رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

 تحریم همه جانبه اقتصادی، فشارهای ناشی از برچیدن یارانه ها و عدم حمایتهای دولتی از بخشهای صنعتی و تولیدی، تعداد بیشتری از واحدهای صنعتی و تولیدی را به ورطه فروپاشی و کارگران را به فلاکت و نابودی کشانده است. بنا به گزارشات منتشره در هفته گذشته با شدت گرفتن تحریم ها تولید خودرو در کشور به مرز 20 درصد سقوط کرده است و تنها در اواخر شهریور سیصد کارگر شاغل در صنایع تولید قطعات خودرو از کار بیکار شدند. رئیس انجمن خودروسازی اصفهان نیز از کاهش 30 درصدی نیروی کار در این صنعت خبر داد. گزارش روزنامه دنیای اقتصاد نشان می دهد که بیش از ۱۱۰ شرکت قطعه سازی تعطیل شده و هزاران کارگر اخراج شده اند. به گفته رییس انجمن قطعه‌سازان ایران حدود ۱۱۵ هزار نفر از شاغلان این صنعت نیز بیکار شده‌انداخراج نیروی کار شرکت سایپای کاشان و خبر احتمال اخراج ۷۵ درصد دیگر از آنها، تقلیل ساعات کاری سایپای تهران از سه شیفت کاری به یک شیفت و تعطیلی برخی از خطوط تولید و کاهش 32 درصدی تولید انواع خودرو در ایران در فروردین ماه سال جاری در قیاس با زمان مشابه در سال گذشته ابعاد گسترده بحران در بخش خودروسازی و صنایع زیرمجموعه آن را نشان می دهد. طبق آمار انجمن خودروسازان ایران، شرکت‌های خودروسازان بم، تاپکو، بن‌رو، زاگرس خودرو و سناباد خودرو توس و مرتب در مرداد ماه امسال اصلا تولید نداشته‌اند. همچنین طبق گزارشات منتشره در هفته گذشته سی تن از کارگران دريايی شرکت ملی نفت کش ايران و 50 تن از کارگران کارخانه شکوهيه در قم اخراج و بیکار شده اند. علت این اخراجها تحریمها، فشارهای اقتصادی، نوسانات ارز و گرانی های ناشی از تحریمها اعلام شده است. به گفته حبيب‌اله محقق از خانه کارگر سمنان کارخانه آجر سفال سرخه تعطيل شد و ۶۰ کارگر آن با سه ماه حقوق معوقه بيکار شدند. براساس یک خبر دیگر 62 کارگر فولاد زاگرس کردستان نیز از کار اخراج شده اند.به گزارش ایلنا کارخانه آب معدنی داماش از زیر مجموعه های گروه امیر منصور آریا که اکنون تحت نظارت قوه قضائیه قرار گرفته به سبب کمبود و گرانی مواد اولیه تولید، فعالیت خود را متوقف کرده و 140 کارگر این کارخانه بیکار و جهت دریافت بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده اند نماینده کارگران آب معدنی داماش با اعلام این خبر به ایلنا گفت این کارخانه تنها محل درآمد مردم این منطقه از گیلان است.

