رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت اعتراضات کارگران ایران به سیاست‌ها و قوانین ضدّ کارگری جمهوری اسلامی ابعاد تازه ای‌ بخود گرفت. در روز شنبه ۲۷ خرداد ماه بیش از ۱۰ هزار کارگر واحدهای تولیدی پنج استان کشور در نامه ای‌ خطاب به وزیر کار دولت اسلامی به سیاست حذف یارانه‌ها و تاثیرات مخرب این سیاست بر حق کار و معیشت کارگران اعتراض کرده اند. کارگران در نامه خود همچنین به بی‌ نظمی و تعویق در پرداخت دستمزدها و قرار داد‌های سفید امضأ اعتراض کرده و پیشنویس اصلاحیه قانون کار را «اصلاحیه ضدّ کارگری» خوانده که امنیت شغلی‌ و معیشتی کارگران را هدف قرار داده است. کارگران در این نامه خود که رونوشت آن به نمایندگان مجلس اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و خبرگزاری ایلنا ارسال شده خواهان افزایش دستمزد‌ها بر اساس نرخ واقعی تورم شده و تاکید کرده اند: ما کارگران خواستار اجرای فوری بيمه کارگران ساختمانی و مصوبه هيئت وزيران مبنی بر حذف شرکتهای پيمانکاری و عقد قرارداد مستقيم و دائمی با کارگران و ايجاد ساز و کار قانونی قاطع برای پرداخت بموقع دستمزد‌ها و تعقيب قضايی کارفرمايانی که کارگران را بدون قرارداد و يا با قراردادهای سفيد امضا و دستمزدهای معوقه وادار به کار مي‌کنند. مفاد این نامه اعتراضی دو هفته پیش و با امضای بیش از دو هزار کارگر واحد‌های صنعتی قزوین انتشار یافته بود و حمایت هزاران کارگر دیگر از این طومار نشانه گسترش همبستگی‌ و توافق بزرگتر حول محور‌های اصلی‌ جنبش مطالباتی در ایران است.

در هفته ای‌ که گذشت نیروهای امنیتی رژیم به محل برگزاری ششمین مجمع کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشکل‌های کارگری در کرج حمله کرده و حدود ۶۰ نفر از اعضای این کمیته و فعالین کارگری را دستگیر کردند. نیروهای مسلح رژیم ضمن ایجاد فضای رعب و وحشت در میان همسایگان به ضرب و شتم کارگران پرداختند. ماموران رژیم بازداشت شدگان را بدون ارائه حکم رسمی‌ بازداشت کرده و بلافاصله به اداره اطلاعات کرج در زندان رجایی شهر منتقل کردند. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در آخرین اطلاعیه خود در اینباره خبر داده که تعدادی از بازداشت شدگان پس از ۲۴ ساعت آزاد شدند اما هنوز تعدادی از فعالین از جمله ريحانه صابر، جليل محمدي، سيروس فتحي، عليرضا عسگري، سعيد مقدم و مازيار مهرپور همچنان در بازداشت بسر می برند. در این اطلاعیه آمده است:ما اعضای کميته هماهنگی برای کمک به ايجاد تشکل‌های کارگري، ضمن محکوم کردن بازداشت اعضای کميته هماهنگی و ديگر فعالين کارگري، خواستار آزادی فوری آنان بوده و از تمامی مدافعين کارگری انتظار داريم به اين بازداشت‌ها اعتراض کنند.

در هفته ای‌ که گذشت اخراج کارگران، تعطیلی واحدهای تولیدی و سرکوب فعالین کارگری معترض به سیاست های ضد کارگری همچنان ادامه پیدا کرد. به گفته مجتبی حسينی دبير شورای اسلامی کار کارخانه ايران تاير پنجاه کارگر قراردادی دیگر این کارخانه از سوی بنیاد مستضعفان اخراج شده اند. این در حالی است که اویل ماه جاری نیز ۸۰ کارگر این واحد اخراج شده بودند. به گزارش خبرگزاری مهر ۲۸ کارخانه در استان گلستان تعطیل شده است و کارخانه های پنبه پاک کنی پس از تعطیلی به پارکينگ ماشین و کامیون تبدیل شده اند. در شرایطی که واحدهای تولیدی یکی پس از دیگر تعطیل شده و کارگران به صف بیکاری پرتاب می شوند،  فقدان تشکل های مستقل کارگری و نامحسوس بودن قدرت چانه زنی جمعی کارگران، هزینه مقاومت در برابر اخراج ها را افزایش داده است. اصغر برشان از وابستگان خانه کارگر در اصفهان در این زمینه به ایلنا گفتبه جهت اینکه قانون از نمایندگان کارگری حمایت ويژه‌اي نمی‌کند آنان نیز درصورتی که نظراتشان خلاف سیاست‌های مدیر عامل کارخانه باشد اخراج یا تهدید به اخراج می‌شوندبه گفته وی: «در حال حاضر بسياري واحد‌های کشور از جمله در استان اصفهان، اخراج کارگران قراردادی که عضو و یا نماینده کارگران هستند رواج یافته استوی که دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان است همچنین گفت: » اگر روال اخراج نماینده کارگرانی که با قرارداد موقت فعاليت مي‌كنند استمرار پیدا کند، بايد فاتحه تشکل‌های صنفيکارگری را خواند

