رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

 رژیم جمهوری اسلامی در اوج استیصال و درماندگی خود همچنان اقدام به بازداشت، اعدام و سرکوب فعالان سیاسی و دگراندیشان در حوزه های مختلف کرده است. اعدام سه نفر در کرمانشاه به اتهام تجاوز به عنف و چهار نفر در رفسنجان و جیرفت به اتهام قاچاق مواد مخدر، صدور حکم اعدام برای شش فعال مذهنبی کردستان، بازداشت مهدی خزعلی نویسنده و وبلاگ نویس، بازداشت فراز زهتاب فعال دانشجویی دانشگاه تبریز، تحت فشار بودن خانواده پگاه آهنگرانی برای مصاحبه نکردن با رسانه ها، بازداشت سه تن از اعضای فعال انجمن سبز چیا مریوان به نامهای شریف باج ور، ایرج قادری و بهروز راوند که به اداره اطلاعات احضار شده بودند، بخشهایی از گزارشات منتشره در این حوزه در هفته گذشته بود.

ماموران امنيتی بدون ارائهٔ حکم قضايي، تعداد زيادی از شهروندان بهايی ساکن روستای کنا را دستگير کردند. گفته ميشود گروهی از بازداشت شدگان به شيراز منتقل شده اما از محلی که باقی افراد در آن محبوسند، اطلاعی در دست نيست. قابل ذکر است در روستای کتا قريب به ۵۰ خانوادهٔ بهايی زندگی ميکنند که از راه کشاورزی امورات زندگی شان را ميگذرانند؛ اين در حاليست که با توجه به دستگير شدن سرپرستهای اکثر اين خانوادهها، زمينهای کشاورزی و مزارع ايشان در حال نابودی است
جمعى از كارگران صنايع مخابرات راه دور شيراز در اعتراض به تعويق
20 ماهه در دريافت حقوق مقابل درب مجلس شوراى اسلامى تجمع كردند. تجمع کنندگان پلاكاردهايى در دست داشتند که بر آنها نوشته شده بود
يكماه حقوق نداشتن سخت است، دوماه حقوق نداشتن فاجعه است ،
20 ماه حقوق نگرفتن مساوى است با ؟؟؟

-20 ماه حقوق نگرفته ايم چگونه به قول مسوولان اعتماد كنيم؟
همچنين تعدادى ازمال باختگان در بحث سايپا ديزل مقابل درب مجلس تجمع كردند، در پلاكاردهايى كه اين تجمع كنندگان در دست داشتند از نمايندگان خواهان استيفاى حقوق خود از شركت سايپا ديزل به طول عملى شده بودند
.

زندانيان سياسی زندان گوهردشت کرج در اعتراض به محدوديتها و فشارهای قرون وسطايی از روز گذشته اقدام به تحريم هواخوری نمودند.

اعتراضات گسترده و يکپارچۀتمامی زندانيان سياسی از طيف های مختلف در سالن ايزوله شده 12بند 4زندان گوهردشت کرج نسبت به تشديد محدوديتها و شرايط غير انسانیحاکم بر اين سالن، از روز يکشنبه 26تيرماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.آنها در يک اقدام يکپارچۀاعتراض آميز نسبت به اعمال سرکوبگرانه هواخوریرا تحريم نمودند.زندانيان سياسیاعلام کردند تا زمانیکه مسئولين زندان در سالن ايزوله شده زندانيان سياسی حاضر نشوند و پاسخگوی اقدامات سرکوبگرانه خود نباشند در مرحلۀاول از رفتن به هواخوریکه از روز گذشته آغاز شده است خوداریخواهند کرد و در مرحلۀدوم دامنۀاعتراضات خود را نسبت به اعمال سرکوبگرانه گسترش خواهند داد.

زندانيان سياسی خواهان:1پايان دادن به محدوديت زمانی هواخوری.2پايان دادن به محدوديت ملاقاتهای حضوری با خانواده هايشان. 3برقرار شدن تماسهای تلفنی با خانواده هايشان و همچنين پايان دادن به ساير محدوديتها و اعمال سرکوبگرانه قوۀ قضاييه ، وزارت اطلاعات و سازمان زندانها عليه خودهستند.

جمعی از فعالان و حاميان جنبش زنان با صدور بيانيه ای نسبت به خشونت فراگير عليه زنان در ايران اعتراض کردند. در این نامه ضمن اشاره به مواردی همچون ايجاد نگرانی و ناامنی شهروندان با سايه سنگين حضور و ورود پليسی و امنيتی بر مکان های خصوصی و عمومي، اعمال مجدد سياست های دهه 60مانند تفکيک جنسيتي، کنترل پوشش دانشجويان و ايجاد دانشگاه های تک جنسيتی و اعمال سهميه بندی و بومی گزينی جنسيتي، چند واقعه دردناک اخير در باب تجاوزهای گروهی عليه زنان، اوج زن ستيزی و بی مسئوليتی مقامات نظامی و امنيتی و قضايی ايران، خواهان پاسخگویی مسئولین قضایی و امنیتی نسبت به اینگونه اعمال شدند
چهار سازمان فعال در زمینه آزادی بیان کمیته حمایت از روزنامه نگاران، سازمان آرتیکل نوزده، سازمان روزنامه نگاران کانادایی برای آزادی بیان و نشریه ایندکس در نامه ای خطاب به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران از موج تازه بازداشت روزنامه نگاران، فیلمسازان وو بازیگران ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی هرچه سریعتر مهناز محمدی فیلمساز و فعال حقوق زنان، پگاه آهنگرانی مستندساز و بازیگر سینما و دیگر هنرمندان زندانی شدند.

جمعی از دانشمندان و اساتيد دانشگاه و برندگان جايزه نوبل در نامه ای خطاب به خامنه ای اعلام کرده اند که اميد کوکبی زندانی محبوس در اوين که به زودی به اتهامات کسب در آمد نامشروع و ارتباط با دولت متخاصم محاکمه خواهد شد، مبری از اين اتهامات بوده و صرفا به عنوان پژوهشگری جوان در حال تحصيل و دور از فضای سياست بوده است.

فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش تیرماه خود آمار اعدامهای گروهي، بازداشت هنرمندان و شهروندان عادي، نقض حقوق اقليتهای قومی و مذهبي، کارگران و زنان را منتشر کردند . در اين کار تحقيقيی تعداد ۲۳۶۰۵۸ مورد نقض حقوق که ۶۸۸ مورد آن نقض مستقيم حقوق بنيادين بشر با حضور آمر در تطبيق با اعلاميه جهانی حقوق بشر و تعداد ۲۳۵۳۷۰ مورد آن نقض حقوقی که در عين وجود معاهدات بين المللي، نقض بنيادين حقوق بشر محسوب نميشود ارزيابی شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s