رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر بعد از دو هفته به اعتصاب خود پايان دادند. این اعتصاب از سوّم مهر ماه و در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های پیشین مدیریت برای برچیدن شرکت‌های پیمان کاری آغاز شده بود. روز شنبه معاون فرماندار ماهشهر در جمع کارگران حاضر شد و از آنان خواست به اعتصاب خود خاتمه دهند. او با اشاره به فرا کارخانه ای‌ بودن صنایع پتروشیمی گفت: » خواست شما يک مسئله بسيار کلان است و نيازمند يک تصميم گيری در سطح کلان است، ما نمی توانيم به آن پاسخگو باشيم چرا که اين مسئله خيلی فراتر از مجتمع های پتروشيمی در ماهشهر است و مربوط به کل پتروشيمی ها در ايران و تمامی بخشهای وزارت نفت استمعاون فرمانده ماهشهر همچنین با اعلام این وعده که مسایل کارگران بزودی در دیدار فرماندار ماهشهر با معاون وزارت نفت برسی‌ و حل خواهد شد، بار دیگر از کارگران خواست به کار بازگردند. کارگران اما همچنان بر خواست خود مبنی بر برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری تاکید میکنند. اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی از حمایت تشکل‌های کارگری در ایران و از جمله کارگران ایران خودرو برخوردار شد. در هفته گذشته همچنین تعدادی از تشکل‌های کارگری در اروپا همچون جنبش سندیکاهای ژنو و چهار سندیکای بزرگ فرانسه حمایت خود را از کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر اعلام کردند. اتحاد چپ ایرانیان در خارج از کشور نیز با انتشار بیانیه ای‌ ماه اکتبررا بعنوان ماه کارزار برای حمایت از جنبش کارگری ایران و بویژه حمایت از اعتصاب کارگران ماهشهر اعلام کرده اند.

در روز ۱۳ مهر ماه کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه روز جهانی‌ معلم را به همه مردم ایران و فرهنگیان کشور تبریک گفتند. در این بیانیه ضمن اشاره به مسولیت معلمان برای مبارزه با هرگونه تبعیض گفته شده است که شعار‌ام سال این روز «آموزگاران برای برابری جنسیتی» است. در این بیانیه کانون صنفی معلمان به سیاست‌های آموزشی جمهوری اسلامی اعتراض کرده، ونسبت به عدم دسترسی‌ میلیون‌ها کودک به آموزش، افزایش کودکان کار، و تاثیرات مخرب بحران اقتصادی کشور بر سیتم آموزشی کشور ابراز نگرانی‌ کرده اند. این بیانیه همچنین به عدم افزایش دستمزد معلمان متناسب با نرخ تورم و کاهش سطح زنگی‌ معلمان اشاره کرده است.

مسئله تفکیک جنسیتی که در بیانیه کانون صنفی معلمان به آن اشاره شده، اما بیش از هر جای دیگری در محیط دانشگاه‌ها موجی از اعتراض را برانگیخته است. اعتراضات دانشجویان به تفکیک جنسیتی در هفته گذشته  دانشگاه‌های بیشتری را در بر گرفت. گزارشات منتشره حاکی‌ است که در روز پنجشنبه و در ادامه اعتراضات دانشجویی در دانشگاههای ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد و دانشگاه یزد، دانشجویان دانشگاه زنجان نیز در اعتراض به اجرای «طرح جداسازی جنیستی در بوفه این دانشگاه، جداسازی اتوبوس‌های سرویس دانشجویان و همچنین اجرای طرح تفکیک جنیستی در کتابخانهٔ فنی و مهندسی» ، در محوطه این دانشگاه دست به تجمع گسترده زدند. براساس این گزارش ۵۰۰ تن از دانشجویان این دانشگاه در محوطهٔ فنی جلو دانشکدهٔ مکانیک تجمع کرده و شعارهایی در اعتراض به ایجاد محدودیت‌های جدید توسط مسئولین سر دادند. تفکیک جنسیتی در بسیاری از دانشگاههای معروف کشور از سال جاری به اجرا گذاشته شده و با اعتراض و مقاومت دانشجویان روبرو شده است. یک فعال دانشجویی دانشگاه مازندران به دانشجو نیوز گفته است: «اجرای طرح تفکیک جنسیتی باعث عصبانیت بسیاری از اساتید و دانشجویان شده بطوری که اساتید – حتی اساتید معارف – نیز با این طرح مخالفند

