رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته گذشته گزارشات تازه تری از تاثیرات مخرب تحریم‌های نفتی‌ اتحادیه اروپا علیه ایران بر اقتصاد كشورمان منتشر شد. برخی از کارشناسان غربی ادعا می کنند که فروش نفت ایران روزی یک میلیون بشکه کاهش یافته است و کاهش فروش نفت و ناتوانی‌ دولت جمهوری اسلامی در تامین بیمه کشتی ها، باعث شده که برخی از چاه های نفت تعطیل شوند. مقامات جمهوری اسلامی تاکنون در برابر این اخبار سکوت اختیار کرد ه اند. از سوی دیگر جمهوری اسلامی برای بالا بردن قیمت نفت و وارد آوردن فشار بر کشورهای اروپائی دستور داد که هفت نفت کش این کشور از میانه راه به اروپا بازگشته و به خلیج فارس بازگردند و قرار است سه فروند کشتی باقیمانده نیز راهی ایران شوند. در همین حال وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد که تحریم‌های این کشور علیه ایران را تشدید کرده است. در بیانیه وزارت خزانه داری ایالات متحده آمده است که این کشور شرکت‌ها و افرادی را شناسایی کرده که به گفته این وزارت خانه تحریم‌ها علیه ایران را دور میزنند. یازده موسسه و از جمله صنايع قطعات الکترونيکی (ای سی آی)، سيستم های اطلاعاتی ايران (ايزايران) ، و مرکزتحقيقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پيشرفته دانشگاه صنعتی شريف ، در لیست شرکت‌هایی‌ هستند که ایالات متحده تحریم کرده است.

گرانی شدید قیمت ها همراه با فقر روزافزون مردم ایران، تاثیرات ویرانگری در زمینه آموزش، بهداشت و تامین معیشت روزانه بر جای گذاشته است. به گزارش خبرگزاری مهر، «در هفته‌های گذشته، مردم حتی در حد نیم کیلو یا کمتر به خرید میوه می‌پردازند و حتی در برخی از موارد ۲ تا ۳ عدد هلو یا سیب گلاب انتخاب کرده و قیمت همان را می‌پردازند و می‌روندبراساس این گزارش «هم اکنون مردم جایگاه کمتری را در سبد هزینه‌ای خود به میوه اختصاص می‌دهند و بیشتر تلاش دارند تا مایحتاج کالاهای اساسی خود را مثل برنج و گوشت و مرغ فراهم کنند.» «عصرایران» در گزارش با اشاره به پیامدهای ناتوانی مردم از تامین غذا در حوزه بهداشت و درمان، کاهش مصرف اقلام اساسی غذايی، را عامل «تهديد سلامت جسمی ايرانيان و کاهش ضريب هوشی نسل جديد» دانست و با اشاره به نقش غذا در تأمين کننده نيازهای رشدی انسان، به ويژه در بين کودکان و نوجوانان، و نيز نيازهای دفاعی بدن نوشت: ادامه و شيوع اين وضع، می تواند به طور جدی زمينه ساز گسترش انواع بيماری ها در بين ايرانيان شود و هزينه های مادی و معنوی سهمگينی را بر پيکره اجتماع ايرانی وارد سازد. ترک تحصیل کودکان طبقه کارگر و زحمتکشان به اجبار والدین یا در اثر حس وظیفه کمک به تامین معاش خانواده از سوی کودک از دیگر عوارض گسترش فقر و ناتوانی از تامین غذای روزانه در اثر افزایش شدید تورم است. ایرج عبدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم در این زمینه به ایلنا گفت: ادامه روند ترک تحصیل فرزندان خانواده کارگری، از رشد اجتماعی و ارتقای سطح زندگی آن‌ها جلوگیری می‌کند و این در شرایطی است که باید با استفاده از روش‌های مختلف به گونه‌ای عمل کرد که این خانواده‌ها از حداقل‌های لازم برای زندگی و آموزش فرزندانشان برخوردار باشند. به گزارش ایلنا «این در شرایطی است که دستمزد حدود ۳۸۹ هزارتومانی کارگران در سال ۹۱، تنها می‌تواند هزینه‌های جاری و هزینه مسکن خانوار کارگری را به طور نسبی پوشش دهد و این روند در ادامه اثرات جبران ناپذیری بر جامعه کارگری و سطح فرهنگی نسل‌های آینده این قشر دارد

فروپاشی اقتصاد ایران در عین حال شیرازه اخلاقی‌ جامعه را زیر ضرب قرار داده است. سعید معید فر، یک جامعه شناس ایرانی، در رابطه با افزایش خشونت در ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است که یکی از دلایل این است که آستانه اخلاقی پائین آمده، به این معنا که مبانی ارزشی و اعتقادی جامعه کاهش پیدا کرده است، چیزی که یک زمانی قبیح بود امروز از حالت قبح خارج شده است. به گفته وی «دلیل دیگری که زمینه‌های افزایش خشونت را در جامعه ایجاد کرده است بیکاری، تورم و فشارهای اقتصادی است که هر روز کمر شکن‌تر می‌شود و از آن طرف خانواده‌ها زیر بار سنگین مسئولیت‌ها، کمر خم می‌کنندمعید فر که عضوهیات علمی دانشگاه تهران است با تاکید بر اینکه امروز خانواده‌ها سهمگین‌ترین فشا‌رها را تحمل می‌کند افزود: همه آن‌ها از فقدان کارآمدی دولت در انجام مسئولیت‌های اجتماعی و همچنین کاهش میزان مشارکت‌های مدنی در صحنه اجتماعی ناشی می‌شود. به اعتقاد وی «نهادهای سنتی تضعیف شده‌اند و نهادهای مدنی جدید هم که در همه کشورهای توسعه یافته فعال هستند درجامعه ما شکل نگرفته و حتی بعضا اگر هم باشند ممکن است مورد طرد نظام سیاسی، جامعه و دولت قرار بگیرند

