رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

تدارک برای اجلاس سران غیر متعهد‌ها که در تهران برگزار میشود از مهمترین اخبار هفته گذشته بود. جمهوری اسلامی که تلاش می‌کند از این فرصت برای برای کاهش فشار های بین‌المللی و تقویت مواضع خود استفاده کند هزینه‌های سنگینی‌ متحمل شده است.  به همین خاطر، برای ارائه ی تصویری وارونه از کشور، به رنگ زدن در و دیوار و مسیر عبور مهمانهای احتمالی پرداخته، شهر را با اعلام پنج روز تعطیلی و دادن ۳۰ لیتر بنزین، خلوت کرده و همچنین در هراس از بروز حرکات اعتراضی مردمی ، تهران را به پادگان نظامی تبدیل کرده است. به گفته احمدرضا رادان جانشين فرمانده ناجا ۸۵۰ تيم امنيتي انتظامي تامین امنیت اجلاس را برعهده دارند. همچنین ۳۶۰ ايستگاه بازرسي در تهران، شامل ۲۰۰ ايست بازرسي نیروی انتظامی و ۱۶۰ ايست بازرسي بسيج برای کنترل هر چه بیشتر رفتار شهروندان و جلوگیری از بروز هر نوع اعتراضی راه اندازی شده است. به گفته رادان از ۱۱۰هزار نفر از پرسنل نیروی انتظامی و ۲۹۰۰خودرو و ۲۵۰۰موتور در تامين نظم و امنيت اجلاس استفاده می شود. تدارکات شدید امنیتی رژیم برای برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران به بهانه مقابله با خرابکاری، اقدامات تروریستی و با هدف حفاظت از هیات های شرکت کننده صورت می گیرد. این در حالی است که گفته می شود تعطیلی پنج روزه تهران و ایجاد چهار حلقه امنیتی و پست های بازرسی متعدد، در اساس هدفش جلوگیری از بروز اعتراضات مردمی است. گروههای از مخالفان جمهوری اسلامی حضور هیات های خارجی در ایران را فرصتی مناسب برای اعتراضات شهروندی دانسته و گفته اند که نیروهای سرکوبگر رژیم در طول اجلاس نمی توانند به شیوه معمول اقدام به سرکوب وحشیانه مردم نمایند. مقامات امنیتی و انتظامی رژیم اعلام کرده اند که علاوه بر ایجاد چهار حلقه امنیتی در تهران و همچنین تشدید کنترل امنیتی شهرستان های همجوار، کنترل مناطق مرزی را نیز شدت داده اند.

هفته گذشته و در آستانه برگزاری نشست شانزدهم «غیرمتعدها» و سفر بانکی مون به ایران، نامه ای باامضای  گروهی از فعالین سیاسی و مدافع حقوق بشرخطاب به دبیر کل سازمان ملل منتشر شدامضا کنندگان این نامه ضمن اظهار نگرانی از وضعیت جسمی  میرحسین موسوی، از بانکی مون درخواست کرده اند که در ملاقات با وی، مهدی کروبی و برخی از زندانیان دیگر، از نزدیک خود شاهد  وضعیت نابسامان حقوق بشر در ایران باشد. در همین رابطه اما نامه دیگری خطاب به دبیرکل سازمان ملل و دیگر شرکت کنندگان این نشست ، با عنوان » عالیجنابان مردم ایران و کردستان را دریابید» از جانب سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان منتشر شد. در این نامه آمده است«حضور شما در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران فرصتی است تا به استحضار برسانیم که نفوذ برخی دولتهای ناقض حقوق بشر در شورای حقوق بشر ملل متحد و ممانعت آنها از اتخاذ هرگونه اقدام مثبت این شورا، در جهت جلوگیری از نقض حقوق بشر در جهان ،مدافعان حقوق بشر ، بویژه مدافعین کرد و ایرانی را نگران و ناامید کرده است. نقض حقوق بشر مردم کردستان و نقض حقوق ملیت‌های حاشیه‌ای و اقلیت‌های ملی و قومیت های ایرانی متاسفانه مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. » این سازمان با اشاره به سرکوب گسترده و مستمر در کل کشور، در نامه خود چنین ادامه میدهدنیمی از جمعیت کشور ایران را ملیت‌های حاشیه‌ای و اقلیت‌های ملی و زبانی تشکیل می‌دهند که قانون اساسی جمهوری اسلامی وجود آنها و حقوق مترتب بر موجودیتشان را رسما انکار کرده است. در واقع قوانین حاکم با به رسمیت نشناختن ملیت‌ها و اقلیت‌های ملی آشکارا حق داشتن و حفظ هویت ملی، زبانی و فرهنگی حداقل نیمی از مردم ایران را نفی نموده است. «

