رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت کانون مدافعان حقوق کارگر با انتشار بیانیه ای به برخور‌دهای غیر قانونی با زندانیان کارگری اعتراض کرد. در این بیانیه آمده است: بر طبق اطلاع از زندان تبریز، محمد جراحی فعال کارگری که به ۶سال حبس محکوم شده و درزندان تبریز مشغول گذراندن دوران حبس خود است، تحت فشارهای شدید روانی و جسمی قرار دارد.این زندانی توسط زندانیان عادی با تحریک زندانبانان تهدید شده که مورد آزار و ضرب و شتم قرار خواهد گرفت. چندی پیش نیز، شاهرخ زمانی، دیگر فعال کارگر زندانی که به ۱۱ سال زندان محکوم شده، به زندان رجایی شهر تبعید شده است. این بیانیه می افزاید: به طور مدام گزارش‌هایی از آزار و تهدید و ضرب و شتم زندانیان منتشر می‌شود. شرایط زندان به گونه‌ای است که زندانیان سیاسی احساس امنیت نمی‌کنند. زندانبانان با ایجاد فضای رعب و وحشت در زندان، زندانیان را وادار می‌کنند تا به خواسته‌ هایشان به هر ترتیب رضایت دهند. آنان فضای زندان را به گونه‌ای می‌خواهند که هیج اعتراض و انتقادی نباشد تا به هر ترتیب زندان را برای تبهکاران و خلاف کاران امن نگه دارند و از این طریق، با پرورش خلافکاران و باندهای تبهکار، زندان تبدیل به مکانی برای کسب سود شود. کانون مدافعان حقوق کارگر در پایان بیانیه خود تصریح کرد: ما خواستار آزادی بی‌قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و منجمله کارگران و فعالان کارگری هستیم که جرمی جز دفاع از کارگران و مردم ندارند.

تقلیل مجازات رضا شهابی و وخامت وضعیت جسمی وی، قطع ملاقاتهای چهار تن از زندانیان سیاسی اوین با همسران دربندشان محکومیت داور حسینی دانشجوی چپگرا به شش سال حبس تعزیری از خبرهای حوزه نقض حقوق بشر است که هفته گذشته از سوی منابع خبری حقوق بشری انتشار یافت. براساس این خبرها طبق ابلاغیه‌ای از سوی دادگاه انقلاب که به رویت رضا شهابی رسیده است دو سال از محکومیت وی کاهش یافته و این فعال کارگری به چهار سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. وی پیشتر به شش سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود. همسر رضا شهابی به گزارشگر هرانا گفت: حکم جریمه وی برای کمک مالی به دیگر کارگران برای وی صادر شده است. براساس یک خبر دیگر چهار تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به نام‌های احمد دانشپور مقدم، اصغر محمودیان، محسن دانشپور مقدم و محمد علی غلام‌نژاد از ملاقات و دیدارهای هفتگی با همسرانشان که در بند زنان به سر می‌برند بیش از پنچ هفته است که محروم شده‌اند. در طی پنج هفته گذشته تنها در اول آبان ماه با حضور ماموران وزارت اطلاعات به مدت پانزده دقیقه به این چهار زندانی سیاسی ملاقات داده شد و آنان در بیرون از بند ۳۵۰ و بند زنان، در ورودی بند زنان با هم دیدار کرده‌اند. خبرگزاری هرانا همچنین در گزارشی جداگانه از محکومیت داور حسینی دانشجوی چپگرا به شش سال حبس تعزیری خبر داد. براساس این خبر این دانشجوی ساکن تهران چهاردهم آذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از تحمل چندین ماه انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین و پس از ۴ ماه بلاتکلیفی در بند عمومی ۳۵۰ در تابستان سالجاری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

در هفته ای‌ که گذشت نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر ایرانی که از دو هفته پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده، برای سه هفته ممنوع‌الملاقات شد. بنا به گزارش کلمه، ممنوعیت سه هفته‌ای ملاقات ستوده با خانواده‌اش از سوی شورای انضباطی زندان اوین گرفته شده است. دلیل این تصمیم اعلام نشده است. نسرین ستوده در اعتراض به وضعیتش در زندان از روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه دست به اعتصاب غذای‌تر زده است. وی در سیزده شهریور هشتاد و نه بازداشت و به یازده سال حبس تعزیری، بیست سال محرومیت از وکالت و بیست سال محرمیت از خروج از کشور محکوم شد. حکم زندان وی در دادگاه تجدید نظر به شش سال تقلیل پیدا کرد.رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفته است مسئولان به هیچ کدام از خواسته‌های همسرش که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، توجهی نمی‌کنند.همچنین در هفته گذشته نه تن از زندانیان سیاسی زن زندان اوین دست به اعتصاب غذا زدند.این زندانیان در اعتراض به یورش نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین و بازرسی بدنی و برخوردهای توهین آمیز اقدام به اعتصاب غذا کردند. بهاره هدایت، مهسا امرآبادی، ژیلا بنی یعقوب، شیوا نظرآهاری، نسيم سلطان بيگي و ژیلا کرم زاده مکوندی از جمله زندانیان اعتصابی هستند. این زندانیان خواستار عذرخواهی رسمی رئیس زندان اوین و مسئولان اداره حفاظت این زندان و همچنین ارائه ضمانتهایی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنین رفتارهایی شده اند.

