رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

درهفته ای‌ که گذشت سنای آمریکا با اکثریت قاطع آراء قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور اختیار تام می‌دهد تا هر اقدامی را که لازم می‌داند برای جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی انجام دهد. خبرگزاری آلمان با اعلام این خبر اعلام کرد این قطعنامه الزام‌آور نیست و به معنای مجاز دانستن حمله نظامی به ایران یا اعلام جنگ علیه این کشور نخواهد بود. این قطعنامه با نود رأی موافق در برابر یک رأی مخالف به تصویب رسید. یک رأی مخالف از آنِ سناتور جمهوری‌خواه رند پاول است که قطعنامه را «بهانه‌ای برای استفاده از نیروی نظامی» ارزیابی کرده است.

در همین حال نمایندگان امریکا، انگلیس و فرانسه در شورای امنیت هشدار دادند که زمان برای مذاکره و يافتن يک راه حل قابل قبول برای جامعه جهانی در خصوص پرونده هسته ای جمهوری اسلامی محدود بوده و اين کشور بايد هرچه سريع تر در اين باره اقدام نمايد. سوزان رايس نماينده آمريکا در جلسه هفته گذشته شورای امنيت سازمان ملل متحد به هنگام بحث در باره این پرونده گفت: در پرونده هسته ای ايران هنوز برای ديپلماسی شانس وفرصت باقی مانده، ولی اين فرصت بسيار محدود است. مارل ليال گرانت نماينده انگلیس نیز با ادعای اینکه فرصت کمی برای حل سياسی پرونده هسته ای جمهوری اسلامی باقی مانده، از ايران خواست تا هر چه سريع تر در اين باره تصميم بگيرد. هم چنین «جرارد آرو» نماينده فرانسه به صدها ساعت بحث و گفتگو ی بی نتيجه در باره اين پرونده اشاره کرد و تاکید کرد که زمان محدود بوده و ايران بايد هرچه سريع تر دست به انتخاب بزند و تصميم بگيرد. در همین رابطه رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نیز با ادعای اینکه سازمان بین المللی انرژی اتمی اطلاعات مربوط به پروژه های اتمی ایران را به نهادهای دیگر می دهد، اعلام کرد در صورت وقوع جنگ، مقصر اصلی این سازمان خواهد بود.

تشدید التیماتوم‌های دیپلماتیک در عین حال در آستانه مانور بزرگ ناوهای جنگی ۳۰ کشور جهان در خلیج فارس صورت گرفت. به گزارش منابع خبری این ناوها هم اکنون در حال استقرار در آب های ساخلی بحرین در خلیج فارس هستند. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، اردن، نیوزیلند، عربستان سعودی و امارات از جمله کشورهای شرکت کننده در این مانور مین روبی هستند. در این مانور که بزرگترین تمرین نظامی در نوع خود در منطقه خلیج فارس به شمار می رود چگونگی جلوگیری از هر عملیاتی برای بستن تنگه هرمز و مقابله با مین گذاری در دریا تمرین می شود. رژیم اسلامی در پی بالا گرفتن تنش و جنگ روانی با آمریکا و اسرائیل بر سر برنامه هسته ای و در واکنش به تهدید به حمله نظامی به ایران چندین بار تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و با همین تهدیدات بهانه برگزاری مانور بزرگ دریایی ۳۰ کشور متحد آمریکا را در نزدیکی آب های ساحلی ایران فراهم ساخته است. برخی مقامات بلند پایه نظامی غربی پیش از این گفته اند که مانور ناوهای جنگی پاسخی است به تهدیدات تهران در زمینه بستن تنگه هرمز و نشان می دهد که آمریکا و متحدانش به هیچ وجه بستن این آبراه را تحمل نخواهند کرد. در این مانور چگونگی نابودی هواپیماهای جنگی ایران و سکوهای پرتاب موشک در ساحل ایران و کشتی های آن شبیه سازی می شود. در حال حاضر روزانه ۱۸ میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز عبور می کند که نزدیک به ۳۵ درصد از کل حمل و نقل دریایی نفت خام جهان است.

