رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

طرح استیضاح وزیر اقتصاد دولت در صدر اخبار هفته گذشته قرار داشت. با وجود ابراز نظر تعدادی از نمایندگان مجلس و تمارض به حسابرسی از سوی این نهاد، وزیر اقتصاد با حمایت پشت پرده خامنه ای‌ ابقا شد.از مجموع ۲۲۴ نفر نماينده حاضر در جلسه علنی ۹۳ رای موافق ۱۴۱ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به استيضاح وزير اقتصاد داده شد. در جلسه مجلس علی لاریجانی رئیس مجلس در مقام دفاع از وزیر اقتصاد و دارائی در مخالفت با طرح استیضاح وی سخنرانی کرد. اقدام لاریجانی در حمایت از حسینی گویا بسیاری از نمایندگان مجلس را غافلگیر کرد چرا که پس از اعلام نام علی لاریجانی به عنوان مخالف استیضاح، تا لحظاتی همهمه ای در بین نمایندگان به راه افتاد. پیش از این برخی از نمایندگان گفته بودند لاریجانی بر استیضاح حسینی تاکید داشته و به آنها توصيه کرده بود که پیگیر استیضاح باشند. در اين مراسم احمدی نژاد نيز حضور داشت و به مدت سی دقيقه به دفاع از وزير اقتصاد خود پرداخت.بدنبال  حمایت پشت پرده خامنه ای از وزیر اقتصاد دولت در جریان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، احمدی نژاد در سخنرانی اخیر خود به دفاع از مقام ولایت فقیه پرداخت. وی در جریان دیدار با اعضای ستاد انتخاباتی خودش در مورد رابطه خودش با خامنه ای گفت: شما بدانید که ولایت فقیه از جنس محبت است و حالت خشن و دستوری ندارد. رابطه پدر و پسری است.

رای اعتماد مجلس به وزیر اقتصاد اما با افشاگری‌های درونی‌ در رژیم پایان نداده است. یک نماینده مجلس پیرامون موضوع استعفای علی مطهری، و سوال از احمدی نژاد گفت: بحث ما در طرح سوال از رییس جمهور، بحثی منطقی است؛ احمدی نژاد  خلاف قانون عمل می‌کند و قانون را اجرا نمی‌کند و مجلس، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام را قبول ندارد. علی عباسپور تهرانی فرد طرح سوال از احمدی نژاد را بیان کننده واقعیات عنوان کرده و با بیان اینکه دولت انتقاد و سوال را بر نمی‌تابد می‌گوید: دولت با مطرح کردن بحث‌های غیر واقعی و انحرافی سعی دارد افکار را منحرف کند، همانگونه که به این شکل و روند در انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم و دهم عمل کرد.موسوی اردبیلی نیز ضمن  انتقاد از عملکرد مجلس در دادن رای اعتماد مجدد به وزیر اقتصاد گفت: اقدام مجلس در رای دوباره به وزیر اقتصاد یک امر ظاهری ویک استیضاح ظاهری بود. درست نبود با یک معذرت خواهی سر و ته ماجرا را هم بیاورند.

در همین حال رئیس دفتر سیاسی سپاه اعلام کرد مهم‌ترین وظیفه این نیرو٬ پاسداری از «ولایت فقیه» است و تیم محمود احمدی‌نژاد با «بیگانگان» رابطه برقرار کرده است. یدالله جوانی گفت: تیم احمدی‌نژاد در حوزه ارتباطات خارجی با عناصری که روابط خاصی با بیگانگان دارند و وابستگی آن‌ها به دشمنان مشهود است، ارتباط برقرار کرده‌اند. وی بازداشت تعدادی از نزدیکان احمدی‌نژاد از سوی این نیرو را «قانونی» خوانده و اظهار داشته است: «اگر بازداشتی صورت گرفته، قانونی و به دستور مقامات قضایی بوده است. جوانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اقدامات سیاسی سپاه در راستای رسالت قانونی این نهاد است و سپاه نه تنها اظهار نظر سیاسی می‌کند بلکه با انحراف برخورد هم می‌کند. نیرو‌های سپاه و بسیج سال‌هاست وارد جریان‌های سیاسی شده و در انتخابات دخالت می‌کنند. فرماندهان سپاه و بسیج می‌گویند این اقدام آن‌ها برای حفظ دستاورد‌های جمهوری اسلامی است.

