رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در آستانهٔ دومین سالگرد آغاز اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تعدادی از مقامات رژیم درباره اثرات مخرب ادامه اجرای این طرح ابراز نگرانی‌ کرده اند. در همین رابطه وزیر صنعت و معادن جمهوری اسلامی گفته است که صنایع کشور آماده اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها نیستند. مهدی غضنفری اعلام کرد تا زمانی که تسهیلات بازسازی بزرگ واحدهای صنعتی به موقع نرسد، صنایع کشور برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها آمادگی نخواهند داشت. روزنامه آفتاب با درج این خبر نوشت که تسهیلات مورد نظر وزیر کشور همان صندوق توسعه ملی است که پیش بینی کرده بودند می توانند مبلغ نود هزار میلیارتومان از این صندوق به صنایع کمک کنند. این در حالی است که در هفته ای که گذشت وزیر اقتصاد موجودی این صندوق را تنها بیست و هفت هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. در همین حال رضا زاده، رئیس هیأٔت مدیره تشکل‌های صنعت پتروشیمی، اعتراف کرد که: با توجه به مشکلاتی که صنایع پایین دستی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها دارند بهتر است هدفمندی یارانه‌ها در طی یک برنامه ۱۰ ساله برای صنایع پایین دستی اجرا شود چرا که تولید کنندگان توان اجرای هدفمندی یارانه‌ها را ندارند. نصرالله رضازاده با اعتراف به نقش حذف یارانه‌ها در ورشکستگی بسیاری از واحد‌های تولیدی همچنین افشا کرد که تولید داخل در دو نقطه، یعنی کیفیت و سود دچار مشکل شده است.

طرح هدفمند کردن یارانه‌ها که ظاهرا به بهانه افزایش بهره وری و ایجاد اشتغال آغاز شد اما به تشدید بحران بیکاری و فقر منجر شده است. در اواخر هفته گذشته اعلام شد که نرخ بيکاری در تهران روزانه افزايش می يابد و در حال حاضر پنج درصد منفی برآورد می شود. اسماعیل حق پرستی از وابستگان خانه کارگر با اعلام این آمار ادعاهای معاون توسعه اشتغال دولت احمدی نژاد را در خصوص ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی در استان تهران تکذيب کرد و گفت: به رغم آمار اعلامی در خصوص فرصت‌های شغلی ايجاد شده، نرخ بيکاری همچنان در حال افزايش است. به گفته وی» به دليل سياست گذاري‌های غلط اقتصادی تعداد واحدهای بحرانی روز به روز در حال افزايش است» و «کارخانجات لوازم خانگی و خودرو سازی بيش از واحدهای توليدی ديگر با بحران نقدينگی مواجه هستندپیش از او نیز یک مقام وابسته به خانه کارگر رژیم در خوزستان به آمار اعلام شده از سوی دولت مبنی بر ایجاد بیش از ششصد هزار شغل در ۶ ماهه اول سال جاری اعتراض کرده بود. آقایار حسینی از وابستگان خانه کارگر در خوزستان در واکنش به این آمار گفت: رقمی که توسط دولت اعلام شده غیر واقعی است و ما معتقدیم که آمار اخراج شدگان و کارگرانی که از کار بیکار می شوند بیشتر از آمار ایجاد شغل است. به گفته وی» اگر آمار اشتغال ۴۵ هزار و ۴۹۳ شغل ایجاد شده در استان خوزستان صحت داشته باشد نباید شاهد بیکاری در استان باشیم«. این در حالی است که «به طور میانگین در هر خانواده‌ خوزستانی ۲ الی ۳ نفر بیکار وجود داردآقایار حسینی با اشاره به وضعیت بحرانی بعضی از واحدهای تولیدی در استان خوزستان، گفت: در چند سال گذشته شاهد تعطیلی و بحران در بسیاری از واحدهای تولیدی استان نظیر قند اهواز – زمزم اهواز، زمزم آبادان، خرم نوش خرمشهر، کارخانه آرسو و لوله سازی خوزستان و فارسیت اهواز بوده ایم که هر کدام به نحوی با بحران مواجه و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کارگر خود را اخراج کرده‌اند.