در پی تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران و فشارهای اقتصادی ناشی از تورم و تحریم، اعتراضات کارگری نیز افزایش یافته است. به دنبال تعطيلی کارخانه بنيان ديزل تبريز، بيش از ۳۰۰ تن از کارگران اين واحد توليدی در مقابل کارخانه دست به تحصن زدند. به گزارش هرانا، تمامی کارگران اين کارخانه از اول صبح درمقابل کارخانه بنيان ديزل تجمع ودرخيابان به تحصن آرام خود ادامه دادند. پس از گذشت چندساعت، ماموران پليس ونمايندگان اداره کار و فرمانداری درمحل حاضر وتحصن را ازبيم سرايت به ديگرکارخانجات منطقه به داخل کارخانه منتقل نمودند و مذاکره بانمايندگان کارفرما ادامه يافت که به جهت غيرقانونی وتعمدی بودن توقف توليد مورد قبول کارگران که تعداد آن‌ها از ۳۰۰ نفرمتجاوز بود قرارنگرفت وتا آخروقت کاری ادامه داشت. کارگران اين کارخانه خواستار حضورشخص مالک کارخانه ومذاکره مستقيم باوی شدند. بنا بر اين گزارش کارگران اين کارخانه اعلام نمودند: «تحصن تا بازگشايی مجدد کارخانه وازسرگيری تولید ادامه خواهد داشترانندگان تانکرهای اصفهان نیز در هفته گذشته در اعتراض به میزان کرایه حمل سوخت دست به اعتصاب دو روزه زدند. این اعتصاب موجب تشکیل صف های طولانی پمپ بنزین در اصفهان و نواحی مواصلاتی شهر شده و نگرانی از امکان عدم تامین سوخت را در بین مردم ایجاد کرده بود. این اعتصاب پس از دو روز پایان یافت. همچنین بنا به گزارشات منتشره دولت کارمزد حدود 3 هزار جایگاه عرضه بنزین در سراسر کشور را نپرداخته و احتمال اعتصاب جایگاههای عرصه سوخت در سراسر کشور افزایش یافته است. سایت کلمه با اشاره به عدم پرداخت سه ماهه کارمزدها احتمال داده است که اعتصاب دو روزه رانندگان تانکر اصفهانی در سطح وسیع تر در سراسر کشور تکرار شود زیرا «تاخیر بیش از سه ماهه دولت در پرداخت کارمزد حدود ۳ هزار جایگاه ، آنها را با شرایط بحرانی مواجه ساخته است. کارگزاران و رانندگان قراردادی شرکت مخابرات استان همدان نیز در اعتراض به کم شدن حقوق ماهيانه خود روز سه شنبه گذشته برای دومين بار در سال جاری اقدام به برپايی يک تجمع و تحصن اعتراض آميز در مقابل ساختمان مرکزی اين شرکت كردند.

در ادامه سیاست ایجاد فضای رعب و وحشت در میان مردم و همچنین فعالان کارگری، علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، بار دیگر به خاطر خواندن یک ترانه محلی لری مورد محاکمه قرار گرفت. علی نجاتی عضو هيئت مديره سنديکای کارگران نيشکر هفت تپه بر اساس احضاريه‌ای روز شنبه ۲۹ مهر ماه، در شعبه اول دادياری دادگستری شهرستان شوش حاضر شد و مورد بازجويی قرار گرفت. اتهام وی صحبت در جمع و خواندن ترانه لری دایه دایه اعلام شد. علی نجاتی در هفته‌های گذشته پس از اتمام دوره محکوميت حبس يک ساله‌اش آزاد شده بود و هنوز يک ماه از آزادی وی نمي‌گذرد که دوباره او را احضار کرده‌اند. در ايام محبوس بودن اين فعال کارگري، دو اتحاديه بين المللی کارگری در نامه‌ای به دبير کل سازمان بين المللی کار، آی ال او، از وی حمايت کردند. «فدراسيون بين المللی کارگران صنايع غذايي، کشاورزی و خدماتی» و «کنفدراسيون بين المللی اتحاديه‌های کارگری» در شکايت نامه خود از جمهوری اسلامی از دبير کل سازمان بين المللی کار خواسته بودند تا اين سازمان در بالا‌ترين سطح برای اطمينان يافتن از سلامتی آقای نجاتی و آزادی او اقدام کند. بنا به گزارشات منتشره همچنین از وضعیت ۵ زندانی سیاسی کرد در زندان ارومیه خبری در دست نیست. این پنج زندانی از تاریخ ۲۰ مهرماه به مکان نامعلومی انتقال داده شده اند.

با وجود اعتراض خانواده هاي زندانيان، رژیم اسلامی 10 زندانی را روز دوشنبه اول آبان ماه در زندان اوین به دار آویخت. به گزارش منابع خبری حقوق بشری ده تن از زندانيان متهم به قاچاق مواد مخدر روز ۱۹ مهرماه از زندان قزل حصار به زندان اوين منتقل شده بودند. اين اعدام‌ها در حالی در محوطه اوين صورت گرفت که بستگان اين ده تن از شب گذشته در مقابل اقامتگاه خامنه ای و زندان اوين تجمع کرده و خواهان لغو مجازات اعدام بستگانشان و رسيدگی مجدد و عادلانه به پرونده‌های ايشان شده بودند. شب قبل گارد ضد شورش به خانواده‌های تحصن کننده در مقابل زندان اوين حمله کرده و سعی در متفرق نمودن خانواده ها کرده بود. همچنین طبق گزارشات منابع خبری حقوق بشری سه نفر دیگر نیز چهارشنبه گذشته در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند .

