رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

«تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ملی» از سوی خامنه ای به عنوان شعار سال ۹۱ اعلام شد. وی در توضیح علت انتخاب این شعار گفت: اگر ما توانستیم تولید داخلى را رونق ببخشیم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقیقى کلمه استحکام پیدا خواهد کرد. اینجاست که دشمن با مشاهده‌ى این وضعیت، مأیوس و ناامید خواهد شد. وقتى دشمن مأیوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ى دشمن، کید دشمن هم تمام خواهد شد. وی در سخنان خود به وضوح به اقتصاد ورشکسته در جمهوری اسلامی و بیکاری فزاینده ای که بخش وسیعی از مردم را به زیر خط فقر رانده است اعتراف کرد. به گفته وی اگر حکومت می خواهد دشمن را مایوس کند بایستی که تولید داخلی را سازمان دهد و اگر دشمن مایوس نشده بدلیل این است که افتصاد کشور ویران و اشتغال بزرگترین مشکل مردم است. وی هم چنین در ادامه وظیفه دولت را حمایت از تولیدات داخلی صنعتی و کشاورزی اعلام کرد و سرمایه داران و کارگران را هم در يك گروه قرار داد و از آنان خواست که چرخه تولید را تقویت کنند. و وظیفه مردم را هم خرید تولیدات داخلی خواند.

هفته گذشته اعلام شعار» تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ملی» به عنوان شعار سال از سوی خامنه ای در چند ساعت ابتدائی اولین روز فروردین با واکنش های گوناگونی روبرو شد. یکی از شهروندان در وبلاگ خود نوشت: سال رونق تولید داخلی در کشور، بر برادران چینی مبارک باد. شهروندی دیگر با اشاره به فقر و بیکاری و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و تن فروشی ناشی از آن، که در سراسر کشور رو به گسترش است، نوشت: پنج میلیون معتاد در کشور و سال تولید داخلی؟ هم وطن دیگری با اشاره به ورشکستگی اقتصاد در سال جهاد اقتصادی نوشت: خامنه ای در پیام نوروزی خود سال ۹۱ را سال سرمایه ایرانی، تولید ملی نامگذاری کرد. با این حساب سال آینده همین ته مانده تولیدمان هم به فنا خواهد رفت. هم وطن دیگری ضمن اشاره به نیاز همیشگی رژیم اسلامی به داشتن دشمنان، نوشت: دشمن، نوروز، دشمن، دشمن نوروز، فتنه دشمن، رونق، دشمن اقتصادی، دشمن، مبارک. وی در ادامه نوشت: از هر ده کلمه نه تاش دشمن بود نمیدونم دیگه این چه پیغام تبریکی بود.خامنه ای‌ سال گذشته را سال جهاد اقتصادی نامیده بود. اما هفته گذشته جانشین وی در سپاه اعتراف کرد که جمهوری اسلامی در نیمه دوم سال ۱۳۹۰ با بسیاری از مشکلات مواجه شد که موجب تورم و نگرانی فکری و خاطر مردم شد. عبدالله حاجی صادقی نابسامانی‌های بازار سکه و ارز و تحریم‌های بین‌المللی بانک مرکزی را عامل این مشکلات اعلام کرد. وی به اثرات تحریم ها اشاره کرد و گفت: تحریم اقتصادی بر مردم فشار آورده و جمهوری اسلامی فراز و نشیب‌هایی در مسائل اقتصادی داشته است. در توجیه ورشکستگی اقتصادی در سالی که رهبر رژیم انرا سال جهاد اقتصادی خوانده بود، شخص وی در سخنرانی امروز خود علت را نه فساد سیستم و حاکمانی که میلیارد میلیارد اختلاس می کنند، بلکه در خارج از مرزها و به دشمنان خارجی نسبت داد.

بنا به گزارشاتی که هفته قبل منتشر شد کارفرمایان برای خودداری از پرداخت عیدی و پاداش کارگران آنان را اخراج کردند. بنا به این گزارش بیست کارگر شرکت اطلس پارس که در زمینه واردات تجهیزات مربوط به جایگاه های سوخت بنزین و گاز فعالیت می کند، بدون پرداخت بیمه و عیدی اخراج شدند و شرکت مذکور نیز تعطیل شد. براساس این خبر، شرکت اطلس پارس یکی از شرکت های همکار شرکت مهندسی تکنوتار و از شرکت های با سابقه و اصلی تامین کننده تجهیزات سوخت بنزین و گاز کشور می باشد. به گفته فعالین کارگری، اخراج کارگران در پایان سال حربه ای است که در سالهای اخیر برای عدم پرداخت عیدی صورت میگیرد. بر اساس گزارش سازمان های غیرحکومتی مدافع حقوق بشر، تنها در اسفند ماه سال گذشته، بیش از سی و سه هزار کارگر به دلیل تعطیلی کارخانه و یا تعدیل نیرو از کار اخراج شدند.

