رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت در ادامه موج اعتراضات کارگری علیه وضعیت اسفبار دستمزد‌ها در ایران، سه هزار کارگر ده‌ها واحد تولیدی قزوین خواهان دستمزدهای واقعی شدند. این کارگران در طوماری ضمن اشاره به سقوط آزاد سطح زندگی‌ کارگران در ایران به فقدان امنیت شغلی‌، اصلاحیه‌های ضّد کارگری قانون کار، فقدان بیمه‌، اخراج کارگران و همچنین حامله دولت و کارفرمایان به حقوق بازنشستگی کارگرن اعتراض کردند. در بخشی از این نامه آمده است: » بدون ترديد نه تنها ما کارگران بلکه هيچ انسان شريف و منصفی چنين شرايطی را بر ميليون‌ها کارگر و خانواده‌های آنان بر نمي‌تابد. لذا ما کارگران امضاء کننده اين طومار به عنوان اقداماتی بسيار مبرم و عاجل برای پايان دادن به وضعيت مشقت بار موجود، مصرانه خواهان افزايش حداقل دستمزد‌ها بر اساس تورم واقعا موجود و تامين شرافتمندانه سبد هزينه يک خانوار چهار نفره با دخالت نماينده‌های منتخب مجامع عمومی کارگران کارخانه‌ها و مراکز توليدی و خدماتی هستيمدر همین حال  احمدی نژاد در کنفرانس خبری که در حاشیه سفرش به سازمان ملل شرکت کرده بود ادعا کرد فاصله طبقاتی در کشور کاهش یافته است. وی گفت درآمد سرانه ایرانیان در سال‌های اخیر چهار هزار دلار افزایش، فاصله طبقاتی کاهش یافته و سطح رفاه عمومی بالا رفته است.

پیش از این انتشار طومار اعتراضی ۲۰ هزار کارگر به وزیر کار دولت اسلامی واکنش‌هایی‌ را در میان نهاد‌های کارگری وابسته به جمهوری اسلامی برانگیخته بود که حاکی از تشدید اختلاف در میان آنها است. خبرگزاری کار ایران در این رابطه نوشت گفتنی است آقای هادی ابوی، سخنگوی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور، در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های کشور، ضمن انتقاد از نحوه جمع‌آوری امضا و توصیه به پیگیری مطالبات كارگران «تنها» از طریق سه تشكل رسمی، ابهاماتی را نیز در زمینه نویسندگان و امضاکنندگان نامه ۲۰ هزار کارگر به وزیر کار مطرح کرده بودند که امیدواریم با انتشار این توضیح، ابهامات نیز رفع شده باشد». این موضع گری سخنگوی کانون عالی انجمن های صنفی در حالی اعلام شود که دبیرکل خانه کارگر از اقدام جمع آوری کنندگان طومار حمایت می کند و ایلنا در این رابطه خبر داده بود که: « علیرضامحجوب، نماینده تهران در مجلس نهم و دبیرکل خانه کارگر، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا ضمن حمایت از اقدام کارگران اعلام کرده بود: هرکسی در هرجایگاهی که باشد، می‌تواند و موظف است نسبت به پیگیری حقوق خود از نهادهای مسئول، اقدام کند و همچنین تاکید می‌کنیم که درخواست کارگران برای افزایش حقوق، با استناد به ماده ۴۱ قانون کار قابل پیگیری است

با ادامه افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، افزایش تدریجی دامنه تاثیرات تحریم ها و پیامدهای ناشی از برچیدن یارانه ها قیمت مواد عذایی سر به فلک برداشته اند به نحوی که قیمت یک بطری شیر یک لیتری به ۱۴۰۰ تومان رسیده و مرکز آمار نرخ تورم مواد غذایی را ۴۶ درصد اعلام کرده است. مسعود پزشکیان نماینده مجلس از تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس گفت: بازار کشور روندی را به خود گرفته است که در این بازار هر سرمایه‌داری می‌تواند سودجویی شخصی کند و پول‌های کلان به جیب بزند در این شرایط مدعیان مبارزه با رانت خواری ، امروز باید وارد میدان شوند نه اینکه ساکت بنشینند وتماشاگر باشند. وی با اشاره به گزارش مرکز آمار مبنی بر تورم ۴۶ درصدی در مواد غذایی، گفت: «این رقم را مرکز آمار در حالی منتشر کرده است که واقعیت بازار شاید رقمی بیشتر از این را تجربه کندپزشکیان افزود: «در این شرایط اقتصادی وقتی در خارج از کشور تورم یک یا دو درصد افزایش می‌یابد رسانه‌ها این موضوع را در بوق و کرنا می‌کنند اما در کشورمان تورم ۴۶ درصدی که کمر مردم را زیر فشار می‌شکند، صدایی از کسی بلند نمی‌شودبراساس این ابلاغیه قیمت های رسمی محصولات لبنی شیر کم چرب نایلونی ۹۰۰ گرمی ۱۱۰۰ تومان، بطری یک لیتری ۱۴۰۰ تومان، شیر نیم چرب ۲.۵ درصد ۱۶۵۰ تومان، شیر پرچرب سه درصد ۱۷۵۰ تومان و شیر کامل ۳.۲ درصد چربی ۱۸۵۰ تومان قیمت گذاری شده است. بر اساس ابلاغیه همچنین قیمت پنیر یواف ۴۰۰ گرمی و ۴۵۰ گرمی به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است. حداقل قیمت ماست دو ونیم کیلویی هم ۲۸۰۰ تومان تعیین شده است. مقایسه این قیمت ها که قرار است نرخ رسمی باشد با دستمزد ماهانه کارگران که حدود۱۳درصد افزایش یافته نشان می دهد که با تورم کنونی لبنیات به طور کلی از سبد غذایی باید حذف شود.

