رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت مذاکرات هسته ای‌ جمهوری اسلامی و گروه پنج به اضافه یک در صدر اخبار قرار داشت. علیرغم پیش بینی های دوطرف و ابراز خوشبینی آنان پیش از برپائی اجلاس بغداد، براساس اخبار تائید نشده رسانه های وابسته به کشورهای سرمایه داری، این مذاکرات با تنش بین طرفین شروع شده بود. به نوشته کریستین ساینس مانیتور بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی برای این دور از مذاکرات شامل مسائل غیرمرتبط با پروژه های اتمی بوده است. درگیری ها در سوریه، بحرین و قاچاق مواد مخدر و مبارزه با آن از جمله مواردی بوده که در بسته پیشنهادی رژیم اسلامی به آن پرداخته شده است. این روزنامه هم چنین از درخواست گروه پنج بعلاوه یک از ایران مبنی بر توقف کامل روند غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو خبر داد و هم چنین نوشت که نماینده جمهوری اسلامی در طول مذاکرات اعلام کرد که مذاکرات بغداد مخرب بوده و بایستی متوقف شود. تاکنون هیچ یک از طرفین به شکل رسمی در مورد نتایج این مذاکرات سخنی برزبان نیاورده اند.

مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی با نمایندگان پنج به اضافه یک در بغداد پس از دو روز گفتگو بدون رسیدن به نتیجه ای پایان یافت. در این مذاکرات کاترین اشتون بسته پیشنهادی نمایندگان را ارائه داد. در این بسته از ایران خواسته شده بود که غنی سازی را متوقف سازد، سایت فردو را تعطیل کند، اجازه بازدید از پارچين را بدهد و مصوبات شورای امنیت را اجرا کند. در این بسته امتیازاتی زیادی به جمهوری اسلامی در نظر گرفته نشده بود. با آغاز مذاکرات روشن شد که غرب خواهان دادن امتیاز نیست. در مقابل نیز جمهوری اسلامی بسته پیشنهادی خود را ارائه داد. به نظر می رسد که در آستانه ی انتخابات آمریکا، این کشور قصد ندارد که حتی اگر جمهوری اسلامی کوتاه بیاید، هیچ امتیازی بدهد و عملأ هدف مذاکرات از هر دو سو کش دادن آن است و از این رو مذاکرات بعدی در اواخر خرداد در مسکو انجام خواهد گرفت. پیش از آغاز مذاکرات در بغداد یوکیا آمانو مدیرکل آزانس بین المللی انرژی هسته ای برای نخستین بار وارد تهران شد. آمانو در مورد هدفش از سفر به تهران گفت: ”با مقامات عالي‌رتبه ايران بر سر موضوعاتی که تامين‌کننده منافع دو طرف باشد“ گفت‌وگو می کند. مساله محوری در مذاکرات بغداد از نظر رژیم اسلامی پایان دادن به تحریم نفتی و بانکی ایران و یا حداقل لغو تصمیم به اجرایی کردن تحریم واردات نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا از آغاز ماه ژوئیه بود. در بيانيه‌ی مجلس که پیش از آغاز مذاکرات منتشر شد از گروه پنج به اضافه خواسته شد که «سياست تقابل با جمهوری اسلامی را به سياست تعامل تغيير دهد«. رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم اسلامی نیز با اشاره به لزوم «لغو تحریم«ها چنین گامی را  نشان دهنده «نخستین علائم» حاکی از عوض شدن سیاست غرب در «رویکرد اشتباه خود به ایران و فعالیت های اتمی اش» خواند و با تاکید بر این که «هیچکس در ایران از تحریم ها خشنود نیست» افزود که تحریم ها «ممکن است مشکل ساز» باشند. وی در عین حال تاکید کرد که «تحریم ها حقیقتا اثری عمده نداشته اند

سیاست تحریم و تهدید همچنان سیاست اصلی‌ ایالات متحده و متحدانش در رابطه با ایران است. در همین راستا، بسته جدید تحریم های آمریکا علیه ایران در سنای این کشور دو روز پیش از شروع اجلاس هسته ای در بغداد به تصویب رسید. در آستانه مذاکرات بغداد ميان ايران و گروه پنج به اضافه یک سناي آمريكا به اتفاق آراء تحريم‌‌هاي جديدي را عليه ايران اعمال كرد. یک سناتور دموكرات كه به تدوين اين طرح كمك كرده درصحن سنا گفت: اين طرح ابزاري ديگري است كه به ايران نشان مي‌دهد آمريكا عقب‌نشيني نمي‌كند. تحريم‌هاي جديد مبتني بر تحريم‌هايي است كه باراك اوباما، در ماه دسامبر عليه موسسات خارجي كه با بانك مركزي ايران معامله مي‌كنند، امضاء كرد.اين بسته جديد تحريم‌هايي را بر معاملاتي كه با شركت ملي نفت ايران و شركت ملي نفتكش ايران انجام مي‌شود، با هدف بستن مفرهاي احتمالي كه ايران از طريق آن‌ها بتواند بخشي از نفت خود را به فروش برساند، اعمال مي‌كند. بسته جدید تحریم ها، مبادلات با شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفتکش ایران را دربرمی‌گیرد و بانکداری الکترونیک و خدمات ماهواره‌ای نیز هدف قرار گرفته‌اند. در همین حال اعلام شد كره جنوبي پس از اجرايي شدن تحريم بيمه نفت ايران از اول ژوئيه، خريد نفت از ايران را متوقف خواهد كرد. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز ، پالايشگاه اس كي انرژي، بزرگترين پالايشگاه نفت كره جنوبي، پس از دريافت محموله دو ميليون بشكه‌اي در اوايل ژوئن براي ماه ژوئيه از ايران نفت وارد نخواهد كرد.