هفته گذشته مرخصی نوروزی زندانيان سياسی زندان رجايی شهر کرج (گوهردشت) منتفی شد. بر اساس این خبر در حاليکه خانواده بسياری از زندانيان سياسی محبوس در زندان رجايی شهر در پشت درب های اين زندان در انتظار ابلاغ حکم آزادی موقت عزيزان خود بسر می بردند، مرخصی نوروزی این زندانيان سياسی با کارشکنی معاون امنيتی دادستان تهران عملاً منتفی گرديد. زندانیان سیاسی زندان‌های مختلف اما نوروز را جشن گرفتند. زندانیان سیاسی زندان گوهردشت طی مراسمی، ضمن بزرگداشت یاد جانباختگان سال نو را جشن گرفتند. بر اساس این گزارش غروب روز سه شنبه اول فروردين ماه زندانيان سياسی سالن ۱۲ بند ۴ زندان گوهردشت کرج مراسم جمعی عيد نوروز، تحت عنوان «نوروز در زنجير » را در راهروی این سالن برگزار کردند.اين مراسم با مشارکت تمامی زندانيان سياسی آغاز شد. در اين برنامه متنوع شور انگيز که نشان از شادابی و روحيۀ بالا بود، زندانیان اقدام به سرودن شعر، خواندن ترانه های ملی و محلی نمودند. این مراسم با یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان آغاز شد. دیوارهای های زندان اوین امسال نیز به مانند سالهای قبل سفره های هفت سین کوچکی را در پای خود شاهد بودند.

در هفته ای‌ که گذشت همچنین جمعی از فعالین کارگری و ملی در پیامی نوروزی از زندان تبریز مردم را به متشکل شدن و تشدید مبارزه علیه جمهوری اسلامی دعوت کردند. در این پیام آمد: سالهاست که هر چه می گذرد مشکلات زندگی برای انسانها بخصوص طبقه کارگر بیشتر و سخت تر می شود .گرانی و تورم بیشتر می شود، قدرت خرید و ارزش دستمزدها کمتر می گردد. هر سال چندین بار تورم های از ۲۰%تا ۵۰%گریبان مردم را می گیرد و در انتهای سال نمایندگان رنگارنگ مدافع منافع سرمایه داری با سر و صدا و هیاهو به اندازه یک چهارم در صد تورم و گرانی سال جاری حداقل دستمزدها را اضافه کرده و آنگاه انعام و پاداش های هنگفت خود را دریافت کرده به تعطیلات نوروزی رفته، به ریش ما کارگران می خندند. هر سال تعداد اخراج ها بیشتر و سفره کارگران خالی تر می شود، فشار بر خانواده های کارگری، جدائی ها و فروپاشی خانواده ها بیشتر می شوددر بخش دیگری از پیام با توجه به دور تسلسلی که مشکلات تلنبار شده سالانه در زندگی کارگران و زحمتکشان پدید آورده، آمده است: چرا از خود نمی پرسیم برای نجات از این دور تسلسل اسب عصاری چه باید کرد؟ چرا برای نجات خود همچنان راههای امتحان شده و شکست خورده گذشته را بدون تغییر تکرار می کنیم؟بیایید امسال از خود در تمامی دید و بازدیدها در تمامی گردش ها، مهمانیها، گفتگوها، شادیهامان و در تمامی بازیها، چند دقیقه در کنار هم که هستیم از هم دیگر بپرسیم در مقابل این فشارها و مشکلات چه باید کرد؟ ما فکر می کنیم تنها چاره ی کار برای پیروز شدن در شرایط موجود ایران مبارزه متشکل است.

هفته گذشته به لیست تحریم کنندگان نفت ایران افزوده شد. مالزی که روزانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند اعلام کرد که بزودی مبادلات نفتی‌ خود را با ایران قطع خواهد کرد. پیش از مالزی  وزارت خارجه افریقای جنوبی اعلام کرده بود که هرگونه خرید نفت از ایران را به حال تعلیق درآورده و در حال حاضر «هیچ ارتباط نفتی» با ایران ندارد. در کنار تحریم‌های اقتصادی ایران  وزيران خارجه اتحاديه اروپا در جلسه هفته گذشته خود هفده مقام ايرانی را به دليل «نقض فاحش حقوق بشر» مشمول تحريم قرار داده و تحريم های قبلی وضع شده عليه شصت و يک نفر ديگر از مقامات جمهوری اسلامی را هم به مدت يک سال تمديد کرده اند. براساس این تحریم ها، صدور رواديد سفر به بيست و هفت کشور عضو اتحاديه اروپا برای اين گروه از مقامات ايرانی ممنوع است و دارايی های آنان در اين کشور ها نيز مسدود شده است. کاترین اشتون علت این تحریم ها را ادامه افزايش در تعداد اعدام ها و سرکوب گسترده شهروندان ايران، از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و مخالفان اعلام کرد.در همین حال اعلام شد که شورای حقوق بشر برای یک سال دیگر ماموریت احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را تمدید کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s