رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته کمیته امور بانکی سنای آمریکا طرحی را به منظور تشديد تحريم‌ها عليه صنايع نفت و پتروشيمی ايران به تصويب رساند. اين تحريم‌ها همچنين شامل شرکت‌هايی مي‌شوند که با ايران در استخراج اورانيوم همکاری داشته يا به جمهوری اسلامی تجهيزات و وسايل سرکوب مي‌فروشند. در اين طرح، شرکت ملی نفت ايران و شرکت ملی نفتکش ايران مورد تحریم قرار گرفته و برای نخستين بار مشارکت در امر استخراج اورانيوم نيز شامل تحریم ها شده است. مصوبه سنای آمریکا برای قانونیت یافتن باید به امضای باراک اوباما برسد. اوباما ماه گذشته طرح تحریم صنایع نفت و پتروشیمی و بانک مرکزی ایران را امضا کرده بود.

در همین حال و در واکنش به تشدید تحریم‌ها و فشار‌های جهانی‌ علیه ایران مقامات جمهوری اسلامی نیز به تشدید تهدیدات خود افزوده اند. خامنه ای‌ در نماز جمعه تهران در واکنش به تحریم‌های جدید ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعلام کرد که جمهوری اسلامی تهدیداتی در برابر تحریم‌ها دارد که بموقع اجرا خواهد شد. او هشدار داد که تهدید به جنگ به ضرر آمریکاست اما خود جنگ 10 برابر بیشتر به ضرر آمریکاست. خامنه ای در سخنان خود تحریم ها را «در جهت رشد و بالندگی ملت ایران» خواند و با اشاره به تاثیرات تحریم ها در زمینه هسته ای و نظامی در مورد تحریم صنایع نفت و بانک مرکزی ایران مدعی شد: «اين تحريم ها نيز باعث جوشش توانمندی های داخلی خواهد بودخامنه ای مذاکره با آمریکا را رد کرد و گفت: «تجربه اين چندين سال نشان می دهد نبايد فريب وعده مذاکره را بخوريماو به نامه چندی پيش اوباما و پاسخ به آن اشاره کرد و گفت: «در زمانی که لازم باشد حقايق در اختيار افکارعمومی جهان قرار خواهد گرفتخامنه ای با اشاره به جنبش های اجتماعی اعتراضی در آمریکا و اروپا ، وضعيت اروپا و آمريکا را نیز به شوروی در آستانه سقوط تشبيه کرد.

بنا به گزارشاتی که هفته گذشته انتشار یافت تحریم‌های اقتصادی اما در عمل واردات مواد غذائی، دارو و مواد اولیه مورد نیاز بیمارستان‌ها و واحد‌های تولیدی را نیز با اختلال جدی مواجه کرده است. هفته گذشته خبرگزاری ها از توقف  کشتی‌های حامل ۴۰۰ هزار تن‌ مواد غذائی به ایران خبر دادند، و اعلام شد که تحریم‌های بانکی واردات دارو به ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.به گزارش رویتر شدت يافتن تحريم‌های بانکی عليه ايران باعث شده است بانک‌های اتحاديه اروپا از تامين مالی محموله‌های غلات که به اين کشور فرستاده شده‌اند، خودداری کنند و طرف‌های قرارداد با ايران نتوانند اسناد اعتباری معتبری را دريافت کنند. به دنبال تحریم های اتحادیه اروپا دست‌کم ۱۰ کشتی حامل نزديک به ۴۰۰ هزار تن غلات در محدوده بنادر ايران متوقف مانده‌اند.بنا به گزارشات منتشره در اثر تحریم های اقتصادی و نوسانات ارزی اخیر مراکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی ایران در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند. به گفته دکتر عبدالرسول صداقت، رئیس انجمن رادیولوژی ایران: بسیاری از موسسات کوچک رادیولوژی در شرف ورشکستگی هستند و مراکز بزرگ هم در فاصله نسبتا کوتاهتری به این وضعیت خواهند رسید.هفته گذشته همچنین اعلام شد که کارخانه قند ورامین به علت نبود مواد اولیه، تحریم های اخیر کشور، افزایش قیمت دلار و دشوارتر شدن حمل کالا به ایران به تعطیلی کشیده شده است.