بحران عظیم بیکاری و سیاست‌های ضدّ کارگری رژیم آنچنان تاثیر مخرّبی بر معیشت آنان گذاشته که حتی وزیر سابق کار جمهوری اسلامی اعتراف کرده است که بیش از پنجاه درصد کارگران ایران زیر خط فقر زندگی‌ میکنند. هفته گذشته حسین کمالی  با اشاره به این که دستمزد کارگران پاسخگوی هزینه های زندگی آنان نیست گفت:در صورتی که نرخ خط فقر را در کشور حدود يک ميليون تومان دستمزد در نظر بگيريم به اين نتيجه مي‌رسيم که بيش از ۵۰ درصد از کارگران زير خط فقر گذران معيشت مي‌کنند. کمالی با اشاره به ادامه حضور ۷۰۰ هزار بازنشسته در بازار کار ايران آن را نتیجه عدم تکاپوی حقوق بازنشستگی برای تامین معیشت دانست. به گفته وي افزايش تعداد معتادان، ميزان طلاق، کاهش ازدواج و افزايش تعداد زندانيان بي‌ارتباط با بيکاري و فقر و نداری نیست. فقر و تهیدستی در ایران آنچنان بیداد می‌کند که بگفته یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اسلامی تعداد هر چه بیشتری را به فروش اعضای بدن خود وادار کرده است. محمد جواد نظری هفته گذشته در همین رابطه و با اشاره به افزایش فروش قرنیه چشم در ایران اعتراف کرد که  علت اصلي افزايش خريد‌وفروش اعضاي بدن در کشور، وضعيت نامناسب اقتصادي مردم است. این نماینده مجلس به رواج خرید و فروش اینترنتی اعضای بدن اشاره کرد و گفت: «تبليغ و فروش اعضاي حياتي بدن از طريق اينترنت اين روز ها بخشي از مردم را سرگرم فروش اندام هاي خود همچون كليه، بخش هايي از كبد و حتي قرنيه چشم کرده است.اين دسته از مردم که از قشرهاي ضعيف جامعه هستند مي‌خواهند از اين طريق کسب درآمد کنند تا بر مشکلات ديگرشان فايق آيند. «

آمار تلفات ناشی‌ از سوانح کار همچنان رو به افزایش است و فقدان امنیت و ایمنی کار از یک طرف و تشدید استثمار و فقر از طرف دیگر روزانه معیشت و جسم و جان کارگران را تهدید می‌کند. با این همه درهفته گذشته  مدیر کّل بازرسی  کار وزارت تعاون کار و رفاه  اعلام کرد که احتمال دارد «برخی بخش‌های بازرسی کار به بخش خصوصی واگذار گردداین احتمال در حالی مطرح شده است که بر اساس ماده ۹۶ تا ۱۰۶ قانون کار، بازرسی جزء وظایف قانونی وزارت کار است.بنا به آمار دولتی سوانح کار در برخی‌ از مناطق ایران بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و روزانه بیش از ۴ کارگر جان خود را از دست میدهند. مرگ ناشی‌ از کار دومین عامل مرگ و میر در ایران بشمار میرود. این آمار اما محدود به کارگران زیر پوشش بیمه‌ است و همچنین تنها آمار مرگ در محیط کار را دربرمیگیرد. سالانه هزاران کارگر بر اثر بیماری‌های ناشی‌ از کار جان خود را از دست میدهند.

در شرایطی که معیشت و جان کارگران در معرض تهدید‌های هر چه بیشتری قرار گرفته و رسانه هر روز از حوادث دلخراشی همچون مرگ دو کارگر بدلیل آتش سوزی در اتاقشان و مرگ دو کارتون خواب در مشهد خبر میدهند، هر روزه اخبار تازه تری نیز از اختلاس‌های میلیاردی در جمهوری اسلامی منتشر میشود. تنها در هفته گذشته و در حالی‌ که پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در هاله ابهام است، گزارش شد که اختلاس‌های دیگری نیز در یکی‌ از بانک‌های استان مرکزی صورت گرفته است.رئیس مرکز امور اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت اخبار منتشره در خصوص برداشت غیر قانونی هشتصد میلیون تومان توسط برخی کارکنان شورای اصناف کشور را تایید کرد. رادمرد در رابطه با این اختلاس ادعا کرد به محض اطلاع از موضوع برداشت غیرقانونی این مسئله را با ارسال یک گروه حسابرسی پیگیری کردیم. به گفته وی متهم که مسئول مالی شورای اصناف بوده، یک زن است و هم اکنون با قرار وثیقه ۱٫۵ میلیارد تومانی آزاد است.

در هفته ای‌ که گذشت تبلیغات دولت‌ها و رسانه‌های غربی  برای توجیه تحریم‌های بیشتر علیه ایران ادامه داشت. بدنبال تنگ تر شدن حلقه محاصره اقتصادی ایران که دست در دست سیاست‌های اقتصادی رژیم و حذف یارانه ها در ورشکستگی صنایع ایران نقش ویژه ای‌ ایفا کرده است، منابع خبری اعلام کردند که وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گرد هم خواهند آمد تا به توافق سیاسی در زمینه تحریم نفت ایران بر اساس پیشنهاد دولت فرانسه دست یابند. این در حالی است که هم اکنون نیز گروه‌هایی از دیپلمات‌ها در بروکسل سرگرم بررسی موضوع تحریم نفت ایران هستند. در همین حال، خبرگزاری کره جنوبی گزارش داده است که سئول در حال بررسی تحریم های بیشتری علیه دولت ایران است. همزمان با این تحولات مقامات آمریکایی از اعزام یک تیم کارشناسی برای مذاکره برای تحریم ایران به امارات سخن گفته اند. دیوید کوهن، معاون خزانه‌داری آمریکا گفته است که هدف از اعزام مقام ارشد این وزارتخانه به امارات متحده عربی، مشورت درباره تصمیم دولت اوباما پیرامون نحوه برخورد با ایران و قرار دادن آن را در فهرست کشورهای فعال در پولشویی بین‌المللی است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s