در همین حال کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی ادامه دارد. قیمت هر دلار آمریکا از سه هزار تومان گذشت که این نرخ یک رکورد تازه محسوب می شود. یورو نیز روند افزایشی را درپیش گرفته است. افزایش قیمت ارزهای خارجی و سقوط شصت درصدی ارزش ریال در ماههای اخیر در حالی است که دولت ادعا کرده بود با اراه اندازی اتاق ارزی دامنه نوسان ارزها را کاهش خواهد داد. اما تعیین روزانه نرخ برابری ریال با دلار به میزان دو درصد پائین تر از قیمت بازار از سوی بانک مرکزی در واقع اعلام تلویحی تبعیت کورکورانه بانک مرکزی و دولت از قیمت گذاری ارز در بازار آزاد بود. از سوی دیگر دخالت موثر در عرضه و تقاضا و کاهش میزان تقاضای ارز در بازار مشروط به ترزیق دلار از سوی بانک مرکزی است. از این رو برخی کارشناسان اقتصادی ناتوانی بانک مرکزی در تامین تقاضای موجود برای دلار در بازار را نشانه ناتوانی دولت و تهی بودن خزانه ارزی و یا تمایل دولت به کسب درآمد از محل مابه التفاوت قیمت ارزها به قیمت دامن زدن به تورم و کاهش ارزش پول می دانند. ناتوانی دولت در مهار نوسانات ارزی تنها چند روز پس از راه اندازی اتاق ارزی علاوه بر ادامه سقوط ارزش ریال در بازار آزاد در افزایش قیمت سکه نیز نمود یافته است.

در هفته ای‌ که گذشت و در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی در محافل جهانی‌ مشغول ابراز تمایل به مذاکره با آمریکا بودند، اعلام شد که در بسیج گردانهای امنیتی و نظامی تشکیل می شود. محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران در جریان مانور نیروهای سپاه و بسیج در استان البرز از تشکیل یک گردان سرکوب جدید به نام گردان امام علی خبر داد و گفت: گردان امام علي براي مقابله با تهديدات امنيتي در نظر گرفته شده كه مورد استقبال گسترده بسيجياني كه مي‌خواهند با دشمنان مقابله كنند قرار گرفته و اكنون ۱۰۰ گردان امنيتي تشكيل شده است. گردان عاشورا نيز امروز ماموريت‌هاي كامل روشن و تعريف‌شده‌اي دارد و در موضوعات مختلف اجتماعي، سياسي و فرهنگي و نيز جنگ نرم بيشترين كارآيي را دارد. گردان بيت‌المقدس نيز براي دفاع در مقابل تهديدات مختلف پيش‌بيني شده استفرمانده سپاه در زمینه بکارگیری بسیج در زمینه ترویج تاریک اندیشی و قشریت و مقابله با دگراندیشی و نوگرایی در عرصه فرهنگی نیز به  تشکیل به نام «حلقه‌هاي صالحين» اشاره کرد و گفتهدف اصلي دشمنان، نيروهاي پيشتاز انقلاب اسلامي يعني بسيجيان و پاسداران هستند كه براي مقابله با آن بايد آمادگي‌ها را بالا برد. در اين راستا حلقه‌هاي صالحين را در سراسر كشور تشكيل داده‌ايم و اكنون نيز بيش از ۱۶۰ هزار حلقه صالحين تشكيل شده است. اين آمادگي از الزامات ظهور است و بسيجيان بايد با اين نگاه آمادگي‌هاي خود را افزايش دهند

 

Advertisements

یک پاسخ

  1. یکی از دلایل گرانی ارز ، شتاب در ارسال ان به خارج از کشور است ، مانند نیمه دوم سال 57 . نه این که بخواهم اوضاع مملکت را با نیمه دوم سال 57 مقایسه کنم . دوستان تجربه سال 57 را دارند و به همین جهت زودتر به فکر افتاده اند . باید منتظر حراج اموال غیر منقول هم بود ، باز هم مانند سال 57 . چه کنند آنهایی که جایی ندارند برای رفتن ، همچون صدام و قذافی و همین برادر بشار خودمان .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s