پارلمان اروپا نسرين ستوده، وکيل زندانی و جعفر پناهي، فيلم‌ساز را برنده جايزه پنجاه هزار يورويی «ساخاروف» اعلام کرد و پس از آن خواستار ديدار با آن‌ها شد. در بیانیه این جایزه که سالانه به فعالان حقوق بشر و د مکراسی در جهان اهدا می شود نوشته شده است که جایزه ساخاروف پیام حمایت قوی شهروندان اروپایی به ایرانیانی است که در راه آزادی و عدالت مبارزه می کنند. نسرین ستوده که محکوم به شش سال زندان تعزیری و ده سال محرومیت از وکالت است از هفته گذشته در اعتراض به وضعیت خود در زندان اعتصاب غدا کرده و در پی وخامت وضعیت جسمی اش به بهداری زندان اوین منتقل شده است. جعفر پناهی نیز به اتهام ساختن فیلم در باره اعتراضات پس از انتخابات ایران به شش سال حبس و بیست سال محرومیت از کار محکوم شده و اکنون به قید وثیقه آزاد است. مشاور امور بین الملل مجلس حسین شیخ الاسلام با این دیدار مخالفت کرده و اعلام کرد ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر هیئت پارلمانی اروپا نخواهد پذیرفت.

در شرایطی که تحریمها اقتصاد، معیشت و سلامت و بهداشت مردم را بشدت فلج کرده است دولت میلیونها دلار ارز برای واردات چوب بستنی و لوازم آرایشی اختصاص داده است. به گزارش خبرگزاری مهر دولت بودجه سالانه تامین داروهای خاص بیماران مبتلا به سرطان، تالاسمی، هموفیلی، ام اس و صرع را در اختیار شرکتهای داروسازی قرار نداده است. مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداست نیز اعلام کرد که در شش ماه اخیر هیچ ارزی برای واردات دارو ااختصاص نیافته است. در چنین شرایطی دولت میلیونها دلار ارز برای واردات چوب بستنی و لوازم آرایشی اختصاص داده است. در شرایطی که از سویی نرخ تورم روز به روز افزایش می یابد و از سوی دیگر ورشکستگی، تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران رو به افزایش است دولت قصد دارد افزایش مالیاتها را جایگزین درآمدهای نفتی کند. وزیر نفت رژیم اسلامی اعلام کرد که در صورت تشدید بیشتر تحریم ها ایران فروش نفت را بکلی متوقف می کند و برنامه جایگزین را به جای درآمدهای نفتی به اجرا خواهند گذاشت. به گفته یکی از مسئولین یکی از برنامه های اصلی جایگزینی افزایش مالیاتها خواهد بود.

رسول بداقی معلم زندانی در زندان گوهردشت کرج به مناسبت 13 آبان روز دانش آموز پیامی خطاب به دانش آموزان با عنوان به کدامین اندوهه باید غم مباد گفت، منتشر کرده است وی در بخشی از پیام خود نوشته : به کدامين اندوه و به کدامين قشر از مردم غم مباد بايد گفت ؟
به احساسات قربانی شده دهها ميليون انسان ايرانی که در زير يوغ خودکامگی و ديکتاتوری يارای کوچکترين فرياد از آنان گرفته شده است غم مباد بگويم يا به آرزوهای به خاک سپرده دهها ميليون کودک و پير و جوان ايرانی که برای رسيدن به کمترين آرزوی معقول و انسانی خويش حتی برای داشتن يک زندگی ساده شبانه روز خون دل می خورند و در سايه فقر و فلاکت گسترده ، صورت خود را با سيلی سرخ نگهداشته اند.

جامعه پزشکی ایران در نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه لاریجانی با برشمردن موارد متعددی از کوتاهی دستگاه قضایی در رسیدگی به وضعیت جسمی زندانیان خصوصا زندانیان سیاسی وظایف قانونی این قوه را گوشزد کرده و خواستار معاینه و رسیدگی پزشکی زندانیان سیاسی توسط پزشکان مستقل کشو شدند. در این نامه اشاراتی به قصور در معالجه زندانیان سیاسی احمد قابل، هدی صابر و میرحسین موسوی شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s