رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

سينماي مستقل ايران افتخار ديگري آفريد! فيلم » جدائي نادر از سيمين »  برنده جايزه اسكار شد! اصغر فرهادي، كارگردان و نويسنده اين فيلم در هنگام دريافت جايزه اسكار گفت : » من با افتخار اين جايزه را تقديم مردم سرزمين ام مي كنم. مردمي كه براي همه فرهنگ ها و تمدن ها احترام قائلند و با نفرت و خشونت سر سازگاري ندارند ! »هفته گذشته و بدنبال سفر هیأٔت نمایندگی آژانس بین‌المللی اتمی‌ به ایران یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس ، گزارش جدید خود از برنامه هسته ای ایران را به شورای حکام آژانس و شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد. وی در این گزارش نیز اتهامات آژانس در مورد وجود ابعاد نظامی گزارش نشده از سوی ایران در برنامه ای هسته ای را تکرار کرد. در گزارش با اشاره به این که «از سال ۲۰۰۲ ‌آژانس به طور فزاینده‌ای از وجود ابعاد نظامی فاش نشده در برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرده که از جمله آنها فعالیت‌های مربوط به ساخت خرج هسته‌ای موشک است«، ادعا شده که» اطلاعاتی آژانس در مورد فعایت‌های نظامی هسته‌ای به دست آورده در مجموع معتبر است و منابع آن آژانس، کشورهای عضو آژانس، منابع مستقل و خود ایران هستددر گزارش جدید آمانو نتیجه گیری شده است که» از آنجا که ایران همکاری لازم را با آژانس ندارد، و از جمله پروتکل‌های الحاقی را به اجرا نگذاشته این آژانس نمی‌تواند «اطمینان واثق» بدهد که برنامه هسته‌ای ایران هیچ فعالیت و مواد اتمی اعلام نشده‌ای در برندارد. ابراز نگرانی آمانو در گزارش جدید خود از برنامه هسته ای رژیم اسلامی در حالی منتشر شد که شانزده سازمان اطلاعاتی آمریکا در گزارش تازه ای که روز پنجشنبه چهارم اسفند در روزنامه لس‌آنجلس تایمز منتشر شد اعلام کردند که جمهوری اسلامی در تلاش برای ساخت سلاح اتمی نیست. لس‌آنجلس تایمز بر اساس یک «گزارش اطلاعاتی بسیار محرمانه» که در آغاز سال گذشته میلادی،در اختیار سیاست‌مداران آمریکایی قرار گرفته، نوشت که جمهوری اسلامی صرفا «در حال انجام تحقیقاتی است که می‌توانند به توانایی ساخت سلاح اتمی ختم شوندبر اساس این گزارش که به گفته لس‌آنجلس تایمز بیانگر اتفاق نظر ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکاست، جمهوری اسلامی تاکنون به دنبال ساخت سلاح اتمی نبوده است. آمریکا، کشورهای غربی، آژانس انرژی هسته ای در حالی احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته ای را به بهانه ای برای مجازات مردم ایران با تحریم های مرگبار تبدیل کرده اند که نسبت به وجود سلاح هسته ای در اسرائیل واکنشی نشان نمی دهند.

گزارش آمانو به شورای حکام آژانس و شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله از سوی دولت آمریکا مورد تایید قرار گرفت. یک سخنگوی دولت ایالات متحده اعلام کرد که گزارش آژانس نشان میدهد که فعالیت‌های هسته ای‌ جمهوری اسلامی خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت است و با مقاصد صلح آمیزی پیش برده نمیشود. تامی ویتور سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در واکنش به انتشار گزارش آژانس گفت که ایران موظف است که کشور‌های غربی را نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته خود متقاعد کند. در همین حال ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، کشور‌های غربی را متهم کرده است که با تمرکز بر روی برنامه هسته ای‌ ایران سیاست تغییر رژیم را دنبال میکنند. پیشتر و در واکنش به ناکامی ماموران آژانس، روسیه بار دیگر خواهان همکاری بیشتر تهران شد و همزمان نسبت به تجاوز نظامی به ایران هشدار داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه «گنادی گاتیلف«، معاون وزارت خارجۀ روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در مسکو گفت: «هر نوع سناریوی نظامی علیه ایران، برای تمامی منطقه و همچنین برای مجموعۀ روابط بین‌المللی فاجعه‌بار خواهد بوداو ادامه داد: «امیدوارم که اسراییل متوجه عواقب (حملۀ نظامی) باشد»؛ و باردیگر تأکید کرد که «امیدوارم به مرحلۀ عملیات نظامی نرسیمبه گفتۀ معاون وزارت خارجۀ روسیه، این احتمال وجود دارد که آمریکا از طریق پایگاه نظامی خود در قرقیزستان به ایران حمله کند. سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه نیز توضیح داد که حملۀ نظامی آمریکا به ایران می‌تواند بهانه‌ای باشد برای دست‌اندازی به منابع نفت و گاز آسیای مرکزی.

