رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته مراسم دولتی سالگرد انقلاب بهمن در تهران و شهرستان‌های کشور برگزار شد. این مراسم برخلاف تبلیغات دستگاه‌های جمهوری اسلامی تنها با شرکت تعداد محدودی برگزار شد. جمهوری اسلامی این بار تلاش کرد با وعده توزیع مجانی‌ شارژ موبیل مردم را به شرکت در این مراسم ترغیب کند. جمهوری اسلامی از چند روز پیش از برگزاری این مراسم سرعت اینترنت در ایران را به حداقل ممکن رسانده بود و خدمات ایمیل را مختل کرده بود. روز یک شنبه ۲۳ بهمن ماه روزنامه شرق گزارش داد که دسترسی‌ ده‌ها میلیون کاربر ایرانی به یاهو و جی‌میل از روز پنجشنبه قطع شده بود. به گزارش این روزنامه این محدودیت حتی به «ایمیل ملی‌» هم گسترش یافته و هیچ مقام مسئولی حاضر به پاسخگویی نیست. گزارشات منتشره حاکی‌ است که در آستانهٔ سالگرد انقلاب شعار مرگ بر دیکتاتور از نقاط مختلف تهران بگوش میرسید.

در حالیکه فشار‌های بین‌المللی علیه ایران رو به افزایش است و ایران همچنان در صدر اخبار جهانی‌ قرار دارد، احمدی‌نژاد در سخنرانی خود در مراسم دولتی ۲۲ بهمن وعده داد که » طي چند روز آينده دنيا شاهد افتتاح چند دستاورد بسيار بزرگ در عرصه هسته‌يي خواهد بوداو در همین سخنان هولوکاست را روح بتی خواند که جمهوری اسلامی با شکستن آن زمینه آزادی ملت‌های عرب را فراهم کرده است. دولت اسراییل همواره از مواضع احمدی‌نژاد در باره هولوکاست بشدت بهره برداری کرده و از آن برای اعمال فشار‌های بیشتر علیه ایران و پیشبرد سیاست‌های جنگ طلبانه و نژاد پرستانه خود استفاده کرده است. علی‌ لاریجانی، رئیس مجلس اسلامی نیز، در سخنانی در مراسم دولتی  ۲۲ بهمن در مشهد به تهدید دولت‌های منطقه پرداخت. او با اشاره به کمک دولت‌های منطقه به صدام حسین در زمان جنگ ایران و عراق گفت که «گذشت ملت ایران نسبت به برخی‌ از کشور‌های منطقه تکرار نخواهد شد» و درباره همکاری آنان با دولت‌های غربی هشدار داد. عربستان سعودی از جمله کشور‌هایی‌ است که خواهان تحت فشار قرار دادن هر چه بیشتر ایران است. دولت های قطر و امارات متحده عربی در هفته گذشته از تحریم بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده و اتحادیهٔ اروپا حمایت کردند.

اثرات تحریم‌های مرگبار علیه ایران، با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای کم اهمیت جلوه دادن آن، هر روز واضح تر میشود. بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تحریم خرید نفت ایران، بر روند تولید و صادرات نفت این کشور تاثیر گذاشته و مشتریان نفت ایران در هفته‌های اخیر واردات نفت از دیگر کشورهای تولیدکننده را افزایش داده‌اند. در آخرین گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی که روز جمعه ۲۱ بهمن منتشر شد، آمده است: با آن که اتحادیه اروپا ممنوعیت خرید نفت خام ایران را از ماه ژوئیه اجرایی می‌کند، در شرایط کنونی روند خرید و فروش نفت در بازار جهانی تغییر کرده و مبادلات جدیدی در حال شکل‌گیری است.در همین حال رویترز به نقل از موسسه جی‌بی‌سی که یک نهاد مشاوره انرژی مستقل است، گزارش داده است که تولید نفت خام ایران امسال حدود ۹ درصد کاهش می‌یابد و به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. برآورد شده است که ظرفیت تولید نفت خام ایران در دو سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار بشکه در روز کم شده است و امسال ممکن است ۳۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید نفت ایران کاسته شود. این گزارش پیش بینی کرده که تحریم‌های اقتصادی گسترده آمریکا و اتحادیه اروپا که برای محدودیت تعاملات مالی با بانک مرکزی ایران اعمال شده‌اند، می‌تواند تاثیر به مراتب بیشتری بر روند صادرات نفت ایران بگذارد و مهم‌ترین مسیر پرداخت پول نفت ایران را مسدود کند.در این گزارش آمده است: “خریداران اروپایی، واردات نفت خام ایران را کاهش داده‌اند و خریداران آسیایی به دنبال یافتن گزینه‌های دیگری هستند

