رويدادهاي ايران در هقته اي كه گذشت

در هفته گذشته ترور مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی سایت غنی سازی اورانیوم نطنز ، در صدر اخبار قرار داشت. با ترور احمدی روشن تعداد متخصصان اتمی‌ رژیم که دردو سال گذشته مورد حمله قرار گرفته اند به پنج نفر رسید. در واکنش به این ترور صفرعلی براتلو، دبیر شورای تامین استان تهران، با اشاره به ترور مجید شهریاری و ترور نافرجام فریدون عباسی، اساتید فیزیک دانشگاه بهشتی در آذر سال ۱۳۸۹ که به شیوه مشابهی صورت گرفته بود به خبرگزاری فارس نزدیک به پاسداران گفت که بمب مغناطیسی به کار رفته در انفجار خودرو پژو، از نوع بمب هایی بوده است که «قبلا نیز برای ترور دانشمندان از آنها استفاده می شده و در واقع کار صهیونیست هاست.»  دانشگاه صنعتی شریف نیز در بیانیه خود به مناسبت این ترور، آن را به «عوامل استکبار جهانی» نسبت داد. خامنه ای نیز در ارتباط با ترور مصطفی احمدی روشن، اعلام کرد که این ترور با همکاری سازمان سیا و موساد انجام شده و جمهوری اسلامی از مجازات مرتکبان این جنایت چشم پوشی نخواهد کرد. شریعتمداری سردبیر روزنامه کیهان نیز با تاکید بر همین موضع خامنه ای نوشت چرا جمهورى اسلامى ايران از حق قانونى خود براى مقابله به مثل استفاده نمى كند؟ وی با ذکر گوشه هائی از گفته های مقام های اسرائیلی و امریکائی به نقل از خبرگزاری چینی شین هوا و این نتیجه گیری که ترور احمدی روشن از سوی آنان سرچشمه گرفته، تاکید کرد براى سيستم اطلاعاتى و امنيتى جمهورى اسلامى ايران كه طى سی و دو سال گذشته در جنگى تمام عيار با تمام سرويس هاى اطلاعاتى و امنيتى دشمن كارآزموده شده و تجربيات فراوان و پيچيده اى اندوخته است، ترور نظاميان و مقامات اسرائيلى به آسانى امكان پذير است.
ترور احمدی روشن، تهدید جمهوری اسلامی به بستن تنگه هرمز و واکنش مقامات آمریکایی به تهدیدات جمهوری اسلامی بحران بین جمهوری اسلامی و دولت‌های غربی را وارد مرحله تازه و خطرناک تری کرده است. ابعاد بحران آنچنان وسعت یافته که  الکساندر کابرن، یک تحلیلگر مسایل سیاسی در آمریکا، از تحولات جدید بعنوان یک جنگ اعلام نشده نام برده، جنگی که ایالات متحده مشتاق است به محض اقدامی از سوی جمهوری اسلامی علنی کند. در هفته گذشته رسانه‌های غربی خبر دادند که دولت اوباما در تماس مستقیم با خامنه ای اعلام کرد در صورتی که جمهوری اسلامی اقدام به بستن تنگه هرمز نماید، امریکا با توسل به سلاح انرا پاسخ خواهد داد. این تماس در زمانی رخ داد که احمدی نژاد برای جلب حمایت بعضی از کشورهای امریکای جنوبی به این کشورها سفر کرده است. خبرگزاری ها از چگونگی شکل گرفتن این مکالمه و پاسخ خامنه ای خبری منتشر نکرده اند.
