رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته اعتراضات کارگری همچنان ادامه داشت. بگذارش خبرگزاری ایلنا ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه نی بر کشت صنعت کارون شوشتر در اعتراض به عدم محاسبه سنوات بیمه ای در مقابل در ورودی کارخانه تجمع کردند. بنا به گزارش همین خبرگزاری  تعدادی از کارگران کارگران گامرون صنعت خوزستان که مجری طرح‌های انتقال آب رودخانه کرخه است در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد‌هایشان در پنج ماه گذشته دست به اعتراض زدند. در حرکت کارگری دیگری در خوزستان کارگران شرکت لوله سازی بمدت چند روز در مقابل استانداری و دفتر این شرکت تجمع کردند. مقامات مسئول تاکنون از رسیدگی به درخواست این کارگران خودداری کرده اند. در تحول دیگری تعدادی از کارگران متروی اهواز که نسبت به عدم دریافت حقوق خود معترض بودند از کار اخراج شدند. مسئله حقوق‌های معوقه که اکنون به یکی از محور‌های اصلی‌ اعتراضات کارگری تبدیل شده است همچنین علت اصلی‌ اعتراض کارگران  فضای سبز شهرداری خرمشهر بود. کارگران فضای سبز شهرداری در اعتراض به عدم دریافت دو ماه حقوق و همچنین تعویق شش ماهه در دریافت حقوق اضافه کاری و مزایا روز چهار شنبه دست از کار کشیدند و در مقابل فرمانداری خرمشهر دست به تحصن زدند. در هفته گذشته همچنین صد‌ها تن از کارمندان اخراجی وزارت راه و شهرسازی، در اعتراض به اخراج و وضعیت خود، به تجمع در مقابل این وزارتخانه دست زدند. پس از ادغام دو وزرات خانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، سیصد کارمند قراردادی یکی از زیر مجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی بدون اطلاع قبلی از کار اخراج شدند.مدیریت این مجموعه از طریق نصب یاداشتی بر در ورودی‌های این مجموعه اخراج کارگران را اعلام کرده بود.

همزمان با تداوم اعتراضات کارگری اعمال فشار و بازداشت فعالین کارگری ادامه دارد. در هفته گذشته  سنديكاي كارگران شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه، از احضار مجدد داود رضوي عضو هيئت مديره سنديكاي كارگران شركت واحد به دادسراي زندان اوین خبر داد. براساس این خبر، رضوی كه در تاريخ ۱۹شهريور ۱۳۹۰ به بازپرسي شعبه ۶ احضار شده بود مجددا» طي تماسي تلفني به همين بازپرسي احضار شد.داود رضوي روز دوشنبه 2 آبان 1390 بعد از مراجعه به اين شعبه بازپرسي متوجه گرديد بابت پرونده اي كه در سال 1385 در رابطه با حساب سنديكا و پيك سنديكا براي چند تن از اعضاي هيئت مديره تشكيل شده بود   احضار شده است و در نتيجه با اعلام تبرئه از اين پرونده اعلام شد كه همه اعضا كه در اين پرونده در سال 1385 بازجويي شده بودند تبرئه و پرونده مختومه شده است .

همچنین و  در حالیکه نوزده ماه از نگهداری رضا شهابی راننده شرکت انوبوسرانی در انفرادی بند ٢٠٩ زیر نظارت سپاه می گذرد  او همچنان در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. بر اساس خبرهای منتشره برادر این کارگر زندانی اعلام کرده که کارشناس پرونده به خانواده رضا شهابی گفته است که دادگاه، قاضی و مقامات قضایی هیچ کاره هستند و همه چیز در دست من است و هر چه من تصمیم بگیرم همان می شود و تا رضا شهابی هم با من راه نیاید وضعیت به همین شکل باقیست. در ادامه تشدید فشار‌های جمهوری اسلامی به فعالین کارگری دادگاه تجدید نظر در تهران، حکم پنج سالهٔ زندان برای بهنام ابراهیم‌زاده فعال حقوق کودک و فعال کارگری را تائید کرد. بهنام ابراهیم‌زاده بیش از شانزده ماه است که به دلایل واهی دستگیر و متهم شده در حالی که هنوز هیچ ادله‌ای مبنی بر اتهام وی به او و وکیلش ارائه نشده است.وی هم اکنون در بند سیصد و پنجاه زندان اوین با چند بیماری دست به گریبان است و علاوه بر آن چندین هفته است او و زندانیان دیگر از امکان استحمام با آب گرم نیز محروم شده‌اند.بهنام ابراهیم زاده پیش‌تر به بیست سال زندان محکوم شده بود که به دلیل اشتباه شعبه صادرکننده رای، حکم در شعبهٔ دیگری به پنج سال حبس تعزیری تبدیل شد و گمان می‌رفت توسط شعبهٔ تجدید نظر حکم زندان وی به کلی شکسته شده و برای او حکم برائت صادر کنند.

