رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته بار دیگر مسئله هسته ای‌ در صدر اخبار و مباحث مربوط به ایران قرار داشت. باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده در روز شنبه اعلام کرد که سه دولت چین، روسیه و ایالات متحده در پی‌ یافتن «پاسخ مشترک» به برنامه‌های هسته ای‌ جمهوری اسلامی هستند. بدنبال انتشار تازه‌ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ تلاش‌های دولت‌های غربی برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران وارد فاز جدیدی شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ در گزارش ۲۵ صفحه ای‌ خود که در روز سه شنبه ۱۷ آبان منتشر شد اعلام کرد که جمهوری اسلامی تا سال ۲۰۱۰ بر روی ساختن کلاهک‌های هسته ای‌ کار می‌کرده است. این آژانس پیش از این نیز گزارش‌هایی‌ را درباره فعالیت‌های هسته ای‌ جمهوری اسلامی منتشر کرده بود، اما واکنش دولت‌ها و رسانه‌های غربی به گزارش جدید اژانس بی‌ سابقه است. دولت اسراییل که پیش از این با طرح احتمال حمله به ایران زمینه را برای تشدید تحریم‌ها فراهم کرده بود خواستار اعمال «تحریم‌های مرگبار» علیه ایران شده است. مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با اشاره به این که دولت باراک اوباما در پی رایزنی با دیگر کشورها برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی است اتهامات وارده از سوی آژانس را جدی خواند و گفت: «برعهده ایران است که بالاخره به صورت شفاف و قابل اعتمادی با آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد گفت و گو شود و به این نگرانی ها پاسخ دهد.» وی ضمن خودداری از طرح جزئیات تحریم های جدید آمریکا در مورد این تحریم ها به طور کلی گفت:» اعمال تحریم های یکجانبه می تواند یکی از گزینه ها باشد.» تعدادی از اعضای کنگره آمریکا روز سه شنبه گذشته خواهان تحریم بانک مرکزی و صنایع نفت و گاز ایران شده بودند. بیانیه مشترکی نیز از سوی انگلیس و فرانسه انتشار یافت که در آن تاکید شد اگر ایران همچنان از همکاری کامل با آژانس خودداری کند، خواهان اعمال تحریم های شدیدتری علیه این کشور هستند. گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت: «راه درست اعمال تحریم های جدی با حداکثر حمایت بین المللی است. ما مخالف هرگونه بحث درباره گزینه های نظامی هستیم». ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگیس در سخنانی در پارلمان این کشور از تصویب اعمال تحریم های جدید در مورد بخش های مالی و نفت و گاز ایران برای مقابله با برنامه هسته ای ایران خبر داد. آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه نیز اعلام کرد» ما آماده ایم که از طریق همکاری با جامعه جهانی تحریم های تازه ای را علیه ایران وضع کنیم.

در هفته ای‌ که گذشت و در واکنش به تهدیدات اسرائیل در مورد تجاوز نظامی به ایران، سید علی خامنه ای در سخنانی در جمع تعدادی از نظامیان، دشمنان خارجی رژیم را به «مشت آهنین» تهدید کرد. خامنه ای گفت که رژیم تهران «هرگونه تجاوز و حتی تهدید را با قدرت کامل و بگونه ای پاسخ خواهد داد که متعرضان و متجاوزان را از درون متلاشی کند.» رژیم اسلامی که با بحران گسترده داخلی روبروست و در نتیجه سیاست های ماجراجویانه اش طناب تحریم های مرگبار را به گردن مردم ایران انداخته، از تنش و بحران آفرینی در مناسبات خارجی به عنوان اهرمی برای خفه کردن صدای اعتراضات داخلی و منحرف کردن توجه افکار عمومی از رانت خواری، بی کفایتی و فساد مسوولان نظام سود می برد. در همین حال وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه ای‌ با هفته نامه آلمانی اشپیگل، ضمن انتقاد به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ امکان توافق بین طرفین را ناچیز ارزیابی کرده و هشدار داده است که «مصالحه بیشتر فایده ندارد». پیش از انتشار مصاحبه علی‌ اکبر صالحی با مجله اشپیگل، رئیس مجلس اسلامی گفته بود که جمهوری اسلامی درباره ادامه همکاری‌های خود با این آژانس تجدید نظر خواهد کرد. علی‌ لاریجانی در روز یکشنبه ۲۲ آبان از کمیسیون امنیت ملی‌ خواست که با همکاری دیگر نهاد‌های رژیم به بررسی‌ این موضوع بپردازد.

در روز شنبه ۲۱ آبان ماه و بدنبال انفجار بزرگی‌ در یکی‌ از پادگان‌های سپاه پاسداران ۱۷ نفر کشتهٔ و ۱۶ نفر بشدت زخمی شدند. حسن تهرانی مقدم، رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه، در میان کشتهٔ شدگان این انفجار اعلام شده است. گزارشات رسانه‌های رژیم درباره علل و ابعاد این انفجار ضدّ و نقیض است، اما دستگاه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی گفته اند که نیروهای امنیتی و نظامی به بررسی‌ این حادثه دست زده اند. در همین حال مقامات جمهوری اسلامی از مرگ مشکوک پسر ارشد محسن رضائی خبر داده اند. معاون اطلاع رسانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت، در روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ضمن اعلام خبر مرگ احمد رضائی در هتل گلوریای دوبی گفت که مرگ پسر دبیر مجمع تشخیص مصلحت و فرمانده پیشین سپاه پاسداران مشکوک تلقی‌ میشود و در دست بررسی‌ است.

