رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در سال حمایت از تولید و کار ملی‌ فشار‌های امنیتی رژیم بر فعالین کارگری افزایش پیدا کرده است. هفته گذشته تارنمای کلمه گزارش داد که در آستانهٔ ۱۱ اردیبهشت، روز جهانی‌ کارگر، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی شماری از فعالین کارگری را احضار کرده و به آنان در رابطه با هرگونه فعالیت و تحرکی هشدار داده اند. تارنمای کلمه همچنین افزود که » گروهی از فعالان کارگری نیز از تماس های تهدیدآمیز ماموران امنیتی خبر داده اند و می گویند حاکمیت نگران است که گسترش اعتراضات کارگری در روزهای آینده به نوعی تقابل با حاکمیت در روز جهانی کارگر منتهی شود در همین حال هادی ابوی، سخنگوی کانون عالی‌ انجمن‌های صنفی کارگران، اعلام کرد که » اين خطر وجود دارد كه كارگران در صورت برگزارى راهپيمايى و تجمع روز جهانى كارگر اخراج ‌شوند.» خبر افزایش تهدیدات امنیتی جمهوری اسلامی در حالی‌ منتشر میشود که مقامات رژیم همچنان حتی از صدور مجوز برای گردهمایی نهاد‌های وابسته به رژیم به مناسبت روز جهانی‌ کارگر سرباز میزنند. با وجود انتشار اخبار مربوط به تلاش‌های نهاد‌های وابسته به رژیم در این رابطه، وزیر کشور نسبت به وجود چنین تقاضایی ابراز بی‌ اطلاعی کرد. علی‌ ترکاشوند، دبیر اجرایی خانه کارگر  شهر ری‌، با اشاره به اینکه تا چهار سال پیش راهپیمایی‌های دولتی به مناسبت ۱۱ اردیبهشت در چارچوب قانون برگزار میشد، در گفتگویی با  خبرگزاری ایلنا گفت: » حذف قراردادهای موقت، جلوگیری از واردات بی‌رویه و افزایش دستمزد کارگران از خواسته‌هاي مهم کارگران در این روز بزرگ است و كارگران قصد دارند در روز كارگر مشکلاتشان را به گوش مسئولان برسانند. «

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران میگوید که در سالی که توليد ملی و حمايت از کار وسرمايه ايرانی نام گرفته است، کارگران نساجی مازندران در بد‌ترين شرايط معيشتی به سر مي‌برند. هفته گذشته نصراله دريابيگی در مصاحبه ای‌ با خبرگزاری ایلنا خبر داد که کارگران نساجی مازندران بیش از ۱۸ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. او تایید کرد که خصوصی سازی واحد‌های تولیدی در مازندران به تعطیلی کارخانه ها، اخراج، بیکاری و فقر کارگران منجر شده است. عدم پرداخت حقوق کارگران قراردادی و اخراج آنان از سوی کارفرمایان، کماکان از بزرگترین مشکلات کارگران است. براساس خبری از سنندج، جمعی از کارگران اخراجی پروژه سد بنیر، که در قسمت تونل توار مشغول به کار بوده‌­اند، هفته گذشته در سنندج دست به تجمعی اعتراضی زدند. به گزارش کمیته‌ هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، حدود هفتاد نفر از کارگران اخراجی موسسه‌ یونس وابسته به قرارگاه خاتم الانبیا، در مقابل اداره‌ کار سنندج دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران که قرارداد موقت داشته اند از بهمن ماه سال گذشته از سوی این شرکت پیمانکاری اخراج و اکنون پنج ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند.

