رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

مهمترین رویداد هفته گذشته انتخابات نمایشی مجلس اسلامی بود. اهمیت این رویداد اما شکست تلاش های جمهوری اسلامی برای ترغیب مردم به شرکت و تلاش‌های بعدی آن برای «حماسی» وانمود کردن انتخابات بود. علی‌ خامنه ای دو روز پیش از انتخابات پیش بینی کرده بود که نرخ مشارکت در ایران در این دوره از انتخابات بالا باشد. علی سعیدی٬ نماینده خامنه ای در سپاه پاسداران٬ در ۱۷ دی ماه گذشته اعلام کرده بود که نرخ مشارکت در انتخابات اسفند ماه مجلس ۶۵ درصد خواهد بود. همین آمار از سوی فرماندهان سپاه پاسداران در دو ماه اخیر به دفعات مطرح شد. این درست رقمی‌ بود که رسانه‌های رژیم پس از انتخابات تایید کردند. آمار و ارقام ارائه شده از سوی مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی متناقض بود. وزیر کشور دولت با اعلام اینکه که بیش از ۲۶ میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده اند گفت که درصد مشارکت مردم بیش از ۶۴ درصد بوده است. دولت پیش از انتخابات اعلام کرده بود که تعداد واجدین شرایط بیش از ۴۸ میلیون نفر است. با این احتساب، حتی اگر ادعای وزیر کشور در مورد شرکت ۲۶ میلیون نفر در انتخابات را جدی گرفت این رقم معادل ۵۴ درصد است. مرتضوی، رئیس ستاد انتخابات، در مصاحبه ای‌ با شبکه دو درصد مشارکت را ابتدا ۳۴ درصد اعلام کرد اما بلافاصله با تصحیح گفته خود آمار وزارت کشور را تایید کرد.

در انتخابات روز جمعه گذشته بالاترین چالش رژیم، اثبات حضور و مشارکت بالای مردم برای پنهان کردن میزان تحریم کنندگان انتخابات بود. به گزارش سایت بازتاب امروز، رژیم برای پیش بردن این امر تعداد افراد واجد شرایط شرکت در انتخابات را دستکاری کرد تا بتواند درصد شرکت کنندگان را بالا نشان دهد. بر اساس این گزارش استانداری تهران آمار واجدین شرایط در انتخابات مجلس نهم را حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کمتر از واجدین شرایط در انتخابات آخرین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد. بازتاب امروز در گزارش خود آورده تعداد واجدین شرایط شرکت در انتخابات مجلس نهم در استان‌های تهران و البرز در حالی شش میلیون و ۳۴۵ هزار نفر اعلام شده که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در حدود هشت میلیون و ۸۰۰ نفر هزار نفر اعلام بود گزارش‌های منتشره حاکی‌ است که همین سیاست کاهش تعداد واجدین شرایط برای بالا بردن درصد شرکت کنندگان در شهرهای دیگر نیز بکار گرفته شد. در شهرهای دیگر تعداد آرا از تعداد واجدین شرایط بیشتر بود. بعنوان مثال تعداد آرا در ایلام ۳۸۰ هزار اعلام شده در حالیکه تعداد واجدین شرایط طبق گزارش وزارت کشور ۳۷۳ هزار نفر است. بدنبال افشای تناقضات گزارشات جمهوری اسلامی وزارت کشور آمار تعداد شرکت کنندگان را از پایگاه اینترنتی خود حذف کرد.

شکست سنگین جمهوری اسلامی در انتخابات مجلس و خودداری بخش بزرگی‌ از مردم ایران از شرکت در انتخابات در حالی‌ رقم خورد که مقامات رژیم از هیچ تلاشی برای ترغیب و مجبور کردن مردم برای شرکت فروگذاری نکرده بودند. گزارشات منتشره حاکی‌ از این است که در بسیاری از شهر‌های کشور کاندیدا‌ها به توزیع کت و شلوار، سیم کارت، لوازم آرایش و بنزین رایگان دست زدند. جمهوری اسلامی همچنان سعی کرد با استفاده از خطر جنگ و قحطی مردم را به پای صندوق‌های انتخابات بکشاند. در یک پلاکارد تبلیغاتی نوشته شده بود: » کشورهای غربی به خاطر این که باور دارند نظام را قبول داشته و در انتخابات شرکت خواهند کرد به ایران حمله نمی کننددر پلاکارد تبلیغاتی دیگری آمده بود: » در صورتی که مشارکت مردم در انتخابات مجلس کمتر از پنجاه درصد باشد آمریکا می تواند به ایران حمله کند

