رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در ادامه تشدید تلاشهای ایالات متحده و متحدانش برای اعمال تحریم‌های بی سابقه علیه ایران، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی  موافقت خود را با مفاد قطعنامه علیه  فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی اعلام کرد. براساس این گزارش بدلیل مخالفت چین و روسیه، هرگونه مذاکره در این مورد به ماه مارس آینده موکول شد. در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا موافقت خود را با ازسرگیری مذاکرات هسته ای بدون هیچ پیش شرطی اعلام کند. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، که پیش از انتشار گزارش این آژانس برای دیدار با مقامات امنیتی آمریکا مخفیانه به واشنگتن سفر کرده بود،  نیز خواستار همکاری شفاف ایران در مورد برنامه هسته ای خود شده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز موظف شده است تا یافته های جدید خود درباره موضوع هسته ای جمهوری اسلامی را تا آنزمان ارائه دهد. با وجود ابراز رضایت مقامات ایالات متحده از گزارش آژانس و قطعنامه شورای حکام این سازمان، بسیاری از مفسران مسایل هسته ای‌ اعلام کرده اند که در گزارش تازه این آژانس سند تازه ای‌ ارائه نشده است.

با وجود تشدید فشار‌های تبلیغاتی و دیپلماتیک مقامات و رسانه‌های غربی علیه جمهوری اسلامی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرده که قطعنامه جدید فقط اراده جمهوری اسلامی برای پیشبرد فعالیت‌های هسته‌‌ای‌اش را تقویت می‌کند. براساس گزارش رویترز، علی‌اصغر سلطانیه پس از تصویب قطعنامه شورای حکام در جمع خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی «حتی برای ثانیه‌ای» غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد. بر اساس این گزارش، سلطانیه تاکید کرد که تهران در نشست هفته آینده درباره خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای شرکت نخواهد کرد. سلطانیه هم چنین با اعلام اینکه قطعنامه تصویب شده را نامتوازن، غیرحرفه‌ای، غیرقانونی و سیاسی می‌داند، گفت: هرگونه قطعنامه‌ای که مبتنی بر این گزارش باشد، به لحاظ حقوقی الزام‌آور نیست، پس قابلیت اجرایی ندارد.پیشتر و بدنبال انتشار گزارش ۲۵ صفحه ای‌ آژانس، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش آمانو را غیر واقع بینانه و خارج از چارچوب مقررات آژانس و همچنین متاثر از فشارهای آمریکا را خواند. او  گفت: بر این اساس نمایندگان در خصوص عضویت ایران در این آژانس، هفته آینده این موضوع را در دستور جلسه خود قرار خواهند داد و در خصوص آن تصمیم گیری می‌کنند.

در روز ۲۹ آبان تعدادی از کنشگران سیاسی، اجتماعی، مدنی و فرهنگی‌ در ایران، با انتشار بیانیه ای‌ علیه خطر حمله نظامی به ایران هشدار دادند. در این بیانیه امضأ کنندگان آن ضمن مزموم شمردن جنگ و جنگ طلبی، و عواقب فلاکتبار آن برای مردم، بر حق تعیین سرنوشت مردم ایران تاکید کرده اند. در پایان این بیانیه آمده است: » ما امضا کنندگان اين بيانيه بر اين باوريم که راه انداختن جنگ و دميدن بر آتش آن از طرف نظام سرمايه‌داری جهانی به سرکردگی ايالات متحده و حاميان داخلي‌اش، فقط به ضرر جنبش اجتماعی و اصيل مردم ايران است. جنگ و شرايط بحرانيِ حاصل از آن نه تنها پايه‌‌ی ديکتاتوري‌ها را تضعيف نخواهد کرد، بلکه بهترين بهانه برای سرکوب اين جنبش‌های اجتماعی و کنشگران آن و همچنين بستری برای به قدرت رسيدن نيروهای وابسته و غيردموکراتيکی است که حيات سياسی خود را در جنگ، بحران و سرکوب جستجو مي‌کنند

