رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای‌ روز جهانی‌ کارگر را به همه کارگران ایران و جهان تبریک گفت. در بیانیه کانون نویسندگان آمده است: » اما اول ماه مه در اين ديار از نوعي ديگر است. فقط ظرف يك سا ل ده‌ها هزار كارگر را اخراج كرده‌اند. ميليون‌ها كارگر بر اثر گرانى هولناك خاكسترنشين شده‌اند. هر كارگر حق‌طلبى كه لب به اعتراض گشوده به زندان محكوم شده است. از برگزارى جشن و راه‌پيمايى اول ماه مه جلوگيرى مي‌شود و فرياد آزادي‌خواهى و حق‌طلبى كارگران را به بهانه‌هاى واهى در گلو خفه مي‌كنند، اما در بازگذاشتن دست سرمايه‌دارانى كه خون فرزندان كار و زحمت را در شيشه مي‌كنند، سخاوتمندند. » کانون نویسندگان ایران در بیانیه خود به فراخوان جنبش «۹۹ درصد«‌ی برای تبدیل این روز به روز اعتراض گسترده علیه چپاول گری سرمایه اشاره کرده و افزوده است: «كانون نويسندگان ايران، كانون كارگران فكري، روز اول ماه مه را به همه‌ى كارگران ايران و جهان تبريك مي‌گويد و خود را در آمال و آرزوهاى اين جنبش سهيم مي‌داند. «

در هفته گذشته همچنین کارگران زندانی و دربند رژیم اسلامی در استانه روز کارگر خواستهای خود را در رابطه با اینروز اعلام کردند. رضا شهابی و بهنام ابراهیم زاده طی بیانیه ای در مورد روز جهانی کارگر، از تمامی کارگران و زحمتکشان، فعالين کارگری و تشکل های مستقل کارگری و شخصيت های مردمی مدافع حقوق کارگران و انسان های آزاده خواستند که با اتحاد و همبستگی خود روز جهانی کارگر را هر چه با شکوه تر برگزار کنند. بیانیه ایجاد سندیکا و تشکل های کارگری، به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض، اعتصاب و راهپیمائی، بویژه در روزجهانی کارگر، ايجاد کار برای کارگران بيکار و رفع هرگونه نابرابری ميان کار زنان و مردان، لغو کار کودکان زير هیجده سال، افزايش دستمزد ها مطابق با آمار و ارقام واقعي، امنيت شغلی کارگران و لغو قرار دادهای سفيد امضا و موقت، پايان يافتن اخراج، تعقيب، بازداشت و زندانی کردن مدافعان حقوق کارگران و تمامی فعالان سنديکايی و ديگر تشکل ها وحمايت از اعتراضات کارگران در همه کشورها علیه بحران های اقتصادی، افزایش فقر و شکاف طبقاتی در دیگر کشورها را به عنوان خواسته های اساسی خود مطرح و از مخاطبین درخواست کرده بر این مطالبات پافشاری و حمايت خود را اعلام کنند.

هفته گذشته و به همین مناسبت مادران پارک لاله تشدید فشار به فعالین کارگری را محکوم کردند. مادران پارک لاله با انتشار بیانیه ای‌ اعلام کردند که در آستانهٔ یازده اردیبهشت، روز جهانی‌ کارگری و روز معلم کارگران بسیاری در زندان بسر میبرند و تحت فشار قرار میگیرند، و این در شرایطی است که سعید مرتضوی، مسئول جنایات کهریزک، به ریاست سازمانی انتصاب میشود که ارتباط تنگاتنگی با اکثریت نیروی کار کشور دارد. در این بیانیه آمده است » هر سال که می گذرد؛ تنگناهای اقتصادي، سياسی و اجتماعی بر مردم ايران بيشتر می شود و باز شاهديم که کارگران و معلمان برای يک اعتراض ساده سنديکايی و صنفی به زندان های طولانی مدت محکوم می شوند و خانواده های آنان و فرزندان شان در بدترين شرايط معيشتی و روحی روانی به سر می برند. » مادران پارک لاله در این بیانیه آورده اند که » ما هر گونه فشار بر کارگران، معلمان، دانشجويان، وکلا، فعالين حقوق بشر، اقليت ها، زنان، کودکان و مادران پارک لاله و حاميان آنها را که برای اعتراض به ابتدايی ترين حقوق خود مورد تعرض قرار گرفته اند، به شدت محکوم می کنيم. » مادران پارک لاله خواهان آزادی بی‌ قید و شرط تمامی زنان و مردان آزادی خواه ایران شده اند.

