رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت قیمت کالا‌ها و خدمات اساسی‌ افزایش بیشتری پیدا کرد. رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ کشور از افزایش قیمت مرغ تا ۸۰۰۰ تومان در برخی از استانهای کشور خبر داد و علت آن را «عدم تحویل نهاده کنجاله سویا به اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی» ذکر کرد. افزایش بی سابقه قیمت مرغ به ایجاد صف های طولانی و گرفتن شماره در مراکز توزیع میدانی منجر شد. همچنین به گفته رئیس اتحادیه سراسری فروشندگان میوه و تره بار استان تهران در حال حاضر قیمت میوه در سطح شهر ۳۵ درصد بالاتر از میادین تره بار به فروش می رسد. حوزه دیگر صعود قیمت ها مصالح ساختمانی است. ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه سازان با تایید افزایش ۲۵ درصدی قیمت مصالح ساختمانی در کشور افزایش پنج درصدی قیمت مسکن مهر را هم تایید کرد و به خبرگزاری مهر گفت: در مجموع با احتساب هزینه و قیمت ساخت ۳۳۰ هزار تومان درهرمترمربع، قیمت ساخت مسکن مهر ۵ درصد افزایش داشته است.

موج گرانی اما محدود به چند کالا نیست. هفته گذشته قدرت الله گودرزی مدیرعامل فروشگاه‌های شهروند به رسانه ها گفت: «به دستور مراجع ذیصلاح قیمت گوشت قرمز ۳۰ درصد افزایش یافته استدر همین حالروزنامه شرق در گزارشی از افزایش ۴۰درصدی تعرفه بستری در بیمارستان‌ها خبر داد. براساس این گزارش مدیرکل دفتر تدوین استانداردهای وزارت بهداشت اعلام کرد: بیشترین رشد تعرفه‌های پزشکی امسال مربوط به تخت روز بیمارستانی است که برای بخش دولتی ۳۵‌درصد و بخش خصوصی ۴۰‌درصد افزایش نسبت به پارسال تصویب شد. این به آن معناست که از این پس هزینه بستری شدن در یک بیمارستان نسبت به قبل ۴۰درصد افزایش خواهد داشت.در این میان مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری از متروی تهران نیز از افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت مترو خبرداد و به ايلنا گفت: این افزایش با تایید وزارت کشور صورت گرفته و اعمال افزایش از روز دوشنبه آغاز شده است. به گزارش ایلنا شرکت بهره برداری متروی تهران بدون اطلاع قبلی بهای بلیت مترو را افزایش داده و این افزایش را از طریق بلندگوهای مترو به مسافران اعلام کرده است.

با افزایش روزانه قیمت‌ها و تاثیر آشکار آن بر زندگی‌ مردم مقامات جمهوری اسلامیبه جای چاره اندیشی اقتصادی به تبلیغ روی آورده اند. بر اساس تصمیم مقامات حکومتی قرار است در ماه رمضان شش هزار آخوند و طلبه به سراسر کشور اعزام شوند تا مردم را در برابر نتایج گرانی و تحریم های ویرانگر طبق نظر رهبر رژیم واکسینه کنند. اهمیت موضوع توجیه مردم آنچنان است که حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، علی باقری معاون شورای امنیت ملی و عضو تیم مذاکره کننده پیرامون مسئله انرژی هسته ای و مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع این طلاب حضور یافته اند و نسبت به اثرات امنیتی تحریم ها و گرانی ها در سرنوشت حکومت آن ها را توجیه کرده اند.این در حالی‌ است که در هفته ای‌ که گذشت رئیس مجلس اسلامی مشکلات اقتصادی را مشکل اصلی کشور اعلام کرد. علی لاریجانی اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه ها و تحریم ها را علت اصلی مشکلات اقتصادی کشور اعلام کرد و خواستار آن شد که مجلس برای حل این مشکلات کمیته ای خاص و جدید ایجاد کند. رئیس مجلس همچنین عدم همکاری نزدیک بانکها با صنایع را نیز علت کمبود نقدینگی صنایع اعلام کرد.

