رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

هفته گذشته مادران پارک لاله با انتشار اطلاعیه ای در مورد قتل های خاموش در زندان های جمهوری اسلامی هشدار دادند. مادران پارک لاله با اشاره به مرگهای مشکوک رخ داده در زندانها نوشتند: مرگ مشکوک هشت زندانی در زندان رجایی شهر(گوهردشت)، زنگ خطری را برای ما مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسیمدنی به صدا در می آورد. اینها اخبار دردناکی است که در گوش و کنار به گوش می رسد، ولی شاید عمق فاجعه بسیار بیشتر از اینها باشد. وضعیت اسف بار زندان ها هشداری است که باید توجه ویژه ای به آن مبذول داشت و ضروری است که با اعتراض گسترده همه جانبه جلوی این قتل های خاموش را گرفت. این وضعیت تنها به زندان های تهران اختصاص ندارد، بلکه زندان های شهرستان ها را نیز شامل می شود. مادران پارک لاله در اطلاعیه خود با نام بردن از زندانیانی که بواسطه فشارهای وارده در زندان دچار مشکلات روحی وجسمی عدیده هستند، اعلام کردند اینها تنها نمونه هایی اندک از زندانیانی هستند که به دلیل فشارها و اذیت و آزارها در زندان و فضای نامباسب بهداشتی و بی توجهی مسئولان، هر روز دچار مشکلات عدیده ای می شوند که در صورت عدم ایجاد فضایی مناسب برای آنان، جان شان در معرض خطر جدی قرار دارد. مادران در انتها تاکید کردند ما باید از همه ابزارهای خود استفاده کنیم تا جمهوری اسلامی را ملزم به رعایت حقوق زندانیان کنیم. زندانیانی که بر اساس کنوانسیون های بین المللی حق زندگی دارند و کشورهای امضا کننده این کنوانسیون ها ملزم به رعایت تمامی مفاد آن هستند.

در هفته ای‌ که گذشت مقامات امنیتی رژیم اسلامی در صبح روز جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱ مراسم گرامی داشت یاد هدی صابر از قربانیان «قتل های خاموش» در زندان اوین را بر هم زده و به دستگیری تعدادی از شرکت کنندگان پرداختند. در جریان حمله ماموران امنیتی، محمد رویین و فرزندش توحید رویین بازداشت شدند . محمد رویین از مسئولان انتشارات چاپخش است که از جمله  ناشرانی است که به انتشار و فروش آثار روشنفکران ملیمذهبی می پردازد. در اعتراض به این تهاجم امنیتی ها،  دکترمحمد ملکی  اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب اسلامی که از اول صبح بر سر مزار هدی صابر حاضر شده بود در برابر درخواست نیروهای امنیتی برای ترک مزار با صدایی قاطع گفته بود: «من از اینجا تکان نمی خورم حتی اگر ارباب بزرگتان بیایدیک روز پیش از این حادثه ۴۰۰ تن از فعالان و حامیان حقوق زنان ایران در نامه به کمیسر عالی حقوق بشر درخواست کردند تا هرچه سریعتر و جدیتر به وضعیت بغرنج نرگس محمدی فعال حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر رسیدگی شود. همچنین ۳۵۰ فعال ایرانی در نامه ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، درخواست کرده اند تا برای انتقال محمدصدیق کبودوند به خارج از زندان، به منظور مداوا و همچنین ملاقات با فرزند بیمارش، تلاش کند. سرکوب هر گونه تجمع مستقل اعتراضی از سوی رژیم، انتشار نامه های اعتراضی را به یکی از شکل های رایج اعتراض نسبت به وضعیت اسف بار زندانیان سیاسی و مقابله با سیاست جنایتکارانه «قتل های خاموش» و زجرکش کردن زندانیان سیاسی از سوی رژیم اسلامی تبدیل کرده است.

در کنار افزایش فشار به زندانیان سیاسی و قتل‌های خاموش در زندان‌های ایران، اعدام قربانیان آسیب‌های اجتماعی نیز رو به افزایش است. به گزارش در روز شنبه ۲۰ خرداد ۲ زندانی به جرم «محاربه» در زندان زاهدان اعدام شدند. در هفته ای‌ که گذشت ۸ نفر دیگر در زندان های شیراز و کرج، ۳ زندانی در زندان گوهردشت کرج، و پنج نفر در شیراز  اعدام شدند. اتهام اعدام شده گان مرتبط با مواد مخدر اعلام شده است. رژیم اسلامی که با سیاست های ویرانگرانه اش عامل اصلی گسترش فقر و بیکاری و آسیب های اجتماعی است از طریق اعدام های علنی سعی می کند با انفجار بحران مقابله کند و اعدام ها را به عنوان ابرازی برای اعمال وحشت و رعب آفرینی در جامعه به کار می گیرد. به گزارش منابه خبری حقوق بشری طی دو ماه اخیر نزدیک به ۱۰۰ نفر به شیوه علنی و مخفی در زندان های مختلف کشور به دار آویخته شده اند.