نوسانات شدید نرخ ارز در هفته ها و ماه های گذشته، سرگشتگی شدیدی در بازار ارز ایجاد کرده بود. زیر فشار این وضعیت باعث شد تا سيد شمس‌الدين حسيني، وزير و سخنگوي اقتصادي اعلام کند که « نرخ ارز به قيمت بازار آزاد به‌صورت روزانه توسط بانك مركزي اعلام خواهد شد».کاهش شدید ارزش ریال و افزایش ارزهای خارجی و حذف ارز دولتی، باعث گشته که بسیاری از واحدهای تولیدی از نقدینگی لازم برای وارد کردن کالاهای وابسته ای محروم گردند تا جائی برای نخستین بار بعد از روی کار آمدن رژیم اسلامی تولیدات خودرو با کاهش ۳۶ درصدی روبرو شده است. هفته گذشته خبرگزاری ایلنا در گزارشی اعلام کرد که افزایش قمیت کالاهای وارداتی و همچنین کاهش میزان تولید کشور، باعث کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید کارگران ایران در ۶ ماه آغاز سال ۱۳۹۱ شده است. بنا به این گزارش تصویب حقوق حدود ۳۹۰ هزار تومانی برای کارگران در سال ۱۳۹۱ بدون توجه به نرخ تورم و نوسانات ارز بوده است. در زمانی که این حقوق به تصویب می‌رسید، یعنی اسفند گذشته ، قیمت دلار ۱۹۰۰ تومان بود که اکنون این نرخ به ۲۵۰۰ تومان رسیده است. خبرگزاری ایلنا در این گزارش همچنین تاکید کرده است که علاوه بر افزایش قیمت ارز که منجر به افزایش قمیت کالاهای وارداتی شده، کاهش میزان تولید در ایران نیز بر زندگی تمامی مردم از جمله کارگران تأثیر گذاشته است. یک کارشناس مسایل اقتصادی در همین زمینه به خبرگزاری ایلنا گفته است که » کاهش قدرت خرید مزدبگیران در ایران، جهت گیری زندگی این افراد را به سمت فقر و تنگدستی سوق می‌دهد، چرا که حقوق تعیین شده برای کارگران در ابتدای سال، کف توان آن‌ها برای امرار معاش بوده است که در صورت کاهش ۳۰ درصدی این توان، عملا امکان تنظیم مجدد الگوی مصرف وجود ندارد، لذا این کارگران هستند که روز به روز فقیر‌تر می‌شوند. درکشورهای توسعه یافته، مسئول این قبیل مشکلات اقتصادی، دولت‌ها و برنامه ریزان اقتصادی هستند که طبق اصول و عرف، مسئولیت این مشکلات را برعهده می‌گیرند

سه ماه پیش، همزمان با حمله ی نیروهای امنیتی به مجمع سالانه “کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری” در کرج که با ضرب و شتم و دستگیری حدود شصت کارگر همراه بود، نامه ای از جانب بیش از ده هزار کارگر از ۵ استان کشور خطاب به وزیر کار، ارسال شد. در ادامه ی آن، روزشنبه نیز نامه ی دیگری با امضای بیش از ۱۰ هزار کارگر از ۸ استان دیگر کشور، منتشر شد. امضا کنندگان این نامه، کارگران واحدهای صنعتی و خدماتی از استان‌های اصفهان، تهران، کردستان، یزد، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران و مرکزی هستند که خطاب به شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعتراض خود را به ,وضعیت نابسامان کارگران از جمله عدم پرداخت دستمزد‌ها، بیکار سازی‌ها، قراردادهای موقت، دستمزدهای به شدت ناکافی و غیره ، اعلام کرده اند. در این نامه کارگران با یادآوری افزایش سرسام آور قیمت‌ها بویژه در طول یکسال گذشته ، آورده اندمیانگین دستمزد ما کارگران در این مدت (سال ۹۰ و ۹۱) فقط ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است و متوسط دریافتی ماهیانه میلیون‌ها کارگر تازه اگر در این مدت بدلیل قطع سوبسید حامل های انرژی و تعطیلی کارخانه‌ها به خیل بیکاران نپیوسته باشند و موفق به دریافت بموقع دستمزدهای خود شوند بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزارتومان در ماه است» امضا کنندگان نامه خواهان دریافت دستمزدی متناسب با تورم شده ، در انتهای نامه مینویسندبدیهی است در صورت عدم توجه وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی به خواست‌ها و به زندگی و معیشت میلیون‌ها کارگر که در زیر چرخ های تورم و گرانی‌های سرسام آور موجود در حال نابودی است کارگران نظاره گر به تباهی کشیده شدن هستی و بقا خود نخواهند شد و اعتراضات خود را نسبت به ادامه وضعیت حاضر تشدید خواهند کرد

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s