رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

دكتر فريبرز رييس دانا بازداشت شد. بنا به گزارش «کانون مدافعان حقوق کارگر» «صبح امروز، دوشنبه اول خرداد۱۳۹۱، فريبرز رييس دانا برای اجرای حكم يك سال زندان خود بازداشت و به زندان اوين منتقل شد».

بحران بیکاری تشدید پیدا کرده و فروپاشی واحدهای تولیدی و اخراج کارگران همچنان رو به گسترش است. بحران بیکاری به چنان مرحله ای‌ رسیده است که دبیر اجرایی خانه کارگر تهران نسبت به آنچه که او روی آوری برخی‌ از بنگاه‌های بزرگ کشور به اخراج کارگران نامیده، هشدار داده است. هفته گذشته اسماعیل حق پرستی‌ در گفتگویی  با خبرگزاری ایلنا ضمن اعتراف به اینکه موج جدیدی از اخراج کارگران به راه افتاده و واحدهای تولیدی براحتی کارگران را اخراج میکنند گفت «اکثر واحدهای تولیدی و صنعتی با افزایش مشکلاتشان ناچارند با بخش اعظمی از نیروی کار خود تمديد قرارداد نكنند يا نسبت به اخراج آنان اقدام می‌کنند. «. او همچنین ضمن اشاره به بحران بیکاری در بخش خدمات اعلام کرد که بسیاری از هتلداران برای خودداری از پرداخت بیمه‌ و مالیات کارگران جوان را اخراج کرده و بازنشستگان را بکار میگیرند.

بر اساس اخباری که هفته گذشته منتشر شدند۱۴۰ کارگر دو کارخانه زنجان با ۵ ماه حقوق عقب افتاده اخراج شده اند. کارخانجات توليد نخ الياف هامون تعطيل و ۷۰ کارگر بيکار شدند. همچنين ۷۰ کارگر کارخانه نخ ايران واقع در شهرک صنعتی ابهر نيز تمديد قرارداد نشده‌اند. صياد فرهادى رئيس انجمن صنفى توليد كنندگان كود شميايى نیز از بیکاری پانزده هزار نفر و تعطیلی ۳۲۵ واحد توليدى در كشور ظرف پنج سال اخیر خبر داد و علت این اخراج ها و ورشکستگی ها را » واردات بى رويه كودهاى چينى بى كيفيت» و «عدم خريد كود توسط دولت» ذکر کرد. پرويز شعبانی نايب رئيس اتحاديه چايکاران نیز با اعلام تعطیلی بيش از ۳۰ درصد از کارخانجات توليد چای در کشور گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد از کشاورزان باغ‌های چای سبز را‌‌ رها کرده‌اند و به مشاغل ديگر روی آورده‌اند و در صورت عدم اعمال سياست‌های حمايتی دولت در سال جاری ۷۰ درصد از چایکاران به مشاغل کاذبی از جمله دستفروشی روی خواهند آورد. همچنین به گزارش خبرگزاری ایلنا سه چهارم  کارگران کارخانه‌ ذوب فلزات نورد خلیج فارس اخراج شده اند. ایلنا به نقل از کاظم خلجی خبر داد که کارخانه ذوب فلزات نورد خلیج فارس واقع در شهرک صنعتی ابهرکه در زمینه ذوب آهن آلات قراضه فعالیت دارد از ۱۲۰ کارگر فعال خود، ۹۰ كارگر قراردادي را تمدید قرارداد نکرده است. علت اخراج این کارگران مشکلات مالی‌ این واحد تولیدی و نبود نقدینگی اعلام شده است.

هفته گذشته همچنین اعلام شد که کارخانه ذوب فلزات ابهر تعطیل و سیصد کارگر این کارخانه از کار بیکار شدند. عضو خانه کارگر خرمدره با اعلام این مطلب گفت: این واحد تولیدی که از سال هفتاد و سه فعال بوده از دو سال پیش به این سوی با مشکلات مالی درگیر بوده که در نهایت امسال تعطیل و کارگران آن برای دریافت بیمه بیکاری به تامین اجتماعی معرفی شدند. از سوی مالکان کارخانه، بدهی‌های معوقه و عدم وجود نقدینگی دلیل این تعطیلی اعلام شده است. بر اساس گزارش دیگری دویست کارگر کارخانه زاگرس خودرو بروجرد به دليل عدم تمديد قراردادهاي‌كاري‌شان، طی يک ماه اخير بيكار شده‌اند.هفته گذشته همچنین گزارش شد که ۴۰ هزار نیروی تحصیل کرده و آماده ی کار در بروجرد  بیکار هستند. با این آمار، استان لرستان در زمینه بیکاری رتبه نخست در ایران را دارد و بروجرد در رتبه اول بیکاری دراستان قرار دارد