در هفته ای‌ که گذشت در عین حال اعلام شد که مقامات امنیتی و کارفرما بازگشت به کار سه فعال کارگری سندیکای هفت تپه را به گذشت از لغو حکم اخراج مشروط کردند. کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، در گزارشی اعلام کرد: کارفرما و مقامات امنیتی به شرطی اجازه بازگشت به کار سه تن از کارگران نیشکر هفت تپه را صادر کردند، که آنها از لغو حکم اخراج و درخواست بازگشت به کار به عنوان کارگر استخدامی بگذرند و تسویه حساب کنند. براساس این گزارش همچنین از آنان خواسته شده که ثابت کنند که دیگر فعالیتی نخواهند داشت و سپس به عنوان کارگر قراردادی به کار بازخواهند گشت. تا کنون سه تن از این کارگران به نام‌های فریدون نیکوفرد، قربان علیپور و محمد حیدری مهر با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی و سه سال اخراج و بی حقوقی با این شرایط به کار بازگشته‌اند.

با گسترش نارضایتی‌‌های علیه عواقب حذف یارانه‌ها و افزایش هر چه بیشتر قیمت کالا‌ها و در تلاش برای جلوگیری از رسانه ای شدن اخبار مربوط به افزایش قیمت ها، دولت طی دستورالعملی نمایندگان اصناف را از مصاحبه در باره گرانی کالاها منع کرد. به گزارش ایلنا وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به اتحادیه‌های تولیدکننده و توزیع کننده و همچنین انجمن‌های صنفی، از کارگزاران بخش خصوصی خواسته است که از هرگونه مصاحبه با رسانه‌ها درباره افزایش قیمت‌ها خودداری کنند. در این نامه آمده است: باتوجه به نزدیک شدن به اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت، به منظور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی! مسئولان اتحادیه‌ها و انجمن‌ها باید از انجام هرگونه مصاحبه با رسانه‌ها، خصوصا در مورد افزایش قیمت کالا‌ها خودداری کنند. ایلنا این دستورالعمل را» نادیده گرفتن استقلال صنفی واحدهای اقتصادی در بیان مسائل و تلاش برای آرام نشان دادن وضعیت بازار» در شرایطی توصیف کرده که وضعیت قیمت‌ها و گرانی‌های موجود، به راحتی با مراجعه به بازار و حتی گذر از خیابان‌ها قابل درک است

هفته گذشته فراخوان به برگزاری تجمات اعتراضی در سومین سالروز بیست و پنج خرداد در عصر روز پنجشنبه، به استقرار نیروهای سرکوبگر امنیتی و انتظامی در چند میدان و تقاطع اصلی شهر تهران منجر شد؛ اما گزارشی از برگزاری تجمعات اعتراضی انتشار نیافت. به گفته برخی از شاهدان خیابان های آزادی و ولیعصر شاهد فضای امنیتی بود. همچنین حوالی میدان انقلاب و پارک لاله حضور نیروهای لباس شخصی، استقرار خودروهای نیروی انتظامی و حضور جمعیت بیشتر از روزهای عادی بود. سایت کلمه به نقل از گزارش دیگری نوشت که پس از تاریکی هوا، تعداد زیادی از نیروهای لباس شخصی موتورسوار در میدان انقلاب اقدام به ویراژ و ایجاد رعب و وحشت کردند. «شورای هماهنگی راه سبز امید » در بیانیه ای در سومین سالگرد راهپیمایی میلیونی بیست و پنج خرداد فراخوان داده بود که مردم “در اعتراض به دشواری‌های روزافزونی که دولتمردان اقتدارگرا و ناکارآمد بر سر راه زندگی آزاد و توأم با کرامت ایرانیان پدید آورده‌اند، بین ساعت ۷ تا ۹ شامگاه پنجشنبه بیست و پنجم خرداد در اماکن عمومی و به‌ویژه پارک‌های اصلی شهرها تجمع اعتراضی سکوت برگزار کنند. در همین حال خانوادههای جانباختگان جنبش ضداستبدادی سال ۸۸ با حضور در بهشت زهرا یاد این عزیزان را گرامی داشتند. در سومین سالگرد جانباختگان جنبش مردم، خانواده های ندا آقا سلطان، سهراب اعرابی، اشکان سهرابی، یوسف زاده و تعداد دیگری از خانواده ها و نزدیکان این جانباختگان در بهشت زهرا حضور شده و یاد و خاطره آنان را زنده کردند. براساس گزارشهای منتشره از این مراسم مادر سهراب اعرابی ضمن توزیع شیرینی بین نیروهای امنیتی حاضر در مراسم خطاب به آنها  گفت: ما هموطن هستیم و باید یکدیگر را تحمل کنیم. وی هم چنین اعلام کرد در صورتی از خون فرزندش می گذرد که رژیم اسلامی زندانیان سیاسی دربند را آزاد و حصر موسوی و کروبی را بشکند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s