در حالی که تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران هنوز اجرایی نشده است، گزارش ها از تاثیرات تحریم ها بر صادرات نفت ایران حکایت می کند. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ شرکت‌های بیمه چین و ژاپن که به تانکرهای حامل نفت ایران پوشش بیمه می‌فروشند از محدود‌تر شدن امکاناتشان بر اثر تحریم‌های اتحادیه اروپا خبر داده‌اند. مسئولان این شرکت ها گفته اند که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران که شامل منع خرید و حمل و نقل نفت ایران، فروش پوشش بیمه به تانکرهای حامل نفت ایران و مشارکت در امور مالی مربوط به خرید و فروش نفت ایران می‌شود بر واردکنندگان آسیایی نفت ایران هم تاثیر خواهد گذاشت. براساس یک خبر دیگر شرکت نفت دولتی آنگولا، سو‌نانگول نیز روز گذشته اعلام کرده است که به دلیل تحریم‌ اقتصادی ، از حضور در یک پروژۀ هفت و نیم میلیارد دلاری گاز در این کشور منصرف شده است. این شرکت دو سال پیش برای مشارکت ۲۰ درصدی در فاز ۱۲ پارس جنوبی توافق کرده و سهم ۴۵۰ میلیون دلاری مشارکت خود را پرداخت کرده بود. یکی از مقامات شرکت سو‌نانگول به خبرنگاران گفت که انجام عملیات در ایران «دیگر مناسب نیستدر همین حال و بدنبال انتشار اخبار ضدّ و نقیض در باره توقف صادرات نفتی‌ ایران به دولت یونان سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که لیبی‌ میتواند نیازهای نفتی‌ یونان را تامین کند. آخرین خبر‌ها حاکی‌ است که عربستان تولید نفت خود را به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش داده است. به گزارش رویترز این افزایش در پی درخواست واردکنندگان عمده نفت برای مهار قیمت‌های رو به صعود این فراورده در بازارهای بین‌المللی انجام شده‌است.

فشار خرد کننده تحریم‌های بین‌المللی و سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی به ورشکستگی هر چه بیشتر اقتصاد ایران، و افزایش بیکاری و فقر منجر شده است. آخرین خبر‌ها نشان میدهد که تا پایان دیماه سال جاری اقلام خوراکی بیش از پنجاه درصد و قیمت مسکن چهل درصد افزایش داشته است.این آمار در حالی‌ منتشر شد که به گفته برخی‌ از مقامات جمهوری اسلامی هشتاد درصد از كارگران كمتر از پايه دستمزد قانونى دريافت مي‌كنند.هفته گذشته اعلام شد که بیش از ۶۰ درصد واحد‌های تولیدی در بوشهر تعطیل و ورشکست شده اند؛ واحد‌های صنعتی تولید سرب و روی با ظرفیتی بین ۵ تا ۱۵ درصد کار میکنند؛ تولید چای در ایران در معرض خطر ورشکستگی قرار گرفته؛ و واحد‌های تولیدی دیگر در ایران بدلیل افزایش نرخ ارز، بدهی‌های پرداخت نشده و کمبود منابع در آستانهٔ تعطیلی قرار گرفته اند. در همین حال مسئله حقوق‌های معوقه همچنان از جمله مهمترین مسایل پیش روی کارگران و از نماد‌های اصلی‌ بی‌ حقی‌ و افزایش استثمار در ایران است. در چنین شرایطی به گفته وزیر کشور حکومت اسلامی، القاى اينكه مردم با مشكل اقتصادى مواجه هستند توطئه دشمن است. مصطفی محمدنجار  با ادعای اینکه در حوزه اقتصاد، كشور با پيشرفت در عرصه صادرات مواجه است، گفت: تلاش دولت خدمتگزار بر اين است كه صادرات غيرنفتى را جايگزين صادرات نفت كند و خوشبختانه صادرات غيرنفتى از هفت ‌ميليارد به ۳۲‌ميليارد دلار رسيده است. مصطفی محمدنجار در رابطه با بحث تحریم انتخابات از سوی مردم و جریانات سیاسی، آنرا تلاش دشمن براى كاهش حضور مردم خواند و گفت: تلاش در جهت القاى اين موضوع كه مردم در زندگى روزمره خود با مشكل اقتصادى مواجه هستند توطئه دشمن است تا با غبارآلود كردن فضا مشاركت مردم را در انتخابات مجلس نهم كاهش دهند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s