در هفته گذشته شهردار تهران اعلام کرد که سهم دولت از یارانه بلیت مترو به شهرداری پرداخت نشده و این امر فعالیت‌های عمرانی مترو را با دشواری‌های تازه تری مواجه کرده است.قالیباف هم چنین ادعا کرد که همه تلاش ما اين است كه چرخه عمليات عمراني در شهرداري تهران بچرخد و بنابراين خود را با مردم طرف مي‌دانيم و وظيفه رفع مشكلات مالي با شهرداري است و مردم نبايد تاوان اين مشكلات را بدهند. مترو به عنوان مکانی پول ساز همیشه از موارد مورد دعوای جناح های گوناگون رژیم بوده و دولت احمدی نژاد نیز در همین رابطه در مقاطع مختلف از پرداخت اعتبارات در نظر گرفته شده به این سازمان خودداری کرده است.متروی تهران اما تنها طلبکار دولت نیست. هیچ یک از وعده‌های دولت برای بازگرداندن بخش قابل توجهی از درامد های ناشی‌ از حذف یارانه ها به صنایع و پروژه‌های عمرانی مادیت پیدا نکرده اند. تازه‌ترین گزارشات از مالیه دولت نشان میدهند که بدهی‌های دولت به بخش خصوصی، بانک ها، و نهاد‌های عمومی بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است. در عین حال بدهی‌های خارجی‌ دولت ۲۲ میلیارد دلار برآورد میشود.

در هفته گذشته زندانیان سیاسی و مذهبی کرد پس از یورش گارد زندان و ضرب و شتم وحشیانه به سلولهای انفرادی بند یک زندان گوهردشت کرج منتقل شدند. بر اساس این خبر فرجی نژاد رئیس اطلاعات زندان و هم چنین رئیس بند شش زندان گوهردشت کرج شخصا در بند شش حاضر شدند و  به باند مافیایی زندان دستور دادند که به زندانیان سیاسی و مذهبی کرد  حمله ور شوند. فرجی نژاد از سایر زندانیان عادی با تهدید و تطمیع  می خواست که به زندانیان سیاسی و مذهبی کرد حمله ور شوند. آزار، بازداشت و شکنجه ملیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی‌ از جمله مواردی است که در گزارش تازه کمیته حقوق بشر سازمان ملل به آن اشاره شده است. این کمیته با انتقاد به نقض حقوق بشر در ایران از جمهوری اسلامی خواست که به تعهدات خود در رعایت موازین حقوق بشر عمل کند و به مسئولیت خود در قبال پیگرد و اعمال فشار بر مخالفان واقف باشد. ایران از سال ۱۹۷۵ به کنوانسیون جهانی حقوق بشر پیوسته است. کمیته یاد شده در ژنو، اعلام کرد که روزانه افراد بسیاری در ایران اعدام می‌شوند و شمار محکومان به اعدام در سال گذشته رو به فزونی بوده است. این کمیته تاکید کرده که ابهامات بسیاری در احکام اعدام صادره در ایران به چشم می‌خورد. طبق برآورد سازمان عفو بین‌الملل، رژیم اسلامی در سال گذشته میلادی دست کم پانصد نفر را اعدام کرده است. شکنجه و آزار زندانیان، تبعیض دینی و پیگرد مستمر اقلیت های مذهبی، آزار و تعقیب دگرباشان جنسی و قتل های ناموسی از دیگر مواردی است که این کمیته در گزارش خود به انها اشاره کرده است.

نگاهی‌ به رویدادهای این هفته را با خبر ابراز تردید یک نماینده مجلس درباره پیشنویس اصلاح قانون کار به پایان می‌بریم. یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اسلامی گفته است که : لایحه اصلاح قانون کار به دلیل یکجانبه گرایی مورد تصویب و تایید نمایندگان مجلس قرار نخواهد گرفت. به گفته علی محمد موسوی مبارکه نمایندگان مجلس در صورتی که پیش نویس فعلی اصلاح قانون کار حق و حقوق جامعه کارگری را نادیده بگیرد با آن مخالفت خواهند کرد. وی با تاکید بر لزوم تایید نظرات جامعه کارگری در تدوین پیش نویس قانون کار ادعا کرد: در کمیسیون اجتماعی با دعوت از کلیه تشکل‌های کارگری نظرات آن‌ها را در خصوص پیش نویس فعلی اصلاح قانون کار جویا می‌شویم‌ و در صورت تایید آن‌ها لایحه در صحن مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار افزایش میزان دستمزد کارگران براساس نرخ تورم فعلی شد و خاطرنشان ساخت: ‌ مصوبه مزدی کارگران در سال آینده باید بر مبنای پانصد هزار تومان تعیین شود. پیشنویس اصلاحیه قانون کار که با مشورت و در تلاش برای تثبیت منافع کارفرمایان تهیه شده است حتی اعتراض نمایندگان جمهوری اسلامی در واحد‌های تولیدی را نیز برانگیخته است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s