رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت خانواده رضا شهابی  طی نامه ای خطاب به کارگران و تشکل های کارگری از تشکیل کمیته ای برای دفاع از وی خبر دادند. رضا شهابی عضو هیأٔت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد از ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ در بازداشتگاه اوین زندانی است. رضا شهابی تا بحال چندین بار به بیمارستان منتقل شده و پزشکان معتقدند که با توجه به شرایط جسمی‌ او و فشار‌های زندان احتمال فلج شدن او وجود دارد. اعضای خانواده شهابی ضمن اشاره به اینکه رضا باور داشته و دارد که کارگران تنها بايد به حمايت‌های کارگران اتکاء کنند و همواره در اين راه تلاش نموده است، از کارگران و تشکل‌های کارگری خواسته اند تا برای آزادی بی‌ قید و شرط رضا شهابی تلاش کرده و به کمیته دفاع از آزادی او بپیوندند.در هفته ای‌ که گذشت دو نهاد دفاع حقوق بشر ضمن استقبال از آزادی ابراهیم مددی به ادامه بازداشت دیگر فعالین کارگری در ایران اعتراض کردند.به گزارش تارنمای فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر، چندين فعال سنديکايی و مدافع حقوق بشر اخيرا در ايران به حکم های ناعادلانه زندان محکوم شده اند و بعضی ديگر در بازداشت خودسرانه و اغلب در شرايط وحشتناک به سر می برند که تنها به قصد تنبيه فعاليت های برحق حقوق بشری آنها و در تداوم سرکوب جامعه مدنی ايران است. بنا به این گزارش چندين فعال سنديکايی ديگر بنام های علی نجاتي، شاهرخ زماني، محمد جراحي، نيما پوريعقوب، ساسان واهبی وش و بهنام ابراهيم زاده نيز، اخيرا توسط دادگاههای انقلاب محکوم شده اند. نهادهای حقوق بشری خواستار ازادی این زندانیان و پایان دادن به اذیت و آزار فعالین حقوق بشر در ایران شده اند.

در شرایطی که صدها روزنامه نگار و وبلاگ نویس در بازداشت بسر میبرند و بسیاری از هنرمندان سرشناس ایران مورد حملات مداوم دستگاه امنیتی و تبلیغاتی جمهوری اسلامی قرار دارند،معاون فرهنگي، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبليغات اسلامی خراسان رضوی از فعاليت و تشکيل پرونده بيش از ۲ هزار و ۷۰۰ مداح و شاعر در کانون مداحان خراسان رضوی خبر داد. در هفته گذشته نشریه سخن تازه که در سیرجان منتشر میشد نیز به لیست مطبوعات توقیف شده اضافه شد. اتهامات این هفته نامه نشر و تحرير مطالب خلاف امنيت ملي، نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی و تشويق به فساد و فحشا از طريق انتشار تصاوير مبتذل و خلاف عفت عمومی اعلام شده است. صدها نشریه در ایران با همین اتهامات توقیف شده اند.

در هفته گذشته  کانون نویسندگان ایران در گرامیداشت سیزدهم آذر، روز مبارزه با سانسور بیانیه ای صادر کرد. این کانون در بیانیه خود ضمن اشاره ای کوتاه به سانسور تحمیل شده از سوی رژیم بر رسانه ها، نوشت: خواستِ مبرم مردم‌، به‌ویژه نسل جوان برای بیان آزاد خود، سبب شده است که رشد فناوری و ایجاد راههای ارتباطی تازه مانند اینترنت و ماهواره و موبایل، و شکل گیری شبکه های اجتماعی مجازی، سانسور را به چالشی جدی بکشاند. وجود میلیون‌ها کاربر اینترنت و عضویت میلیونی در شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران و استقبال روزافزون مردم از ماهواره که حتی با آمار مسئولان دولتی به پنجاه درصد می‌رسد، آن‌هم به رغم تمامی تهدیدها و هجوم‌ها، نشان می‌دهد که تمایل به ابراز وجود آزادانه چه فورانی دارد. دیگر همه‌ی راه‌ها به رم ختم نمی‌شود! دیگر تنها راه ممکن برای ارائه‌ی هنر و اندیشه کسب اجازه از دم و دستگاهی خاص نیست.کانون نویسندگان در بیانیه خود با اشاره به تدوم مبارزه علیه سانسور اعلام کرده اند که وضع کنونی‌ چندان دوام نخواهد آورد

