رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته کارگران شرکت پیمانکاری پتروسینا، از زیر مجموعه های پتروشیمی آبادان، دست به اعتصاب زدند. بدنبال شکست مذاکرات کارگران با مدیریت و نمایندگان اداره کار در روز دوشنبه ۱۸ مهر ماه، مدیریت پتروشیمی به کارگران اعلام کرد چنانچه به اعتصاب خود پایان ندهند از روز چهارشنبه بیست مهر ماه، آنان را به کارخانه راه نخواهد داد و دست به اخراج همگی کارگران خواهد زد. بدنبال این تهدید از سوی مدیریت کارخانه، صبح روز چهارشنبه، کارگران با درب بسته کارخانه بر روی خود مواجه شدند که این امر خشم آنان را بر انگیخت. کارگران خشمگین با مشاهده درهای بسته کارخانه بر روی خود، با درگیری مختصری که با حراست کارخانه پیش آمد موفق به ورود به کارخانه شده و در محلهای کار خود بصورت نشسته و در اعتصاب مستقر شدند و اعلام کردند: حتی اگر یک نفر از کارگران اخراج شود مسئولیت عواقب وپیامدهای اعتراضات شدیدتر کارگران، بعهده مدیریت و پیمانکار و نیز اداره کار خواهد بود. کارگران هم چنین تاکید کردند که با هر نیروی کار اعتصاب شکنی که خارج از کارخانه و برای جایگزینی کارگران اعتصابی وارد شود بشدت مقابله خواهند کرد.

در هفته گذشته پیام‌های همبستگی‌ بیشتری با مبارزات کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر انتشار یافت. بدنبال اعلام حمایت و همبستگی‌ تشکل‌های کارگری همچون سندیکای شرکت واحد تهران و نیشکر هفت تپه، تعدادی از کارگران سایپا، و مجامع عمومی شورای فازهای دهگانه پالايشگاههاى پارس جنوبى از مبارزات کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر حمایت کردند. کارگران سایپا در پیام خود خطاب به «هم زنجیران اعتصابی صنایع پتروشیمی ماهشهر» گفته اندما تعدادی از کارگران صنایع خودروسازی (گروه خودروسازی سایپا)همبستگی وپشتیبانی خود را از شما کارگران با شهامت و شجاع اعلام می داریم و عزم جزم شما را می ستاییم و دستان شما را به گرمی و با افتخار می فشاریم وروی گرمتان را می بوسیم. ما از تمامی خواسته های شما پشتیبانی می نماییم وخواهان ،آزادی بی قید وشرط تمامی افراد جامعه در بیان عقیده خود هستیم. ماخواهان آزادی تشکل های کارگری، مطبوعات، اعتصاب، تحصن، تظاهرات، راه پیمایی وهمچنین آزادی کارگران در بند وفعالین سیاسی هستیم، ما خواهان الغای هرگونه تبعیض جنسی هستیم. مجامع عمومی شورای فازهای دهگانه پالايشگاههاى پارس جنوبى نیز در پپامی ضمن تاکید بر حمایت خود از مبارزات کارگران پتروشیمی ماهشهر تاکید کردند: خواست تامين امنيت شغلى٬ لغو شرکتهاى پيمانکارى و کنار زدن آنها در روند استخدام و تفرقه اى که بين کارگران ايجاد ميکنند٬ خواست استخدام مستقيم توسط شرکت٬ برخوردارى از مزاياى کارگر رسمى٬ افزايش دستمزدها متناسب با جوابگوئى به هزينه هاى امروز خانواده هاى کارگرى٬ و برخوردارى از تشکل مستقل که دخالت همه کارگران را در تامين خواستها و سرنوشت شان جوابگو باشد٬ خواست همه کارگران ايران است

در کنار تداوم اعتراضات کارگران مجتمع پتروشیمی، هفته گذشته اعتراضات کارگری دیگری نیز در جریان بود. از جمله این حرکات اعتراض کارگران کارگران تخليه و بارگيری ادارهٔ بنادر و دريانوردي بود. گزارش‌های منتشر شده حاکی‌ است که کارگران بارگیری اداره بنادر و دریانوردی استان خوزستان در اعتراض به تصمیم اداره مبنی بر واگذاری بخشی از عمليات تخليه و بارگيری به تعاوني‌های خصوصي، دست به اعتراض زده‌اند. کارگران تخليه و بارگيری در استراحتگاه فصلی تجمع نموده و با نوشتن طومار و اعتراضيه، نارضايتی خود را از شرايط بوجود آمده اعلام نمودند. همچنین در هفته گذشته سه هزار راننده سرویس‌های مدارس در اصفهان در یک اقدام اعتراضی استعفا دادند. دلیل این اعتراض مشخص نبودن نرخ کرايه دريافتی از دانش‌آموزان و يک ‌نوبته شدن مدارس، اعلام شده است. همچنین در هفته گذشته تعدادی از کارگران کارخانه های نازنخ و فرنخ قزوین در مقابل مجلس دست به تجمع زدند. این تجمع در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای این کارگران صورت گرفت. کارگران معترض گفتند که ۲۴ ماه است حقوق ماهانه خود را دریافت نکرده اند و از مجلس خواستار رسیدگی به وضعیت این دو کارخانه بودند.