هر روز بر تعداد کارخانه‌‌هایی‌ که حقوق کارگران را به موقع پرداخت نمیکنند افزوده میشود. اخبار منتشره حاکی‌ است که کارگران کارخانه‌ پلی‌ اوتان دو ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند. به گزارش خبرگزاری ایلنا که این خبر را منتشر کرد کارگران این خارخانه همچنین  شش ماه است که بن کارگری دریافت نکرده اند.سال گذشته و بدنبال بسته شدن سالن شماره دو این کارخانه‌ که لوازم تزئینی و جانبی اتومبیل تولید می‌کند ۲۸۵ کارگر از کار اخراج شدند. ایلنا به نقل از عید علی‌ کریمی‌ خبر داده که كارگران بيكار شده‌ي اين كارخانه نيز به دليل عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقررامکان استفاده از مقرری بیمه بیکاری را ندارند. هفته گذشته یک عضو هئیت مدیره اتحادیه کارکنان بیمارستانها و مراکز درمانی نیز اعلام کرد که بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی به پرستاران شاغل در این بخش حقوقی برابر با نصف حقوق شاغلین در بخش خصوصی پرداخت می کنند. به گفته وی تعريف خاص هر سازمان و نهاد از كار پرستارى، باعث تفاوت در ميزان دستمزد و ساير حقوق پرستاران شده است. هفته گذشته همچنین در خبر‌ها آمده بود که ۸۰۰ نفر از کارگران قطار شهری اهواز ۵ ماه است که حقوق نگرفته‌اند. در این خبر خبرگزاری ایلنا آمده است که کارگران قطار شهر اهواز از ترس اخراج، لب به اعتراض نیز نمی گشایند. ترس کارگران ناشی از خطر اخراج است که همواره آنها را تهدید می کند زیرا پس از اعتصاب کارگران در سال گذشته در اعتراض به شرایط بد کاری درگرمای بالای ۵۰ درجه، مسئولان قطارشهری، ۲۰۰ تن از کارگران را اخراج کردند. لازم به یادآوری است که تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی، خطر بیکاری را بسیار بالا برده است و ترس از بیکار شدن، از قدرت کارگران کاسته است. در همین حال یک عضو خانه کارگر ورامین نیز با اشاره به اینکه قراردادهای موقت و عدم وجود امنیت شغلی مانعی در دفاع کارگران از حقوق خود ایجاد کرده است، مدعی شد کانون عالی شورا‌ها و کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری تاکنون نتوانسته‌اند خواسته‌های کارگران را از وزارت‌کار و سازمان تامین اجتماعی به درستی مطالبه کنند.

هفته گذشته اعلام شد که  که نمایندگان مجلس اسلامی در آخرین جلسه بررسی‌ بودجه سال ۹۰ بیمه‌ کارگران ساختمانی را تنها یک درصد افزایش دادند. اخبار بحران بیکاری، دستمزدهای معوقه و افزایش ناچیز بیمه‌ کارگران ساختمانی در حالی‌ منتشر میشوند که سپاه پاسداران سودهای نجومی به جیب میزند. آخرین اخبار حاکی است که سپاه پاسدارن در طی دو سال هفت برابر بهایی که برای خرید شرکت ارتباطات سیار پرداخته بود سود برده است. با این‌همه سازمان تامین اجتماعی هم چنان از بیمه کارگران ساختمانی سر باز می زند. سازمان تامین اجتماعی که انتصاب مرتضوی بر راس آن از سوی دولت، از موضوعات مورد اختلاف در بین جناح های رژیم است، علیرغم تصویب قانونی مبنی بر اجبار بر بیمه کردن کارگران ساختمانی، به اشکال مختلف از بیمه این کارگران خودداری می کند. فعال خانه کارگر، وابسته به رژیم، با اعلام اینکه در استان مازندران پانزده هزار کارگر ساختمانی وجود دارد، گفت: به دلیل اجرای کند این قانون در این استان تنها دوهزار نفر از این کارگران بیمه شده و مابقی از عدم داشتن بیمه بیکاری در رنج هستند. در شرایطی که نرخ بالای بیکاری، بی امنی شغلی کارگران را در سطح کشور دامن زده، عدم دارا بودن بیمه بیکاری شرایط زندگی اقتصادی آنان وخانواده هایشان را به شدت تهدید می کند. این در حالیست که به گزارش رسانه داخلی چهل و شش درصد از حوادث کارگری در بین کارگران ساختمانی صورت گرفته که هفتاد درصد آن منجر به مرگ شده است.

هفته گذشته دور جدیدی از حمله به زنان ایران تحت عنوان مبارزه با بد حجابی آغاز شد. در ادامه طرح امنیت محله محور نیروهای امنیتی رژیم از روز چهارشنبه طرح تشدید برخود با بد حجابی را در تهران به اجرا درآوردند. این طرح ابتدا در میادین اصلی‌ تهران آغاز شد، اما بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا از عصر پنجشنبه نیروهای امنیتی رژیم دایره عملیات خود را گسترش داده و در مراکز خرید و تجاری شهر نیز مستقر شدند. گزارشات منتشره از آزار و اذیت وسیع زنان و جوانان ایران توسط دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی خبر میدهند. مقامات امنیتی رژیم اخیرا تعریف جدیدی از بدحجابی ارایه داده و لباس‌های تنگ، روسریهای نامناسب، آرایش، مانتو بالای زانو، و شلوار تنگ را از مصادیق بد حجابی و مخالفت با ارزش‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند. بنا به گفته سرتیپ روزبهانی دستگاه‌های امنیتی رژیم در حال حاضر مشغول اجرای ۳۷ طرح ویژه امنیت اخلاقی‌ هستند. روزبهانی برخورد با مردان بد پوشش، برخورد با فساد در فضای مجازی ، برخورد با پارتی و مهمانی اينترنتی، ، جلوگيری از حمل سگ در خيابان را از جمله اين طرح ها اعلام کرده است . دور جدید حمله به زنان ایران در حالی‌ آغاز میشود که حتی بنا به اعتراف رسانه‌های جمهوری اسلامی بیکاری بویژه در میان زنان بیداد می‌کند و ۷۰ درصد از زنان کارگر با قرارداد‌های سفید امضأ مشغول بکار هستند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s