در هفته گذشته اعلام شد که سهم قاچاق و اقتصاد غيررسمی در ایران بالاست و حدود ۶۰ درصد از اقتصاد کشور زير چتر ماليات نيست. علی عسکری رئيس سازمان امور مالياتی، در همايش تبيين طرح تحول نظام مالياتی گفت: اقتصاد کشور دارای لايه‌های خاکستری و سياه است، به نحوی که حدود ۶۰ درصد از اقتصاد کشور زير چتر ماليات نيست. وی با بيان اينکه بخش‌های سياه اقتصاد، شامل قاچاق و خاکستری یعنی بخش غير رسمی ماليات پرداخت نمي‌کنند، با ارائه آمار فرار مالیاتی گفت: اين رقم در کشورهای توسعه يافته برای بخش‌های خاکستری و سياه ۱۴ درصد، برای کشورهای در حال توسعه ۲۰ تا ۳۰ درصد و برای توسعه نيافته ۳۵ تا ۴۰ درصد است. بخش خاکستری و سیاه اقتصاد ایران اما در دست نهاد‌های نظامی امنیتی و کارگزاران دستگاه رهبری است. چند روز پیش  یک مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی با افشای پشت پرده واردات بی رویه میوه، اعلام کرد که این کار در پی تبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با گمرک ایران اتفاق افتاده است.

تعدادی از شبکه های اجتماعی و وبلاگ نویسان برای اجتماعات اعتراضی در روزهای ۱۵ و ۱۶ آذر فراخوان داده اند. در این فراخوان ها از مردم خواسته شده است تا از فرصت تجمعات ۱۵ آذر، روز عاشورا، همچنین ۱۶ آذر روز دانشجو براي بلند كردن فرياد اعتراض عليه ديكتاتوري بهره برداری شود. این فراخوان ها از مردم خواسته است تا در شهرهای مختلف در اجتماعات اعتراضی شرکت کنند. شبکه فیس بوکی ۲۵ بهمن در فراخوان خود نوشت: برخلاف برنامه‌های پیشین به جای مسیر، «مقصد» معین خواهیم داشت. از هر مسیری که مقدور است خود را به این مقصدها برسانیم. دقت کنیم که این بار نیز مانند برنامه‌های پیشین نیروهای کودتا در نقاطی دورتر از مقصد اعلام شده سعی خواهند کرد مسیر حرکت ما را سد کنند. پس در صورت بسته بودن راه در اولین برخورد با نیروهای سرکوب سعی کنیم با شکل دادن تجمع، اعتراض را از همان نقطه آغاز کنیم. این شبکه از جمله بخش‌های میانی خیابان انقلاب، از میدان فردوسی تا میدان انقلاب، میدان محسنی، و امام زاده صالح را مکان هایی اجتماعات اعتراضی پانزده آذر تهران اعلام کرده است.

نگاهی‌ به رویداد‌های هفته گذشته را با اخبار مربوط به اشغال سفارت انگلیس در تهران به پایان می‌بریم. حمله به سفارت انگلیس که ظاهرا با حمایت و توافق رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفت به منزوی شدن هر چه بیشتر رژیم و تشدید فشار‌های تبلیغاتی و دیپلماتیک علیه ایران منجر شده است. این واکنش‌ها حتی باعث شده که احمد رضا رادان و احمد خاتمی نسبت به اشغال سفارت خانه‌ها در ایران هشدار بدهند. فاطمه آلیا عضو کمیسیون امنیت ملی‌ و سیاست خارجی‌ مجلس اسلامی ضمن حمله به دولت‌های خارجی‌ برای وارونه جلوه دادن ماجرای اشغال سفارت انگلیس، اعلام کرد که حرکت به اصطلاح خودجوش بسیجیان ربطی‌ به دولت و نظام اسلامی نداشت. او با اینهمه اعلام کرد که در صورت تشدید واکنش‌های غرب به ایران برخی‌ از نمایندگان مجلس اسلامی حاضرند در اولین فرصت طرح سه فوریتی برخود با ۲۵ سفیر اروپایی در ایران را به مجلس ارائه کنند. روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس اکنون بشدت کاهش پیدا کرده و دولت انگلیس در هفته گذشته بانک مرکزی ایران را تحریم کرد. هر چند دیگر کشور‌های اروپایی و همچنین ایالات متحده رسماً بانک مرکزی ایران را تحریم نکرده اند اما لیست موسسات مالی‌ که از طرف آمریکا، اتحادیه اروپا و کشور‌های دیگر مورد تحریم قرار قرار گرفتند در هفته گذشته طولانی تر شد. بدنبال انتشار آخرین گزارش آژانس بین‌المللی اتمی‌ ایالات متحده، اتحادیه اروپا و اسراییل خواهان اعمال تحریم‌های مرگبار علیه ایران شدند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s