رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

هفته گذشته به دنبال دستگیری ۶۰ نفر از فعالان کارگری در کرج و سپس آزادی بخش عمده ی آنها و ادامه ی بازداشت ۹ نفر از دستگیرشدگان، خانواده های دستگیرشدگان در روز سه شنبه ۳۰ خرداد در مقابل دادسرای انقلاب کرج واقع در خیابان آزادگان دست به گردهمائی اعتراضی زدند و خواهان مطلع شدن از وضعیت عزیزانشان گشتند. ماموران امنیتی رژیم در پی اعتراض خانواده های کارگران بازداشتی اینگونه اعلام کرده بودند که سیروس فتحی، مازیار مهرپور، فرامرز فطرت‌نژاد، مسعود سلیم‌ پور، میترا همایونی و سعید مرزبان را به زندانی واقع در پل عراق رشت منتقل کرده‌اند. در پی ورشکستگی افتصاد، گرانی های ناشی از حذف یارانه ها توسط رژیم اسلامی و تحریم های اقتصادی کشورهای سرمایه داری و افزایش نرخ بیکاری شکل گیری اعتراضات کارگری به اشکال مختلف را موجب شده است. به گفته فعالین کارگری دستگیری و شکنجه کارگرانی که از حقوق خود و همکارانشان دفاع می کنند شیوه ای است که رژیم برای جلوگیری از ایجاد تشکل های کارگری بکار می برد. در همین ارتباط پدر کارگر زندانی، بهنام ابراهیم زاده، نیز در مورد شکنجه فرزندش توسط بازجوها گفت: قفسه سینه، پای چپ و گوش این فعال کارگری در بازجوئی ها و در زندان انفرادی به شدت آسیب دیده است.

در همین رابطه محمود صالحی، فعال کارگری، در گزارشی از نحوه یورش به تجمع فعالین کارگری در کرج، برخورد ماموران امنیتی رژیم را وحشیانه تر از یورش نظامیان اسرائیلی به فلسطینیان دانست. در بخشی از این گزارش آمده است: ساعات ۱۲.۲۰ دقیقه بود که با شلیک اولین گلوله حمله به منزلی که ما داخل آن بودیم، آغاز شد و ده ها مامور لباس شخصی پشت درب با فحش و ناسزا، فریاد می زدند که در را باز کنید. شرکت کننده گان در مجمع عمومی، سراسیمه به اطراف خود در همان منزل کوچک به تحرک افتادند و هر کسی سعی می کرد به گوشه ای از منزل پناه ببرد و به هر شکلی خود را پنهان کند. به محض اینکه در را باز کردیم، ده ها نفر مامور لباس شخصی مسلحانه وارد منزل شدند و لوله اسلحه های خود را به سمت چهره و دهان بچه ها می گذاشتند و از آنها می خواستند تا رو به زمین بخوابند. بارها من در تلویزیون تصاویر حمله نیروهای امنیتی اسرائیل را به صفوف مردم فلسطین دیده ام که مردم را به باد کتک می گیرند، اما افرادی که به ما کارگران در آن منزل حمله کردند، صد برابر از نیروهای اسرائیل وحشی تر بودند. محمود صالحی در بخش دیگری از این گزارش در تشریح نحوه بازجویی ها با اشاره به ضرب و شتم چند تن از فعالین کارگری اسیر می گوید: روز شنبه ساعت ۴ نیمه شب که همه بچه ها از فرط خسته گی چندین ساعته، ضرب و شتم و بازجویی، خواب بودند؛ بیدارکرده و به اجبار رو به دیوار کردند، چشم های ما را بستند و فریاد می زدند که کسی حرف نزند. سپس به صورت انفرادی ما را به بیرون برده و با تهدید ما را وادار به امضای ورقه ای کاغذ می کردند و عکس می گرفتند. ما ابتدا فکر می کردیم که انگشت نگاری است، اما چند نفر از دوستان متوجه شده بودند که یک برگ تعهد نامه است که مورد اعتراض آنها قرار می گیرد. صبح روز شنبه هر بار یک نفر از بچه ها را صدا می کردند و او را تهدید می کردند که باید از کمیته هماهنگی استعفا دهد، در غیر این صورت باید در زندان بماند، اما هیچ کدام از دوستان، قبول نکردند و همگی از کمیته هماهنگی دفاع کردند و علی رغم همه فشارها و ضرب و شتم، روحیه تمامی بچه ها خیلی خوب بود و بدون هیچ دلهره ای، با روحیه عالی در حال سرود خواندن بودند.