از مهمترین رویداد‌های هفته گذشته افزایش دوباره و جهشی قیمت نان بود.یک روز پس از اعلام افزایش بیست درصدی قیمت نان در استان مرکزی، گرانی زنجیره ای قیمت نان به استان گیلان رسید و از صبح روز جمعه ۱۹خرداد قيمت انواع نان افزایش یافت. به گفته رمضان کامران‌پي، مدير عامل شرکت خدمات بازرگانی و اداره غله منطقه ۷ کشور افزايش قيمت گندم ۲۹ درصد بوده است و قيمت نان نيز بيش از۳۰ درصد افزايش يافت. آخرین گزارشات حاکی‌ است که قیمت نان در مشهد ۴۰ درصد و در کرمانشاه ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده اند. افزایش زنجیره ای قیمت نان در حالی صورت می گیرد که یارانه نقدی مردم افزایش نیافته و با گرانی سرسام آور قیمت محصولات غذایی، نان غذای اصلی اکثریت بزرگ جمعیت کشور است. در همین حال علیرضا محجوب، نمایند مجلس اسلامی، از سیاست افزایش قیمت‌ها انتقاد کرده و در صحن مجلس پرسید: «حساسيت اجتماعی درمورد اصلی ترين خوراک کارگران، بالا است اما برخی مسئولان درباره آن چيزی نميگويند. آيا فقرا بايد نان خشک و غذای گنديده اغنيا را مصرف کنند؟ آيا آنها خبر از شکم گرسنه فقرا ندارند؟ آنها که چنين ميکنند، درد گرسنگی ندارند و از ۱۵ ميليون جمعيت فقير خبر ندارند؟ با چه توجيهی به افزايش ۳۰ درصدی نان پرداخته اند؟ اينگونه قرار بود يارانه نان را پرداخت کنند که به اقشار آسيب پذير، خدشه ای وارد نشود؟«

از سوی دیگر با آن که زمان دقیق عملیاتی شدن فاز دوم برچیدن یارانه ها همچنان در محاق ابهام است، طراحی و زمینه چینی برای افزایش دوباره قیمت انواع بلیط شروع شده است. شهریار افندی زاده که خبرگزاری مهر از وی به عنوان نماینده تام الاختیار وزارت راه در ستاد هدفمندی یارانه ها نام برد به این خبرگزاری گفت: :در فاز دوم هدفمندی یارانه ها قیمت انواع بلیت در بخش حمل و نقل افزایش می‌یابدمهر همچنین به نقل از» دکتر محمدرضا اولیایی منش» مدیرکل تعرفه خدمات وزارت بهداشت، از پایان جلسات کارشناسی برای تعیین تعرفه های پزشکی سال ۹۱ و پیشنهاد افزایش ۲۵ درصدی تعرفه ها خبر داد. در همین حال مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، در مقایسه آنچه در جمهوری اسلامی جریان دارد با دیگر کشورها گفت: در دنيا مردم تنها هیجده درصد هزينه‌های سلامت خود را می پردازند اما در ايران مردم بيش از پنجاه و چهار ممیز هشت درصد از هزينه‌های سلامت خود را می پردازند که با احتساب منابع بيمه‌ای اين رقم بيش تر از شصت تا هفتاد درصد مي‌شود. او اعتراف کرد کهدر دنیا تنها در کشور پاکستان مردم بیشتر از انچه مردم در ایران بابت هزینه سلامت خود می پردازند، پرداخت می کنند. به گفته وزیر بهداشتدر جمهوری اسلامی سالیانه بیش از هفت و نیم درصد از مردم به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه درمان بیماری های صعب العلاج به زیر خط فقر رانده می شوند.

هفته گذشته پنج سندیکای کارگری فرانسوی در دفاع از آزادی کارگران زندانی در ایران، ایجاد سندیکاهای مستقل کارگری در کشورمان و هم چنین حضور نمایندگان واقعی کارگران و نه عوامل رژیم در اجلاس سازمانی جهانی کار دعوت به تظاهرات ایستاده در مقابل محل برگزاری این اجلاس در ژنو کردند. پنج سندیکای درخواست کننده تظاهرات خطاب به نمایندگان سندیکاها در اجلاس اعلام کردند شرکت در این تظاهرات فرصتی است که همبستگی خود را با کارگران و سندیکالیستها در ایران اعلام کنند. در همین ارتباط «ارتباط بین المللی در حمایت ازکارگران در ایران _سوئیس» با اعلام اینکه در این تظاهرات شرکت خواهد کرد، تاکید کرد که هئیت اعزامی جمهوری اسلامی به سازمان جهانی کار نماینده کارگران ایران نیست و رژیم اسلامی ضمن آزادی فوری کارگران زندانی بایستی در عمل تمامی مقاوله نامه های سازمان جهانی کار را اجراء کند. بهمین مناسبت رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که به خاطر دفاع از حق داشتن سندیکای مستقل و حقوق کارگران در زندان بسر می برد، و علی نجاتی، کارگر زندانی و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با ارسال نامه‌های جداگانه ای‌ خطاب به کارگران شرکت کننده در اجلاس از آنان خواستند برای آزادی کارگران زندانی در ایران و حق داشتن سندیکای مستقل از حکومت اقدام کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s