رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

بازداشت، زندان و آزار فعالین مدنی ، سیاسی و دگر اندیشان در هفته گذشته همچنان ادامه داشت. بنا به گزارشات رسیده عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری روز شنبه نوزده شهریور ماه در منزل خود بازداشت شد. همچنین دو تن از فعالین حقوق زنان، فرشته شیرازی و الهام محسنی به همراه شش تن دیگر از فعالین حقوق زنان توسط وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان آمل انتقال یافتند. گفتنی است مادر الهام محسنی نیز از سوی وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شد. همچنین در هفته گذشته گزارش شد که فرانک فرید فعال حقوق زنان آذربایجان و سردبیر روزنامه توقیف شده دیلماج ، روز شنبه دوازدهم شهریور توسط افراد لباس شخصی بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شد. گفته می شود که بازوی فرانک فرید بشدت آسیب دیده و همچنین پرده گوش چپ وی نیز صدمه جدی دیده است. جمال سلیمانی شهروند اهل جوانرود نیز که حدود پانزده ماه است در زندان بسر می برد، به اتهام همکاری با جریانات مذهبی به یازده سال حبس تعزیری محکوم شد. روز بیستم شهریور مهندس سيد امير خرم از مقابل درب منزل ربوده شد. این عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ايران در حالی که در پی بي‌اعتبار دانستن ابلاغ تلفنی حکم قطعی شش سال زندان خود خواستار احضاريه رسمی دادگستری شده بود، ربوده شد. حکم شش سال زندان اخير نيز به اتهام شرکت در تجمع روز عاشورا و عضويت در نهضت آزادی برای وی صادر شده بود. از محل نگهداری اين فعال سياسی تاکنون خبری در دست نيست.

منابع حقوق بشری از اعدام 3تن از شهروندان ايران در شهر اروميه خبر داده اند. این سه نفر به نام های محی الدین، خورشید و یونس قاسم زاده بودند که به اتهام حمل مواد مخدر اعدام شده اند. همچنین روز شنبه 19 شهريور دو نفر نیز در ساری با همین اتهام اعدام شدند. در سال جاری شمار کل اعدامها به 186 نفر رسیده است که ایران را در دومین رده در بین کشورهای اعدام کننده جهان قرار می دهد.

در حالیکه بیش از دو هفته از بازداشت بیست و نه نفر از معترضین به سیاستهای غلط و بی توجهی دولت به خشک شدن دریاچه ارومیه می گذرد، هنوز اطلاعی از اتهام و وضعیت آنان در دست نیست به دنبال رد طرح دو فوریتی نجات دریاچه ارومیه شهرهای آذربایجان ملتهب شد و فعالان مدنی آذربایجان در روزهای پنجشنبه سوم شهریور در تبریز و همچنین روز شنبه پنجم شهریور در شهرهای ارومیه و تبریز فراخوان داده بودند که در نتیجه آن بسیاری از مردم بازداشت شدند و هنوز همه بازداشت شدگان آزاد نشده اند. همگام با حرکات اعتراضی مردم آذربایجان و در محکومیت سرکوب و خشونت اعمال شده توسط حاککمیت خبرنامه هایی در جهت آگاه سازی و اعلام حمایت و همبستگی با مردم آذربایجان در سطح تهران نصب و پخش شد که حاکی از حمایت جوانان تهرانی از مبارزات به حق مردم آذربایجان است

سیاستهای حکومت جهت ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه و زندانها تنها شامل فعالین سیاسی و مدنی نمی شود روز دوشنبه جهارده شهریور ماه سوگند جهانی زندانی بیست و ساله محکوم به اعدام زندان قرچک ورامین که به وضعیت نامساعد زندان اعتراض کرده بودمورد یورش باند مافیایی با نظارت رئیس زندان و مورد ضرب و شتم شدید آنها قرار گرفت. همچنین در درود لرستان رامین یعقوبی جوان بیست و سه ساله که به اتهام شرکت در یک مهمانی بازداشت شده بود، به علت ضرب و شتم شدید در زندان در بیمارستان بستری و در بیمارستان جان باخت.

طی هفته گذشته در پی حمله لباس‌شخصي‌ها به دراويش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی در شهر کِوار شيراز تعدادی از دراويش زخمی و عده‌ای نيز بازداشت و روانه زندان شدند. بر اثر تيراندازی های روز يکشنبه نيز يک نفر از دراويش به نام وحيد بنانی که تير خورده بود در بيمارستان درگذشت. نهادهای امنيتی خانواده و بازماندگان مرحوم وحيد بنانی را، نسبت به نحوه برگزاری تشييع و خاکسپاری تهديد کرده و در جريان برگزاری مراسم نيز، صدها نيروی ويژه و تدابير شديد امنيتی و حکومت شبه نظامی در سروستان فارس برقرار شد. بر اساس این گزارش روز چهارشنبه و پنجشنبه شانزدهم و هفدهم شهریور ماه امیر اسلامی، افشین کرم پور امید بهروزی سه تن از وکلای دراویش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین چندی پیش نیز مصطفی دانشجو، از وکلای طريقت دراويش نعمت اللهی بازداشت و به زندانی با شرايط بسيار سخت تبعيد شده بود.

