رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

ناصر حجازي دروازه بان اسطوره اي كشورمان صبح  امروز ( دوشنبه2 خرداد ) دربيمارستان كسري تهران درگذشت. اسطوره اي كه گفت: مگر بي غيرتم وقتي درد و مشكلات مردم را به چشم مي بينم با بي تفاوتي از كنار آن بگذرم.

در هفته ای‌ که گذشت موج اعدام‌ها همچنان ادامه پیدا کرد، هر روز اخبار جدیدی از تشدید فشار بر زندانیان منتشر شد، و رژیم برنامه‌های تازه تری را برای محدود کردن زنان اعلام کرد. گزارشات منتشره اما همچنان از تشدید فقر و بیکاری، و تشدید اختلافات درونی رژیم خبر دادند.

بدنبال اعدام‌های دسته جمعی‌ در میاندواب، ارومیه، اهواز و قزوین در هفته گذشته، تعداد بیشتری از زندانیان در این هفته نیز اعدام شدند. بدستور مقامات رژیم ۳ نفر دیگر در زندان ارومیه بدار آویخته شدند، پنج زندانی در زندان اصفهان و همچنین و یک زندانی دیگر نیز در زندان اهواز اعدام شد. فعالین حقوق بشر گفته اند که در بسیاری ازاستانها از جمله در خوزستان و خراسان ده‌ها زندانی بطور پنهانی اعدام شده اند.در هفته ای‌ که گذاشت رژیم اسلامی محمد و عبدالله فتحی را در زندان اصفهان اعدام کرد. اعدام برادران فتحی بازتاب وسیعی داشت و افشاگری‌های شجاعانه خانواده این دو برادر و دیگر خانواده‌های زندانیان در تمرکز افکار و نهادهای دفاع از حقوق بشر علیه ماشین کشتار رژیم نقش برجسته ای‌ ایفا کردبدنبال آغاز انقلابات در جهان عرب و خیزش مجدد جنبش ضدّ دیکتاتوری در ایران رژیم بیش از گذشته به بازداشت، شکنجه و اعدام رو آورده است. اعدام‌های دور اخیر، هم به لحاظ وسعت و هم نحوه اجرا، یادآور اعدام‌های دهه شصت است: اعدام‌ها دست جمعی‌ است، مخفیانه و بدون اطلاع و حضور خانواده‌های زندانیان صورت میگیرند.

افزایش اعدام‌ها در جمهوری اسلامی و تشدید فشار به زندانیان، اما، با افشاگری‌های وسیع زندانیان و مقاومت دلیرانه آنان روبرو شده است. در هفته ای‌ که گذشت شرایط غیر انسانی زندانیان سیاسی زن در زندان قرچک همچنان در صدر اخبار قرار داشت.بیش از ۵۰۰ نفر از فعالان جنبش زنان و فعالان مدنی با انتشار بیانیه ای به شرایط ضد انسانی زندان زنان قرچک ورامین اعتراض کرده و خواستار تعطیلی فوری کلیه زندان های غیرقانونی و فاقد استاندارد شده اند. همچنین در هفت گذشته زندانیان سیاسی گوهر دشت نیز اعلام کردند که در اعتراض به سیاست‌های رژیم، محرومیت زندانیان از حداقل‌ترین حقوق و خشونت زندانبانان از اول تا بیست و دوم خرداد دست به اعتصاب غذا خواهند زد. ابعاد سرکوب و نقض بدیهی‌‌ترین حقوق انسانی در نظام اسلامی و شرایط غیر انسانی زندان‌های ایران آنچنان غیر قابل آنکار است، و مقاومت و افشاگری فعالین کارگری، دانشجویی و روزنامه نگاران اسیر و خانواده‌های آنان آنچنان شجاعانه است که حتی مقامات رژیم نیز قادر به پنهان کردن این واقعیت‌ها نیستند. تعدادی از نمایندگان مجلس اسلامی ناگزیر شده اند به کمبود جا، غذا، امکانات بهداشتی در زندان‌های متراکم رژیم اعتراف کنند. بنا به گفته یونس موسوی، عضو کمیسیون قضايی مجلس، حذف یارانه‌ها شرایط اسفبار زندان‌های ایران را بیش از پیش اسفبار کرده است چرا که قبض‌های نجومی آب، برق و گاز، بودجه سازمان زندان‌های رژیم را می‌‌بلعد. بنا به گزارشات منتشره سرانه غذای زندانیان برای سه وعده کمتر از هزار تومان است، به هر دو زندانی یک پتو می‌رسد، و بسیاری از زندانیان در حیات زندان و یا روی پله‌ها میخوابند. پاسخ رژیم به بحران کنونی و شرایط اسفبار زندان‌ها ساختن ۳۵ زندان دیگر است. جمهوری اسلامی که از ساختن بیمارستان، مدرسه، مراکز تفریحی، و بازسازی زیر ساختهای شبکه‌های حمل و نقل، آب، برق، گاز و فاضلاب سرباز میزند، برای ساختن زندان‌های بیشتری و تبدیل کردن ایران به یک زندان بزرگ حاضر به خدمت است.

