رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

کارخانه ایران خودرو تبریز تعطیل شد. با توقف تولید در این کارخانه هزاران کارگر دیگر به صف میلیونها کارگر بیکار پیوستند. سیاستهای اقتصادی جمهوری اسلامی و بویژه حذف یارانه‌ها روند ورشکستگی واحد‌های تولیدی در ایران را بشدت افزایش داده است. اما آنچه که مقامات این کارخانه را نگران کرده نه بیکاری دهها هزار کارگر بلکه اعتراضات کارگری است. غلامرضا صادقيان ، قائم مقام ايران خودرو تبريز، در این رابطه هشدار داد که » عواقب اجتماعی ناشی از اين عمل اگر مورد توجه قرار نگيرد به دستاويزی برای رسانه های معاند برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی تبديل خواهد شد. » در سال جاری که رهبر جمهوری اسلامی » سال جهاد اقتصادی» مینامد دولت قرار بود ۲.۵ میلیون شغل جدیدی ایجاد کند. خبر تعطیلی‌ کارخانه ایران خودرو تبریز در شرایطی اعلام اعلام میشود که تعداد هرچه بیشتری از مقامات رژیم اعتراف میکنند که کمر کارگران زير بار هزينه‌های زندگی خم شده است و هدفمندی يارانه‌ها باعث افزايش نرخ تورم و فشار مضاعف به اقشار آسيب پذير جامعه شده است. محمد زمانی از وابستگان خانه کارگر ساوه با اعلام این موضوع به ایلنا گفت: هدفمندی يارانه‌ها با افزايش سرسام آور نرخ خدمات عمومی و افزايش قيمت مايحتاج روزانه کارگران همراه شد و مشکلی از مشکلات محرومين برطرف نکرد. وی افزود: شاخص‌های تعيين کننده افزايش دستمزد کارگران که از مهم‌ترين آن‌ها نرخ واقعی تورم و شرايط اقتصادی خانوار کارگری است در افزايش دستمزد کارگران مورد توجه قرار نگرفت. وی با اشاره به اينکه امروز کارگران شرمنده زن و فرزندان خود هستند گفت : کمر کارگران زير بار هزينه‌های زندگی خم شده است

روز یکشنبه با مرگ یک کارگر دیگراز كارگران نورد فولاد غدير يزد، تعداد كشته شدگان اين حادثه به ۱۸ نفر رسيد. در حادثه انفجار كوره ذوب ضايعات فولادي در كارخانه غدير يزد كه شامگاه يكشنبه (21 آذر) اتفاق افتاد پنج كارگر در صحنه حادثه و تا كنون ۱۳  كارگر ديگر در بيمارستان سوانح سوختگی صدوقي يزد جان باخته‌اند. در همین ارتباط نماینده مجلس از یزد با اعلام اینکه فقدان دستور العمل ایمنی مناسب و عدم نظارت کامل موجب بروز چنین فاجعه‌ای شده است، سوال کرد که آیا وقت آن نرسیده که وزیر کار در این باره پاسخگو بوده و مسئولیت امر را بپذیرد. به گزارش فعالین کارگری این اولین بار نبوده و در سایه حاکمیت جمهوری اسلامی آخرین بار هم نخواهد بود که سوداندوزی های حاکمان و صاحبان سرمایه کارگران را این گونه زنده زنده در آتش می سوزاند.

در همین حال دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران با اشاره به اینکه باید به مجریان قانون کار چگونگی اجرای صحیح قانون را آموزش داد، گفت: مسئولین اجرایی قانون کار بصورت سلیقه‌ای قانون کار را اجرا می‌کنند. سهراب قنبری از جمله مواردی که در پیش نویس اصلاحیه قانون کار قصد تغییرش را دارند، مواد ۱۱۲ و ۱۱۵ این قانون را یادآوری کرد و افزود: با اصلاح شرایط به کارگیری کارآموز و تعمیم دادن این شرایط به تمام کارگران، بدنبال چه موضوع و هدفی می‌توانیم باشیم و وجود مواد ۱۱۲ و ۱۱۵ قانون کار چه مشکلاتی را برای سرمایه گذار و صنعت و تولید دارد که اصلاح آن را الزامی کرده است. وی با بیان اینکه هر گونه اصلاح در قانون کار، به معنی ومفهوم اصلاح و بهبود در وضعیت کار نیست، بلکه مثله کردن قانون کار است، خاطر نشان کرد: کارگران از حقوق حقه خود چشم پوشی نخواهند کرد و بدنبال احقاق حقوق خود هستند