هفته گذشته بیانیه‌های گرامی داشت روز جهانی‌ کارگر و خواستهای کارگران در حالی‌ انتشار یافت که جمهوری اسلامی حتی از صدور مجوز برای تجمع نهاد‌های وابسته به رژیم خودداری کرد. در روز ۱۰ اردیبهشت، علی‌ دهقان کیا، سخنگوی کانون عالی‌ شورا‌های اسلامی کار جمهوری اسلامی، اعلام کرد که این نهاد » به دليل تعطيلى چهارشنبه و بين‌التعطيلين پنجشنبه و همچنين فشردگى برنامه‌هاى ديدار هفته كارگر با مقامات در روزهاى شنبه و يكشنبه فرصت ارسال درخواست مجوز راهپيمايى روز كارگر در پايتخت را پيدا نكرده است. «. خبرگزاری ایلنا ضمن انتشار این سخنان دهقان کیا یادآوری کرد که همین فرد پیشتر، در ۲۳ فروردین ماه، از دولت به خاطر به عدم صدور مجوز برای برگزاری اول ماه مه‌ از سوی نهاد‌های وابسته به رژیم انتقاد کرده بود. در همین حال خانه کارگر استان قزوین روز کارگر را نه روز دفاع از حقوق کارگران، بلکه روز حمایت از خامنه ای خواند. این تشکل وابسته به رژیم در واکنش به عدم صدور مجوز راهپیمائی اعلام کرد که این تشکل هیج تجمعی هم در روز کارگر برگزار نخواهد کرد. در حالی که افزایش نرخ بیکاری، پرداخت حداقل دستمزد زبر میزان خط فقر، عقد قراردادهای موقت کار و سفید امضاء و ممنوعیت داشتن سندیکاهای مستقل کارگری از مسایلی است که زندگی کارگران را در شرایط فقر و نامنی نگهداشته و امکان مبارزه متشکل از حقوق خود را از آنان سلب کرده، دبیر اجرائی خانه کارگر با اشاره به اینکه متأسفانه مسئولین به دلایل نامشخص، برپایی راهپیمایی را فقط برای طرح مشکلات می‌دانند، ادعا کرد: هدف درخواست کنندگان مجوز راهپیمائی، حمایت قاطع از بیانات مقام معظم رهبری است و با توجه به اینکه تجمع کاربردی ندارد، خانه کارگر هم در اعتراض به عملكرد مسئولین در عدم صدور مجوز راهپيمايي، هیچ تجمعی را به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار نمی‌کند. خانه کارگر در طول سالیان حاکمیت جمهوری اسلامی در موارد گوناگون با استفاده از امکانات دولتی و گاها با طرح بخشی از مشکلات صنفی کارگران، سعی در سنگ اندازی در ایجاد سندیکاها و تشکلات واقعی کارگران داشته اند.

طرح تبدیل روز جهانی‌ کارگر به روز حمایت از خامنه ای‌ در شرایطی اعلام شد که بنا به گزارش نهاد‌های کارگری یک فعال کارگری دیگر از سوی ماموران رژیم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. براساس گزارش های منتشره، ذبیح الله باقری، فعال کارگری فولاد مبارکه اصفهان، بعد از ظهر روز سه شنبه پنجم اردیبهشت، در حال خروج از کارخانه، ابتدا توسط حراست احضار و بعد از آن همراه با سه مامور لباس شخصی به محلی نامعلوم منتقل گردید. باقری طی ماههای اخیر، در جریان برگزاری تحصن گروهی از کارگران این واحد بزرگ صنعتی که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای معوقه کارگران برگزار شد، همراه با دو تن دیگر از کارگران مورد احضار حراست و توبیخ و تهدید قرار گرفته بود. هنوز از دلیل دستگیری، محل بازداشت و همچنین سرنوشت این فعال کارگری خبری منتشر نشده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ، اتحادیه کارگران پروژه ای ، هیات موسس کارگران نقاش ساختمان و کانون مدافعان حقوق کارگر بمناسبت اول ماه مه ، روز جهاني كارگر بيانيه اي منتشر كرده اند . در اين بيانيه آمده است : » امسال در حالي به استقبال روز كارگر مي رويم كه طبقه ي كارگر ايران بيش از هر زمان تحت فشارهاي اقتصادي و اجتماعي قرار دارد و زير بار كمر شكن بيكاري و كمی دستمزد از يك سو و تورم لجام گسيخته و هزينه هاي سنگين ابتدايي ترين نيازهاي زندگي است. گراني كالاهاي مورد نياز اوليه از قبيل خوراك، پوشاك، مسكن، بهداشت آن هم در پايين ترين حد از يك طرف و تحميل حداقل حقوق ناچيز براي اين زندگي از طرف ديگر سفره ي خالي كارگران، مزد و حقوق بگيران و اقشار زحمتكش جامعه را مورد هجوم قرار داده است .

 آزادي تشكل هاي مستقل كارگري بدون هيچ گونه محدوديتي حق مسلم همه ي كارگران و زحمتكشان است. اعتصاب، آزادي انديشه و بيان ، آزادي تجمع، آزادي احزاب در بندي از بيانيه خود نوشته اند : » ما خواهان آزادي فوري و بدون قيد و شرط كليه فعالان كارگري و اجتماعي به خصوص کارگران و فعالان کارگری زندانی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، علی اخوان، بهنام ابراهیم زاده، رضا شهابی، علی نجاتیو منع تعقيب آنان هستيم .

همچنين سه تشكل مستقل كارگري ، كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل هاي كارگري ، كميته پيگيري براي ايجاد تشكلهاي كارگري و انجمن صنفي كارگران برق و فلز كار كرمانشاه با انتشار يك قطعنامه 22 ماده اي نوشته اند : » اول ماه مه ۲۰۱۲، مصادف با ۱۲اردیبهشت ۹۱، روز جهانی کارگر و روز اتحاد و همبستگی بين المللی کارگران ، برای بیان خواست ها و مطالبات این طبقه ، جهت بهبود وضعیت زندگی آنان ، رهایی از مشقات و نابرابری های نظام سرمایه داری و برپایی دنیایی عاری از ستم و استثمار طبقاتی است.

پيام  روز جهانی کارگر ، در اول ماه مه ، این است که کارگران در سرتاسر جهان، فارغ از نژاد ، ملیت ، زبان  و مذهب ، یک طبقه ی واحد جهانی هستند


Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s