در ادامه تلاش‌های رژیم برای اعمال فشار هر چه بیشتر به زنان ایران، رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی پلیس از آماده باش نیروهای امنیتی برای مقابله با بد حجابی خبر داد. در روز شنبه کامران دانشجو نیز از لزوم جلوگیری از اختلاط دانشجویان پسر و دختر در محیط دانشگاه سخن گفت. وزیر علوم دولت اسلامی اختلاط دانشجویان را مانعی دربرابر تولید «دانشمندان مسلمان» خواند و اعلام کرد که »  دانشجويان بايد آموزنده فرهنگ اسلامى باشند و دانشگاه نيز محل تبلور علم و دانش است و علم و دانشى كه در دانشگاهها ترويج مى شود بايد ابزارى براى تعالى محسوب شود. اگر در دانشگاهها مسايل فرهنگى و تربيتى مد نظر قرار نگيرد چنين دانشگاهى به سرمنزل مقصود نخواهد رسيد. » همزمان با این تشدید سرکوب زنان دولت اعلام کرده است که الگوی لباس فرم زنان وارد مراحل پایانی شده است. محمد علی‌ عرفان منش، مدیر کّل امور اجتماعی استانداری تهران، گفته است که «طراحان مد و لباس نوع دوخت، پارچه و حتی رنگ لباسها را ارزيابی کرده و الگوهای پيشنهادی خود را به هيئت داوری ارائه کرده اند. «او همچنین از تشکیل «شورای راهبردی ترویج فرهنگ حجاب و عفاف» در استانداری تهران خبر داده است. صرف هزینه‌های هنگفت برای محدودیت زنان، حق پوشش آنان و ترویج ارزش‌های قرون وسطایی ولایی، و تلاش برای تبدیل کردن ایران به یک پادگان نظامی که همه اعضای آن یکسان میپوشند و رفتار میکنند، در شرایطی صورت می‌گیرد که بحران اقتصادی، حذف یارانه‌ها و فقر و بیکاری گلوی زنان ایران را بیش از پیش میفشارد. حسین انواری، سرپرست کمیته امداد خمینی، با اعتراف به اینکه آمار طلاق در تهران به ۳۰ درصد رسیده است،   افزایش زنان تک سرپرست را بحرانی‌ اعلام کرد. بحران بیکاری بیش از همه در میان زنان ایران بیداد می‌کند، و طرح‌های رژیم برای رسمیت بخشیدن به بیکاری، همچون طرح دورسازی، زنان ایران را مورد حمله قرار داده؛ و از طرف دیگر فقر و فلاکت با فروپاشی خانواده‌ها و افزایش آمار طلاق، زندگی‌ زنان ایران را بیش از گذشته مصیبت بار کرده است. رژیم اسلامی برای بهبود معیشت زنان ایران بودجه ای‌ ندارد اما برای سرکوب آنان و اعمال سیاست اپارتاید جنسی‌ از هیچ سرمایه گذاری دریغ نمیکند.

در هفته گذشته و در ادامه مشاجرات باندهای قدرت موسوم به اصولگرا، شورای نگهبان در تازه ترین واکنش سرپرستی احمدی نژاد بر وزارت نفت را «غیرقانونی» و خلاف قانون اساسی اعلام کرد. این شورا در پاسخ به پرسش های مربوط به این سرپرستی به تفسیر اصل ۱۳۵ قانون پرداخت و براساس این تفسیر اقدام احمدی نژاد را غیرقانونی خواند. به دنبال اعلام این نظر، احمدی توکلی از مخالفان فعال گروه احمدی نژاد در مجلس پذیرش مسئولیت سرپرستی وزارت نفت توسط احمدی نژاد را الهام گرفته از فضای قانون اساسی قبل از اصلاحات دانست و اعلام کرد که دوره کنار آمدن مجلس با احمدی نژاد به سر آمده است. وی همچنین فاش ساخت که سرپرستی علی نیکزاد بر وزارت راه و ترابری با حکم حکومتی خامنه ای انجام شده است. این میان رییس قوه قضاییه نیز در سخنانی در یک کنگره مذهبی در دانشگاه صنعتی بابل به گروه احمدی نژاد به عنوان مشتی رمال و جن گیر حمله کرد و گفت: متاسفانه در دوره ما گروه های انحرافی پیدا شده‌اند که به ترویج جن گیری و رمالی اقدام می کنندوی همچنین گفت «برخی از بزرگان کشور پیغام دادند که با انحرافات جن گیری و رمالی برخورد جدی شود. » از سوی دیگر سایت «هفت صبح آنلاین» وابسته به جریان رحیم مشایی از افزایش فشارها بر این گروه خبر داد و نوشتطی روزهای گذشته فشار شدیدی از جانب اقتدارگرایان برای دستگیری و بازداشت مهندس مشایی وارد شده و تلاش می‌شود با دستگیری دوستان نزدیک مهندس زمینه چینی برای دستگیری مهندس صورت گیردسردبیر این سایت افزود: » ما و سایر اصول‌گرایان پیشرو به راهی که انتخاب کرده‌ایم اعتقاد داریم و از قبل پیش‌بینی هزینه‌های احتمالی را کرده‌ایم و برای آنها برنامه داریماحمدی نژاد نیز در اقدامی تازه روح الله احمد زاده کرمانی استاندار فارس را به ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب کرد. احمد زاده از جمله کسانی است که چند ماه پیش مورد انتقاد شدید احمد جنتی قرار گرفته و در کارنامه خود خودداری از رفتن به استقبال لاریجانی رییس مجلس در جریان سفر او، برنامه ریزی مراسم لغو شده «جشن جهانی نوروز» در تخت جمشید، گنجاندن اجرای زنده موسیقی در «جشنواره صنعت و معدن» در شیراز را دارد و گفته می شود که از حامیان رحیم مشایی است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s