دکتر محمد ملکی استاد بازنشسته دانشگاه طی نامه ای خطاب به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر به ظلمها و شکنجه هایی که در زندانهای ایران اعمال می شود اشاره کرده و اعلام کرد که با علم به اینکه این کار چه هزینه ای برایش در بر خواهد داشت، حاضر است در رابطه با کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت و شکنجه ها و جنایات رژیم در تمام این سالها شهادت دهد.همچنین خانواده آقای بروجردی که به حکم دادگاه ویژه روحانیت پنج سال است که در زندان و تحت ازار و شکنجه قرار دارد، طی نامه ای خطاب به احمد شهید وضعیت وی را تشریح کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت ایشان شدند.

جمعی از زندانيان رجايی شهر در نامه ای به رييس قوه قضاييه با اشاره به توهين، تنبيه بدنی و هتک حرمت و حيثيت زندانيان توسط ماموران زندان، خواستار اعزام هياتی ويژه برای تحقيق و گفتگو با زندانيان جهت کشف حقايق شده اند

اعتصاب پارچه فروشان اعتصاب کننده همچنان ادامه دارد. حضور نیروهای انتظامی در محوطه بازار تهران و همچنین پا در میانی آل اسحاق و عسگر اولادی نیز نتوانست پارچه فروشان را به پایان اعتصاب وادارد و بازاریان در هفته گذشته کرکره ها را بطور کامل پایین کشیدند و به در مغازه هایشان قفل زدند تا نشان دهند که در مقاومت خود و ادامه اعتصاب جدی هستند

از تاریخ 8شهریور، كارگران پروژه قطار شهري اهواز به دليل تاخير هفت‌ماهه در پرداخت حقوق، دست از كار كشيده‌اند و اكنون كارگاههاي متروي اهواز تعطيل هستند پروژه قطار شهری اهواز به شرکت غیر متخصصی داده شده است که تجربه ای در زمینه ساخت مترو شهری ندارد و با اینکه اعتبار به صورت ماهانه در اختيار مدير پروژه قرار مي‌گيرد، با اين وجود حقوق كارگران از سوي پيمانكار پرداخت نشده است.

حدود دو هفته پيش کارگران رسمی و قراردادی شرکت آهنگری تراکتور سازی تبريز ، در اعتراض به وضعيت اقتصادی خانواده‌های خود و عدم دريافت چندين ماه حقوق، دست از کار کشيده و اعتصاب کردند بدنبال این اعتصاب تعدادی از کارگران اعتصابی توسط نيروهای امنيتی بازداشت و با اتهامات سنگينی روبه رو شده‌اند.

کارگران سد مخزنی ژاوه واقع در استان کردستان در محل کارشان دست به اعتصاب زدند. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه حقوق و دستمزد ماهيانه خود از روزنهم شهريور ماه دست به اعتصاب زده‌اند. بدنبال اين اعتصاب، کارفرما در جمع کارگران حاضر شده با دادن وعده پرداخت بخشی از حقوق معوقه، از آنان خواسته که بر سرکار بازگردند؛ اما کارگران اعتصابی اعلام نموده‌اند تا پرداخت کامل حقوق و مطالبات معوقه خود به اعتصاب ادامه مي‌دهند

سرانجام بعد از ده سال پیش نویس اصلاحیه قانون کار از طرف مجلس منتشر شد. در این پیش نویس 28 بند از قانون کار فعلی اصلاح شده است. اصلاحات جدید قانون کار نه تنها به نفع کارگران نبوده که حداقل حقوق محدودی را که در قانون کار فعلی برای کارگران وجود دارد، را کمتر کرده و عرصه را بر کارگران هرچه بیشتر تنگ کرده است و تمامی مزایای کارگران در این بیست و هشت مورد قطع کرده است. در این اصلاحیه مرخصی کارگران کمتر شده و به 20 روز كاهش پيدا كرده است، تشكلات كارگري در اخراج كارگران هيچ كاره شده اند، مرخصي تشويقي براي فوت اقوام درجه يك كارگر حذف شده و افزايش 40 درصدي مزد كارگران در نوبت كاري و شيفت كاري حذف شده است. داود اخوان نماينده کارگران در هيات‌های حل اختلاف ادارت کار از تعطيلی ۷۵ درصد از واحدهای توليدی کشور پس از اصلاح قانون کار خبر داد. وی در گفتگویی با ایلنا اظهار داشت با اصلاح قانون کار امینت شغلی کارگران از بین خواهد رفت و ما شاهد افزایش تعداد کارگران اخراجی از واحدهای تولیدی کشور خواهیم بود. به گفته وی پیش نویس اصلاح قانون کار فاصله طبقاتی بین کارگر و کارفرما را افزایش خواهد داد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s