رویداد‌های ایران در هفته ای‌ که گذشت

در هفته ای‌ که گذشت اعتراضات کارگری در نقاط مختلف ایران ادامه داشت. کارگران نساجی برک رشت با انتشار نامه ای‌ خطاب به مدیر عاملان این شرکت رئوس مطالبات خود را اعلام کردند. این مطالبات عبارتند از: معوقات اسفند و حقوق کامل فروردين،پرداخت حق بيمه و امکان تمديد و تعويض دفترچه بيمه،بررسی و حذف نوبت کاری عصر و شب و اضافه‌کاری که در آخرين فيش حقوق دريافتی اعمال نشده است، پرداخت حقوق در فاصله زمانی ۵ تا ۱۰ هر ماه، دريافت نسخه قرارداد مطابق قانون با مشخص شدن تاريخ شروع و پايان کار، و پرداخت مطالبات سال‌های ۸۹ و ۹۰ در صورت ادامه سوددهی کارخانه. اعتراض کارگران برای دریافت حقوق  در ازای کاری که چندین ماه قبل انجام شده به یکی از چالش های کارگران تبدیل شده است. هفته گذشته ایلنا خبر داد که دویست و پنجاه کارگر کارخانه لبنی پالودف نیشابور پنج ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند.

در حرکتی دیگر کارگران کشتارگاه های مرغ کرمانشاه از روز شنبه ۱۷ تیر ماه دست به اعتصاب زدند. این حرکت اعتراضی پس آن صورت گرفت که  دولت کشتارگاه های مرغ را موظّف کرده بود هر کیلو مرغ را با با نرخ ۵۰۰۰تومان تحویل عاملین جزء داده تا آن ها با مبلغ ۵۲۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان برسانند.  اما کشتارگاه های مرغ با توجه به حذف یارانه ها و افزایش حامل های انرژی اعلام کرده بودند که حداقل قیمت تمام شده برای آن ها بابت هر کیلو مرغ چیزی نزدیک ۶۰۰۰ تومان است و  قیمت اعلام شده ی دولت با قیمت تمام شده ی آنان اساسأ  همخوانی ندارد. کارگران اعلام داشته اند که تا مشخص شدن وضعیت قیمت ها به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. هفته گذشته همچنین بیش ازبیش از ۱۰۰ نفر از کارگران مرکز اطلاعات تلفن ۱۱۸ شیراز در برابر استانداری گردهم آمده اند تا به سیاست های پیمانکار طرف قرارداد اعتراض کنند. پیمان کار طرف قرارداد مخابرات با دستور العمل جدیدی از کارکنان ۱۱۸ خواسته است که قرارداد جدیدی امضاء کنند. بر اساس این قرارداد مزد هر کارگر با میزان مراجعه به تلفن های ۱۱۸ تنطیم خواهد شد. بر پایه این سیستم ماهانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان از  حقوق کارکنان کاسته خواهد شد. علاوه بر فشار پیمانکار برای عقد قرارداد جدید، سیاست اخراج کارگران و بدتر کردن شرایط کاری نیز از مواردی که اعتراض کارکنان ۱۱۸ را برانگیخته است.

هفته گذشته همچنین اعلام شد که به دلیل فرسودگی ماشین آلات، کمبود مواد اولیه لازم و بالارفتن هزینه های گوناگون در نتیجه اجرای سیاست حذف یارانه ها، بسیاری از واحدهای نساجی اصفهان تنها با ۴۰ درصد ظرفیت کار می کنند. در سه ماه گذشته سه کارخانه ی نساجی نیز تعطیل شده و کارگرانش به ارتش بیکاران پیوسته اند. این خطری است که دو هزار کارخانه ی نساجی اصفهان با  ۱۰۰ هزار کارگر را تهدید می کند. این در حالیست است که بر اساس بر اساس آمار اعلام شده توسط یکی از اعضای هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران ۶۵ درصد کارگران تنها حداقل دستمزد را دریافت می کنند و حتی افزایش ۱۸ درصدی حداقل دستمزد نیز نتوانسته است از این فشار بکاهد. با این حساب و با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های اولیه زندگی، تقریبأ ۸۵ درصد کارگران زیر خط فقر زندگی می کنند.

