رويدادهاي ايران درهفته اي كه گذشت

هفته گذشته در ادامه اختلافات مجلس با دولت، لاریجانی دو مصوبه جدید را با وجود مخالفت های دولت راسا به نام قانون به اجرا گذاشت. لاریجانی در نامه ای به احمدی نژاد مصوبه دولت مبنی بر اختصاص ۱۱۵۰ میلیارد تومان بودجه سلامت به وزارت راه و شهرسازی را به دلیل غیرقانونی بودن، لغو کرد. وی در نامه خود واگذاری بودجه بخش سلامت به وزارت راه را مغایر «قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه» خواند. لاریجانی همچنین در اقدامی که دهن کجی آشکار به سیاست های دولت در زمینه فاز دوم برچیدن یارانه ها توصیف شد» قانون اصلاح ماده یک قانون هدفمندی یارانه‌ها را» در پی تاخیر دولت «برای اجرا ابلاغ کرد«. پس از تغییراتی که مجلس در مورد طرح دولت در نحوه اجرای فاز دوم برچیدن یارانه ها وارد کرده بود، کارگزاران طرح بر تاخیر اجرای فاز دوم حذف یارانه ها به علت تغییرات صورت گرفته در مجلس خبر داده بودند، اما مجلس مصوبه اجرای طرح را بر اساس تغییرات وارده ابلاغ کرده است. در همین حال یک نماینده نماینده مجلس رژیم با اعلام اینکه دولت در فاز اول پنجاه درصد این قانون را باجراء در آورده، گفت: قرار بود این قانون در مدت چند سال اجرایی شود، اما دولت بیش از پنجاه درصد این قانون را در‌‌ همان مرحله اول اجرایی کرد که باعث شد فشار زیادی بر مردم وارد شود. وی در مورد دلیل عدم اجرائی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها توسط رژیم مدعی شد: احتمالاً تعویق فاز دوم هدفمندی به دلیل اعمال کار‌شناسی بیشتر در این قانون است و امیدواریم نهایتاً شاهد اجرای موفقیت‌آمیز آن باشیم.

بر اساس اطلاعاتی که در هفته گذشته منتشر شد  تراز عملیاتی بودجه نود بیست و نه هزار میلیارد تومان کسری نشان می دهد. بودجه سال ۹۰ طی ۹ ماهه اول دچار بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی و حدود ۲هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای شد. به گزارش خبرگزاری فارس، عملکرد مالی دولت در ۹ماهه سال گذشته نشان می دهد، مجموع درآمدهای دولت در این مدت ۲۸ هزار و ۵۰۷ میلیارد تومان و مجموع هزینه ها نیز ۵۶ هزار و ۹۷۴ میلیارد تومان بوده که نشان از کسری تراز عملیاتی بودجه به میزان بیش از ۲۹ هزار و ۷۴۱ میلیارد تومان دارد. بنابراین گزارش ، در حالی درآمد نفت ایران در مدت ۹ماهه سال گذشته ۴۳ هزار و ۵۰۳ میلیارد تومان بوده که هزینه عمرانی دولت در این مدت ۱۵ هزار و ۷۴۴ میلیارد تومان بوده است که با این حساب تراز عملیاتی و سرمایه ای بودجه ۹۱ دچار حدود ۲ هزار میلیارد تومان کسری می شود.

 هفته گذشته جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده احتلاس نجومی سه هزار میلیارد تومانی و دفاعیات مه آفرید خسروی متهم ردیف اول پرونده تصویری از ابعاد مشارکت و همدستی بخش های مختلف رژیم در غارت و فساد و اختلاس کلان مالی و فراگیر و نهادینه بودن دامنه فساد در نظام جمهوری اسلامی را بازتاب داد. براساس اعترافات مه آفرید خسروی خاوری و جهرمی که پول ها را برداشتند به کمک دستگاه قضایی از کشور خارج شدند. براساس اعترافات خسروی وزارت صنایع لانه رانت خواران و رشوه گیران بود که بدون رشوه دادن به آنها کارها پیش نمی رفت. خسروی همچنین اعلام کرد که » برخی از پول‌هایی که به مسئولان داده می‌شد اجباری و برای راه افتادن کارهایشان بودو گفت » برادر مدیر عامل بانک سابق بانک صادرات در تجارت گوشت دست دارد. همچنین از جریان دادگاه معلوم شد که خسروی با محسن رضایی و رستم قاسمی، با هاشمی شاهرودی رییس وقت قوه قضائیه، مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور و علاالدین بروجردی رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس رابطه داشته است.