در هفته ای‌ که گذشت مذاکرات هسته ای ایران و آژانس انرژی هسته ای در وین بدون نتیجه پایان یافت. پس از پایان مذاکرات که ۷ ساعت به طول انجامید، علی اصغر سلطانیه به خبرنگاران گفت: » مسائلی که به امنیت داخلی یکی از کشورهای عضو آژانس مربوط است، مسائل ساده‌ای نیست. با این‌حال باید بگویم که روند مذاکرات رو به پیشرفت است و ما به دنبال ادامه‌ی مذاکرات هستیماما هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده با ایران بعد به خبرنگاران گفت: « اختلافات اساسی همچنان پابرجاست و مانع از توافق بر محوری مشخص می‌شودوی با تاکید بر این‌که نشست «نتیجه‌بخش» نبوده است، اضافه کرددر حال حاضر برنامه‌ای برای دیدار بعدی نداریم و مشخص نیست این دور مذاکرات ادامه یابدبه گزارش منابع خبری، بازدید از سایت نظامی پارچین از محورهای اختلاف در اجلاس بوده و تهران با درخواست آژانس در بازرسی از این تاسیسات مخالفت کرده است. قرار است ظرف روزهای آینده گزارش فصلی آژانس درباره‌ی برنامه‌ی اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود و با توجه به شکست مذاکرات وین، انتظار می رود با انتشار این گزارش دور تازه ای از تحریم های اقتصادی و تهدیدات نظامی آغاز شود

با وجود تداوم زمین لرزه و پس لرزه‌های جدید در آذربایجان و شیوع بیماری‌های مختلف در میان زلزله زدگان محروم، جمهوری اسلامی نه تنها از کمک رسانی به مردم خودداری می‌کند بلکه تهاجم خود علیه کمک رسانی‌های مردم را نیز افزایش داده است. در چهارشنبه اول شهریور ماه ساعت یازده شب مامورین امنیتی با حمله به کمپ کمک رسانی که توسط جمعی از فعالان مدنی و حقوق بشری ایجاد شده بود با گاز فلفل، ضرب و شتم و توهین کلیه امدادگران را بازداشت و به پایگاه امنیت اخلاقی اهر منتقل کردند. هفت تن از امدادگران که زن بودند به اداره آگاهی این شهرستان برده شدند.امدادگران در ساعات اولیه توسط توسط سه قاضی از مجتمع قضایی خواجه ابتدا به انجام فعالیت های سیاسی از طریق کمک به زلزله زدگان تفهیم اتهام شدند. ولی در روند بازجویی ها توسط مامورین اطلاعات اهر این اتهام به تهدید علیه بهداشت عمومی از طریق توزیع مواد غدایی غیر بهداشتی متهم شدند. گزارشها حاکی از بد رفتاری و آزار و اذیت امدادگران توسط بازجویان اداره اطلاعات اهر است به گونه ای که بر اثر شدت ضربات وارده به پهلوی حسین رونقی ملکی کلیه های وی دچار خونریزی شده و وضعیت این فعال حقوق بشری را در شرایط بحرانی قرار داده است.

در ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی برای پیشبرد سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های کشور صدرالدین شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با ایلنا اعلام کرد که در ۳۲۲۰ کلاس درس این دانشگاه، تفکیک جنسیتی صورت گرفته است. وی تصریح کرد که کلاس‌های همه رشته ها در دانشگاه علامه تفکیک جنسیتی شده‌اند، مگر در مواردی که این کار باعث می شده ظرفیت برخی از کلاس ها به دو تا سه نفر برسد. این رئیس دانشگاه که روحانی است، ادعا کرد که این کار باعث «رشد علمی فوق العاده در دانشگاه» شده است و نمی تواند حدی برای این رضایت تعریف کرد«،  وی ادامه میدهددختران می گویند در کلاس های دخترانه راحت تر می توانند کنفرانس بدهند و کسی هم به آنها متلک نمی گویداو همچنین معتقد استبرخی از پسران دچار یک مشکلاتی هستند که ما نمی‌توانیم آن‌ها را مطرح کنیم به طوری که نمی‌گذارند دختران درس بخوانند و سوال بپرسند«. در سالهای اخیر و با انتصابی شدن روسای دانشگاه های کشور توسط مسئولان وزارت علوم، انحلال تشکل های دانشجویی معترض، محرومیت از تحصیل و اخراج دانشجویان معترض و دخالت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در سیاست گذاری دانشگاه ها، طرح تک جنسیتی کردن رشته های دانشگاهی و تبعیض در پذیرش دانشجویان به بخشی از سیاست های دانشگاه های کشور تبدیل شده است. در سال جاری در بیش از شصت دانشگاه کشور در برخی از رشته ها داوطلبان به صورت تک جنسیتی پذیرش خواهند شد. تاکنون دانشجویان، دانشگاهیان، افراد و گروه های مختلفی اجرای این سیاست را محکوم کرده و انرا بازگشت به عقب ارزیابی کرده اند. در همین رابطه داريوش مهرجويي، نويسنده و کارگردان سرشناس سينمای ايران، هفته گذشته به شدت از تفکيک جنسيتی در پذيرش دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت: صحبت‌هايی در مورد تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌های ايران مطرح شده و گويی ما به ۲۰۰ سال قبل بازگشته‌ايم. اين حرف‌ها که دختران حق تحصيل در بعضی از رشته‌ها را ندارند و مثلآ نمي‌توانند در رشته‌ای مثل مهندسی معدن تحصيل کنند، ديگر در دنيای امروز جايی ندارد. نبايد فراموش کنيم که ما در قرن ۲۱ زندگی مي‌کنيم و اين رفتارها به هيچ وجه شباهتی به اين زمان ندارند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s