رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

اعتصاب بیش از شش هزار کارگر مجتمع پتروشیمی ماهشهر وارد دومین هفته خود شد. اعتصاب کارگران از روز یکشنبه سوم مهر ماه و در واکنش به عدم تحقق وعده مجتمع پتروشیمی برای برچیدن شرکت‌های پیمانکاری آغاز شده بود. در جریان اعتصاب موفقیت آمیز کارگران در فروردین ماه سال جاری نمایندگان مجتمع پتروشیمی توافق کرده بودند که پس از سه ماه به این خواسته کارگران جامعه عمل خواهند پوشاند. اعتصاب بزرگ کارگران پتروشیمی ماهشهر با وجود تهدید‌های مقامات امنیتی و مدیریت این شرکت آغاز شد و همچنان ادامه دارد. رسانه‌های دولتی از انعکاس اخبار این اعتصاب خودداری کرده و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بدنبال شروع اعتصاب کارگران با ارسال پیامک، شهروندان خوزستان را نسبت به تماس و اطلاع رسانی در مورد وضعیت استان به شبکه های خبری خارجی تهدید کرد. در این پیامک که به طور وسيع برای فعالان سياسی و مدنی و حتی برخی شهروندان عادی ارسال شده، نسبت به گونه ارتباط با رسانه های منتقد و مخالف حاکميت هشدار داده شده است و آمده است که متخلفان از این دستور  مورد «برخورد قانونی» قرار خواهند گرفت. آخرین گزارشات منتشره حاکی‌ است که سه تن از کارگران اعتصابی دستگیر شده اند.. اسامی سه تن از کارگران بازداشتی، منصور عباسی کارگر شرکت پیمانکاری خوارزمی و یکی از نماینده های کارگران، محمد باقر باقری کارگر شرکت پیمانکاری صنایع فارس و از نماینده های کارگران، جاسم بدرانی از کارگران شرکت پیمانکاری خوارزمی اعلام شده است. کارگران مجتمع پتروشيمی بندر امام در مقابل اعلام کرده اند اعتراض خود را برای آزادی نماینده های شان تشديد خواهند کرد و با قاطعيت تمام تا رسيدن به خواست بر حق خود مبنی بر عقد قرارداد مستقيم با کارفرما و حذف شرکتهای پيمانکاری به اعتصاب و اعتراض خود ادامه خواهند داد و در مقابل هيچگونه تهديد و فشاری تسليم نخواهند شد.همچنین با ادامه اعتصاب کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر بيانيه آغاز به كار كميته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشيمى ماهشهر انتشار یافت که هدف خود را تشکیل سندیکای مستقل اعلام کرده است. در این بیانیه با عنوان » سلام ما بر كارگران و جنبش مطالباتى آنها» تصریح شده : اين بيانيه آغاز به كار كميته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشيمى ماهشهر است. كارگرانى كه براى احقاق حقشان و براى لغو قرارداد موقت و ايجاد قرارداد مستقيم و اجراى مصوبات دولت در اين زمينه دست به اعتصاب بزرگ زده اند. ما به اين نتيجه رسيده ايم كه بدون ايجاد هماهنگى و تشكل يابى راه به جايى نخواهيم برد حتى اگر اعتصاب موفق شود و دستاوردى هم داشته با شد بدون ايجاد تشكل و سازمان يابى آن دستاورد هم پايدار نيست و نميتوان آن را حفظ كرد . لذا در قدم اولين كميته اعتصاب را برپا نموده ايم و از همه چه در داخل و چه نهادهاى كارگرى در خارج انتظار كمك و يارى داريم. كميته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشيمى ماهشهردر پایان بیانیه خود با تاکید بر این که دست همه را برای همکاری می فشارد اعلام کرده که هدف نهایی اش «تشكيل سنديكاى مستقل كارگران ماهشهر استاعتصاب کارگران پتروشیمی ماهشهر که خانواده‌های آنان نیز در آن مشارکت فعال دارند، از حمایت تشکل‌های مستقل کارگری در ایران برخوردار است.