در همین حال و در شرایطی که بحران بیکاری گسترش پیدا می‌کند وزیر کار جمهوری اسلامی اعلام کرده است که وزارتخانه او مسئولیتی در قبال بیکاران ندارد. به گزارش خبرگزاری ایلنا یک عضو کمیسیون صنایع و معادن در جلسه یکشنبه مجلس خطاب به وزیر کار دولت اسلامی گفت که » آقای وزیر اعلام کردید در سال ۸۹ برای یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در سال ۹۰ برای دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌کنید اگر ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر شغل ایجاد شده بود امروز نباید بیکار داشته باشیم. » نادر قاضی پور در سخنان خود ضمن شعاري خواندن وعده های دولت برای ایجاد اشتغال، دولت را به جانبدارای از منافع خود و کارفرمایان متهم کرد و گفت که ۵۰ درصد از کارگران ایران مسکن ندارند. قاضی پور همچنین خطاب به وزیر کار دولت گفت: » شما باید به عنوان وزیر کار، زمینه‌سازی سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال تلاش می‌کردید و از وزارتخانه‌های دیگر کمک می‌گرفتید. اما اگر نمی‌توانید در سیاستگذاری دولت تاثیر بگذارید چرا وزیر شدید؟ » شیخ الاسلامی وزیر کار دولت در پاسخ به سوال نمایندگان از پذیرش هرگونه مسئولیتی در رابطه با بحران بیکاری شانه‌ خالی‌ کرد و گفت: » طبق قانون قبلی وزارت کار مسوول اجرای قانون کار و تنظیم روابط کارفرما و کارگر است یعنی اگر کسی شاغل باشد و مسایلی در دوران کار او و یا پس از آن برای او ایجاد شود به ما مراجعه می‌کند و ما مسوول افراد شاغل و یا بازنشسته هستیم نه افراد بیکار‌. ‌»

هفته گذشته اعلام شد که از هر دو ایرانی یک نفر به پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان مبتلا هستند. این آمار را مرضیه وحید دستجردی در جلسه شبکه‌های ملی تحقیقات دیابت و کاهش تراکم استخوان کشور در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران اعلام کرد و گفت: حدود ۵۰ درصد جمعیت کشور به پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان مبتلا هستند. وی افزود: امروز بیش از ۶۰ درصد مرگ و میر در کشور به علت بیماری‌های غیر واگیردار است که ۴۵ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی، ۱۲ درصد بیماریهای سرطانی و حدود ۴ تا ۵ درصد را بیماریهای ریوی و بیماریهای همانند دیابت و مابقی را تصادفات شامل می‌شود. براساس آمارهای دستجردی در حال حاضر حدود شش درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و هرچه تعداد سالمندان بیشتر می‌شود معضلات ومشکلات درمانی نیز بیشتر می‌شود زیرا به طور متوسط میزان مراجعه سالمندان ۵ برابر افراد غیر سالمند است.

بحران بهداشت و سلامت در ایران در حالی‌ تشدید میشود که این بخش حتی به اعتراف مقامات جمهوری اسلامی از اولویت‌های اصلی‌ نظام نیست.هفته گذشته یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اسلامی تهدید کرد که سهم شش میلیارد تومانی بخش بهداشت و سلامت را خواهد گرفت. حسن تامینی در گفتگویی با خبرگزاری مهر ضمن اشاره به اینکه دولت هنوز بخش بزرگی‌ از سهمیه بهداشت و دارمان از درآمد‌های دولت حذف یارانه‌ها را پرداخت نکرده، هشدار داد که در صورت ادامه چنین سیاستی مشکلات بخش دارمان دو چندان خواهد شد. تامینی تاکید کرد که پرداخت سهم شش هزار میلیارد تومانی سلامت ربطی‌ به اجرای فاز دوم حذف یارانه‌ها نداشته و تهدید کرد که » کمیسیون در این زمینه جدی است و اگر لازم باشد از طریق قوه قضائیه موضوع را پیگیری می کند.» بر اساس برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی سهم مردم از هزینه‌های درمانی قرار بود تا سال ۱۳۹۰ به سی‌ درصد کاهش پیدا کند. اما این رقم که تنها تا ۲ سال پیش ۵۰ درصد برآورد میشد اکنون بنا به اعتراف مقامات رژیم به بیش از ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. دولت فریبکارانه وعده داده بود که ده درصد درآمد حاصل از حذف یارانه ها، سه هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی کشور، و همچنین یک اعتبار شانزده هزار میلیارد تومانی را به بخش سلامت اختصاص خواهد داد. اما به گفته یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اسلامی، ۱۱۵۰ میلیارد تومان، یعنی‌ بیش از نیمی از مبلغی که قرار بود از طریق حذف یارانه‌ها به وزارت بهداشت پرداخت شود، در اختیار وزارت راه و ترابری قرار گرفت.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s