همچنیندر پی بی نتیجه بودن تجمع کارگران صنایع فلزی مقابل نهاد رئیس جمهوری، این کارگران در دراعتراض به عملکرد مسئولین مقابل وزارت صنایع تجمع اعتراضی برپا کردند. براساس گزارش ایلنا، حدود هشتصد تن از کارگران و بازنشستگان صنایع فلزی ایران صبح روزدوشنبه گذشته در اعتراض به عدم پرداخت بیش از هشت ماه حقوق و بیمه معوقه، در مقابل وزارت صنایع تجمع کردند. به گفته کارگران معترض، بعد از تجمع کارگران صنایع فلزی ایران مقابل دفتر ریاست جمهوری، مسئولین این نهاد نامه‌ای با شش ماده مبنی بر اینکه کارفرما موظف به پرداخت تمامی مطالبات معوقه کارگران تا پایان ماه جاری است، به وزارت صنایع ارسال نمودند که تاکنون نتیجه ای از آن عاید کارگران نشده است. نماینده کارگران با اشاره به اینکه کارگران کارخانه صنایع فلزی به لحاظ مالی دچار مشکل هستند، تاکید کرد کارگران چاره‌ای جز تجمع ندارند و اگر مشکلاتشان حل نشود به اعتراض خود ادامه می‌دهند. در یک حرکت اعتراضی دیگریکارگران کارخانه لوله سازی خوزستان در اعتراض به عدم دریافت حقوق بار دیگر مقابل استانداری تجمع کردند. خبرگزاری دولتی فارس با اعلام این خبر، دلیل عدم پرداخت حقوق کارگران را واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی در سال هشتاد و یک اعلام کرد. کارخانه لوله‌سازی خوزستان، حدود چهارصد کارگر رسمی و قراردادی دارد، که قریب به پنج سال است با اینگونه مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان در این باره گفت: هر چند تعدادی از کارگران این شرکت بازنشسته شدند، اما تعداد زیادی از کارگران بیش از ۲۵ ماه حقوق طلب دارند و سنوات خدمتی آن‌ها نیز پرداخت نشده است.

هفته گذشته و در پی صدور شش سال حبس تعزیری برای رضا شهابی برای دفاع از حقوق کارگران، اتحادیه‌های کارگری در فرانسه با انتشار نامه ای‌ خواهان آزادی رضا شهابی و همه فعالین کارگری در بند شدند. سازمان های سنديکائی فرانسه: س.اف.د.ت، س.ژ.ت، اف.اس.او، سوليدر و اونسا ضمن محکوم کردن حکم بیدادگاه جمهوری اسلامی علیه رضا شهابی اعلام کردند که «ما خواهان آزادی فوری او هستيم و براين باوريم که حبس اين فعال سنديکائی از ۲۲ ماه پيش و هم چنين اين محکوميت، ناقض حقوق انسانی و سنديکائی است. » اتحادیه‌های کارگری فرانسه در نامه خود همچنین خواهان آزادی ابراهیم مددی، علی‌ نجاتی، بهنام ابراهیم زاده، علی‌ اخوان، محمد جراحی، شاهرخ زمانی‌، مهرداد امین وزیری، عبدلرضا قنبری، رسول بداغی، و دیگر کارگران زندانی شده اند. در پایان این نامه آمده است: » چند هفته پيش از برگزاری کنفرانس سازمان جهانی کار در ژنو، اين محکوميت، بيش از پيش، سخنرانی های تشنج زدا و آرامش بخش نمايندگان دولت ايران در مجامع بين المللی را غيرقابل تحمل می سازد، به ويژه که اين دولت مدعی است که در ايران هيچ کارگر و فعال کارگری در زندان نيست. «

در هفته ای‌ که گذشت بانک مرکزی از گرانی هیجده تا صد و چهل و شش درصدی سی و سه قلم کالای اساسی و مواد غذايی در تهران طی يک سال گذشته خبر داد. بانک مرکزی رژیم اسلامی که از اوايل سال گذشته انتشار هفتگی قيمت کالاهای اساسی و مواد غذايی در تهران را متوقف کرده بود، از فروردين ماه امسال انتشار اين آمار را ازسر گرفت. نگاهی به آمار قيمت چهل کالای اساسی و مواد غذايی در تهران در تاريخ منتهی به ۲۶ فروردين ماه ۹۰ و ۲۵ فروردين ماه ۹۱ نشان می دهد، طی يک سال گذشته قيمت سی و سه کالای اساسی و مواد غذايی از هیجده تا صد و چهل و شش درصد گران شده است. براساس این آمار قیمت سبزیجات با افزایش قیمت صد و چهل و شش درصدی، از کیلوئی ششصد و پانزده تومان به کیلوئی هزار و پانصد و شانزده تومان رسیده است. گوجه فرنگی، خیار، بادنجان و لوبیا سبز از دیگر سبزیجاتی هستند که در سال گذشته با افزایش قیمت مواجه شدند. گزارش بانک مرکزی هم چنین افزایش قیمت برای گوشت را، پنجاه درصد، مرغ سی و نه درصد، روغن، سی درصد، قند و شکر، حدود سی درصد و چای خارجی را سی و سه درصد اعلام کرده است. لبنیات، حبوبات، تخم مرغ و برنج از دیگر اقلام مصرفی است که افزایش قیمت داشته اند. این درصد از افزایش قیمت ها در حالی از سوی رژیم صورت گرفته است که در سال جاری حداقل دستمزد کارگران تنها نه درصد افزایش داشته است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s