رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

هفته گذشته اعلام شد که با اجرای قانون حذف یارانه ها در متن تحریم های گسترده اقتصادی، بیکاری روز به روز گسترده تر می شود. حسین راغفر تدوین گر «نقشه جامع فقر در ایران» و استاد دانشگاه الزهرا ضمن نادرست دانستن آمار دولت در زمینه اشتغال پیش بینی کرده است که نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۱ به بالاترین حد در ۳۰ سال گذشته خواهد رسید. در همین رابطه  قاسم نوده فراهانی، رئیس شورای اصناف کشور از آمار تکان دهنده خبر می دهد و می گویدبعد از هدفمندسازی تنها یک درصد از صنوف تولیدی توان تولید را داشتند و ۹۹ درصد با مشکلات عدیده‌ای مواجه شدند. بعد از گذشت زمان و نرسیدن حمایت‌ها هم۵۰ درصد از صنوف تولیدی به ورشکستگی رسیدند و از گردونه تولید خارج شدند». رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور نیز از اخراج بیش از ۱۲ درصد کارگران پیمانی از واحدهای بزرگ تولیدی در سال ۹۰ خبر داد و گفت : «طی یک سال گذشته بیش از دو هزار و ۷۰۰ واحد بحرانی در کل کشور شناسایی شده‌اند و به دلیل عدم پرداخت یارانه واحدهای تولیدی طی یک سال گذشته ۳۰۰ واحد تولیدی ورشکست شده‌اند». لازم به یادآوری است که این آمار در شرایطی اعلام می شود که مقامات دولتی از روبراه بودن وضعیت اقتصادی سخن می گویند.

بر پایه ای اخبار منتشر شده توسط رسانه های داخل کشور افزایش قیمت ها حالتی لجام گسیخته به خود گرفته است. این گزارشات از«افزایش ۴۵ درصدی قیمت گوشت، ۱۵۶ درصدی سبزی‌های تازه، ۳۳ درصدی چای، ۴۲ درصدی روغن‌نباتی و قند و شکر، ۵۰ ‌ درصدی حبوبات و ۵۱‌ درصدی لبنیات» در هفته نخست اردیبهشت سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داده اند.گزارش بانک مرکزی در مقایسه هفته قبل با مدت مشابه یک ‌سال قبل ارقام بزرگی را به رخ می‌کشد. «بر اساس این گزارش قیمت‌ها در پایان هفته نخست اردیبهشت ۹۱، نسبت به پارسال با افزایش ۱۵۶ درصدی همراه بوده‌اند». رشد لجام گسیخته قیمت ها کمر تهیدستان و مزد و حقوق بگیران را خواهد شکست که حتی دیگر توان خرید سبزیجات را نیز نخواهند داشت. افزایش سرسام آور قیمت کالاهای مصرفی در شرایطی است که گفته می‌شود قیمت مسکن نیز افزایش شدیدی خواهد داشت.عباس‌احمد آخوندی، وزیر سابق مسکن و شهرسازی هشدار داده است که با توجه به افزایش نرخ مصالح ساختمانی و دستمزد نیروی انسانی، نه فقط از تثبیت قیمت‌ها در بازار مسکن خبری نیست، بلکه قیمت مسکن هم رو به افزایش است.

هفته گذشته همچنین اعلام شد که در پی واردات گسترده میوه، هزاران شغل در بخش کشاورزی در آستانه نابودی قرار گرفته است. قائم مقام خانه کشاورز ضمن اعلام این موضوع از واردات بیرویه میوه توسط دولت خبر داد و گفت: توليد كنندگان بارها مخالفت خود را با واردات گسترده ميوه به داخل كشور اعلام کرده اند. بیابانی هم چنین ميزان توليد مركبات كشور را ساليانه چهار ميليون و پانصد هزار تن اعلام كرد و گفت: چهل هزار شغل ثابت و هزاران شغل حاشيه‌اي در بخش توليد مركبات فعال است كه با واردات گسترده از بين خواهد رفت و در پي آن هزاران كارگر بيكار خواهند شد. اقبال محمدی، نماینده مجلس از کردستان نیز با تائید این بیکارسازی ها گفت: با واردات بي موقع ميوه، باغداران كشور بيشترين ضربه اقتصادي را متحمل مي‌شوند و از سوي ديگر كارگران حوزه كشاورزي و توليد ميوه هم در معرض خطر بيكاري قرار مي‌گيرند.