در همین حال تلاش‌های دولت ایالت متحده برای گسترش تحریم کنندگان ایران، و همچنین مذاکرات اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی‌ ایران ادامه داشت. مقامات آمریکایی در راستای تلاش‌های خود به کشور‌های آسیایی از جمله ژاپن و کره جنوبی سفر کردند و دولت اوباما سه شرکت را به خاطر مبادله با ایران تحریم کرد. با اینهمه چنین بنظر می‌رسد که بحران منطقه یورو، اعتصاب در نیجریه، افزایش قیمت نفت و تشدید بحران در منطقه عواملی‌ هستند که در مذاکرات و تصمیم گیری اتحادیه اروپا، ژاپن و کشور‌های دیگری نیز  نقش ویژه ای‌ ایفا میکنند. در روز ۲۳ دیماه نخست وزیر ژاپن در یک مصاحبه مطبوعاتی نظرات وزیر داریی این کشور را نظرات شخصی‌ خواند و اعلام کرد که دولت ژاپن هنوز  تصمیمی درباره کاهش خرید نفت از ایران نگرفته است. در همین روز برخی‌ از خبرگزاریهای اروپایی نیز اعلام کردند که اتحادیه اروپا طرح تحریم نفت ایران را برای شش ماه به تعویق انداخت. این گزارش یکی از علت های این تعویق را، خرید مهلت برای کشورهای یونان، ایتالیا و اسپانیا جهت یافتن کشورهای جدید صادر کننده نفت که مایل به صدور نفت خود به این سه کشور باشند، اعلام کرد. براساس اطلاعاتی که کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده، در سال ۲۰۱۰ یونان، ایتالیا و اسپانیا خریدار شصت و هشت ونیم در صد از نفت واراداتی اروپا از ایران بودند. خبرها هم چنین حاکی از این است اقتصاددانان پیش بینی می کنند در پی ناآرامی های ناشی از سیاست های ماجراجویانه جمهوری اسلامی، تحریم های کشورهای سرمایه داری علیه جمهوری اسلامی و اعلام اتحادیه صنعت نفت و گاز نیجریه در رابطه با پیوستن کارگران این صنعت به اعتصاب سراسری در صورتی که رژیم این کشور به نفع مردم از حذف یارانه سوخت عقب نشینی نکند، قیمت نفت در سطح جهانی افزایش یابد.
اثرات تحریم‌های اقتصادی و همچنین حذف یارانه‌ها خود را در افزایش هر چه بیشتر قیت‌ها در هفته گذشته نشان دادند. رسانه‌های دولتی در هفته گذشته اعلام کردند که قیمت مواد غذائی از جمله نان، روغن، محصولات لبنی، میوه و سبزیجات همچنان رو به افزایش اند. بخشی از گرانی های جدید به افزایش قیمت دلار مربوط شده که نرخ برابری آن با ریال ظرف یک ماه اخیر حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. علی اکبر آقایی رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی به «مهر» گفت: «نوسانات بازار ارز به خصوص در بخش مواد اولیه، فولاد و بخشهای دیگری مانند تاسیسات واحدهای مسکونی تاثیر زیادی دارد.»  به گزارش خبر آنلاین »  نوسانات نرخ ارز در چند روز اخیر زنجیره تولید خودرو را تحت تاثیر خویش قرار داده است به نحوی که از قالب سازان تا تولید کنندگان و نیز بخش خدمات پس از فروش با افزایش هزینه مواد اولیه روبه روشده اند.» گرانی های کمرشکن از مواد غذایی و کالاهای حیاتی تا مصالح ساختمانی و قطعات خودرو در حالی گزارش می شود که احمدی نژاد پس از بازگشت از سفر به آمریکای لاتین از اجرای قریب الوقوع موج دوم برنامه برچیدن یارانه ها خبر داده است.
تداوم این بحران عمیق اقتصادی نه تنها در افزایش قیمت اقلام اساسی‌ بلکه ورشکستگی واحد‌های تولیدی و بیکاری، عدم پرداخت دستمزد کارگران، افزایش سوانح کاری و تشدید فقر و فلاکت نشان میدهد. در هفته گذشته خبرگزاری ایلنا به نقل از یک کارشناس مسایل کارگری اعلام کرد که بیش از ۸۰ درصد از کارگران ایران زیر خط فقر زندگی‌ میکنند. این گزارش پیشبینی‌ کرد که نرخ خط فقر در ایران روند صعودی خواهد داشت. پاسخ جمهوری اسلامی به تشدید بحران اقتصادی و گسترش نارضایتی‌، افزایش سرکوب است. هفته گذشته  دو نهاد حقوق بشری در بیانیه ای مشترک اعلام کردند سال جدید میلادی در ایران سال افزایش اعدام ها بوده و در هر چهارساعت یک نفر اعدام شده اند.» فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر» و» جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران» در بیانیه خود نوشتند: دولتمردان ايرانی در هفته اول سال ۲۰۱۲ با اعدام يک نفر در هر چهار ساعت به رکورد تازه ای دست يافتند. آنها ۳۹ نفر را در شهرهای مختلف اعدام کردند، از جمله سه نفر در انظار عمومی در کرمانشاه به دار آويخته شدند. به گزارش عفو بين الملل، در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۱ بيش از ۶۰۰ نفر در ايران اعدام شده اند. اين تعداد در مقايسه با حداقل ۵۵۳ اعدام در سراسر سال ۲۰۱۰ افزايش قابل توجهی را به نمايش می گذارد. به اين ترتيب سال ۲۰۱۱ در ظرف دو دهه گذشته، از سال ۱۹۹۱(با حداقل ۷۷۵ اعدام) به بعد، از اين نگاه بدترين سال محسوب خواهد شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s