رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

موج بیکاری همچنان رو به افزایش است. به گزارش ایلنا کارخانه جدید مبتکران پاکدشت به دلیل افزایش مشکلات مالی 400 کارگر خود را از کار بیکار کرد. عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت با انتقاد از عدم وجود امنیت شغلی بیش ازهزار کارگر این کارخانه، گفت : » قرارداد اکثر کارگران این کارخانه موقت بوده و کارگران بیکار شده از اردیبهشت ماه سال جاری حقوقی دریافت نکرده اند.»

450 کارگر کارخانه پارس سرام تولید کننده لوازم بهداشتی در منطقه قرچک ورامین نسبت به قطع اضافه کاری‌شان اعتراض کرده و با برگزاری چندین تجمع در داخل کارخانه خواستار محاسبه اضافه کاری خود بوده‌اند.حیدر مظاهری از اعضای «خانه کارگر» با اشاره به اينكه روند نامنظم توليد و تعطيلي‌هاي مكرر کارخانه پارس سرام امنیت شغلی کارگران را تهديد مي‌كند، به ايلنا گفته است : «بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و قطع یارانه‌های بخش تولید مدیران کارخانه پارس سرام به بهانه افزایش مشکلات اقتصادی کارخانه از پرداخت اضافه کاری و سایر مزایای کارگران خوداری می‌کنند و این درحالیست که پارس‌سرام مشکلی در خصوص فروش محصولات خود و تهیه مواد اولیه تولید ندارد عقد قراردادهای موقت و عدم وجود قراردادهای جمعی و عدم وجود تشکلهای مستقل کارگری که بتواند از حقوق کارگران دفاع کند، باعث می شود که کارگران در مقابل کارفرمایان از ضربه پذیری بیشتری برخوردار باشند.

به گزارش منابع خبری تنها در دو هفته اخیر بیش از سه هزار کارگر از کارخانه ها و واحدهای تولیدی اخراج شده اند. همچنین در هفته سوم خرداد زندگی بيش از دوهزار کارگر بدلیل اخراج و بیکاری به نابودی کشیده شده است. بیکاری 500 نیروی خدماتی شرکت «به پخش» و خطر بیکاری هزار کارگر و کارشناس این شرکت که توزيع‌کننده روغن‌های نباتی خوراکي، بهداشتی و پروتئين سويا است و شرکت‌های صنعتی بهشهر، مارگارين، پاکسان و گلتاش زيرمجموعه آن هستند؛ بي‌کاری ۸۰ نفر در هرمزگان در پی تعطيلی کارخانه محصولات دريايی جنوب کشور و بي‌کاری ۴۰۰ کارگر کارخانه ريسندگی خاور گيلان بخشی از اخراج های یک هفته اخیر بوده است. سوء مدیریت، خصوصی سازی ها، تحریم اقتصادی، عوارض برچیدن یارانه ها، افزایش قیمت ارز، ناتوانی و ورشکستگی از رقابت در بازار داخلی در اثر وسعت قاچاق کالاها، اصلی ترین دلایل افزایش اخراج کارگران، متراکم تر شدن حقوق معوقه و اعتراضات کارگری در هفته های اخیر است. این در حالی است که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه صنایع نفت و گاز و بخش حمل و نقل از ديروز وارد فاز اجرایی شده است.

۴۸ کارگر شرکت ريسندگی خاور رشت صبح روز ششم تیرماه، در اعتراض به عدم دريافت ۱۱ ماه حقوق و مزايای خود، مقابل استانداری گيلان تجمع کردند. تجمع کارگران اين واحد صنعتی تا ساعت ۱۳بعدازظهر ادامه داشت .

سیاستهای غلط و بحران اقتصادی در بخش کشاورزی نیز مشکلات فراوانی ایجاد کرده است. نايب رئيس اتحاديه چايکاران اعلام کرد: بدهی دولت به چايکاران امسال نيز پرداخت نشد. به گفته پرویز شعبانی کشاورزان چايکار به علت انجام نشدن تعهدات دولت در شرايط سختی گذران معيشت مي‌کنند به گونه‌ای که توان خريد يک کيلو گوشت را در ماه ندارند. شعبانی با اعلام اینکه عدم حمایت مالی دولت از صنعت چای باعث تعطیلی سی درصد از کارخانه های تولید چای شده از بیکاری همزمان پنجاه درصد از چایکاران خبر داد. وی هم چنین از کاهش ميزان توليدات چای طی هفت سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: به دليل عدم اعمال سياست‌های حمايتی ميزان توليدات چای از سال ۷۶ با هفتاد و پنج‌هزار تن، به سی‌هزار تن در سال گذشته رسيده است که نشان‌دهنده کاهش شصت ‌درصدی توليد است.