در هفته گذشته صدها تن از فعالان سیاسی، فعالان کارگری و فعالان مدنی، در خارج از کشور با انتشار اطلاعیه ای خواستار آزادی بی قید و شرط رضا شهابی کارگر زندانی و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه شدند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: کارگران ايران در هيچ مقطع تاريخی دست رد بر سينه تقويت خواست های آزاديخواهانه و برابری طلبانه در جامعه ايران نزده اند. اين بار نوبت کارگران است که از کل جامعه، از تمام اقشار انسان دوست و آزاديخواه، تمام سازمان ها و احزاب بخواهند که از درد و خواست آنان حمايت نمايند. امضاء کنندگان اطلاعیه با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت جسمی وخیم شهابی و ضمن تاکید بر لزوم مداوا و جلوگيری از آسيب های بيشتر وضعيت زندان، از رضا شهابی خواستند که امر مبارزه برای آزادی بی قيد و شرط او را به کارگران ايران و ديگر هم طبقه ی ها سپرده و حفظ سلامتی خويش را در اولويت مبارزه خود قرار دهد. در پایان این اطلاعیه آمده است:سلامتی، مداوا وخواست آزادی رضا شهابی امر همه ماست. به همين خاطر ما در راستای فعاليت های سنديکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه و «کميته دفاع از رضا شهابی«؛ همسر، خانواده، وکيل و همه افراد و کميته هايی که در حمايت از آزادی رضا شهابی فعاليت می کنند، خواهان آزادی فوری رضا شهابی و ديگر فعالان کارگری که جرمی جز دفاع عادلانه از حقوق کارگران ايران ندارند را خواستار می باشيم.در همین حال حمایت‌های بین‌المللی از رضا شهابی نیز رو به گسترش است. جين نليست، دبیر اتحاديه سراسری معلمان بريتانيا در شهر کاونتری با انتشار نامه ای خواستار آزادی رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه شد. وی در نامه خود نوشت: من اين نامه را در محکوميت دستگيری و اذيت و آزار فعالان کارگری در ايران می نويسم. فعالان کارگری در ايران مورد حملات پی درپی و دستگيری توسط مقامات حکومت ايران قرار دارند. بطور مشخص، اين نامه را برای اين نوشتم که نگرانی شديد خود را نسبت به سلامتی و تندرستی رضا شهابی که برای دومين بار از تاريخ 22 نوامبر 2011 در اعتصاب بسر می برد را ابراز کنم. من حملات مداوم و آشکار به حقوق کارگران در ايران را محکوم می کنم و خواستار آزادی فوری و بی قيد شرط رضا شهابی و همه فعالين کارگری در بند هستم. هم چنین آلکس کالینیکس عضو کمیته مرکزی کارگران سوسیالیست بریتانیا پیامی خطاب به رضا شهابی صادر کرد. متن پیام به این صورت است: رضا شهابی عزیز؛من مايلم تا تحسين خود از شجاعت شما و نيز همبستگی خود با شما را اعلام نمايم. مبارزانی چون شما برای گسترش جنبش کارگران نه فقط در ايران بلکه در سطح جهان حياتی هستند. من موفقيت هر چه بيشتر در مبارزاتتان و بطور مشخص برای شما را آرزومندم. شما ميتوانيد مطمئن باشيد که از حمايت سوسياليست ها و فعالين اتحاديه های کارگری در سرتاسر جهان برخورداريد .

کنگره آمريکا تحريم بانک مرکزی ايران را تصويب کرد. به گزارش رسانه های غربی مجلس نمايندگان آمريکا به گسترش تحريم های اقتصادی جمهوری اسلامی از جمله تحريم بانک مرکزی رای داده است. این گزارش حاکی از این است که بعد از ظهر روز گذشته نمایندگان این مجلس طرح تحریم بانک مرکزی ایران را در چارچوب تصویب بودجه دفاعی این کشور تصویب کردند. همزمان تعلیق بخشی از کمک مالی امریکا به پاکستان و صدور مجوز برای بازداشت نامحدود مردم تحت نام مظنون به تروریسم نیز در این جلسه مورد تصویب قرار گرفت. در حالیکه بحث تحریم نفت ایران در دستور کار کشورهای غربی قرار گرفته، سازمان اوپک تصمیم گرفت، تولید نفت را افزایش دهد. بنا به تصميم اعضای اوپک، توليد نفت از ۲۵ ميليون بشکه در روز به ۳۰ ميليون خواهد رسيد. رستم قاسمي، وزير نفت در ارتباط با طرح تحریم نفت ایران مدعی شد، نماينده عربستان به او اطمينان داده، درصورت تحريم نفتی ايران، عربستان کمبود نفت را جبران نخواهد کرد. وزير نفت عربستان سعودی اين ادعای قاسمی را نه تاييد و نه رد کرده است. هم چنین در نشست روز چهارشنبه‌ی اوپک، وزير نفت عراق به عنوان رئيس دوره‌ای آينده‌ی اوپک انتخاب شد. رياست ايران با آغاز سال نوی مسيحی به پايان مي‌رسد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s