هفته گذشته اعلام شد که خط فقر با افزایش پانزده تا بیست درصدی نسبت سال قبل، به نهصد و شصت هزار تومان می رسد. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس رژیم معتقد است که خط فقر 15 تا 20 درصد نسبت به سال گذشته افزايش پيدا کرده که با اين حساب اين رقم به 960 هزار تومان مي‌رسد. جعفر قادری نماينده مجلس از شيراز با توجه به تورم موجود در بازار گفت: خط فقر با توجه به نرخ تورم و سبدی از کالاها در نظر گرفته مي‌شود، البته افزايش قيمت‌ها نيز در تعيين اين نرخ بي‌تاثير نيست. اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: به ميزان افزايش نرخ تورم از سال گذشته تا به امروز، نرخ خط فقر نيز افزايش پيدا کرده است.بحران اقتصادی به چنان حدی رسیده که به گفته دبیر اجرائی خانه کارگر نیشابور حتي با در نظر گرفتن صد درصدی افزایش حقوق کارگران باز هم وضعیت معیشتی آنان زیر خط فقر خواهد بودهفته گذشته همچنین اعلام شد که خط فقر در شهرهای بزرگ معادل دو برابر حقوق بازنشستگان است و هفتاد درصد بازنشستگان زير خط فقر هستند. با وجود سقوط آزاد معیشت اکثریت مردم ایران دولت در هفته گذشته اعلام کرد که بودجه نظامی جمهوری اسلامی ۱۲۷ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

اعتراضات مردمی در هفته گذشته ادامه داشت. از جمله حرکات اعتراضی اعتصاب کارگران راه آهن شمال شرق، تجمع کارگران کارخانه شیشه ایمنی طوس در مقابل استانداری خراسان، اعتصاب تعدادی از رانندگان کامیون‌های سنگین در تهران، بود. همچنین در هفته گذشته بیش از یکصد و چهل نفر از نویسندگان، روزنامه نگاران، هنرمندان و فعالان مدنی، با انتشار بیانیه ای، موج تازه سرکوب ها را محکوم کرده و نسبت به وضعیت و ادامه بازداشت محمد سلیمانی نیا، ابراز نگرانی کردندامضا کنندگان این بیانیه به عنوان جمعی از اهالی ادبیات، فرهنگ و هنر، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و مدنی ایران، بازداشت های مخفیانه و هرگونه اعمال فشار بر مردم ایران برای سرکوب مطالبات مدنی ایشان، سانسور و جلوگیری از آزادی بیان و پایمال کردن حقوق شخصی و عمومی شهروندان کشور، به ویژه اهالی فرهنگ و هنر و ادبیات را محکوم می‌کنند» و «از تمامی اشخاص و نهادهایی که توان مداخله در این امر را دارند تقاضا می‌ کنند، حکومت ایران را به اجرای قوانین داخلی، تعهدات بین المللی و احترام به حقوق مدنی شهروندانش تشویق و ترغیب کرده و آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله محمد سلیمانی نیا را از مسئولان ایرانی درخواست کنند. هفته گذشته همچنین  دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی فعالان اتحادیه های کارگری در ایران و لغو محاکمات آنان شد. سخنگوی این نهاد در نیویورک گفت: «مقامات ایرانی باید ده‏ها فعال کارگری و اتحادیه‏های مستقل صنفی که به دلیل ابراز مسالمت آمیز حمایت از کارگران زندانی شده اند را فوراً آزاد کنند. » وی افزود: ایران باید احکام افرادی را که صرفا به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی اجتماعات و گردهمایی‏ها محکوم شده‏اند لغو، و از محاکمه افرادی که به این دلایل در معرض پیگرد قرار دارند صرف نظر کندجو استورک، معاون بخش خاورمیانه این سازمان گفت: «اتحادیه های کارگری مستقل نقش حیاتی در حفاظت از حقوق کارگران در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد داشته اند. این موج جدید از دستگیری‏ها تداوم آن سنت زشت و طولانی مدت دولت ایران است که می خواهد با هدف قراردادن اتحادیه های مستقل کارگری تسلط کامل خود را بر آنان اعمال کندوی افزود: «فعالان کارگری در صف مقدم مبارزه برای آزادی سازمان‏ها و اجتماعات در ایران قرار داشته اند و در این راستا هزینه سنگینی را نیز پرداخته اند. قوانین ایران باید حق تشکیل اتحادیه های کارگری مستقل را به رسمیت بشناسد و فعالان کارگری را که مرتکب هیچ جرمی به غیر از دفاع از منافع کارگران نشده اند، آزاد کند.

فايل صوتي رويدادها بصورت mp3

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s