در هفته گذشته  علی نجاتی فعال کارگری و عضو هيات مديره سنديكای كارگران نيشكرهفت تپه، پس از مراجعه به دادگاه توسط ماموران امنيتي، دستگير شد. بنا بر گزارش کميته‌ هماهنگی  كمك برای ايجاد تشکل‌های کارگري، علی نجاتی روز شنبه بيست و يکم آبان ماه، پس از مراجعه به دادگاه جهت ارائه‌ مدارک پزشكی دال بر عدم امكان تحمل حبس يك ساله، دستگير و روانه‌ زندان دزفول شد. اين فعال کارگری هفته‌ی گذشته نيز جهت گذراندان دوران محکوميتش از سوی دادگاه انقلاب، احضار و با تهديد تلفنی وثيقه‌گذار مواجه شده بود. در هفته گذشته همچنین و  به گزارش «كانون مدافعان حقوق كارگر» ، علی اخوان، از یاران این كانون ، برای اجرای حکم زندان احضار شد. دادگاه بدوی، اخوان را به سه سال حبس محکوم کرده بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر، به «یك سال و نیم حبس تعزیری به اضافه یك سال و نیم حبس تعلیقی» تبدیل شد. بر طبق اخطاریه ای كه به ضامن اخوان داده شده است، وی موظف است ظرف بیست روز از تاریخ ۱۲آبان ۱۳۹۰(تاریخ ابلاغ حكم به وكیلش) خود را به دادسرای زندان اوین معرفی كند.در همین حال گزارش شده است که رضا شهابى روز يكشنبه ۱۵آبانماه به دليل وخامت اوضاع جسمى اش و براى بررسى پزشكى به بيمارستانى خارج از زندان منتقل شد. كارگر زندانى شهابى در مدت نزديك به ۱۸ ماه حبس و تحمل فشارهاى جسمى و روحى فراوان علاوه بر مشكلاتى در كبد و قلب، دچار درد و گرفتگى در گردن شده است كه باعث بى حسى در سمت چپ ِ بدن و دستان اش شده است. در همین ارتباط وی جهت انجام ام آر آی به كلينيك عراقى در شرق تهران برده شد. كارشناس پرونده  شهابى براى تحت فشار قرار دادن او و اعضاى خانواده اش برخلاف دستور مكتوب دادستان تهران،نامه ملاقات حضورى را نپذيرفته و اعلام كرده فقط بايد با دستور قاضى پرونده ملاقات حضورى انجام گيرد.

با وجود تهدید‌های رژیم و تشدید فشار و بازداشت فعالین کارگری، حرکات اعتراضی کارگران همچنان ادامه دارد. در هفته گذشته تعدادی از کارکنان شرکت مخابراتی تاليا در اعتراض به عدم دريافت ۴ ماه حقوق خود صبح روز جمعه در مقابل دفتر اين شرکت در خیابان بهشتی در تهران تجمع کردند و خواستار پيگيری اين موضوع از سوی هيات مديره این شرکت شدند. همچنین کارگران شرکتهای پیمانکاری پتروشیمی امیر کبیر در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از روز دوشنبه گذشته در اعتراض به خلف وعده کارفرما دست به اعتصاب زده اند. این کارگران روز یکشنبه ۱۵ آبان نیز در اعتراض به نحوه کسر مالیات بر مشاغل دست به تجمع اعتراضی زده بودند. در حرکت اعتراضی دیگری کارگران بازنشستهٔ نساجی بافت بلوچ ایرانشهر در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان، روز دوشنبه ۱۶ آبان همزمان با عید قربان در مسجد این شهر دست به تجمع زدند. تجمع کنندگان که تعداد آن‌ها به ۳۰۰ نفر می‌رسید، از وضعیت کارگران و پرداخت نشدن حقوق بازنشستگی‌شان در ۹ سال گذشته انتقاد کردند. این کارگران که روز جمعه ۱۳ آبان ماه هم در همین مسجد تجمع کرده بودند، خواستار پرداخت حقوق معوق و مطالباتشان شدند.همچنین هفته گذشته خبرگزاری ایلنا در گزارشی اعلام کرد که تعدادی از کارگران خطوط راه‌آهن استان مرکزی در اعتراض به خصوصی شدن و عدم پرداخت حقوق و دستمزد‌ها از ۲ تا ۱۱ ماه از ساعت ۱۰ صبح شنبه ۱۴ آبان ماه در مقابل ساختمان اداری راه‌آهن اراک اجتماع کردند. این کارگران معترض که با حداقل ۱۴ تا ۳۰ سال سابقه کار از دی ماه سال ۸۹ پس از واگذاری بخشی از خدمات راه‌اهن به بخش خصوصی به شرکت تراورز که از زیر مجموعه‌های شرکت «امیر آریا خسروی»، به شمار می‌رود، منتقل شده اند هر یک از ۲ تا ۱۱ ماه است که حقوق، دستمزد و اضافه‌کاری دریافت نکرده‌اند. نماینده کارگران معترض به ایلنا گفت: کارگران اداره خطوط راه‌آهن در سخت‌ترین شرایط بدون لحظه‌ای توقف در کار و وقفه در انجام وظیفه با توجه به حساسیت کار و مقید بودن به حفظ جان و سلامتی هم‌وطنان به رغم عدم پرداخت حقوق‌ها و مشکلات مالی به انجام وظیفه وجدانی خود ادامه داده‌اند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s