هفته گذشته اعلام شد که فروش نفت ایران بشدت کاهش یافته و کسر بودجه شدید است. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در جلسه شورای اداری شهرستان بناب در مورد وضع بودجه گفت: «فروش نفت هم اکنون یک‌میلیون و ۳۰ هزار بشکه است، در حالی که پیش‌بینی ما ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بودمصباحی مقدم به کسر بودجه دولت هم اشاره کرد و گفت: از ۳۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور در سال جاری، تا کنون تنها ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تحقق یافته و پیش‌بینی شده که تا پایان سال حداکثر ۵ هزار میلیارد تومان از کل بودجه عمرانی کشور تحقق یابد. وی با اشاره به بودجه عمومی کشور هم یادآور شد: بودجه عمومی کشور در سال ۹۱، ۱۶۴ هزار میلیارد تومان بود که ۲۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهای اختصاصی است و پیش‌بینی ما این است که با این وضعیت فعلی ۹۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ تحقق یابد.

همزمان با اعلام خبر کاهش هر چه بیشتر درامد‌های نفتی‌ اعلام شد که بر اثر تحریم ها، برچیدن یارانه ها ، بحران مدیریت منابع، ورشکستگی مالی و عدم سرمایه گذاری در بخش صنعت، بسیاری از شهرک های صنعتی به بیقوله یا قبرستان و انبار ماشین آلات بی مصرف تبدیل شده اند. به گفته ابوالقاسم جراره عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بسیاری از صنایع به دلیل نبود سرمایه در گردش، با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خود فعال اند. به تاکید غلام محمد زارعی عضو دیگر این کمیسیون ظرفیت فعلی تولید صنایع داخلی کشور به نصف رسیده است. زارعی به خبرگزاری پانا گفت: «صنایع کشور در حال حاضر به کمک دولت و بانکها محتاج هستند و اکنون دغدغه مجلس حفظ همین میزان تولید در صنایع است. دغدغه ای که تازه بعد از رسیدن به بحرانی ترین روزهای صنایع بیدار شده و به فکر آن افتاده تا در روزهایی که درآمدهای نفتی هم برای اقتصاد کشور پایدار نیست، چرخ همین تولید نیم بند را  بچرخاندنصرالله دریابیگی از وابستگان خانه کارگر در مازندران به خبرگزاری ایلنا گفت: «شهرک‌های صنعتی به قبرستانی از ماشین آلات تبدیل شده است. » اسماعیل جلیلی نماینده مجلس از مسجد سلیمان اعلاک کرد: «شهرک صنعتی شهرستان مسجد سلیمان به بیغوله‌ای تبدیل شده است و بیشتر واحدهای صنعتی در این شهرک به حال تعطیل و یا نیمه تعطیل در آمده‌انداین در حالی است که پیش از این نیز اخبار فسخ قرارداد ۳۹ واحد غیر فعال در شهرک های صنعتی استان مازندران، تعطیلی ۶۹ واحد در شهرک صنعتی شماره یک اردبیل، نیمه تعطیلی بودن شهرک صنعتی البرز در استان قزوین و فعالیت صنعتی این شهرک بر اساس ۲۰ یا ۳۰ درصد ظرفیت گزارش شده بود.

تحریم‌های دولت‌های غربی در عین حال سلامت و جان مردم ایران را مورد هدف قرار داده اند. هفته گذشته تارنمای سلامت نیوز در گزارشی اعلام کرد که پس از شدت گرفتن تحریم ها، بیماران سرطانی بایستی داروهای مورد نیاز خود را با قیمتهای میلیونی و از بازار آزاد تهیه کنند. براساس این گزارش بیمارستانهای دولتی که تا کنون این داروها را رایگان در دسترس این بیماران قرار می دادند، از تهیه آن عاجز مانده و بیماران بایستی برای تهیه این داروها ماهیانه میلیونها تومان هزینه کرده و انواع مشابه وارداتی از کشورهای هند، مکزیک و یونان را جایگزین داروهای اصلی و مورد نیاز خود نمایند. آخرین خبرها حاکی است که تحریم‌ها حتی دستیابی بسیاری از خانواده‌های ایرانی به شیر خشک کودکان را نیز با مشکلات جدی روبرو کرده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s