موسی الرضا ثروتی عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده است که دولت مبلغ ۱۲هزار میلیارد تومان از ۳ منبع بانك مركزی،‌ درآمدهای نفتی و منابع اعتباری وزارت نیرو علاوه بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای تأمین یارانه نقدی برداشت كرده است. ثروتی ضمن متخلف دانستن دولت به خاطر عدم اقدام بر اساس قوانین و سازوكارهای اجرایی مصوب گفت: تا كنون از مجموعه قانون هدفمندی یارانه‌ها كه هشت بند یا مرحله را شامل می‌شود یك یا دو بند به صورت نسبی اجرایی شده است.با اینهمه سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اسلامی خبر داد که تعداد خانواده هائی که با گران شدن قبوض گاز، از پرداخت مبالغ آن خودداری کرده اند به بیش از یک میلیون و ششصد هزار خانوار رسیده است. او تاکید کرده است که: وقتی اين تعداد از خانوارها بدهي‌های خود را به شركت ملی پرداخت نمي‌كنند، به صورت طبيعی درآمدهای پيش‌بينی شده برای دولت تحقق نخواهد يافت. به گفته وی در حال حاضر دولت بيش از پنج‌ماه كسری بودجه برای پرداخت يارانه ها به مردم دارد. در هفته گذشته همچنین اعلام شد که سیاست حذف یارانه به افزایش چشمگیر هزینه بهداشت منجر شده است. داروخانه‌های کشور از افزایش ۳۰ درصدی قیمت دارو در ایران خبر داده اند.

در ادامه تشدید فشار‌ها و حملات جمهوری اسلامی به نویسندگان، خبرنگاران و هنرمندان، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، با حکم قطعی دادگاه تجديدنظر استان تهران به اتهام اقدام عليه امنيت کشور و فعاليت تبليغی عليه نظام به زندان و محروميت محکوم شدند. دادگاه جعفر پناهي را به ۶ سال و محمد رسوا اف رابه يك سال حبس تعزيری محکوم کرد. جعفر پناهی همچنين به ۲۰ سال محروميت از ساخت و کارگردانی هر نوع فيلم و نوشتن فيلمنامه و هر نوع مصاحبه با رسانه‌های نوشتاری و شنيداری و ديداری داخلی و خارجی و خروج از کشور جز برای سفر حج و يا درمان ضروری با توديع وثيقه محکوم شده است.

در روز شنبه ودر اعتراض به حرص و آز شرکت های بزرگ سرمایه داری، کاهش بودجه رفاهی، وگسترش بیکاری هزاران نفر در بیش از ۹۰۰ شهر جهان علیه بانک ها و بانک های مرکزی، مراکز بورس و سایر مراکز سرمایه مالی دست به تظاهرات زدند. این جنبش عظیم اعتراضی در حال گسترش که از جنبش وال استریت را اشغال کنیم، موج انقلاب در جهان عرب، و جنبش جوانان ناراضی اسپانیا الهام گرفته ابتدا در نیوزلند آغاز شد و پس از گسترش به کشورهای اقیانوسیه، به کشورهای اروپایی رسید. اولین تظاهرات روز شنبه، در شهرهای سیدنی، توکیو و هنگ‌کنک برگزار شد و پس از آن هزاران نفر در لندن، فرانکفورت، برلین، آتن و مادرید هم به خیابان‌ها آمدند. یکی از بزرگترین تظاهرات در رم، پایتخت ایتالیا برگزار شد؛ عده‌ای از شرکت کنندگان به مغازه‌ها حمله کردند و اتومبیل‌ها را به آتش کشیدند. پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. در فرانکفورت در حدود ۵ هزار نفر در مقابل ساختمان بانک مرکزی اروپا اجتماع کردند. برگزارکنندگان این تظاهرات جهانی، که نام آن را ۱۵ اکتبر گذاشته‌اند، هدفشان را از ترتیب دادن این تظاهرات، «آغاز تغییری جهانی که ما خواهان آن هستیم«، توصیف کرده و نوشتند: «ما متحد و همصدا، نخبگان مالی و سیاستمدارانی را که در خدمت آنها هستند، متوجه خواهیم کرد که به عهده ماست، به عهده ما مردم است، که در باره آینده تصمیم بگیریماز شعارهای اصلی جنبشی که در وال استریت آغاز و اکنون در حال جهانی شدن است این است که «ما ۹۹  درصد هستیماین شعار تصریح دارد که یک درصد از صاحبان سرمایه و سلاطین حاکم بر نظام بانکی و مالی با بیرحمی هر چه تمامتر بر سرنوشت اکثریت عظیم توده های مردم جهان حکومت می کنند و در ازای ثروت اندوزی خویش جهان را به آستانه بربریت کشاند، مردم را به فقر و بیکاری محکوم کرده و محیط زیست را نابوده کرده اند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s