در هفته گذشته همچنین دانشجویان دانشگاه امیر کبیر دست به تحصن و اعتراض زدند. این تحصن از روز سه شنبه و بدنبال مرگ یک دانشجوی این دانشگاه آغاز شد. دانشجویان خواستار استعفای رییس دانشگاه، پيگيری قضايی پرونده ی مرگ آمنه زنگنه و شناسايی و معرفی مقصرين و رسيدگی فوری به مشکلات صنفی به ويژه وضعيت خوابگاه ها شدند. آمنه زنگنه دانشجوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، بر اثر بی مبالاتی مسئولان این دانشگاه بر اثر استنشاق گاز ناشی از اسید، جان خود را از دست داد. مراسم ختم آمنه زنگنه در روز شنبه در مسجد دانشگاه با حضور گسترده اساتید و دانشجویان این دانشگاه، برگزار شد. پس از این مراسم، صحن دانشگاه صنعتی امیرکبیر شاهد تجمع دانشجویان در مقابل ساختمان معاونت دانشجویی و نهاد رهبری بود. دانشجویان پس از تجمع در مقابل این ساختمان روی زمین نشسته و با شعارهای “آرزو، آرزو، استعفا، استعفا” و “رهایی، رهایی، استعفا، استعفا” اعتراض خود را به ریاست انتصابی و معاونت دانشجویی بی کفایت این دانشگاه نشان دادند. یکی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با دانشجونیوز در مورد تجمع روز شنبه گفت: امروز شاهد حضور گسترده نیروهای اطلاعاتی و بازوی اجرایی آنان در دانشگاه از جمله آقایان ذوقی، باقری، واعظ و طاهری در سطح دانشگاه بودیم. با این حال در بعد از ظهر امروز روند تعطیلی کلاس های درس در دانشکده های مختلف دانشگاه شدت گرفته و گمان آن می رود که تحصن دانشجویان و تعطیلی کلاس های درس، تا تحقق مطالبات دانشجویان معترض ادامه بیابد.

موج اعدام‌ها در ایران همچنان ادامه دارد. در هفته گذشته بیش از ده نفر در زندان‌های کرمان و رشت اعدام شدند. رئیس كل دادگستری اصفهان نیز اعلام کرده است که حکم چهار متهم به تجاوز در خمینی شهر نیز صادر شده و آنان در روز چهار شنبه ۲۰ مهر در ملاء عام بدار آویخته خواهند شد. در همین حال اعلام شده که تعداد زندانیان کشور سه برابر ظرفیت زندان‌ها است. بنا به گفته محمدباقر ذوالقدر، معاون قوه قضائیه گفت: سالانه ‌٢٠ درصد به جمعیت زندان‎ها اضافه می‌شود كه سه برابر بیشتر از ظرفیت زندان‌هاست. ذوالقدر طی سخنانی در اولین نشست هماهنگی كارگروه‌های آموزش مدیریت پیشگیری از جرم، اعلام کرد: برای مثال در زندان مشهد با ظرفیت ‌٣٥٠٠ نفری، ‌١٢ هزار زندانی وجود دارد و زندان‌های ما به جای دانشگاه اصلاح و تربیت، تبدیل به دانشگاه جرم شده‌اند. وی در بخش دیگری از سخنانش به نقل از «آمارهای نیروی انتظامی«گفت که در کشور افزایش جرم را شاهد هستیم. او همچنین گفت: در آمار طلاق، وضعیت خوبی نداریم. این آمار در تهران ‌٢٥ درصد و در بعضی از استان‌ها مثل كردستان ‌٢٠ درصد است.

حامیان مادران پارک لاله به مناسبت روز جهانی علیه اعدام در سراسر جهان فراخوان گردهمایی در مراکز شهرها صادر کردند. در این فراخوان آمده است: روز دهم اکتبر، روز جهانی علیه اعدام، برای نخستین بار، در سال ۲۰۰۳ میلادی در اولین نشست اتحادیه ی اروپا برای مبارزه با مجازات اعدام ، اعلام شد .ایران یکی از کشورهایی است که احکام اعدام در آن به اشکال مختلف و در انظار عمومی به طرز وحشتناکی به اجراء در می آید .رژیم جمهوری اسلامی با اعدام کودکان، ملیت های مختلف ، دگر اندیشان ،اقلیت های جنسی و اقلیت های مذهبی، مقام دوم اعدام در جهان را داراست. ما حامیان مادران پارک لاله ، اعدام را يك قتل سازمان يافته مي دانیم و مخالف هرگونه قتلي با هر شكل و هر نامي از جمله سنگسار و قصاص بوده و خواهان لغو فوری قانون مجازات اعدام هستیم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s