اثرات گسترش فقر و فلاکت در ایران را همچنین می‌توان در کاهش سنّ تن فروشی در ایران مشاهده کرد. هفته گذشته دكتر حبيب الله مسعودي فريد با اشاره به آمارهای مراكز بازپروري سازمان بهزيستي در میزگرد بررسی آسیب های اجتماعی به ایسنا گفت: ۱۰ تا ۱۲ درصد زنان خياباني متاهل هستند و اغلب آنان در سنين ابتداي جواني ۲۰ تا ۲۹ سال قرار دارند، البته آمار مراكز بازپروري سازمان بهزيستي با آمارهاي جامعه متفاوت است. وی که مديركل امور آسيب‌ديدگان سازمان بهزيستي كشور است همچنين عنوان كرد: طبق آمارهاي سال ۹۰، فقر مهم‌ترين عامل و تعارضات خانوادگي دومين عامل موثر در بروز پديده زنان خياباني است. در زنان خياباني كه از طريق مراجع قضايي و انتظامي به مراكز سازمان بهزيستي معرفي مي‌شوند، اعتياددر خانواده، طلاق و نابساماني خانواده و زندگي در محله‌هاي آسيب‌خيز از جمله عوامل موثر در بروز روسپي‌گري بوده است. به گفته وی تهران و مشهد بیشترین تعداد زنان تن فروش را دارد. چهارونیم درصد از این زنان دچار بیمارهای مقاربتی و کمتر از یک درصد به بیماری ایدز مبتلا هستند.

هر چه عوارض سیاست های تهاجمی دولت علیه سفره های خالی اکثریت مردم ایران و تشدید محاصره اقتصادی شدت می یابد، دامنه سرکوب ها و نقض فاحش حقوق انسانی نیز گسترش می یابد. در هفته ای‌ که گذشتفرشید فتحی، شهروند مسیحی و رهبر یکی از کلیساهای خانگی از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران به شش سال حبس تعزیری محکوم شد؛ مسئولین زندان کرج از اعزام عفیف نعیمی یکی از مدیران سابق جامعه بهاییِ ایران به بیمارستان با وجود موافقت دادستان جلوگیری کردند، دو زندانی سیاسی به نامهای کبری بنازاده امیر خیزی و صدیقه مرادی از بند زنان زندان اوین جهت اجرای حکم تبعید به زندان قرچک ورامین منتقل شدند؛ ودر پی یورش نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم به منازل دو شهروند بهایی ساکن مشهد، سه نفر بازداشت شدند. هفته گذشته همچنین شعبه دوم دادیاری دادسرای تهران با ارسال نامه های جداگانه به رضا خندان همسر ومهراوه دختر نسرین ستوده وکیل زنداني، آنها را ممنوع الخروج کرد. این در حالی است که مهراوه خندان فرزند نسرین ستوده تنها ۱۲ سال ونیم سن دارد.

در کنار تشدید سرکوب و اعدام فشار به شهروندان افغانی نیز افزایش پیدا کرده است. هفته گذشته مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور جمهوری اسلامی از درخواست استانداریهای دو استان یزد و کرمان برای اعمال محدودیت برای حضور خواهران و برادران افغانی در این استانها خبر داد. استانداری های مازندران و هرمزگان نیز قبل از این در سال گذشته، شبیه این درخواست را به امور اتباع خارجی فرستاده بودند که به گفته محمد تهوری این محدودیت ها از سال جاری به مرحله اجراء گذاشته خواهند شد. وی ضمن تائید وصول درخواست استانهای یزد و کرمان، در توجیه سیاستهای نژادپرستانه جمهوری اسلامی علیه افغانی های مقیم ایران گفت: سال گذشته درخواست‌هایی از سوی استان مازندران و هرمزگان برای اعمال محدودیت حضور افغان‌ها ارائه شد که سال جاری اجرا می‌شود. وی افزود: افزون براین با توجه به اتفاقات اخیر از استان‌های یزد و کرمان نیز درخواست‌هایی برای اعمال محدودیت به حضور افغان‌ها داشته‌ایم. محمد تهوری در ادامه ادعا کرد: محدود کردن و یا گشایش برای حضور افغان‌ها در استان‌ها، بر اساس پارامترهایی نظیر بحث معیشت، اشتغال و کار، تورم و بیکاری و غیره از سوی مدیران استان‌ها اتخاذ می‌شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s