اگر موج اخراج‌ها و بیکاری و عدم پرداخت دستمزد کارگران به یک بحران عظیم اجتماعی تبدیل شده، افزایش قیمت‌ها به این بحران چنان ابعادی بخشیده که حتی مقامات جمهوری اسلامی را هراسان کرده است. هشتاد و یک درصد از اقلام مصرفی خانواده ها در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل، با افزایش قیمت مواجه بودند. این افزایش قیمتها در بسیاری از موارد نسبت به سال گذشته بیش از صد در صد بوده است. بر اساس اعلام وابستگان خانه کارگر، گرانی قیمت مایحتاج اولیه و مسکن خط فقر را به نهصد و چهل هزار تومان رسانده است. حداقل حقوق به میزان نصف میزان خط فقر در کنار بالارفتن روزانه بهای مایحتاج اولیه امکان برنامه ریزی اقتصادی را از خانواده ها سلب و در نتیجه امنیت اقتصادی را در میان آنان بشدت کاهش داده است. در همین حال اعلام شده است که بی ارزش شدن ریال در مقایسه با سایر ارزها، دلار را جانشین ریال در اجاره مسکن کرد. خبرگزاری فارس وابسته به پاسداران در خبری از دریافت اجاره بهای مسکن به دلار در نقاط شمالی شهر خبر داد. این خبرگزاری نوشت پیش از این نیز مالکانی که خود در خارج از کشور زندگی می‌کردند، املاکشان را در تهران به دلار اجاره می‌دادند و یا بسیاری دیگر نیز برای اجاره خانه‌های خود به افراد خارجی ساکن در ایران، دلار دریافت‌ می‌کردند. فارس نوسان و گرانی قیمت دلار را دلیل اصلی درخواست دلار برای اجاره ملک خود از سوی صاحبان این املاک اعلام کرد. در مناطقی مانند بلوار آفریقا، لویزان، فرمانیه، زعفرانیه، عباس آباد، کامرانیه، نیاوران و چندین منطقه دیگر تهران هم اکنون بسیاری از املاک مسکونی، اداری و تجاری به دلار اجاره داده می‌شوند. براساس این خبر یک سوئیت سی و پنج متری در بلوار افریقا به پانصد دلار اجاره داده می شود.

گرانی و تورم به چنان حدی رسیده که حتی صدای نمایندگان مجلس اسلامی را هم درآورده است. هفته گذشته نماینده مجلس از آستارا با بیان اینکه در استان گیلان مرغ نایاب شده، به وجود تورم و گرانی صحه گذاشت و گفت:گرانی و تورم در کشور کمرشکن شده است. صفر نعیمی زر با اشاره به سراسری بودن گرانیها در تمام کشور، گفت: مسئولان گیلان نمی‌توانند به تنهایی نسبت به رفع معضل گرانی و تورم گام بردارند و در این راستا از دولتمردان به طور جد می‌خواهیم چاره‌ای عاجل برای آن بیاندیشند که واقعآ در کشور و این استان قيمت‌ها کمر شکن است و اغلب مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. هفته گذشته همچنین  برخی از مراجع قم با انتشار نامه های به دولت در این رابطه هشدار داده بودند. اکنون به گفته علی لاریجانی قرار است سران سه قوه جمع شوند و برای مقابله با گرانی چاره اندیشی کنند. در تلاش ها در حالی صورت می گیرد که عده ای رشد شتابان قیمت ها را ناشی از تاثیرات تحریم های فلج کننده می دانند و برخی از جناح ها آن را به گردن بی کفایتی دولت احمدی نژاد می اندازند.

در هفته ای‌ که گذشت ادامه سیاستهای هسته ای رژیم و تهدید به بستن تنگه هرمز مورد مخالفت اکثریت شرکت کنندگان در نظرسنجی واحد مرکزی خبر قرار گرفت. واحد مرکزی خبر در یک نظر سنجی سه گزینه ای سوالی مبنی بر چشم پوشی رژیم از اهداف هسته ای خود در مقابل حذف تدریجی تحریم های ویرانگر کشورهای سرمایه داری طرح کرد که پس از اینکه بیش از شصت درصد شرکت کنندگان به قطع فعالیت های اتمی مسئواین و حذف تحریم ها رای دادند، نظرسنجی را از سایت خود حذف کرد. هم چنین این سایت در نظرسنجی دیگری طرح نمایندگان مجلس در مورد بستن تنگه هرمز برروی کشتی های نفتکش را مورد سوال قرار داد که هشتاد و نه درصد شرکت کنندگان مخالفت خود را با آن اعلام کردند. در همین حال وزارت دفاع آمريکا نسبت به هر اقدام احتمالی در مورد بستن تنگه هرمزشديدا به جمهوری اسلامی هشدار داد. در پی درخواست بیش از یکصدتن از نمایندگان مجلس برای طرح دوفوریتی تصویب بستن تنگه هرمز برروی کشتی های نفتکش به مقصد اروپا در مجلس، امریکا در واکنشی شدید به سران جمهوری اسلامی هشدار داد فکر بستن تنگه هرمز را هم نکنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s