در کنار این حربه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی به اهرم فشار و سرکوب برای وادار کردن مردم به شرکت در انتخابات هم دست زد. در برگه ای که در برخی از مدارس به دانش‌آموزان داده شد از آنان خواسته شده بود تا در روز انتخابات به حوزه رای‌گیری رفته و آن را به رییس حوزه رای‌گیری بدهند تا مهر و امضا کند. گزارشات دیگری نیز از عمال فشار بر زندانیان زندان گوهر داشت برای شرکت در انتخابات خبر دادند. پاسداران ابتدا تلاش کردند با وعده ملاقات حضوری و امکانات بهتر به زندانیان برنامه خود را پیش ببرند اما پس از مقاومت زندانیان گفتند در صورت عدم شرکت زندانیان در رای گیری از تمامی موارد وعده داده شده محروم خواهند شد و کسانی که محکوم به اعدام هستند در اجرای حکم آنها تسريع خواهد شد. مقامات جمهوری اسلامی همچنین پیش از انتخابات به مطبوعات دستور دادند که باید در تیتر‌های صفحه اول خود از شور انتخاباتی و مشارکت حماسی مردم خبر دهند، چرا که در غیر اینصورت با محدودیت‌های تازه آای‌ مواجه خواهند شد. رسانه‌های خارجی‌ نیز با محدودیت‌های وسیعی مواجه بودند. یک خبرنگار شبکه تلویزیونی سی‌ آن آن در شب انتخابات بمدت سه ساعت بازداشت شد.آوین ویتسون خبرنگار سی.ان.ان در تهران در گزارش مستقیم از تهران گفتبه سی‌ان‌‌ان گفته شده است که باید با یک ”آژانس هدایت مطبوعاتی خارجی“ کار کند، و هم‌چنین باید با یک مترجم مشخص شده کار کندوی در گزارشی زنده از تهران برای سی.ان.ان همچنین گفت: «به ما گفته شد که اجازه آوردن تلفن ماهواره ای نداریم و اگر بیاوریم از ما ضبط خواهد شد. هم‌چنین گفتند که ما تنها می‌توانیم در مورد انتخابات مجلس ایران که قرار است چند ساعت دیگر شروع شود، گزارش بدهیم و نمی‌توانیم در مورد هیچ موضوع دیگری گزارش بدهیم

پیش از برگزاری انتخابات نمایشی مجلس عفو بین الملل با انتشار بیانیه مطبوعاتی  به افزایش سرکوب مخالفان در ایران اعتراض کرد. در گزارش ۷۱ صفحه ای این نهاد حقوق بشری به عنوان «دستور داریم تو را له کنیم«، تصریح شده است که در آستانه انتخابات مجلس در اين هفته در ايران سرکوب آزادی بيان به شدت اوج گرفته است.عفو بين الملل می گوید که تداوم سرکوب، پوچ بودن ادعای ايران در حمايت از اعتراض در خاورميانه و افريقای شمالی را به خوبی به نمايش می گذارد. به گفته آن هريسون، نايب رييس موقت بخش خاورميانه و افريقای شمالی عفو بين الملل: «در ايران امروز انجام هر کاری که ممکن است در خارج از دامنه رو به گسترش محدوده تنگ امور اجتماعی يا سياسيِ مورد پذيرش دولتمردان قرار بگيرد، می تواند خطرساز باشدهر کاري، از تشکيل گروه اجتماعی در اينترنت تا تشکيل يک سازمان غيردولتی يا عضويت در آن، يا ابراز مخالفت با وضعيت موجود، می تواند کسی را به زندان بيندازد. اين کارنامه وحشت آور حقيقتا دورويی حکومت ايران در تظاهر به همبستگی با معترضان در مصر، بحرين و کشورهای ديگر منطقه را به نمايش می گذارد. اين گزارش نشان می دهد که در ماه های اخير گروه های مختلفی از جمله وکلا، دانشجويان، روزنامه نگاران، فعالان سياسی و خويشاوندان آنها، اقليت های دينی و قومي، سينماگران و کسانی که با خارج و به ويژه رسانه های خارجی ارتباط دارند، در موجی از دستگيری ها قربانی شده اند. عفو بين الملل با تاکید بر این که» کشورهايی که با دولت ايران سروکار دارند نمی توانند مسئوليت های خود را نسبت به مدافعان حقوق بشر، فعالان سنديکايي، اقليت ها، و روزنامه نگاران شجاع ايرانی ناديده بگيرند» به طور مشخص از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست که ماموريت گزارشگر ويژه ايران را در ماه مارس تمديد کند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s