رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

مسئولان زندان اوين در حين ملاقات همسر، فرزندان و خواهر نسرين ستوده حقوقدان و زندانی سیاسی با وی در روز يکشنبه ۱۶ مرداد،که به صورت کابينی انجام می شد، به بهانه بازرسی دفترچه يادداشت، با خانواده او درگيرشده و همگی آن ها را حدود ۵ ساعت در سالن ملاقات و محل دادسرای اوين به طور غيرقانونی بازداشت کردند.نسرين ستوده در واکنش به این جریان به مسوولان قوه قضاييه و سرپرست دادسرای زندان اوين اعلام کرده است که در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با فرزندان و خانواده اش در ملاقات هفته گذشته که موجب بازداشت چند ساعته همه آنها شد، از اين به بعد از آمدن به ملاقات خودداری می کند.

آرش عطرسايی مدير صفحه «جنگ تفنگ آب پاش» در شيراز توسط نيروهای امنيتی بازداشت و به مگان نامعلومی منتقل شده است. کارناوال «آب بازی» برنامه ای است که در هفته های گذشته به صورت دست جمعی در تهران توسط جوان ها اجرا شد. قرار اين برنامه در فيس بوک گذاشته شد. پس از آن شماری از جوانان شهرستانی با راه اندازی صفحاتی در فيس بوک، اقدام به دعوت جوانان شهرشان برای حضور در برانامه ای مشابه برنامه تهران کردند.

با رد کميسيون عفو و بخشودگی، حکم اعدام عبدالرضا قنبري، معلم مازندرانی به اجرای احکام دادگاه انقلاب ارسال شد. عبدالرضا قنبری دبيرآموزش و پرورش در شهرستان ورامين به اتهام شرکت در تظاهرات روز عاشورا و فيلم برداری از آن تجمعات و ارسال آن به گروه های سياسی مخالف نظام بازداشت و در يک پروسه ناعادلانه به اعدام محکوم شد.

وضعيت جسمی زندانی سياسی و وبلاگ نویس، محمدرضا پورشجری (سيامک مهر) در زندان گوهردشت کرج رو به وخامت گذاشته است. وی در حدود يک ماه است که از درد کليه شديدا رنج می برد.او همچنين دچار ناراحتی حاد گوارشی و خونريزی معده شده است. ولی از انتقال وی به بیمارستان جلوگیری می شود.

از زمان شروع ماه رمضان، گارد زندان و پاسداربندها يورشهای وحشيانه و غير انسانی خود را به سلولهای زندانيان عادی بند 6 زندان گوهردشت کرج تشديد کرده اند. گارد زندان و پاسدار بند ها هنگام يورش که گاها نيمه های شب صورت می گيرد زندانيان بی دفاع را مورد ضرب وشتم و اذيت وآزار قرار می دهند و وسايل شخصی آنها تخریب کرده و یا با خود می برند.

در هفته گذشته همچنین بیست ماه حبس برای دو شهروند پیرانشهری حسن عبدالهی و علی مینایی بعد از هجده ماه بازداشت به اتهام همکاری با گروههای مذهبی، حکم سه سال حبس تعلیقی برای مهدی جلیل خانی روزنامه نگار، نویسنده و منتقد ادبی در زنجان و حکم اعدام برای دو زندانی سیاسی کرد به نامهای علی افشاری و محمد عبدالهی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا در شهر ارومیه از سوی دادگاهها صادر شده است.

روز پنجشنبه 21 مرداد ماه حوالی ساعت 11:30 مامورين وزارت اطلاعات به منزل آقای يدالله رحمانی 60 ساله يورش بردند او را دستگير و به زندان قزوين منتقل کردند.پيش از اين زندانی سياسی يدالله رحمانی در زندان وضعيت جسمی اش به وخامت گراييده بود و بازجويان وزارت اطلاعات ناچار شدند که به وی مرخصی استعلاجی برای بستری شدن در بيمارستان بدهند. او در حال درمان و زير نظر پزشکان بود. در اين يورش وحشيانه چندين مامور وزارت اطلاعات شرکت داشتند که.برخوردهای وحشيانه و غير انسانی داشتند.

در پی اعتصاب و اعتراض تعدادی از زندانيان جرايم عادی و سياسی زندان مريوان در روز دوشنبه مورخ ۳ مردادماه و درگيری بين معترضين و کارمندان حفاظت اطلاعات اين زندان، هشت تن از اين زندانيان توسط نيروهای گارد ويژه زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و چهار تن از اين زندانيان به زندان بيجار و چند تن ديگر نيز به زندان قروه تبعيد شده‌اند که تاکنون خبری از آنان در دست نیست.