هفته گذشته اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران با انتشار فراخوانی با اشاره به بازداشت شرکت کنندگان در مجمع عمومی سالیانه «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری» در شهر کرج، در روز جمعه ۲۶ خرداد از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم اسلامی، این اقدام را » نشانه وحشت حاکمیت و حاکی از تصمیم آن به سرکوب تمام عیار تشکل های مستقل کارگری» دانسته و تصریح کرده است که «این یورش برنامه ریزی شده حاکی از آن است که حاکمیت به خیال خود قصد دارد نهال های تشکل کارگری را از پا در آورد.» «اتحاد بین المللی» با تاکید بر این که» یورش بی شرمانه ی این رژیم سرکوب گر و کارگر ستیز را نباید بی پاسخ گذاشت«، در فراخوان خود خواستار شده که «همه نهادهای کارگرٍی، تشکلهای دموکراتیک و آزادی خواه، سازمانها و احزاب چپ و مترقی و نهادهای مدافع حقوق بشر در خارج از کشور و در سطح بین المللی «، «با اعلام فوری کارزارهای سراسری، در حمایت از فعالین کارگری به ویژه جهت آزادی کارگران زندانی در ایران اقدام کنندبه تاکید فراخوان دهندگان: «این کارزار را می توان بلافاصله در کشورهای مختلف به یاری یکدیگر به پیش برد. و نیروهای شرکت کننده در این کارزار سراسری می توانند هر کدام به ابتکار خود و در هماهنگی با دیگران، اقدامات معینی در دستور کار قرار دهند و عملی کنند. «

گزارشات منتشره در هفته گذشته نشان دادند که اعدام شهروندان کشور در روزهای اخیر شکل بیرحمانه تری به خود گرفته است. سه برادر به نام های عبدالرحمن، طاها، و جمشید حیدریان به همراه علی شریفی (یا نعامی) از جوانان عرب به جرم شرکت در تظاهرات، در روز دوشنبه ۲۹ خرداد در اهواز اعدام شدند. چهار نفر نیز در روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱ در میدان محلاتی تهران در ملاء عام به دار آویخته شدند. در گزارشات نیز آمده است که در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ تعداد ۴۲ نفر بطور مخفیانه در هرمزگان اعدام شده اند. گسترش اعدام علاوه بر آن که برای گسترش رعب و وحشت در میان مردم بکارگرفته می شود، از سوی رئیس دادگستری استان هرمزگان نشانه ی «شکوفائی» عدالت اسلامی قلمداد می شود. تاکید مقامات قضائی بر اجرای بی وقفه ی اعدام در شرایطی صورت می گیرد که این مجازات غیرانسانی در بخش اعظم کشورهای جهان، مجازاتی منسوخ شده اعلام گشته است.

در همین حال نیروهای سرکوبگر رژیم به مراسم ختم ۴ زندانی سياسی اعدام شده در شهرک ملاشیه در اهواز حمله کردند. همچنين هفته گذشته نيروهای امنيتی و انتظامی به مراسم ختمی که در مسجدی در شهرک ملاشيه در غرب شهر اهواز برای عباس ، طاها و عبدالرحمان حيدريان سه برادر اعدام شده برگزار شده بود، حمله کرده ، مراسم را برهم زده و تعدادی از عزاداران را بازداشت کرده اند. يکی از بستگان اين ۴ زندانی اعدام شده از ادامه فشارها بر خانواده حيدريان خبر داد و گفت: » تا الان جنازه ها تحويل خانواده ها نشده است و خانواده حيدريان را تهديد کرده اند که اگر به مراسم ختم و تظاهرات ادامه داده شود، جليل حيدريان را هم اعدام خواهيم کرداو در مورد انگیزه اعدام این چهار زندانی سیاسی به بازداشت آنها در روز ۲۰ آپريل ۲۰۱۱ و چند روز بعد از تظاهرات مسالمت آميز مردم عرب زبان اهواز اشاره کرد و گفتانگيزه اعدام اين ۴ زندانی کاملا سياسی و به اين خاطر است که اين سه برادر و اقوامشان در سازماندهی و برپايی آن تظاهرات مسالمت آميز نقش موثری داشتند. در حقيقت با ايراد اتهام قتل می خواستند از برگزاری آن تظاهرات انتقام گيری کنند و مردم را نسبت به هر تظاهرات ديگر مرعوب کنند. اين ۴ نفر از دادگاه عادلانه و حق دادرسی عادلانه محروم بوده اند و حق دسترسی به وکيل و مترجم در بازجويی ها و جلسه دادگاه نداشته اند. زبان مادری آنها عربی است و فارسی در حد مکالمات روزمره بلد بودند و نميتوانستند به زبان فارسی از خود دفاع حقوقی بکنند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s