رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت تجمع رانندگان شركت واحد و اعضاى سنديكاى كارگران با پیروزی کارگران همراه بود. کانون مدافعان حقوق کارگر در گزارشی از این تجمع نوشت: » از ساعت ۸ ونيم صبح روز سه شنبه ۱۸ مهر ماه حدود ۲۰۰ نفر از رانندگان شركت واحد و اعضاى سنديكاى كارگران اين شركت در مقابل شهردارى تهران تجمع كردند. تجمع كارگران كه ابتدا جلوى كتابخانه ى پارك شهر و پس از ساعتى به طرف مجلس شوراى شهر به راه افتادند. يك سرهنگ نيروى انتظامى ابتدا از آنان خواست كه به طرف ديگر خيابان نروند و تجمع كنندگان دركناره خيابان نشستند. آنان خواهان ملاقات با شهردار بودند. تا پيگير خواسته هاى خود كه عبارت از ده درصد افزايش حقوق و حق مسكن است،‌ شدند. آنان به مدت بيش از ده ماه با نامه نگارى و تهيه طومار خواسته هاى خود را به گوش مسوولان رسانده بودند. پس از ساعاتى از كارگران خواسته شد كه نمايندگان خود را براى مذاكره با امانى معاون مالى شهردار بفرستند كه ۴ تن از كارگران به نمايندگى فرستاده شدند كه وحيد فريدونى و حسن سعيدى از اعضاى سنديكاى واحد نيز در ميان آنان بودند. در كنار معاون شهردار ناصر صادق پيروز، معاون منابع انسانى نيز حضور داشت. از تجمع كنندگان خواسته شد كه به مسجد كنار شهردارى رفته و در آنجا از آنان پذيرايى به عمل آمد. این گزارش می افزاید: ابتدا معاون شهردار شروع به تهديد نمايندگان كرد كه در اين شرايط بحران آنها خواسته هاى اضافه دارند. نمايندگان اين مساله را رد كردند و كمبودها را مربوط به سوءمديريت دانستند. در انتها نمايندگان شهردارى قبول كردند كه ده درصد اضافه حقوق كارگران شركت واحد پرداخت گردد. اما حاضر به نوشتن و امضاى صورت جلسه نشدند. در نتيجه نمايندگان كارگران از معاون شهردار خواستند كه خود در ميان كارگران حاضر شده و توافقات را به آنان بگويد. كه در انتها معاون منابع انسانى در جمع كارگران حاضر شد وقول پرداخت ده درصد را تا آخر سال به آنان داد . حق مسكن نيز براى سال آينده مورد قبول قرار گرفت. حضور مددى نايب رييس سنديكا در ميان كارگران بسيار ارزنده بود. در انتها ايشان درمورد معيشت كارگران و فشارهايى كه بر آنان وارد مى شود نيز صحبت كردند. پس از اين پيروزى و گرفتن قول پيگرى مسايل شان، كارگران به تجمع خود خاتمه دادند و تصميم گرفتند در صورت عدم اجراى قول هاى مسوولان، اعتراضات خود را پيگیرى كنند.کانون مدافعان در پایان گزارش خود با اشاره به پیروزی کارگران آورده استاين پيروزى براى كارگران نشان از ضرورت همبستگى و هماهنگى آنان براى دريافت حقوق خود دارد

هفته گذشته همچنین بيش از ۶۰۰ کارگر كارخانه‌های صنايع فلزی در مقابل وزارت کار تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به بي‌توجهی مسئولان دولتی و مديران کارخانه در خصوص پرداخت مطالبات و معوقات حقوقي کارگران صبح روز شنبه در برابر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. نماينده کارگران صنايع فلزی در مورد دلايل اعتراض كارگران به ايلنا گفت: ۵ ماه از حقوق و بيمه معوقه کارگران صنايع فلزی با احتساب ماه مهر هنوز پرداخت نشده است. ولی اله موحد با بيان مطلب فوق تصريح کرد: در آخرين تجمع کارگران مقابل وزارت صنايع كه در تاريخ شنبه ۲۵ شهريور ماه ۹۱ صورت گرفت، وعده پرداخت معوقات ۸ ماهه کارگران داده شد که متاسفانه مسئولان کارخانه با پرداخت سه ماه از معوقات حقوقی کارگران، از پرداخت مابقی طلب کارگران خودداری مي‌کنند. در اين زمينه، پروين محمدی يکی ديگر از نمايندگان کارگران اضافه کرد: در آخرين تجمع کارگران، با حضور يکی از مالکان کارخانه در وزارت صنايع و و دادن چک برای پرداخت بدهي‌های کارخانه به کارگران، اين تجمع خاتمه يافت اما متاسفانه چک دريافتی نقد نشد و کارگران به بخش اعظمی از مطالبات حقوقی خود نرسيدند. اين كارگر افزود: بعداز تجمع مبلغی به کارگران پرداخت شد ولی همچنان سالن شماره يک صنايع فلزی ۱۱ ماه بيمه و ۵ ماه حقوق و همچنين سالن شماره دو ۵ ماه حقوق و ۵ ماه بيمه طلب دارند.

