سوداگری، آريا حائری (همسر ماشالله حائری) و فرزندش نگار حائري، حسین حاج آقایی، محمد عظیمی و همسرش قاطمه ضیایی و هانی یازرلو

با پايان دور سوم از اعتصاب غذای اعتراضی گروهی از زندانيان سياسی زندان رجايی شهر (گوهردشت)، اين زندانيان با اعتراض مجدد به «نقض سيستماتيک حقوق بشر از سوی حکومت» تاکيد کردند که برنامه اعتراضی خود را در هفته‌های آينده همچنان ادامه خواهند داد. اعتراض اين گروه از زندانيان با عنوان «نه به ديکتاتور» در سومين دور خود طی روزهای يازدهم، دوازدهم و سيزدهم ارديبهشت ماه و در اعتراض به شرايط بسيار بد زندان از جمله قطع تلفن، ملاقات حضوري، و حتی ارتباط با بيرون از بندها صورت گرفت. در واکنش به این اقدام زندانیان مسئولان قضایی و امنیتی نیز از بیم گسترش دامنه این اعتراضات اقدام به احضار و تهدید تعدادی از زندانیان این بند کرده و از آنان خواستند تا دست از اعتصاب غذای خود بردارند.

جمعی از کارکنان تعاونی مسکن اداره برق تهران با تجمع مقابل مجلس نسبت به ضايع شدن حقوق خود اعتراض داشته و خواستار باز پس گيری حق و حقوق خود شدند. تجمع‌گنندگان که تعدادشان حدود 50 نفر بود تاکيد کردند که حدود 30 هزار نفر از اعضای تعاونی مسکن برق تهران بيش از 20 سال است که بلاتکليف هستند و خواستار رسيدگی به حق و حقوق خود شدند.

روز دوشنبه 12 اریبهشت ماه جمعی از کارگران شرکت «پارس متال» در مقابل وزارت کار و امور اجتماعی رژیم دست به تجمع اعتراضی زدند.کارگران معترض با برپايی اين تجمع اعتراضی خواستار دريافت 9 ماه دستمزدهای به تعويق افتاده خود شدند. قابل ذکر است با وجود آن که خط توليد کارخانه فعال است ولی کارفرما تاکنون حاضر نشده است دستمزدهای معوقه آنان را پرداخت کند. علاوه بر اين کارفرمای شرکت پارس متال عيدی سال جاری و بخشی از عيدی سال گذشته و همچنين بن سال 88 کارگران را پرداخت نکرده است.

زندانيان سياسی زن که در روزهای گذشته به زندان قرچک ورامين منتقل شده‌اند، نامه ای خطاب به ملت ايران، مراجع تقليد، مقامات مسئول جمهوری اسلامی و مجامع حقوق بشری در سراسر دنيا نوشته اند. آنها گفته‌اند اگر چه پپش از اين شرايط بسيار دشواری را در زندان رجايی شهر تجربه کرده بودند، اما اکنون آنچه که در زندان قرچک ورامين مي‌بينند جز محير العقول خواندنش واژه ای ديگر برای توصيف‌اش نمي‌يابند زندانیان سیاسی در این نامه از ملت و نهادهای داخلی و بین المللی استمداد خواستند. همچنین خانواده های زندانیان سیاسی زن در قرچک ورامین با نوشتن نامه ای خطاب به دکتر محمدحسن ضیایی فر ریاست کمیسیون حقوق بشر از وی برای رسیدگی فوری به وضع عزیزان شان در این زندان استمداد طلبیده اند. این خانواده ها در نامه خود تاکید کردند که هدف آنها تنها زندانیان سیاسی نیستند بلکه نگرانی آنها شامل کلیه زندانیان محبوس در این زندان می باشد که از ابتدایی ترین حق انسانی محرومند

جمعی از دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس، با انتشار بيانيه ای ضمن انتقاد از سياست های اقتصادی دولت در اجرای طرح هدفمند کردن يارانه ها و افزايش شديد قيمت اقلام خوراکي، اين سياست ها را شکست خورده خوانده و خطاب به ملت ايران نوشته اند «که از توده مردم ايران: کارگران، معلمان، زنان، دانشجويان، و ديگر اقشار تحت ستم جامعه می خواهيم که اجازه ندهند سياست های ويرانگر اقتصادی حکومت فقر مضاعف را بر آنان تحميل نمايد

در پی برگزاری تجمعات اعتراضی گسترده دانشجويان در دانشگاه های اميرکبير تهران و سوره، جمعی از دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايی و همچنين دانشجويان دانشگاه چابهار در روز 13 اردیبهشت در اعتراض به وضعيت نامساعد غذاها و همچنين امنيتی شدن فضای دانشگاه اعتصاب غذا کرده و خواستار برچيده شدن اقدامات امنيتی مسئولين و بهبود شرايط صنفی و غذايی شده اند.

دانشجويان دانشگاه مازندران با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از اعتصاب سراسری 25 ارديبهشت حمایت کرده و در آن شرکت خواهند کرد دانشجویان همچنین در این بیانیه پیشنهاد ارتباط جنبش دانشحویی با کشورهای دیگر و بخصوص کشورهای همجوار، استمرار اعتصاب و تحریم کلاسهای درس و برنامه ریزی درست جهت کم هزینه کردن این اعتصابات دادند.

در آستانه اولين سالگردِ اعدامِ فرزاد کمانگر، معلم زندانيِ کُرد و همچنين چهار زندانيِ سياسی ديگر، تشکل مدنيِ «مادران صلح کردستان»، با صدور بياينه ای اعتراضي، ضمن بيان اينکه «اولين خواسته ما از مردم کردستان و ايران اين است که روز ١٩ ارديبهشت را به روز ايستادگی در برابر ستم و ترور دولت مبدل نمايند«، خواستار برگزاری اعتصابی در ۱٩ ارديبهشت، به مناسبت سالگرد اعدام پنج زندانی سياسی فوق الذکر شدند.

مادران پارک لاله با صدور بیانیه ای نسبت به صدور احکام چهار سال حبس تعزیری برای ژیلا کرم زاده و لیلا سیف الهی مادران پارک لاله اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان شدند.

ضيا نبوی نامه ای خطاب به محمدجواد اردشير لاريجاني، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه نوشته و در آن با تشريح شرايط فاجعه بار و غیر انسانی زندان اهواز خواهان رسیدگی و تغییر این وضعیت شده است.

بدنبال برکناری یا پذیرش استعفای مصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد و ابقای وی توسط خامنه ای مناقشات و تهدیدهایی از هر دو طرف در سطوح مختلف مسئولین، مجلس و روحانیت صورت گرفت در هفته گذشته این درگیریها شدت بیشتری پیدا کرده و منجر به اخراج، بازداشت و درگیری های فیزیکی و فحاشی در خیابانها گردید. از جمله این اقدامات اخراج مشاور احمدی نژاد از مسجد دانشگاه امام صادق، بازداشت امام جماعت نهاد ریاست جمهوری و بازداشت 25 نفر از کسانی که با اسفندیار مشایی ارتباط دارند، بود که در هفته گذشته صورت گرفت. همچنین در دو نقطه از تهران درگیریهای فیزیکی بین طرفداران خامنه ای و احمدی نژاد روی داد که منجر به زخمی شدن شدید تنی چند از آنان گردید.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s