در حالی که فروپاشی صنایع شدت می گیرد، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد قرار نیست یارانه ای به بخش صنعت واریز شود. غضنفری گفت: بسته های حمایتی مصوب ستاد هدفمندی یارانه ها شامل نرخ ترجیحی انر‍‍ژی و تسهیلات ارزان قیمت بوده و یارانه نقدی را دربر نمی گیردمحمود دودانگه مشاور غضنفری نیز گفت: “اگر قرار باشد یارانه نقدی به بخش تولید داده شود پس موضوع بهره‌وری، شفافیت و تسهیلات خطوط تولید چه شده است؟” اعلام رسمی عدم پرداخت یارانه به بخش صنعت در حالی صورت می گیرد که در حال حاضر بخش‏هایی چون صنایع ریخته‏ گری، صنعت برق، صنایع آلمینیوم، صنایع لبنی، صنایع خودرو سازی، صنایع نساجی و چندین رشته تولیدی کشور در آستانه ورشکستگی کامل قرار گرفته اند. به گفته هبت‌الله فاضلی، رئیس اتحادیه آلومینیوم، صنایع آلمینیوم طی شش ماهه اول امسال با کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید مواجه بوده‏اند و در مقابل قیمت تمام شده تولید این کارخانه‌ها پس از هدفمندی یارانه‌ها حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. به گفته مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی تولید صنایع لبنی در سال جاری به میزان ۴۰ درصد کاهش یافته و مطالبات کارخانه‌های محصولات لبنی ایران از دولت به ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است. همزمان اعلام شده است که نرخ فراورده‌های لبنی بار دیگر و اینبار بین ۶ تا ۸ درصد افزایش خواهد یافت. در بخش صنایع ریخته گری نیز اعلام شده است که عدم پرداخت یارانه تنها بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بدهی به اداره برق برای آنها و تعطیلی حداقل ۷ واحد صنعتی را در پی داشته و با تعطیلی این واحد تولیدی حدود ۶۰۰ کارگر بی‌کار و تولید بسیاری از قطعات خودروهای سواری و کامیون متوقف می شود. در کنار اعلام رسمی عدم پرداخت یارانه به بخش صنعت، دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم هم با مشکل روبرو است. گزارش کمیسیون ویژه مجلس از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نشان می دهد که در صورت ادامه روند کنونی برای پرداخت یارانه نقدی، دولت حتی در صورت اختصاص همه درآمد حاصل از هدفمندی به یارانه نقدی، ۱۵۶ هزار میلیارد ریال تا پایان سال کسری بودجه خواهد داشت.

در هفته گذشته همچنین اعلام شد که در اثر بحران اقتصادی و اجتماعی، وضع بهداشت و سلامت در ایران همچنان رو به وخامت است. سن ابتلا به آرتروز زانو در ایران پائین آمده و به 40 تا 50 سالگی رسیده، و شمار مبتلایان به ایدز افزایش یافته است. ارقام و آمار دیگری که هفته گذشته انتشار یافتند همچنین از عمق ابعاد بحران اجتماعی و بحران زیست محیطی‌ در ایران خبر دادند. تازه ترین آمارهای منتشره در باره ابعاد بحران اجتماعی در کشور حاکی از آن است که سقط جنین نسبت به دهه گذشته 10 درصد افزایش یافته و شمار دانش آموزان معتاد کشور به 30 هزار نفر رسیده است. سازمان بهداشت جهانی‌ نیز در گزارشی اعلام کرد کهشهرهای ايران در صدر فهرست آلوده ترين شهرهای جهان قرار دارند و از نظر ذرات معلق در هوا اهواز آلوده ترین شهر جهان است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای خواستار تحقیق و پاسخگویی قوه قضاییه در مورد بازداشت کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر که از نهم مردادماه در زندان است و خودکشی اخیر دو دوست وی بهنام گنجی و نهال سحابی شده است. بهنام گنجی همراه با کوهیارگودرزی دستگیر و پس از مدتی آزاد شد و متعاقبا خودکشی کرد. در حالی که سکوت مقامات رژیم اسلامی در خصوص بازداشت کوهیارگودرزی و نیز بازداشت و نحوه بازجویی به عمل آمده از بهنام گنجی همچنان ادامه دارد، مرگ نهال سحابی نیز بر ابهامات این پرونده تراژیک افزوده است. پروین مخترع مادر کوهیار گودرزی هم همزمان با بازداشت وی در کرمان بازداشت شد و بنابرگزارشات مختلف به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق مصاحبه با رسانه های بیگانه طی هفته های گذشته محاکمه شده و همچنان در زندان کرمان به سر می برد. بهنام گنجی در ۱۰ شهریور ونهال سحابی در ۶ مهر هر دو با خودکشی به زندگی خود پایان دادند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s