همزمان با انتشار اخبار مربوط به حذف یارانه ها، اختلاس‌های نجومی در جمهوری اسلامی و کسری بودجه عظیم دولت، خبرگزاری‌های رژیم  از ورشکستگی واحد‌های تولیدی، اخراج و بیکاری تعداد هر چه بیشتری از کارگران ایران خبر دادند. هفته گذشته اعلام شد که بعد از اجرای قانون هدفمند کردن يارانه‌ها هم اکنون در خراسان رضوی تنها ۳۰ درصد از واحد‌های صنعتی فعاليت مي‌کنند و محمد حسین کریمی‌پور رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به  افزایش نرخ بیکاری در بخش کشاورزی گفت: اکنون ۲۰ درصد از شاغلین کشور در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند اما به دلیل اعمال سیاست‌های اقتصادی از جمله تثبیت نرخ ارز طی ده سال گذشته و واردات بی‌رویه کالای خارجی نرخ بیکاری در این بخش رو به افزایش است. تنها در یک هفته اخیر اخبار و گزارش هایی در باره بیکاری ۶۷ کارگر چدن پارس ، اخراج ۸۰ کارگر ایران تایر ، اخراج ۲۰۰ کارگر کارخانه تولید شمش چدن، اخراج ۶۵۰ تن از کارگران شهاب خودرو و ۲۰۰ نفر از کارگران ذوب آهن غرب کشور انتشار یافته است. براساس همین گزارش ها برخی از کارگران نساجی مازندران ۱۸ ماه است که حقوق نگرفته اند، و هزار  کارگر سد سیمره ایلام شش ماه حقوق معوقه طلب دارند. طی هفته اخیر کارگران مناطق هشت گانه شهرداری اهواز و هم چنین کارگران شرکت لوله سازی خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق سه ماه گذشته و دیگر مطالبات صنفی‌ خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. چندی پیش نیز حدود ۸۰۰ تن از کارگران صنایع فلزی ایران در اعتراض به ۸ ماه عدم پرداخت دستمزد و حق بیمه معوق” مقابل وزارت صنایع تجمع کردند.

در همین حال اعلام شد که صاحبان صنایع و کارفرمایان برای کاهش هزینه های تولید اخراج کارگران را دستور کار خود دارند. یک عضو خانه کارگر وابسته به رژیم با اعتراف به این مطلب، خواستار افزایش قیمت بیشتر تولیدات کارخانجات شد. دبیر اجرائی خانه کارگر گلستان گفت: اگر افزایش هزینه‌ها در واحد‌های تولیدی بر همین منوال ادامه یابد و اجازه افزایش قیمت تمام شده کالای تولیدی داده نشود، بسیاری از کارگاه‌ها تعطیل خواهند شد. هادي رضازاده با اعلام اینکه با افزایش هزینه‌ها، تنها راه کارفرما برای کاهش هزینه‌ها تعدیل نیرو است، ادعا کرد اگر این راه هم جواب ندهد کارفرما باید کارگاه خود را تعطیل کند که این روند حیات صنعت داخلي را به خطر می‌اندازد. در همین رابطه خبرگزاری ایلنا در گزارشی از اخراج کارگران به عنوان قربانیان بحران در واحدهای صنعتی نوشت: در کشورهایی که اقتصادشان برمبنای تولید بنا شده است، نیروی كار، جزء پر ارزش‌ترین سرمایه‌های اقتصاد و تولید به شمار می‌روند، چرا که در این کشور‌ها، سرمایه گذاری ویژه‌ای برای تربیت نیروی متخصص کار و همچنین کارگران ساده صورت می‌گیرد، اما در اقتصاد متکی به درامدهای نفتی و بنکداری ایران، نگاه حاکم بر جامعه کارگری، نگاهی دور از مبانی علم اقتصاد است. هفته گذشته دبیر اجرائی خانه کارگر ساوجبلاغ هم چنین اعتراف کرد که کارفرمایان در صورت اجرائی شدن فاز دوم حذف یارانه ها، برای پائین اوردن هزینه ها در وحله اول به اخراج کارگران دست خواهند زد و در نتیجه موج جدیدی از اخراج ها در پیش خواهد بود. به گفته وی در فاز اول حذف یارانه ها قرار بود يک سوم از درآمد سرانه هدفمند کردن يارانه‌ها، بابت يارانه هزينه‌های بخش صنعت اختصاص يابد که تا كنون انجام نشده است

در هفته ای‌ که گذشت اعلام شد که در سال گذشته نهصد پرونده تجاوز جنسی ثبت شده که شصت درصد ان مربوط به تجاوز به کودکان پسر می باشد. به گفته فرمانده نیروی انتظامی رزیم اسلامی، سال گذشته نهصد پرونده تجاوز ثبت شده كه حدود چهل درصد آمار تجاوز مربوط به زنان و شصت درصد مربوط به مردان است كه معمولا عليه افراد زير ۱۵ سال و با اغفال صورت مى گيرد. در همین رابطه مصطفى اقليما رئيس انجمن علمى مددكاران اجتماعى ايران با تأكيد بر اينكه آمار غيررسمى بيشتر از اين آمار است، در باره علل رشد این پدیده که معمولا در جوامع بسته روی می دهد، گفت: اينها عوارض جامعه اى است كه در آن محدوديت وجود دارد و آموزش هاى صحيح درباره مسائل جنسى به كودكان داده نمى شود و صحبت كردن درباره مسائل جنسى تابو است. با وجود انتشار چنین اخبار هولناکی، و در حالیکه رژیم اسلامی از کنار مشکلات یکصدهزار کودک بی شناسنامه به راحتی گذشته و مشکلات تحصیلی آنانرا ندیده گرفته، و در حالیکه بسیاری نسبت به افزایش کودکان کار و خیابان هشدار میدهند، خبرها حاکی از هدر دادن سرمایه های مردم برای ساخت مدرسه حجاب ویژه مهدهای کودک است. بر اساس خبری که سایت تابناک آنرا منتشر کرد، سخنگوی ستاد مردمی عفاف و حجاب شهرستان یزد با اعلام اینکه ساخت چنین مدارسی نه تنها برروی کودکان، بلکه بر روی خانواده های آنان نیز تاثیر خواهد گداشت، بر نهادینه کردن حجاب بر ذهن کودکان در مهدهای کودک تاکید کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s