اعتراضات کارگری در حالی‌ صورت میگیرند که ادامه تحریم اقتصادی و عوارض ناشی از برچیدن یارانه ها به گسترش بیکاری منجر شده و آمارهای رسمی نشان می دهد که نرخ بیکاری در ۱۴ استان کشور افزایش یافته است. برخلاف ادعاهای دولت مبنی بر ایجاد اشتغال میلیونی آمارهای رسمی در باره وضعیت اشتغال در استانهای کشور در دوره یکساله بهار ۹۰ تا بهار ۹۱ نشان می دهد که در ۱۰ استان نیز بیکاری از ۲ تا ۳.۸ درصد افزایش یافته است. براساس آمارها استان های مرکزی، گیلان، مازنداران، قم، تهران، زنجان و ایلام شاهد افزایش نرخ بیکاری بوده اند. در استان های آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان بیکاری دو رقمی شده است. آمارها نشان می دهد که نرخ بیکاری در استان‌های لرستان، ایلام و فارس از بقیه مناطق بدتر است.

آمار بیکاری در حالی‌ منتشر شد که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که هزار کارگر پارت لاستیک مشهد در یک سال گذشته از کار اخراج شده اند. نماينده كارگران بيكار شده مجموعه صنعتی پارت لاستيک مشهد با اعلام این خبر گفت: «کارخانه پارت لاستيک مشهد در سال گذشته ۲۵۰۰ کارگر داشته است اما در طول يک سال گذشته حدود ۱۰۰۰ کارگر اين کارخانه تعديل شده‌اند و کارگران شاغل فعلی نيز با چندين ماه حقوق معوقه رو به رو هستند. همچنين تعداد زيادی از آن‌ها به صورت روز مزدی برای کارخانه کار مي‌کنندبه گفته وی مجموعه صنعتی پارت لاستيک که قطعات لاستيکی کارخانه‌های ايران خوردرو و سايپا را توليد مي‌کند در اثر تحريم‌های ضد بشری و برخی سياست‌های نادرست اقتصادی دچار مشکل شده و خريد دو کارخانه ايران خوردرو و سايپا از این مجموعه صنعتی کاهش یافته است. هفته گذشته همچنین خبر توقف تولید در لوله سازی سدید ماهشهر از سوی وابسته خانه کارگر بندر امام اعلام شد. درویشی در این رابطه گفت هم اکنون توليد درکارخانه لوله سازی سديد ماهشهر متوقف شده و یکصد و هفتاد کارگر آن در آستانه بيکاری قرار دارند. وی مشکلات نقدینگی، نداشتن توان تولید، عدم دریافت طلبهای خود از خریداران دولتی و خصوصی، و واردات تولیدات ارزان قیمت از سوی مسئولین را از مسایلی اعلام کرد که توقف تولید در این کارخانه را رقم زده است.

در هفته ای‌ که گذشت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در سومین گزارش خود بر ادامه نقض حقوق‌بشر در ایران تاکید کرد. احمد شهيد برای تهيه گزارش خود با بيش از ۲۲۱ نفر شاهد گفت‌وگو داشته است. در اين گزارش که به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده، آمده است که زندانيان در ايران مورد آزار و شکنجه قرار مي‌گيرند و بستگان آنان نيز به تجاوز و مرگ تهديد مي‌شوند. شهيد در گزارش خود تصريح مي‌کند که نهادهای رسمی ايران «مانع آزادی بيان» بوده و چندين روزنامه‌نگار را همچنان در حبس نگاه داشته‌اند. بر اساس گزارش شهيد «نهادهای رسمی ايران اخيراَ به خبرگزاري‌های داخلی گفته‌اند که از درج تاثير تحريم‌های اقتصادی بر نظام جمهوری اسلامی خودداری کنندبر اساس اين گزارش ۲۲۳ نفر در شش‌ماه سال جاری ميلادی در ايران اعدام شده‌اند.. ايران پس از چين بيشترين ميزان اعدام را در جهان دارد. گزارش تصريح مي‌کند که اعدام‌شدگان از محاکمات منصفانه برخوردار نبوده‌اند. در سال ۲۰۱۱ ميلادی بنا به آمار رسمی ۶۷۰ نفر در ايران اعدام شده‌اند. بنا به گزارش احمد شهيد «در ده‌ها گفت‌وگو فعالان حقوق‌بشر تصريح مي‌کنند که زندانيان از چندين هفته تا ۳۶ ماه در سلول‌های انفرادی در حبس بسر برده‌اند. اين افراد بدون تفهيم اتهام يا دسترسی به وکيل مدافع مجبور به تحمل اين وضعيت بوده‌اندبه گفته شهيد اغلب آنان از «شکنجه در حين بازجويی» گزارش مي‌دهند. اين شکنجه‌ها برای «اعترافات‌گيری يا کسب اطلاعات درباره افراد ديگر» صورت گرفته است. در گزارش همچنين به انواع «شکنجه های جسمی» تا «خوراندن داروهای روانگردان به زندانيان» اشاره شده است. احمد شهيد در گزارش خود مي‌نويسد: «گزارشاتی نيز از شکنجه‌های روانی همچون تحميل بي‌خوابی به زندانيان و قطع آب و غذا در بازداشت‌گاه‌های ايران به دست ماه رسيده استدر گزارش شهيد همچنين آمده است که به زندانيان گفته مي‌شود که در صورت عدم همکاری با ماموران، خانواده‌های آنان در مرز «دستگيري، ‌تجاوز يا مرگ» قرار خواهند گرفت.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s