در همین حال اعلام شد که هیئت دولت ۲۴ میلیارد دلار برای واردات ۲۰ قلم از کالاهای اساسی را صادر کرده است. این اقدام دولتی در سالی صورت می گیرد که سال حمایت از تولید و سرمایه وکار ایرانی نام گرفته است. تصویب واردات بی حساب و کتاب در شرایطی صورت می گیرد که طبق گزارش «فائو» ایران تنها به ۶ میلیارد دلار در سال برای تامین کمبودهای مواد غذائی و کالاهای اساسی خود نیاز دارد. بنا به مصوبه ی دولت بنا به مصوبه هیات دولت، کالاهای اساسی وارداتی ۲۰ قلم از جمله گندم، گوشت قرمز و مرغ، برنج، روغن، شکر، نهاده‌های دامی و کشاورزی شامل کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، جو و ذرت، کود، سم و بذر و همچنین دارو و واکسن را در برمی‌گیرد. چنین اقدامی از سوی دولت، بیانگر منافع هنگفتی که از طریق واردات به جیب چپاولگران دولتی و «برادران قاچاقچی» می رود و همین امر زمینه تعطیلی واحدهای تولیدی و گسترش موج اخراج ها را فراهم می کند. بر پایه تازه ترین آمار در ۳۱ سال گذشته بیش از ۷۷۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده است. خروج ارز برای واردات در پنچ ساله ی دوم دولت احمدی نژاد و «برادران قاچاقچی» اش به مرز ۲۸۶ میلیارد رسیده است.

هفته گذشته دادگاه متهمان بزرگترین اختلاس بانکی تاریخ ایران از ثروت های میلیاردی وزراء و مسئولین رژیم پرده برداشت. در حالیکه به اعتراف نمایندگان مجلس رژیم، بخش وسیعی از مزد و حقوق بگیران درآمدی زیر خط فقر دارند، وزراء و مسئولین در جمهوری اسلامی بر ثروت های ربوده شده تکیه زده اند. یکی از متهمان پرونده اختلاس بزرگ در جریان دفاع از خود در رد و بدل کردن حق و حسابهای دویست میلیون تومانی، با ادعای اینکه از مناسبات فامیلی خود با وزیر دولت نهم سوء استفاده نکرده، گفت: حسابهای جناب وزیر را چک کنید. او نیازی به این خرده ریزها ندارد. این وزراء در حالی این ثروت ها را اندوخته اند که به گفته نماینده مجلس از قزوین، مدتهاست که به دلیل گرانی و عدم توانائی مردم در خرید، جای گوشت و مرغ بر سر سفره های بسیاری از مردم خالیست. در اوایل هفته گذشته مشاور رئيس سازمان بازرسی کل کشور و مديرکل بازرسی استان هرمزگان از کشف تخلف ۱۰۰ ميليون يورويی در بانک ملی که به يک شرکت خصوصی داده شده است، خبر داد. بر اساس اين گزارش در برابر پرداخت اين مبلغ، نه کالايی دريافت شده و نه خدماتی ارائه شده و گويا حتا بخشی از اين پول صرف خريد تجهيزات مخابراتی از اسرائيل شده است. مصطفی پور محمدی در باره نقش مقامات دولتی در این مورد گفته که اسنادی وجود دارند که نشان میدهند مقامات دولت در این اختلاس نقش داشته اند. تایید خبر اختلاس یکصد میلیون یوروئی بدنبال تشدید اختلافات احمدی نژاد با مجلس و قوه قضائیه بر سر اجرای فاز دوم یارانه‌ها و اقتصاد کشور صورت می‌گیرد.

هفته گذشته وبه دنبال تصمیم مقامات امنیتی استان مازندران مبنی بر اخراج آوارگان افغانی از این استان جمعی از هنرمندان کشور تصمیم گرفتند تا با سفر به این استان به این تصمیم اعتراض کرده و از مهاجران افغانی دفاع کنند. پیش از این مسئولان امنیتی و انتظامی استان اصفهان نیز در یک تصمیم نژادپرستانه از ورود شهروندان افغانی به پارک صُفه ی اصفهان جلوگیری کرده بودند. انعکاس این اخبار نژاد پرستانه و خارجی ستیزانه باعث شده است تا جمعی از هنرمندان به این اقدام مقامات دولتی اعتراض کنند. در همین رابطه داريوش مهرجويي، ماني حقيقي، ليلا حاتمي، نيكي كريمي، علي مصفا و جمع ديگري از هنرمندان در اقدامي حمايتي و براي همدلي با مهاجران افغان به استان مازندران سفر خواهند كرد.

Advertisements

یک پاسخ

  1. با سلام و تشکر از درج این مطلب
    من در خارج از ایران هستم لطفا طریق کمک حتی اکر کم هم باشد درج کنید
    راستش انقدر در ایران بدبختی هست که دیکر آدم عاجز میماند که چکار باید بکند
    با تشکر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s