در هفته گذشته همچنین اعلام شد که  کل درآمد نفتی سال ۹۰ صرف واردات کالاها و خدمات خواهد شد. به گفته اکبرترکان مدیر گروه پژوهشی امور زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در شش سال گذشته ۴۴۹ میلیارد دلار کالا و خدمات وارد کشور شده که البته این آمار مورد تایید گمرک قرارگرفته است. طی این مدت سالانه حدود ۷۴ میلیارد دلار کالا و خدمات وارد کشور شده و آمار بانک مرکزی هم نشان می دهد که در سال گذشته درآمد نفتی ایران ۷۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است. در عین حال و پا به پای کاهش میزان درآمدهای نفتی، بدهی های مالی دولت به دستگاهها و نهادهای مختلف رو به افزایش است. براساس برآوردهای مالی کارشناسان شهری پایتخت، در حال حاضر دولت ۳۸۶۲میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهکار است که معادل هشت ماه پرداخت یارانه نقدی به شهروندان تهرانی است.

همزمان با افزایش حمایت از طرح خامنه ای‌ برای حذف ریاست جمهوری طرح سوال از احمدی‌نژاد در مجلس رسمیت پیدا کرد. بگفته محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس اسلامی، تعداد نمایندگان مجلس که طرح سوال از احمدی‌نژاد را امضأ کرده اند از مرز ۷۳ گذشته است. قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی تاکید می‌کند که در صورت درخواست رسمی‌ یک چهارم نمایندگان، یعنی‌ ۷۳ نفر، رئیس جمهور باید برای پاسخ به نمایندگان در مجلس حاضر شود. در همین حال محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس، اعلام کرده است که احتمالا انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزار نخواهد شد. او گفته است که طرح حذف پست ریاست جمهوری ممکن است تا سال دیگر عملی‌ شود. خامنه ای‌ در سخنان اخیر خود تاکید کرده بود که چنین تغییری در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی در آینده دوری متصور است.

ادامه اعتراضات دانشجویی از مهمترین رویداد‌های هفته گذشته بود. بدنبال تجمع بزرگ دانشجویان در دانشگاه مازندران، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با خودداری از خوردن غذا و چیدن غذاها در صحن سلف، بار دیگر اعتراض خویش را به مسئولان دانشگاه نشان دادند. همچنین جمعی از دانشجویان کوی دانشگاه تهران نیز در پی اعتراضات ۳۰ مهرماه گذشته اعلام کردند تشکلی مستقل برای پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران را تاسیس نموده اند. این دانشجویان در بیانیه خود تصریح کردند در صورت عدم پیگیری مشکلات صنفی دانشجویان در روز ۱٣ آبان ماه دست به تجمعی مجدد خواهند زد. در این بیانیه «اعلام مشکلات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه و رساندن آن به گوش مسئولین مربوطه«،«همیاری طلبیدن از کلیه دانشجویان دانشگاه برای احقاق حقوق صنفی، ایجاد همفکری میان دانشجویان برای ارائه راه حل های عملی و کاربردی«،«خارج نمودن دانشجویان کوی از فضای منفعلانه کنونی» و «ساماندهی اعتراضات» محورهای اصلی تشکل جدید به نام «شورای صنفی دانشجویان کوی دانشگاه تهران» اعلام شده است. به گزارش منابع خبری دانشجویی مجمع فعالین دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل نیز با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به “حقوق پایمال شده” دانشجویان، به شرایط موجود و افزایش محدودیت‌ها و سختگیری‌ها در این دانشگاه اعتراض کرده است. در بیانیه این تشکل دانشجویی به «اعمال محدودیت های سازمان یافته از طرف نهاد های حراستی ـ امنیتی دانشگاه بر دانشجویان، نظیر«افزایش چشمگیر مامورین حراست, کنترل مستقیم راهروها و کلاس ها و سختگیری شدید بر نوع حجاب و پوشش دانشجویان» اشاره شده و اعمال تبعیض در تفسیم خوابگاهها به نفع دانشجویان بسیجی و به ضرر سایر دانشجویان، تحت کنترل درآوردن تمامی کانون های فرهنگی دانشگاه توسط معاونت فرهنگی،درجه بندی غذا بر اساس کیفیت و قیمت و از این طریق فشار بر دانشجویان بی بضاعت، و همچنین ساختن مناره های عظیم برای کشته شده گان گمنام دفن شده در دانشگاه با بودجه ای یکصدوبیست میلیون تومانی ، محکوم شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s