در شرایطی که سیاستهای غلط اقتصادی و تحریم کشور،گرانی،تورم و مشکلات مالی فراوانی در میان کارگران و کشاورزان بوجود آورده است، دولت ناتوان از حل معضل گرانی اقدام به توزیع مواد لبنی با دو نرخ متفاوت برای اغنیا و فقرا کرد. هادی رضازاده عضو خانه کارگر استان گلستان، طرح هدفمند کردن یارانه ها و شرایط حاصل از آن را همان طرح ریاضت اقتصادی کشورهای اروپایی برای فرار از بحران اقتصادی خواند. رضازاده در گفتگویی با ایلنا گفت قانون هدفمندی یارانه‌ها‌‌ همان طرح ریاضت اقتصادی در اروپا است با اين تفاوت كه با رياضت اقتصادي نرخ تورم رو به كاهش است اما قانون هدفمندي يارانه‌ها نرخ تورم ايران را افزايش داده است و در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت در شرايطي كه فاز اول هدفمندي واحدهاي توليدي را با بحران مواجه كرده است، اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال حمايت از تولید ملی به صلاح کشور نیست و اقتصاد کشور را به ورطه نابودی خواهد کشاند.

کاهش 20 تا 30 درصدی تولید نفت ایران که اصلی ترین کالای صادراتی ایران است، اختلال در حوزه حمل و نقل و بیمه شناورهای نفتی، همراه با افزایش کسر بودجه ، سقوط بیشتر درآمدهای دولت ، افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت ارز پیامدهای موج جدید اعمال تحریم های ویرانگر اقتصادی است که در مجموع فشار بر لایه های فقیر و محروم جامعه را بیش از پیش افزایش می دهدو پیامد آن موج تازه ای از فلاکت و تهیدستی اکثریت مردم ایران است.

بر اساس تصميم اتحاديه اروپا شرکت های بیمه از اول جولای نمی توانند نفت صادراتی ايران به کره جنوبی را بيمه کنند. دولت کره چنوبی در بیانیه ای رسمی از تعلیق واردات نفت این کشور از ایران از اول جولای و همزمان با تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران خبر داده است. احمد معصومی فر سفير جديد ايران در كره جنوبي در این مورد ادعا کرد اگر کره جنوبی واردات نفت ايران توسط شرکت های کره ای را ممنوع کند ايران نيز ممکن است تصميم بگيرد به طور کامل واردات کالاهای ساخت اين کشور را متوقف نمايد. از سوی ديگر دولت هند نیز اعلام کرده است که در صورتی که جمهوری اسلامی نفت خود را در هند تحویل دهد آنان حاضر به خرید نفت خواهند بود.

در پی تصویب اعتبارنامه نمایندگانی که تحت تعقیب بودند و استفاده آنان از عناوین قلابی برای حضور در مجلس اکنون رسانه ای شده، یکصد و هفتاد و پنج تن از خبرنگاران با ارسال نامه ای خطاب به هئیت رئیسه مجلس اسلامی خواستار آن شدند که اعتبارنامه آنان باطل اعلام شود. خبرنگاران امضاء کننده در نامه خود اعلام کردند که این افراد در صورت ماندن در مجلس به فریبکاری خود در ابعاد بزرگتر ادامه خواهند داد. از سوی دیگر خبرگزاری فارس فهرستی از سوابق اجرایی اعضای 14 کمیسیون مجلس نهم را منتشر کرد که در میان آنها حداقل 66 نفر سابقه عضویت در سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات دارند. همزمان در هفته گذشته زمین خواری برادران لاریجانی در صدر خبرها قرار داشت. محمد حسن ابوترابی فرد، نائب رئیس مجلس از تشکیل کمیته پیگیری منویات و مطالبات رهبر خبر داد و هدف از تشکیل این کمیته را ارائه نقشه راه از سوی خامنه ای به نمایندگان اعلام کرد. به هر حال ترکیب فعلی مجلس همراه با سیاست اطاعت از رهبری آن، مجلس را هرچه بیشتربه مرکزی برای اجرای سیاستهای خامنه ای و تحت نفوذ وی تبدیل خواهد کرد.

رئیس سازمان زندانها از ساخت پنج اردوگاه کار با ظرفیت سی هزار زندانی برای زندانیان با اتهام مواد مخدر خبر داد. غلامحسین اسماعیلی همچنین اعلام کرد که زندانیان سیاسی شرایط و امکان نوشتن بیانیه در زندان را ندارند و بیانیه های منتشره از جانب زندانیان توسط دیگران نوشته و منتشر می شود. این سخنان وی از شرایط قرون وسطایی و آزار و محدودیتهای غیر انسانی در شرایط زندان را برای زندانیان عادی و سیاسی حکایت دارد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s