تعدادی از کارگران فولاد ميبد به نمایندگی از پانصد نفر از کارگران شرکت طی سه روز تجمع متوالی مقابل فرمانداری اين شهرستان خواهان حقوق معوقه‌شان شدند. از حدود ۱۰ ماه پيش که اين کارخانه تعطيل شده است، هيچ حقوق و مزايايی نگرفته‌اند.

جمعی از معلمان شرکتی آموزش و پرورش در اعتراض به اعلام نتيجه آزمون استخدامی آموزش و پرورش و عدم جذب نيروهای شرکتی مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار ادامه همکاری خود با آموزش و پرورش شدند.
تجمع کنندگان که از سراسر کشور در مقابل مجلس شورای اسلامی حضور يافته اند سابقه کار يک تا 10 سال داشته و نسبت به آزمون برگزار شده برای جذب نيرو در آموزش و پرورش اعتراض دارند.

بیش از سیصد تن از فارغ التحصيلان و دانشجويان دانشگاه شريف طی دو نامه جداگانه به رييس قوه قضاييه نسبت به قانون شکنی های صورت گرفته در روند بازداشت اميد کوکبی و علی اکبر محمد زاده، دبير انجمن اسلامی دانشگاه شريف، ابراز نگرانی کرده اند و خواستار آزادی همکلاسی های خود شده اند.

حسين رونقی ملکی وبلاگ نویس جوان طی نامه ای خطاب به دادستان تهران جعفری دولت آبادی از مشکلات بند ۳۵۰ و زندان اوين گلايه کرده و به اقدامات فراقانونی و دخالت های سپاه پاسداران در مورد مرخصی استعلاجی خود اشاره کرده است که علی رغم موافقت پزشکی قانونی تا کنون از حق مرخصی محروم مانده است.
آقای بروجردی که در اسارت رژيم ولی فقيه بسر می برد طی فراخوانی از وکلای بين المللی خواستار به عهده گرفتن پرونده وی و ساير زندانيان سياسی جهت رسيدگی در نهادهای عالی قضايی و مجامع بين المللی و پيگيری شکايتهای آنها در دادگاه های بين المللی شد این فراخوان جهت ارسال به وکلاء،سازمانهای حقوق بشری و بخصوص گزارشگر ويژه حقوق بشرسازمان ملل متحد و انتشار در رسانه ها در اختيار «فعالين حقوق بشر و دمکراسی در ايران» قرار گرفته است.

صبح روز 22 مرداد حدود ۷۰ نفر از نمايندگان کارخانه‌های لبنی و دامداران مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت در ميدان ولي‌عصر تجمع کردند. دليل اين تجمع، بدقولی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پرداخت مطالبات معوق يارانه‌ توزيع شير اعلام شده است. آنها ميزان مطالبات معوق و بدهی دولت بابت يارانه توزيع شير در سال ۸۹ و ۹۰ را بيش از ۳۰۰ ميليارد تومان اعلام کرده‌اند. این دومین بار است که نمایندگان کارخانه های لبنی و دامداران در اعتراض به عدم پرداخت یارانه شیر دست به تجمع می زنند.

علیرغم تلاش های اتحادیه و تهدید رئیس سازمان امور مالیاتی اعتصاب بازاریان صنف قماش و پارچه بازار تهران که از دوشنبه دهم مردادماه و در اعتراض به شیوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده همچنان گسترش پیدا کرده و پیش بینی می شود که در صورت حل نشدن موضوع دامنه اعتصاب به شهرستان های بزرگ کشور نیز گسترش یابد. حضور ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی در این مدت در بازار محسوس بوده و از سویی نیز رسانه ها که در ابتدا در این باره سکوت کرده بودند، اکنون سعی در کمرنگ و بی اهمیت جلوه دادن این اعتصاب کرده اند.
در پی تصميم وزارت علوم ايران مبنی بر کاهش دادن سهم دختران در پذيرش های جديد دانشگاهی و اعمال چندين باره سياست «تک جنسيتي» نمودن دانشگاه ها، برخی از دانشجويان و اعضای هيات علمی دانشگاه های سراسر کشور به اين امر اعتراض نموده و خطاب به مسئولين وزارت علوم اعلام کرده اند که برای اینکه تصميمات عجولانه و غيركارشناسانه خود به يك فاجعه علمى ديگر در كشور منجر نشوند و هرچه سريع‌تر نسبت به اصلاح اين مهم اقدام كنند.

مردم شهرستان گرمسيری دهلران که گرمای آن به بالای 60 درجه نيز می رسد در این ماه با قبض برقهایی با رقمهای بسیار بالا از صد هزار تومان تا سیصد هزار تومان مواجه شدند. تعدادی از مردم با مراجعه به فرمانداری شهرستان دهلران اعلام کردند که از پرداخت قبض برقهای خود خودداری می کنند.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s