در هفته ای‌ که گذشت  ۶۷ کارگر چدن پارس ساوه بدنبال عدم تمدید قرارداد آنها توسط کارفرما از کار اخراج شدند. تعداد کارگران این کارخانه اکنون به ۱۳۵ نفر کاهش پیدا کرده و از این تعداد تنها ۹ کارگر قرارداد رسمی‌ دارند. علت اخراج این کارگران افزایش هزینه‌های این کارخانه بدنبال حذف یارانه ها، نبود نقدینگی و کاهش قدرت رقابت کالا‌های تولیدی این واحد در ایران اعلام شده است. در همین حال تارنمای جرس از کارخانه سیمان طبس در آستانهٔ تعطیلی قرار گرفته و تا هفته آینده ۱۲۳ کارگر این کارخانه اخراج خواهند شد. هفته گذشته شركت كشت و صنعت «قارچ سينا» در همدان نیز به صف شرکت های ورشکسته پیوست و ۶۷ کارگر این شرکت بیکار و آواره شدند. هفته گذشته خبرگزاری ایلنا خبر داد که اداره گاز شهرستان مبارکه گاز کارخانه پلی اکریل ایران را قطع كرده که این اقدام موجب تعطیلی کارخانه و بیکاری ۲۵۰۰ کارگر می‌شود. کرمانشاه پست نیز در گزارشی از تعطیلی صدها کوره آجرپزی استان و بیکاری هزاران نفر به عنوان ثمره هدفمندی یارانه ها خبر داد و نوشت که بیش از پنج هزار کارگر کوره های آجرپزی استان کرمانشاه و بخصوص شهرستان کنگاور بیکار شده اند که نتیجه افزایش قیمت سوخت و تعطیلی صدها کوره آجرپزی سنتی طی دو سال اخیر است. خبرگزاری ایلنا نیزدر گزارشی ضمن اشاره به بحران عظیم بیکاری در ایران خبر داد که رئیس مرکز آمار ایران سرانجام پذیرفته است که «بیکاری تابعی از نرخ رشد اقتصادی است«. ایلنا تصریح کرده است که وعده دولت برای ایجاد دو میلیون و پانصد هزار فرصتهای شغلی‌ جدید مستلزم این است که اقتصاد ایران رشد ۲۵ درصدی داشته باشد. رشد اقتصادی ایران در چند سال گذشته کمتر از یک و بنا به گفته برخی‌ از کارشناسان صفر درصد برآورد شده است.

هفته گذشته همچنین اعلام شد که در شرایطی که حقوق کارگران منجمد شده و یا پرداخت نمیشوند قیمت‌ها همچنان رو به افزایش اند. بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی در یک سال گذشته نرخ مواد غذائی از ۷ تا ۲۴۵ درصد افزایش پیدا کرده اند. بنا به این گزارش قیمت لبنیات بیش از ۴۸ درصد، برنج بیش از ۳۰ درصد، حبوبات بیش از ۵۰ درصد، میوه بیش از ۵۰ درصد، چای و گوشت  بیش از ۴۰ درصد، و روغن بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته اند. این ارقام اما میانگین افزایش قیمت‌ها است و تعدادی از کالا‌ها افزایش به مراتب بیشتری داشته اند. بیشترین افزایش قیمت‌ها را می‌توان بویژه در مورد لوبیا سفید، خیار، گوجه فرنگی‌ و خربزه مشاهده کرد که به ترتیب ۷۳، ۹۰، ۱۶۰، و ۲۴۵ درصد افزایش یافته اند. در همین حال تارنمای کلمه از افزایش ۶۰ درصدی اجاره مسکن در ایران خبر داده است. این تارنما به نقل از یک مقام مسئول گفته است که در سال گذشته اجاره بها و رهن سه بار افزایش داشته و هشدار داده است که » با سرازير شدن نقدينگی ها به سمت بازار مسکن افزايش قيمت مسکن به بيش از ۶۰ درصد می رسد«.

در هفته ای‌ که گذشت سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه ۲۰۱۱ خود آمار تکان دهنده ی اعدام در ایران را منتشر کرد. در این گزارش آمده است که : «۶۳۴ نفر در ايران اعدام شده‌اند که ۷ نفر آنها کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند. در همين سال ۴ مورد حکم قطع انگشت دست اجرا شده و ۱۲ نفر به دلايل مشکوک در زندان درگذشته‌اند«. این ارقام، تنها متکی به آمار رسمی است. در حالی که اعدام های روزانه در جمهوری اسلامی به اجرا در می آید. علاوه بر اعدام های خیابانی و حلق آویزان کردن ها، مرگ مشکو ک زندانیان نیز در جریان است. در هفته گذشته ۷ تن از زندانیان به دلایل ناروشن جان خود را از دست داده اند. در طول یک سال گذشته همچنین ۵ نفر از زندانیان سیاسی در زندان جان خود را از دست داده اند که آخرین مورد آن، مرگ مشکوک منصور رادپور بود. پیش از این نیز محسن دگمه چی، حسن ناهید و هدی صابر (در زندان اوین) به علت مشکلات جسمی و بی توجهی مقامات قضایی و مسئولان زندان جان خود را از دست داده اند.

مطابق اخبار دریافتی از زندان تبریز ساعت دو بعد از ظهر امروز هفتم خرداد ماه ماموران اداره ی اطلاعات شاهرخ زمانی را با دست بند و پابند از زندان تبریز خارج کرده و به مکان نامعلومی انتقال داده اند.
این انتقال كه بدون هیچ گونه توضیح و دلیل قانونی انجام گرفته و موجب نگرانی شدیدی در بین خانواده و دوستان شاهرخ زمانی شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s