گسترش تحریم اقتصادی، سقوط پنجاه درصدی ارزش پول ملی، خطر تجاوز نظامی به ایران، و احتکار کالاها دست در دست هم زنجیره گرانی را به حرکت درآورده و قیمت کالاها روز به روز و حتی ساعت به ساعت در مراکز مختلف عرصه مواد غذایی تغییر می کند. به گزارش رسانه های ایران قيمت شير بيش از ۳۰ درصد ، روغن بيش از ۵۰ درصد ، قند و شکر بيش از ۲۰ درصد ، گوشت بيش از ۴۰ درصد ، مواد شوينده بيش از ۲۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری فارس مرغ زنده که پيش از اين ۲۱۰۰ تومان الی ۲۲۰۰ تومان درب مرغداری به فروش مي‌رسيد با ۲۰۰ تومان افزايش به ۲۳۰۰ الی ۲۴۰۰ تومان رسيده است.همچنين قيمت مصرف کننده که پيش از اين به قيمت ۳ هزار و ۱۰۰ تومان بود با حدود ۳۰۰ تومان افزايش به سه هزار و ۳۰۰ الی ۳۴۰۰ تومان رسيده است. مديرعامل تعاونی ميوه و تره بار استان تهران با اشاره به افزایش قيمت موز و آناناس تحت تأثير تغییر قیمت ارز اعلام کرد: پيش بينی مي‌شود قيمت موز به زودی به کيلويی دو هزار تومان نيز برسد. وی از رکورد شکنی قيمت‌ها در بازار سبزيجات نيز خبر داد و گفت: قيمت ريحان در بازار به کيلويی چهار هزار و ۵۰۰ تومان، شاهی حدود يک هزار و ۵۰۰ تومان در هر کيلو و تربچه بابل به حدود کيلويی يک هزار و چهارصد تومان افزايش می يابد. همچنین به گفته مسئول کميته مزد استان تهران نيز قيمت ۳۶ قلم از کالاهای مصرفی سبد هزينه خانوار کارگری در سال جاری ۳۵ درصد افزایش یافته است.موج وحشتناک گرانی و تورم در حالی مردم را زیر فشار شدید برده است که قرار است بزودی 10 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی حذف شوند.

هفته گذشته شورای هماهنگی راه سبز امید خواستار اعتراض همگانی در برابر استبداد داخلی و مداخله ی خارجی شد. این شورا در اطلاعیه ای که به مناسبت سالروز انقلاب بهمن منتشر کرد، با اشاره به «تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و خطر جنگی خانمانسوز«، آن را «برخاسته از عطش قدرت راست‌های افراطی در خارج و داخل ایران» خواند و آورد:«اقتدارگرایان از جمهوریت و اسلامیت نظام جزاسمی و نامی باقی نگذاشته‌اند. آزادی را فدای خودکامگی و شهوت قدرت و ثروت کرده‌اند. استقلال را قربانی منافع اقتصادی و امنیتی خود در پیوند با چین و روسیه ساخته‌اند. فقر و اختلاف طبقاتی فزاینده‌ای را متوجه جامعه نموده‌اند. و هم‌زمان، با ماجراجویی‌ سیاسی، منافع ملی را با خطر میهن‌سوز جنگ مواجه کرده‌انددر ادامه این اطلاعیه آمده است: «شورای هماهنگی راه سبز امید همراهان سبز خود و یکایک شهروندان معترض به اوضاع بحرانی ایران (از شرایط سیاسی گرفته تا اقتصادی و بین‌المللی) را بار دیگر به اعتراض و مقاومت در برابر استبداد داخلی و مداخله خارجی (از تحریم ها گرفته تا جنگ ) فرامی‌خوانداین اطلاعیه با تاکید مجدد بر فراخوان به راه پیمایی سکوت در روز بیست و پنج بهمن «خیابان‌ انقلاب و آزادی تهران (حدفاصل میدان فردوسی و نواب) و خیابان‌های اصلی تمام شهرهای کشور را مکان های تظاهرات و ساعت ۱۶ تا ۱۹ این روز را زمان های تظاهرات اعلام کرد. در همین رابطه مقامات رژیم نسبت به هرگونه حرکت اعتراضی هشدار داده انددر حالیکه شرایط در شهرهای بزرگ و تراکت های پخش شده در سطح شهرها خبر از این می دهند که افراد و گروه هائی به مناسبت بیست و پنج بهمن، روزی که در سال ۸۸ اولین راهپیمائی مردم در روزی جدا از مراسم دولتی برگزار شد، قصد دارند اعتراضاتی را سازمان دهی کنند، استاندار تهران تهدید کرد که رژیم با تمامی وسایل و امکانات امنیتی خود در این روز با معترضین برخورد خواهد کرد. مرتضی تمدن با ادعای اینکه فراخوان فتنه گران براى روزهاى آينده جنبه تبليغاتى دارد، تهدید کرد: در عين حال با آمادگى كامل و تجهيز تهران به تمامى سيستم هاى امنيتى با اينگونه اتفاقات برخورد مى كنيم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s