در هفته گذشته روزنامه اعتماد  به حکم دادستانی بمدت دو ماه توقیف شد.الیاس حضرتی در مورد ارگان توقیف کننده روزنامه گفت: دادستانی به وزير ارشاد اعلام کرده است و بعد هم از وزارت ارشاد به ما اعلام کردند که روزنامه توقيف شده است. وی علت اعلام شده توقیف را نشر اکاذیب عنوان کرد و گفت: متن توقيف روزنامه را فرستاده‌اند ولی هنوز به دست ما نرسيده است. شفاهی گفتند روزنامه به علت «نشر اکاذيب» توقيف شده است. به مورد خاصی اشاره نکردند اما فکر مي‌کنم به دليل مصاحبه با آقای جوانفکر و شايد به علت تيتر پنج‌شنبه روزنامه درباره موسوی و کروبی روزنامه توقيف شده باشد.در همین حال اعلام شده است که احزاب مشاركت و مجاهدين از سوي وزارت كشوراز شركت در انتخابات مجلس رژيم منع شدند. رئیس ستاد انتخابات از انتشار اسامی احزاب قانونی خبر داد و گفت فعالیت احزاب منحل شده، غیرقانونی است و این احزاب از نظر وزارت کشور رسمیت ندارند. سیدصولت مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران به فعالیت برخی از احزاب منحله اصلاح‌طلب برای انتخابات نهمین دوره مجلس اشاره کرد و گفت: اسامی احزاب رسمی در سایت وزارت کشور وجود داشته و تنها این احزاب می‌توانند فعالیت قانونی داشته باشند. رئیس ستاد انتخابات کشوربر همین اساس فعالیت احزاب منحل شده را قطعا غیرقانونی اعلام کرد.

توقیف روزنامه‌ها و احزاب اما تنها بخشی از تدارک جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس است. فرمانده سپاه محمدرسول الله  با تاکید براینکه سیاست سپاه در رابطه با انتخابات پیش رو سیاست جنگی است، گفت: با همان فرهنگ دفاع مقدسی در انتخابات شرکت خواهیم کرد. چون میدان سیاست با میدان جنگ فرقی نمی‌کند. حسین همدانی هم چنین گفت: در عرصه سیاست هرگاه با بداخلاقی مواجه شدیم بسیجیان ما باید وارد شوند و امر به معروف کنند. این فرمان امام است که هر عنصر سیاسی که از خط قرمز عبور می‌کند بسیجیان موظف‌اند در آن رابطه امر به معروف و نهی از منکر کنند. سپاه در سالهای اخیر، خصوصا در مقابله با جنبش ضددیکتاتوری مردم کشورمان، با سازماندهی بسیج و لباس شخصی ها در سرکوب اعتراضات مردمی نقش مستقیمی ایفا کرده است.

در هفته گذشته فدراسیون جهانی کارگران بخش حمل و نقل خواستار آزادی فعالان کارگری زندانی در ایران شد.این فدراسیون با ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی رضا شهابی، از مقام های جمهوری اسلامی خواست او و دیگر فعالان کارگری، همچون ابراهیم مددی را آزاد کنند. رضا شهابی از خرداد ماه سال گذشته و ابراهیم مددی از سال هشتاد و شش به خاطر دفاع از منافع کارگران و تحت اتهام های امنیتی در زندان بسر می برند. هردوی این کارگران عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هستند.

در شرایطی که کارگران بدلیل تلاش برای سازمان دادن خود بازداشت شده و تحت فشار‌های روحی‌ و جسمی‌ قرار میگیرند، مجلس اسلامی در تازه‌ترین مصوبه خود پرداخت حقوق مادام العمر برای اعضای خود و دیگر مقامات دولتی را تضمین کردموافقت مجلس با چنین پاداشی به مقامات رژیم در حالی‌ اعلام شد که فرامرز توفیقی یکی‌ از نمایندگان رژیم در کمیته بررسی‌ پیشنویس قانون کار اعلام کرد که در صورت تصویب این پیشنویس عیدی کارگران ۵۰ درصد کاهش خواهد یافتهمچنین در هفته گذشته دبیر خانه کارگر رژیم در قزوین افشا کرد که  فرم‌های قرارداد طراحی شده وزارت کار بد‌تر از قراردادهای سفید امضاء است و این فرم‌ها به نحوی تنظیم شده اند که کار فرما می‌تواند طبق آن کارگر را زود‌تر از موعد مقرر اخراج کند. پاداش نمایندگان مجلس به خود و دیگر مقامات رژیم همچنین در هفته ای‌ صورت گرفت که طی آن تعدادی از دیگر دبیران خانه کارگر رژیم از جمله در تهران و مشهد مسئله عدم امنیت شغلی‌ و بیکاری را مهمترین معضل کارگران اعلام کرده و نحوه برخورد رژیم با کارگران را به نوعی برده داری نوین تشبیه کردند. در هفته گذشته همچنین گزارش شد که ۳۰ هزار معلم بازنشسته ۸ ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند. مسئله حقوق‌های معوقه اکنون به یکی‌ از مهمترین محور‌های اعتراضات کارگران در ایران تبدیل شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s